Τροφοδοσία ενισχυτή από Αμερική...

Μηνύματα
45
Reaction score
32
Παιδιά καλημέρα!

Ένας φίλος μου έχει έναν yamaha rx v 557 που τον έφερε από Αμερική αποκλειστικά για home cinema. Η τροφοδοσία του είναι 110v και όπως γράφει στο manual του απαιτεί 350 w για τη σωστη λειτουργία του.

Αυτός αγόρασε έναν μετασχηματιστή των 350w. Όλα φαίνονται να λειτουργούν καλά...

Θα έπρεπε να πάρει εναν μεγαλύτερο;

Υπάρχει περίπτωση να μην αποδίδει καλά ηχητικά ή να υπάρχει παραμόρφωση; Κλπ..

ευχαριστώ πολύ!
 
Last edited:

Μηνύματα
29.254
Reaction score
23.299
120V ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.

ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΟΙΟΤΙΚΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ 400W ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΑΝΕΤΑ

ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΖΕΣΤΑΙΝΕΤΕ.

ΑΜΑ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2/3 ΤΟ VOLUME ΘΑ ΚΑΕΙ ΣΑΝ ΚΕΡΑΚΙ ΤΗΣ

ΛΑΜΠΡΗΣ Η ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΜΕ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΕΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΣΤΟΝ ΕΝΙΣΧΥΤΗ.
 

Μηνύματα
45
Reaction score
32
120V ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.

ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΟΙΟΤΙΚΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ 400W ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΑΝΕΤΑ

ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΖΕΣΤΑΙΝΕΤΕ.

ΑΜΑ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2/3 ΤΟ VOLUME ΘΑ ΚΑΕΙ ΣΑΝ ΚΕΡΑΚΙ ΤΗΣ

ΛΑΜΠΡΗΣ Η ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΜΕ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΕΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΣΤΟΝ ΕΝΙΣΧΥΤΗ.
Θα μπορούσατε να μου στειλετε κάποια προταση σε ποιοτικό τροφοδοτικό ;
 

Μηνύματα
27.256
Reaction score
25.247
Δεν χρειάζεται τροφοδοτικό Γρηγόρη, έναν step down transformer θέλει 230 σε 120v, αλλά ικανής παροχής σε VA.
Δλδ αν τραβάει 350w ο 557 , ε! θέλει έναν 700w μετασχηματιστή. Κανονικό μετασχηματιστή και όχι AUTO TRANSFORMER.
Τροφοδοτικό θα χρειαζόταν στην περίπτωση συνεχούς dc τάσης λειτουργίας .
 

Μηνύματα
45
Reaction score
32
Κατι τετοιο δηλαδή;

 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Το πιθανότερο είναι με αλλαγή κάποιον βραχυκυκλωτήρων στην είσοδο τάσης του μετασχηματιστή να λειτουργεί κανονικά στα 230 volts.
Όταν έχουμε δυο μετασχηματιστές σε σειρά υποβαθμίζεται η ποιότητα ήχου της συσκευής.
 

Μηνύματα
27.256
Reaction score
25.247
Aν είναι usa μοντέλο Πέτρο , το πιο πιθανό είναι να μην έχει πολλαπλές τάσεις στο πρωτεύον.
Κατι τετοιο δηλαδή;

Κοίτα αυτό είναι autoformer, θέλει κανονικό μετασχηματιστή από 230 σε 120 , ρώτα στον Γιατρά στην καλιθέα.
GIATRAS κάτι είναι το site.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Εξαρτάται τη πολιτεία που έχει αγοραστεί. Δεν είναι απαραίτητο όμως να έχει εξωτερικό επιλογέα τάσης, όπως έχουν τα <<παγκόσμια>> μοντέλα. Μπορεί με αλλαγή jumbers πάνω στη πλακέτα εισόδου να έρχεται αν έχει διπλό πρωτεύων.
557.jpg
 


Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Αν δεν έχει επιλογή τάσης δικτύου εξωτερικά ας τον ανοίξει να δει αν έχει ο μετασχηματιστής δυο πρωτεύοντα.
 

