Υπέρυθρες και μηχανήματα

Μηνύματα
1.877
Reaction score
10
Ένα ενδιαφέρον ζήτημα μου προέκυψε, και θα ήθελα την εμπειρία σας, ή την γνώμη σας...
Λοιπόν, στο παρακάτω site
http://www.redwell.gr/main.asp
υπάρχουν θερμαντικά σώματα που μετατρέπουν τον ηλεκτρισμό σε υπέρυθρη ακτινοβολία! Και εδώ γεννάται το ερώτημα: Αφού όπως γράφει μέσα στο site, δεν θερμαίνεται ο αέρας αλλά τα σώματα, ξεκινώντας από τα πιο ογκώδη, τότε οι ενισχυτές και τα ηχεία θα αντιμετωπίσουν προβλήματα?? Εννοώντας ότι θα θερμαίνονται πιο εύκολα εξωτερικά ΣΥΝ την εσωτερική θερμοκρασία που ανεβάζουν ούτως ή άλλως, οπότε μήπως προκύψει θέμα???:118::118:

Αν το ανεβάζω σε λάθος κατηγορία, παρακαλώ διορθώστε...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: Υπέρυθρες και μηχανήματα

Γιατί όποτε διαβάζω για πράσινη ενέργεια, πράσινη ανάπτυξη κλπ. εμένα μού έρχονται στο μυαλό πράσινα άλογα; :405:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.673
Reaction score
94.674
Απάντηση: Υπέρυθρες και μηχανήματα



:128:
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: Υπέρυθρες και μηχανήματα

Ακριβώς αυτά εννοούσα!! :204:
 



Μηνύματα
709
Reaction score
10
Απάντηση: Υπέρυθρες και μηχανήματα

τις παλιές θερμάστρες τις γνωρίζεις;
Αυτές που τις έβαζες στο ρεύμα και κοκκίνιζαν και ζέσταιναν ότι ήταν απέναντί τους;
Την ίδια αρχή λειτουργίας έχουν και αυτά τα σώματα.
Νομίζω ότι ούτε οικολογικά, ούτε οικονομικά/αποδοτικά είναι σε σχέση με άλλες τεχνολογίες.
Και ότι είναι ακριβώς απέναντί τους θα (μπορδο)ροδοκοκκινίζει... βγάλε τα συμπερασματά σου.
 

m_v

Μηνύματα
249
Reaction score
24
Κανένας??? Ρε παιδιά??? Σοβαρά τώρα... Μπορεί να υπάρξει πρόβλημα?
κανένα πρόβλημα εκτός εάν βάλεις την θερμαστρα υπερύθρων κοντά και απέναντι από τις συσκευές, οπότε θα θερμαίνει τις συσκευές
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.650
Μηνύματα
2.868.878
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top