Υπερβολική χρήση RAM

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.870
Reaction score
77.470
Όχι, γιατί είναι από μόνο του malware. Βαρύ κι ασήκωτο.
παλιό καλό...κάτι σαν τα καλώδια :biggrin:
Και δεν έχει λόγο ύπαρξης. Δεν υπάρχει κάτι που θα περάσει από το ενσωματωμένο στα windows antivirus και από το οποίο θα σε σώσει το kaspersky.
το πρόβλημα είναι οι χρόνοι αντίδρασης...
σου έχω πρόχειρα 3 καλούς πελάτες μου που χτυπήθηκαν από ransomware
να σου πούνε τι έκανε το ''defender'' σε κάποια τερματικά και τι έκανε το kaspersky;)
 

Μηνύματα
376
Reaction score
233
Όχι, γιατί είναι από μόνο του malware. Βαρύ κι ασήκωτο. Και δεν έχει λόγο ύπαρξης. Δεν υπάρχει κάτι που θα περάσει από το ενσωματωμένο στα windows antivirus και από το οποίο θα σε σώσει το kaspersky.
Και ποιο antivirus προτείνεις;;
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
παλιό καλό...κάτι σαν τα καλώδια :biggrin:

το πρόβλημα είναι οι χρόνοι αντίδρασης...
σου έχω πρόχειρα 3 καλούς πελάτες μου που χτυπήθηκαν από ransomware
να σου πούνε τι έκανε το ''defender'' σε κάποια τερματικά και τι έκανε το kaspersky;)
Οι καλοί σου πελάτες προφανώς ψάχνουν σπαστήρια για games και κλειδωμένα iphone. Δεν κυκλοφορούν τα ransomware όπου νά 'ναι, έτσι στην ψύχρα. Δεν έχουμε 2017, έχουν σφίξει τα πράγματα. Και δεύτερον, cloud.

Αναγνωρίζω βέβαια ότι συμφέρει στην αγορά να αγοράζει ο κόσμος kaspersky, και μετά να αναγκάζεται να παίρνει i7 για να έχει επιδόσεις i5.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.870
Reaction score
77.470
Αναγνωρίζω βέβαια ότι συμφέρει στην αγορά να αγοράζει ο κόσμος kaspersky, και μετά να αναγκάζεται να παίρνει i7 για να έχει επιδόσεις i5.
και pentium μη σου πω :biggrin:

και από θέμα μάρκετινγκ κ μόνο δεν κολλά αυτό που λες...
είναι δυνατόν μια τέτοια εταιρία να βγάλει ένα προιόν που θα απευθύνεται αποκλειστικά σε εταιρίες ή ιδιώτες με pcιά χαιενδάδων ?
Οι καλοί σου πελάτες προφανώς ψάχνουν σπαστήρια για games και κλειδωμένα iphone. Δεν κυκλοφορούν τα ransomware όπου νά 'ναι, έτσι στην ψύχρα.
οι 2 λογιστές...από fb άρθρο τάχα μου της Πειραιώς
ο 1 ασφαλιστής...μάλλον από μειλ...δεν θυμάμαι
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Οι καλοί σου πελάτες προφανώς ψάχνουν σπαστήρια για games και κλειδωμένα iphone. Δεν κυκλοφορούν τα ransomware όπου νά 'ναι, έτσι στην ψύχρα. Δεν έχουμε 2017, έχουν σφίξει τα πράγματα. Και δεύτερον, cloud.

Αναγνωρίζω βέβαια ότι συμφέρει στην αγορά να αγοράζει ο κόσμος kaspersky, και μετά να αναγκάζεται να παίρνει i7 για να έχει επιδόσεις i5.
μαζί σου και εγώ είμαι υπέρ του defender, προτιμώ να μη πουλήσω από το να με πρήζουν μετά γιατί έγινε αργό το pc- laptop.

Προσωπικά το βρίσκω άψογο, το μόνο εκνευριστικό ότι δε κλείνει μόνιμα χωρίς μόντα....
υπερβολική χρήση της RAM!!!
βασικά βλέπω και το page poll σχετικά μεγάλο.

Μήπως είχες βάλει κάποιο πρόγραμμα για streaming?

plex - stremio - mezzmo
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.649
Reaction score
94.612
Στα android βάζουμε antivirus ή αφήνουμε κι εκεί μόνο την google;
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Τελικά όμως θα πει κανείς στον άνθρωπο τι του τρώει τη μνήμη; :p

Αν δεις να ανεβαίνει ξανά, τότε πήγαινε στον task manager στο tab performance και πάτα κάτω κάτω το link που λέει "Open Resource Monitor". Εκεί στο Memory θα σου δείξει όλα τα processes που δεσμεύουν μνήμη, συμπεριλαμβανομένων αυτών του συστήματος, που δεν τα δείχνει στον Task Manager. Άρα ό,τι είναι που δεσμεύει τη μνήμη, θα το δεις.

(Το Resource Monitor μπορείς να το ανοίξεις και απευθείας από το Start Menu, απλά το γράφω έτσι γιατί βλέπω ότι έχεις ελληνικά Windows και δεν ξέρω πώς το λέει στα ελληνικά. Οπότε από τον Task Manager θα το βρεις πιο εύκολα).
 

