ΥΒΡΙΔΙΚΑ ΗΧΕΙΑ

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Θα ήθελα να ρωτήσω τι είναι τα υβριδικά ηχεία και τι είναι το διάφραγμα στρώσεων πυκνότητας σε ένα ηχείο.

Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
267
Reaction score
1
Μιας και δε κουνιέτε φύλο ας απαντήσω εγώ. Υβριδικά ονομάζουμε ηχεία τα οποία ο σχεδιασμός τους είναι αποτέλεσμα εφαρμογής 2 (ή και περισσότερων ίσως) τεχνοτροπιών. Το πιο απλό ίσως παράδειγμα είναι ηχεία ηλεκτροστατικά που όμως τις χαμηλές συχνότητες αναπαράγει ένα κοινό woofer...
Τώρα όσον αφορά το "διάφραγμα στρώσεων πυκνότητας" ας σε διαφωτίσει κάποιος άλλος καθώς πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο.... :prof: ... ας διαφωτίσει κι εμένα λοιπόν ....
 

Attachments

  • 119,6 KB Προβολές: 48

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Θα ήθελα να ρωτήσω τι είναι τα υβριδικά ηχεία και τι είναι το διάφραγμα στρώσεων πυκνότητας σε ένα ηχείο.

Ευχαριστώ
Αν μεταφραζεις απο τα αγγλικα, πως ακριβως ειναι γραμμενος ο ορος σε αυτην την γλωσσα ?
 


Μηνύματα
2.632
Reaction score
1
Μηπως απλα εννοει οτι εχει horn-loaded tweerers, και το πασπαλιζει για να φαινεται ψαρωτικο?

Να ακουσω κορνατο sony και τι στον κοσμο :happy_9:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.124
Reaction score
20.631
Υποθέτω πως εννούν ότι κοι κώνοι των μεγαφώνων αποτελούνται από επάλληλες στρώσεις κάποιων υλικών, προς αύξηση της ακαμψίας.
 

Μηνύματα
267
Reaction score
1
Κύριε συντονιστή νομίζω πως πρέπει να στείλουμε μια επιστολή στη Sony ώστε να μας εξηγήσει τις νέες της τεχνοτροπίες, πως στρώνεται η πυκνότητα, πόσες στρώσεις αυτής είναι αρκετές, πως πιέζει τον ήχο ένα horn tweeter και πως αυτή η πίεση οδηγεί σε καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα (προφανώς η αύξηση τις πίεσης έχει σαν αποτέλεσμα μεταβολή και άλλων φυσικών δεδομένων του ήχου, πχ θερμοκρασία). Όχι τίποτα άλλο μη μένουμε πίσω από τις εξελίξεις.


Τόση τεχνολογία πάντως στα 300 ευρώ..... μπράβο μπράβο.
 




Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.124
Reaction score
20.631
Sorry αλλά δεν κατάλαβα τίποτα! Χαζός είμαι;
Μα όχι! Απλώς έμπλεξες με τρελούς. Μην ανησυχείς, θα στρώσεις κι εσύ, πού θα πάει... :happy_9:
 

Μηνύματα
267
Reaction score
1
Alex ενδιαφέρεσαι να αγοράσεις το συγκεκριμένο mini hifi? Αν ναι το θέμα είναι μόνο το να σ' αρέσει ο ήχος του και να σε ικανοποιούν οι ευκολίες, το μέγεθος κτλ. Μη κολλάς σε τέτοιους ορισμούς που είναι για να προκαλούν εντύπωση.
Βέβαια το μηχανάκι είναι λίγο τσιμπιμένο στη τιμή. Θα σου πρότεινα να το ψάξεις λίγο ακόμα.
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Το έχω αγοράσει ήδη το συγκεκριμένο Hi-Fi (Sony MHC-RG495) και μπορώ να πώ ότι έχει φοβερό μπάσο! Αλλά με τα horn τουίτερ είμαι λίγο περίεργος. Έχω την εντύπωση ότι δεν βγάζουν καθαρά τις υψηλές συχνότητες. Περίμενα κάπως πιο κρυστάλινο ήχο. Ίσως αν είχε άλλου είδους τουίτερ να ήταν καλύτερα.

Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1) Ποιά τουίτερ είναι τα καλύτερα;

2) Υπάρχουν τουίτερ που δεν χρειάζονται πυκνωτή για αποκοπή των χαμηλών συχνωτήτων;

Ας απαντήσει κάποιος που ξέρει.
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Το έχω αγοράσει ήδη το συγκεκριμένο Hi-Fi (Sony MHC-RG495) και μπορώ να πώ ότι έχει φοβερό μπάσο! Αλλά με τα horn τουίτερ είμαι λίγο περίεργος. Έχω την εντύπωση ότι δεν βγάζουν καθαρά τις υψηλές συχνότητες. Περίμενα κάπως πιο κρυστάλινο ήχο. Ίσως αν είχε άλλου είδους τουίτερ να ήταν καλύτερα.

Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1) Ποιά τουίτερ είναι τα καλύτερα;

Τωρα μαλιστα.
Δεν στο προτεινω να αλλαξεις τα υπαρχοντα.
Μπορεις ομως πειραματικα να προσθεσεις παραλληλα στα Ηχεια δυο απο τα παρακατω.


2) Υπάρχουν τουίτερ που δεν χρειάζονται πυκνωτή για αποκοπή των χαμηλών συχνωτήτων;

Yπαρχουν ΚΡΥΣΤΑΛΛΙΚΑ τουιτερ (με πιεζοκρυσταλλο) συνηθως σε μορφη μικρης κορνας, σε καποια μαγαζια Ηλεκτρονικων ειδων. Αυτα μπορουν να δουλεψουν χωρις πυκνωτη, αν και με ενα πυκνωτη δουλευουν με περισσοτερη ασφαλεια απο καψιμο.
Εχουν μαλιστα πολλα dB.
Παλια τα λεγαμε κορνακια Μοτορολα.
Δεν ειναι σιγουρο οτι θα βρεις σημερα αυτης της εταιρειας.


Ας απαντήσει κάποιος που ξέρει.
:smoking:
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Ποια είναι η σχέση που μας λέει πόσα μF πρέπει να είναι ο πυκνωτής για να δουλέψει τέλεια ένα τουίτερ και τι είδους πυκνωτή;
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.124
Reaction score
20.631
Ακολουθώντας την απλότητα της ερώτησής σου, και προσπερνώντας τις τυχόν αντιρρήσεις άλλων, αυτό που θέλεις να κάνεις γίνεται με έναν πυκνωτή σε σειρά με το tweeter, συνδεδεμένον σε οποιοδήπτε από τους δύο ακροδέκτες του μεγαφώνου, χωρητικότητας 3,3μF, και αντοχή τουλάχιστον 160V DC, πολυεστέρα ή πολυπροπυλενίου.
 

Μηνύματα
15.072
Reaction score
20.888
αλλα βασικα αυτες οι ερωτησεις δεν απαντουνται τοσο απλα.
δοκιμασε με τη σειρα και εδω

www.bcae1.com

παρτα απο την αρχη και θα λυσεις αποριες που ακομα δεν εχεις φανταστει
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Παναγιώτη το site είναι στα αγγλικά. Που να καταλάβω εγώ από αγγλικά; Ξέρεις κανένα στα ελληνικά;
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
1) Κανε Download και unzip αυτο.

http://www.Audiocraftworks.gr/gr/pages/projects/software/cookbookXover.zip

Τρεξε το Tcd15a.exe.
Θα σε βγαλει σε DOS.
Διαλεξε το No 1. First Order Butterworth filter.
Σεταρισε καταλληλα τα πεδια.
Πχ
- 2800 (Ηz)
- 8 (OHM)
- 8 (OHM)

Δεν ειναι το πληρεστερο προγραμμα αλλα ειναι κατι για αρχη. Συγκεκριμενα για αρχη της αρχης.
Καλως ή κακως απαιτουνται λιγα Αγγλικα

2) Το καλυτερο Tweeter ειναι οπως το καλυτερο αυτοκινητο.
Δεν θα το αποχτησουμε ποτε.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.653
Μηνύματα
2.870.437
Members
37.933
Νεότερο μέλος
daemon76
Top