Τραγούδια με κρυστάλλινη απόδοση

Μηνύματα
2.264
Reaction score
1.208
Καλησπέρα.Θα ήθελα να μου προτείνετε τραγούδια (παντός τύπου) που να έχουν άριστη ηχητική εγγραφή-απόδοση για να τα παίξω σε ανάλογο ηχοσύστημα.Κυρίως στην τζαζ βάζουνε κάτι πεντακάθαρες εγγραφές που ακούς τον τραγουδιστή λες και είναι δίπλα σου σε κατάσταση απόλυτης ησυχίας..Αν έχετε και ωραία κομμάτια σε πιο γρήγορους ρυθμούς dance,rock ακόμα καλύτερα!
Επίσης νομίζω αυτά που λένε "digital remastered" ή "import Japan,Germany" είναι 100% κατάλληλα.
Ευχαριστώ...................
 

Μηνύματα
11.423
Reaction score
38
Απάντηση: Τραγούδια με κρυστάλλινη απόδοση

Θα ήθελα να σου προτείνω μερικά αλλα δεν ξέρω αν θ'ακούγονται όπως εσύ εννοείς καλά στο......ανάλογο ηχοσύστημά σου:121::114:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
78.287
Reaction score
96.328
Απάντηση: Τραγούδια με κρυστάλλινη απόδοση

Θα ήθελα να σου προτείνω μερικά αλλα δεν ξέρω αν θ'ακούγονται όπως εσύ εννοείς καλά στο......ανάλογο ηχοσύστημά σου:121::114:
Για πε, για πε!:126:
 


Μηνύματα
1.557
Reaction score
2
Λοιπόν πριν πάω για ύπνο να σου προτείνω κάποια να ακούσεις τα οποία τα ακούω εγώ τώρα τελευταία και φτιάχνομαι άσχημα.Όλα αυτά που γράφω να τα βρεις σε flac μορφή:

1.This will destroy you - A three legged workhorse (Από τα καλύτερα τύμπανα που έχω ακούσει.Σαν να παίζει ο drummer μπροστά σου στην κυριολεξία)
2.Diana Krall - Temptation (Νομίζω τα λόγια περισσεύουν!Απλά άκουσε το!)
3.Electric Light Orchestra - Eldorado overture
4.Pink floyd - The wall (Αν βρεις άκου το σε 24μπιτη έκδοση στα 96Khz να χάσεις τη μπάλλα!)
5.Tangerine Dream - Dream encores (Φοβερό ηλεκτρονικό άλμπουμ)

Καλές ακροάσεις, και περιμένω τα σχόλια σου!
 

Μηνύματα
928
Reaction score
4
Απάντηση: Τραγούδια με κρυστάλλινη απόδοση

τσεκαρε τους Black Mountain, εχουν βγαλει δυο αλμπουμ, τα:

- Black Mountain, και
- In The Future

το δευτερο ειναι καλυτερο μουσικα απο το πρωτο, ηχητικα μου φαινεται το πρωτο εχει λιγο καλυτερη ηχογραφηση, παντως και τα δυο σπερνουν απο αποψη ηχου

γενικα τσεκαρε επισης διαφορα ροκ/τζαζ/φιουζιον απο '70ς, εχουν ολα καλο ηχο απο αποψη στερεοφωνικης εικονας τουλαχιστον
 

Μηνύματα
2.264
Reaction score
1.208
Καλως σας βρήκα!
Οδυσσέας-Θεσσαλονίκη-29-Τεχνικός συναγερμούς+κάμερες

Ευχαριστώ θα τα ψάξω..

Θα τα ακούσω στο αμάξι:

Pioneer P88RSII-source
Focal 165VR-speakers
Focal 33V2-sub
Audison VRX 4.300 EX2-amplifier
Audison Connection Best-Cables,capacitor

Αλλά και ο αδερφός μου έχει ψαγμένο ηχοσύστημα και θα πάρω Cowon MP3 player (αλλά ακούω μουσική ΠΑΝΤΑ ΜΟΝΟ wav μορφή) κανένα μεγάλο μοντέλο που σε ποιότητα γαζώνει.
Αν και το καλό ηχητικό σήμα ακούγεται παντού καλά,απλά αν έχεις και τα κατάλληλα μηχανήματα το αναδεικνύεις more..