Μηνύματα
45
Reaction score
32
Παιδιά το κοίταξα.. Δε βλέπω να υπάρχει κάτι εξωτερικά... Επόμενη κίνηση;
IMG_20200104_161034.jpg
IMG_20200104_161003.jpg

Αν δεν έχει επιλογή τάσης δικτύου εξωτερικά ας τον ανοίξει να δει αν έχει ο μετασχηματιστής δυο πρωτεύοντα.
Πως αντιλαμβανόμαστε τα δύο πρωτεύοντα;
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Άνοιξε τον ενισχυτή (βγάλε το καπάκι του) κι ανέβασε μια φωτογραφία του εσωτερικά το σημείο που συνδέεται το καλώδιο του ρεύματος στον μετασχηματιστή.
 


Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Παιδιά 99% είναι UL μοντέλο , δλδ μόνο 120v.
Συμφωνώ κι εγώ με τον Γιάννη, από ότι βλέπω στις φωτογραφίες και με βάση τη δική μου πείρα, που προκύπτει από κάμποσες αγορές που έχω κάνει στις ΗΠΑ. Η καλύτερη λύση είναι αυτή που προτείνει ο Γιάννης:
Δεν χρειάζεται τροφοδοτικό Γρηγόρη, έναν step down transformer θέλει 230 σε 120v, αλλά ικανής παροχής σε VA.
Δλδ αν τραβάει 350w ο 557 , ε! θέλει έναν 700w μετασχηματιστή. Κανονικό μετασχηματιστή και όχι AUTO TRANSFORMER.
Ρίξε μια ματιά σε αυτόν και πάρε ένα τηλέφωνο σε κάποιο κατάστημα Καυκάς, να ρωτήσεις λεπτομέρειες για τα χαρακτηριστικά του, ειδικά αν πρόκειται για κανονικό μετασχηματιστή δύο περιελίξεων ή είναι αυτομετασχηματιστής.

Και όταν τελικά τον αποκτήσεις ή αποκτήσεις κάποιον σαν αυτόν, μην ξεχάσεις το σπουδαιότερο: Την ασφάλειά σου και την ασφάλεια οποιουδήποτε μπορεί να έλθει σε επαφή μαζί του. Θα χρειαστεί να τον κλείσεις σε κάποιο είδος "κουτιού", που θα καλύπτει τα εκτεθειμένα μέρη που φέρουν τάση, όπως οι ακροδέκτες και τα όποια καλώδια σύνδεσης, που υποχρεωτικά πρέπει να καταλήγουν αφενός σε κάποιο φις, με το οποίο θα μπαίνει στην πρίζα και αφετέρου σε κάποιον ρευματολήπτη ή πρίζα ή θηλυκό φις, τύπου 110/120V, πάνω στο οποίο θα συνδέεται ο ενισχυτής σου.

Αν δεν είσαι σχετικός με τέτοιου είδους "δουλειές" θα ήταν φρονιμότερο να αναθέσεις την τοποθέτηση του μετασχηματιστή και τη σύνδεσή του με τα κατάλληλα καλώδια και ρευματολήπτες σε κάποιον ηλεκτρολόγο, εξηγώντας του ακριβώς για ποιον λόγο τον θέλεις.

(Μπορεί οι τελευταίες συμβουλές μου να φαίνονται κάπως απλοϊκές ή παιδαριώδεις, αλλά επειδή δεν είμαστε όλοι εδώ γνώστες της τεχνολογίας, αισθάνθηκα υποχρεωμένος να τις καταθέσω. Αν σε σένα φαίνονται περιττές, επειδή ενδεχομένως να γνωρίζεις τα θέματα αυτά, απλά πέτα τις στο καλάθι των αχρήστων).
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Μπορεί να λείπει ο επιλογέας τάσης αλλά ο μετασχηματιστής να είναι ίδιος με τα μοντέλα που προορίζονται για όλες τις χώρες.
Δες το μήνυμα 12
 

Μηνύματα
45
Reaction score
32
Λοιπόν, έκανα όπως μου είπατε....άνοιξα το καπάκι και...ιδού.....

 

Attachments

Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.521
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top