Τροφοδοτικό?

Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
Από χθες το desktop στο σπίτι κάνει το εξής.....ανοίγει,δουλεύουν όλα (ανεμιστήρες κουτιού,επεξεργαστή,τροφοδοτικού),αλλά δεν boot-aρει και ακούγεται ένα κλικ (κάθε περίπου 5 sec) από την περιοχή του τροφοδοτικού. Eίναι σίγουρα το τροφοδοτικό ή να ψάξω για κάτι άλλο? Μπορώ να κάνω δοκιμή με άλλο τροφοδοτικό,που θα βγάλω όμως από άλλον υπολογιστή και βαριέμαι να το κάνω. Απλά δεν θέλω να σκάσω ένα 50αρικο για νέο και να μην είναι εκεί τελικά το πρόβλημα.Σας έχει τύχει κάτι ανάλογο? Ευχαριστώ.
 



K

kimon

Guest
Σε μενα εκαψε και τουϛ σκληρουϛδισκουϛ. Καλλιο αλλαγη.
 


Μηνύματα
93
Reaction score
142
πριν 10 μερες τα ιδια το δικο μου ι7-6700 δισκος Μ2 με καινουργιο τρφοδοτικο ενα χρονο.εβγαλα τα παντα απο πανω ξεκουμπωσα μνημες επανασυνδεσα οτι κονεκτορ εχει. ε μετα απο δυο τρεις προσπαθειες δουλευει κανονικα τοσες μερες με τρεις οθονες και 6 δισκους επανω του.
 

ika

News
Μηνύματα
14.039
Reaction score
13.003
Άμα έχεις καιρό το motherboard, για τσέκαρε την μπαταρία κουμπί, μήπως και έχει αδειάσει...
Δεν χάνεις τίποτα.
Έχω 15+ χρόνια τροφοδοτικό (CHIEFTEC) με πολλές ώρες στην πλάτη του και δεν έχω πρόβλημα μέχρι τώρα.
 

Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
Την δοκιμή με νέα μπαταρία στην μητρική την έκανα,αλλά δεν άλλαξε κάτι. Τα έβγαλα όλα και έκανα όλους τους πιθανούς συνδυασμούς και πάλι δεν άλλαξε κάτι.Εβγαλα τις μνήμες και η μητρική κάνει τα γνωστά μπιου-μπιου. Το μόνο που μένει είναι η δοκιμή με το τροφοδοτικό,από τον άλλον σταθερό,αλλά αυτό είναι κάτι που θα μπορέσω να κάνω το Σάββατο.......που πάλι θα βαριέμαι ,αλλά τουλάχιστον δεν θα έχω δουλειά (τουλάχιστον όπως τις καθημερινές). Με την ευκαιρία θα ρίξω και ένα καθάρισμα με το blower.....για κάποιο λόγο, μου αρέσει πολύ όταν τοι κάνω αυτό.
 

ika

News
Μηνύματα
14.039
Reaction score
13.003
Τα ΜΠΙΠ-ΜΠΙΠ που κάνει κάτι λένε, δεν έχεις το manual του mb να δεις σε τι αντιστοιχούν?
 

Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
Τα ΜΠΙΠ-ΜΠΙΠ που κάνει κάτι λένε, δεν έχεις το manual του mb να δεις σε τι αντιστοιχούν?
Αυτά τα κάνει όταν δεν έχει τις μνήμες επάνω......είναι άσχετο από το τροφοδοτικό. Απλά πριν λίγο βρέθηκα τυχαία,έξω από computer-ομάγαζο και μπήκα. Πήρα ένα corsair (το πιο οικονομκό,αλλά έτσι και αλλιώς είναι υπέραρκετο για το συγκεκριμένο μηχάνημα) και θα το δοκιμάσω το βράδυ.Η σκέψη να βγάλω το corsair από το βασικό μηχάνημα (το οποίο 8 χρόνια δουλέυει σαν σκυλί χωρίς το παραμικρό) που έχω στο γραφείο μου με τρέλαινε!!!! Το τροφοδοτικό που μάλλον έχει χαλάσει, είναι turbo-x (μην βαράτε), που αν και αθόρυβο ,άντεξε μόλις 2,5 χρόνια........ Αν τώρα το δοκιμάσω και δεν είναι αυτό? Δεν πειράζει,θα το κρατήσω για να στήσω το νέο μηχάνημα ,αφού αν έχει θέμα η μητρική,πάμε για αλλαγή-αναβάθμιση του πακέτου, μητρική-επεξεργαστής-μνήμες (και δίσκου αφού θα πάω σε Μ2).Θα ενημερώσω όταν το κάνω.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.872
Reaction score
77.473
το ότι ακούς μπιπς είναι ένα καλό σημάδι υγείας της μητρικής που κάποιες φορές ξεγελά όμως....
απο εκεί κ μετά συμβουλή μου είναι να σέβεστε τα μηχανήματα σας
μην χρησιμοποιείτε τσίγκους-τουρμπο Χ τροφοδοτικά στα pc σας....είναι αγένεια πως το λεν
επενδύστε ΠΑΝΤΑ σε ένα επώνυμο τροφοδοτικό ανεξαρτήτως κατηγορίας hardware...
το επώνυμο όταν ''αρπάξει'' σπάνια έως ποτέ θα δημιουργήσει βλάβη στο pc....
ο τσίγκος....στην πλειοψηφία των περιπτώσεων μου...αφήνει κ ένα κουσούρι στο υπόλοιπο pc....άλλες φορές αντιμετωπίσιμο άλλες φορές όχι
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.305
Reaction score
42.039
Με πρόλαβε ο Νταχ, ήθελα να γράψω ακριβώς τα ίδια. Εμένα με έσωσε το τροφοδοτικό που είχα πάρει όταν έστησα το pc πριν 10+ χρόνια. Ήταν της προκοπής με όλες τις προστασίες , όταν κάηκε δεν πήρε μαζί του τίποτα ντίπ, έβαλα καινούριο τροφοδοτικό (πάλι της προκοπής) και όλα δουλεύουν όπως πριν.
 

Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
Το μηχάνημα αυτό είχε στηθεί απο μεταχειρισμένα κομμάτια πριν 4 χρόνια και στην τότε σύνθεση του φορούσε ένα celeron 1820 (4ης γενιάς) με μόλις 4gb μνήμη στα 1333. To τροφοδοτικό που είχε έκανε περισσότερο θόρυβο και από τρένο,οπότε αποφάσισα να πάρω ένα καινούργιο που να μην κάνει θόρυβο και έτσι μας προέκυψε το turbo-x (οικονομική λύση). Η χρήση του ήταν καθαρά multimedia στην κουζίνα........Στη συνέχεια όμως,προέκυψε ευκαιρία με καλύτερη μητρική,i5-4590 και 16gb μνήμες (από φίλο που έκανε αναβάθμιση και σχεδόν μου τα χάρισε) και ο υπολογιστής,έγινε αρκετά καλός (για τις εφαρμογές που τρέχω,που δεν είναι παιχνίδια,αλλά αρκετά βαρύ στατικό πρόγραμμα......) και έγινε ο υπολογιστής του σπιτιού, για την δουλειά μου,παράλληλα με τον ερχομό 2 xiaomi mi box s για την multimedia χρήση. Για 2,5 χρόνια ήταν όλα οκ,μέχρι προχθές.Να πω και κάτι όμως......την ημέρα που χάλασε,είχα 2 πολύ ζόρικες πτώσεις τάσης και ίσως τελικα εκεί να είναι η αιτία (αν τελικά είναι το τροφοδοτικό).
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Oι πτώσεις τάσης δεν κάνουν ζημιά.
Η επαναφορά όμως με υπέρταση κάνει πολλά πράματα.
 

ika

News
Μηνύματα
14.039
Reaction score
13.003
Αυτά τα κάνει όταν δεν έχει τις μνήμες επάνω......είναι άσχετο από το τροφοδοτικό. Απλά πριν λίγο βρέθηκα τυχαία,έξω από computer-ομάγαζο και μπήκα. Πήρα ένα corsair (το πιο οικονομκό,αλλά έτσι και αλλιώς είναι υπέραρκετο για το συγκεκριμένο μηχάνημα) και θα το δοκιμάσω το βράδυ.Η σκέψη να βγάλω το corsair από το βασικό μηχάνημα (το οποίο 8 χρόνια δουλέυει σαν σκυλί χωρίς το παραμικρό) που έχω στο γραφείο μου με τρέλαινε!!!! Το τροφοδοτικό που μάλλον έχει χαλάσει, είναι turbo-x (μην βαράτε), που αν και αθόρυβο ,άντεξε μόλις 2,5 χρόνια........ Αν τώρα το δοκιμάσω και δεν είναι αυτό? Δεν πειράζει,θα το κρατήσω για να στήσω το νέο μηχάνημα ,αφού αν έχει θέμα η μητρική,πάμε για αλλαγή-αναβάθμιση του πακέτου, μητρική-επεξεργαστής-μνήμες (και δίσκου αφού θα πάω σε Μ2).Θα ενημερώσω όταν το κάνω.
Τα ΜΠΙΠ-ΜΠΙΠ νομίζω δεν είναι μόνο για τις μνήμες.
Θα πρέπει να υπάρχουν "διάφορες μελωδίες" με ΜΠΙΠ-ΜΠΙΠ για το ΜΒ σου, ανάλογα με το πρόβλημα.
 



Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
Τελικά πέρασα το καινούργιο και δουλεύει κανονικά,άρα ήταν το τροφοδοτικό και ευτυχώς δεν χάλασε κάτι άλλο. Ευχαριστώ για τις γνώμες απόψεις και ελπίζω, αν συμβεί κάτι ανάλογο σε κάποιον,να βοηθηθεί από αυτό το νήμα.
 


Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
Πες μου τώρα ότι ξαναπήρες turbo-x... :biggrin:
Πήρα ένα corsair (το πιο οικονομκό,αλλά έτσι και αλλιώς είναι υπέραρκετο για το συγκεκριμένο μηχάνημα) και θα το δοκιμάσω το βράδυ.Η σκέψη να βγάλω το corsair από το βασικό μηχάνημα (το οποίο 8 χρόνια δουλέυει σαν σκυλί χωρίς το παραμικρό) που έχω στο γραφείο μου με τρέλαινε!!!! Τ
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.322
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top