Μηνύματα
10
Reaction score
11
Οι δύο browser (Firefox,Vivaldi) απασχολούν τους πόρους της μνήμης του συστήματος,ειδικά εδώ με 8 παράθυρα ανοιχτά ο firefox έχει τέτοια εικόνα σε laptops, ειδικά αν τρέχει και κάτι από βίντεο youtube.

Ολα τα σύγχρονα antivirus είναι βαριά ,εγώ με bitdefender άστα να πάνε ειδικά στην εκκίνηση που κάνει έλεγχο τον σκληρό.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.551
Reaction score
30.800
οι 2 λογιστές...από fb άρθρο τάχα μου της Πειραιώς
ο 1 ασφαλιστής...μάλλον από μειλ...δεν θυμάμαι

Αν την επαθαν απο τετοια, μηπως να τους πεις να φυλαγονται και απο Νιγηριανους;

Πριν 3-4 χρονια πελατης της συζυγου, της ζητουσε (σοβαρα) συμβουλη πώς να ενεργησει σε ειδοποιηση οτι εχει κληρονομήσει την αμυθητη περιουσία απωτατου θειου που ουτε που γνωρίζε οτι ειχε καπου στην Αφρικη. Καινουργιο συκωτι εκανα.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.870
Reaction score
77.470
μαζί σου και εγώ είμαι υπέρ του defender, προτιμώ να μη πουλήσω από το να με πρήζουν μετά γιατί έγινε αργό το pc- laptop.
πες τους κάνει θροτλινγκ το μυαλό τους....

Προσωπικά το βρίσκω άψογο, το μόνο εκνευριστικό ότι δε κλείνει μόνιμα χωρίς μόντα....
και είναι τόσο καλό που σβήνει απροειδοποίητα ότι του κατέβει....:biggrin:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.411
Reaction score
74.719
Οι δύο browser (Firefox,Vivaldi) απασχολούν τους πόρους της μνήμης του συστήματος,ειδικά εδώ με 8 παράθυρα ανοιχτά ο firefox έχει τέτοια εικόνα σε laptops, ειδικά αν τρέχει και κάτι από βίντεο youtube.
Έχω 16GB, ας απασχολούν όσα θέλουν. :p
Δεν χρησιμοποιώ έξτρα AV τα τελευταία 15 χρόνια. :)
 

Μηνύματα
10
Reaction score
11
οκ, έτσι ναι :) ο φίλος όμως με 1.140MB Vivaldi και 1.666MB (8)Firefox έχει ένα μικρό πρόβλημα,εκτός αν φταίει το ...666 :devilish:
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.411
Reaction score
74.719
οκ, έτσι ναι :) ο φίλος όμως με 1.140MB Vivaldi και 1.666MB (8)Firefox έχει ένα μικρό πρόβλημα,εκτός αν φταίει το ...666 :devilish:
Το δικό μου είναι αυτό.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.754
Reaction score
83.584
Το τοπίο στα antivirus έχει αλλάξει σημαντικά τα τελευταία 2-3 χρόνια. Τα στερεότυπα του παρελθόντος έχουν αντιστραφεί. Το Defender των Windows έχει βελτιωθεί και ανταγωνίζεται στα ίσα τα καλύτερα προγράμματα. Το Kaspersky που κάποτε ήταν το χρυσό δισκοπότηρο "χάλασε" και McAfee, Norton που κοροϊδεύαμε, ξύπνησαν και αναβαθμίστηκαν.

Έχω ενεργές άδειες για Kaspersky, Norton, Eset, Avira. Λόγω παλιού εθισμού κάνω συχνά πειράματα με hardware και software ως εναλλακτική του gaming. :biggrin:

Διευκρινίζω ότι το πρώτο που κοιτάω στα προγράμματα προστασίας είναι το πόσο επιβαρύνουν τη λειτουργία του Η/Υ. Προτιμώ να κολλήσω ιό παρά να έχω lags.

Αν μου έλεγαν σήμερα να αναδείξω νικητή από αυτά που έχω θα έβγαζα πρώτο το Norton 360 και δεύτερο το Microsoft Defender.

Πάντως, το τελευταίο Kaspersky δεν είναι τόσο κακό όσο λέτε:

screenshot-www.av-test.org-2021.01.06-19_10_53.png
 

Μηνύματα
10
Reaction score
11
Σωστός , μόνο στο " Προτιμώ να κολλήσω ιό παρά να έχω lags" θα διαφωνήσω γιατί βαριέμαι τα φορματ
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Ψιλοάσχετο αλλά και σχετικό με το θέμα, σήμερα ψάχναμε γιατί στο κινητό του πατέρα μου το Internet λάγκαρε (και στο speedtest πήγαινε μέχρι 11Mbps ενώ όλα τα υπόλοιπα κινητά μας έως 50 που πιάνει η γραμμή).

Ε, έκλεισε το AVG (που για κάποιον λόγο είχε ενεργοποιημένο) και το πρόβλημα λύθηκε αμέσως. Μετά από αυτό τι να πεις... :idk:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.754
Reaction score
83.584
Σωστός , μόνο στο " Προτιμώ να κολλήσω ιό παρά να έχω lags" θα διαφωνήσω γιατί βαριέμαι τα φορματ
Εντάξει, υπερβολή ήταν. Εγώ να δεις πόσο βαριέμαι το format.
Απλά το λαγκάρισμα είναι συνεχές ενώ ο (σοβαρός) ιός μία φορά κι αν.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top