Πάρτε και φώτος...












 

Μηνύματα
2.264
Reaction score
1.208
Ακουσα τα τραγούδια που μου προτείνατε και ομολογώ πως είχαν καλή απόδοση αλλά όχι τέλεια οπως αυτά που έχω κολλήσει εδώ και καιρό.Λίγο η Diana Krall με εντυπωσίασε αλλά ψάχνω κάτι δυνατό και γιατί όχι,να ακούγεται και ευχάριστα.

πχ εγώ προτείνω τα παρακάτω albums!!!
1)Michael Jackson-History (pop)
2)Julio Iglesias-Starry night (soul)
3)Tesla-Peace of time (rock)
4)Muddy Waters-Folk Singer (blues)
5)Yahel-Something to remember (electro)
6)Eskimo-Baloonatic part II (trance)
7)Whitney Houston-I have nothing
8)Μ.Χατζηγιάννης-Αν μου τηλεφωνούσες


Τι άλλο προτείνετε εσείς??
 

Μηνύματα
928
Reaction score
4
Απάντηση: Τραγούδια με κρυστάλλινη απόδοση

δεν εχω καταλαβει ακριβως τι ψαχνεις, αλλα γνωμη μου ειναι να ακους μουσικη που σ'αρεσει και οχι οτι εχει "κρυσταλλινη" παραγωγη... γιατι αλλιως χανεις την πραγματικη ευχαριστηση και αρκεισαι σε απλη λαγνεια της τεχνολογιας...

παντως θα σου προτεινω δυο ακομη αλμπουμ που ακουσα προσφατα και ειχαν ηχο κρυσταλλο,

Guns N Roses - Chinese Democracy

Avantasia - The Scarecrow

ψαξε για ολοκληρα τα αλμπουμ, οχι ξεκαρφωτα τραγουδια τους

αν δε σου φανουν "κρυσταλλο" ή εχουμε διαφορετικο πραγμα στο μυαλο μας ή τα κατεβαζεις σε κακη ποιοτητα
 

Μηνύματα
1.201
Reaction score
1.152
Απάντηση: Τραγούδια με κρυστάλλινη απόδοση

Οι BEHERIT και οι ABRUPTUM είναι ότι χρειάζεσαι!:138:
 

Μηνύματα
928
Reaction score
4
Απάντηση: Τραγούδια με κρυστάλλινη απόδοση

Οι BEHERIT και οι ABRUPTUM είναι ότι χρειάζεσαι!:138:
εγω θα εβαζα και το Transilvanian Hunger των Darkthrone, οπως και το Nattens Madrigal των Ulver, ετσι για να τεσταρεις και τα πριμα σου λιγο.... :142:
 


Μηνύματα
2.264
Reaction score
1.208
Σιγά μην ακούσω και Deicide,αν σας ακούσω θα πάθω οτι λέει η υπογραφή του geofromalimos..."this will destroy me & my tweeters"

Πάμε για τα 30,no more metal bulshit!
Τίποτα σοβαρό?
 

Μηνύματα
1.201
Reaction score
1.152
Απάντηση: Re: Τραγούδια με κρυστάλλινη απόδοση

Σιγά μην ακούσω και Deicide,αν σας ακούσω θα πάθω οτι λέει η υπογραφή του geofromalimos..."this will destroy me & my tweeters"

Πάμε για τα 30,no more metal bulshit!
Τίποτα σοβαρό?
Only death(metal) is real!:602:

Μα καλά...Χατζηγιάννη?Θα μου πεις..περί ορέξεως...
 

Μηνύματα
928
Reaction score
4
Απάντηση: Re: Τραγούδια με κρυστάλλινη απόδοση

Σιγά μην ακούσω και Deicide,αν σας ακούσω θα πάθω οτι λέει η υπογραφή του geofromalimos..."this will destroy me & my tweeters"

Πάμε για τα 30,no more metal bulshit!
Τίποτα σοβαρό?
πιστευω ειναι ευκολο να διακρινεις τα αστειευομενα ποστ απο τις κανονικες προτασεις...:114:

οσο για ηλικιες εγω ειμαι 30 και υπαρχουν ατομα 40, 50 και 60 που ασχολουντε με μεταλ, τι παει να πει 'παμε για τα 30'; πες απλα να σου προτεινει ο κοσμος σε συγκεκριμενα ειδη που ακους τοτε

τωρα αν προσπερασεις το Avantasia θα χασεις και ενα καταπληκτικο δισκο αλλα και μια αριστη παραγωγη

απο κει και περα, πιασε οτιδηποτε ποπ τυπου Μαντονα κλπ, υποθετω ολα εχουν κορυφαιο ηχο με τα τοσα εκατομμυρια που πεφτουν γιαυτα..
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.182
Reaction score
20.827
Απάντηση: Re: Τραγούδια με κρυστάλλινη απόδοση

Σιγά μην ακούσω και Deicide,αν σας ακούσω θα πάθω οτι λέει η υπογραφή του geofromalimos..."this will destroy me & my tweeters"

Πάμε για τα 30,no more metal bulshit!
Τίποτα σοβαρό?
Sarah Vaughan - Songs of Beatles
Linda Ronstadt - For Sentimental Reasons
Dire Straits - Communiqué
The Blues Brothers - OST
Airto Moreira - Struck by Lightning
Buena Vista Social Club
King Sunny Ade - Juju Music
Kraftwerk - The man machine
Earl Klugh & George Benson - Collaboration
Μιχάλης Νικολούδης - Αιολία
Μάκης Αμπλιανίτης - Bahar (Live under the sky)
 

Μηνύματα
11.423
Reaction score
38
Απάντηση: Τραγούδια με κρυστάλλινη απόδοση

Λοιπόν θα σου προτείνω 1 και τα υπόλοιπα βρες τα μόνο σου:142:σύμφωνα με τα γούστα σου.:138:
http://www.last.fm/music/Andy+Timmons/The+Spoken+and+the+Unspoken


Άντε και επειδή είμαι καλό κορίτσι θα σου δώσε link για να σερφάρεις μέσα σε crystal clear sound (έχει και μουσικά δείγματα)
http://cdbaby.com/new καλές αγορές και ακροάσεις:126:
 

Μηνύματα
2.264
Reaction score
1.208
Τα άκουσα όλα αλλά δυστηχώς δεν βρήκα κάτι που να με εντυπωσιάσει.Ευχαριστώ πάντως για τις προτάσεις σας!
 

Μηνύματα
1.557
Reaction score
2
Συγγνώμη κι όλας φίλε μου αλλά μάλλον τα κατεβάζεις σε κακή ποιότητα. Βέβαια και ο χώρος και ο εξοπλισμός ενός αυτοκινήτου σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να αποδώσει όπως ένας ενισχυτής και 2 ηχεία σαλονιού.

Πάντως άκου και αυτό το οποίο είμαι σίγουρος ότι στο αμάξι θα τα σπάει:

Dr.Dre - Still D.R.E
 

Μηνύματα
2.264
Reaction score
1.208
Το ξέρω το κομμάτι,απο τα πιο χάλια σε απόδοση!!!
Κι όμως έχω πολύ άψογο ήχο στο αμάξι (σοβαρολογώ!) και άκου αν σου αρέσει η rap..
Lee Majors-Weekends
Keak Da sneak-Hot n'cool
C Fresh-Clap to this


να δεις τι εννοώ κρυστάλλινη εγγραφή..
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.016
Μηνύματα
2.885.350
Members
37.976
Νεότερο μέλος
Spadidakis
Top