Υποβάθμιση (downconversion) αρχείων βίντεο (AVI). Πώς?

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλημέρα σε όλους και πάλι. Χρόνια Πολλά, Καλό Πάσχα και Καλή Ανάσταση.

Έχω κάποια βιντεάκια σε αρχεία AVI, τραβηγμένα σε ανάλυση 1280x720 (720p) με την φωτογραφική μου μηχανή (Nikon D90). Θέλω να φτιάξω κάποια αντίγραφά τους και σε αυτά να χαμηλώσω την ανάλυση σε 800x600, προκειμένου να μπορούν να αναπαραχθούν σε μια ψηφιακή κορνίζα, της οποίας η μέγιστη ανάλυση είναι αυτή που θέλω να καταλήξω.

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα, που αυτό να το κάνει εύκολα και (σχεδόν) αυτόματα, με το "πάτημα ενός κουμπιού", δηλαδή? Να είναι ελεύθερο, αν είναι δυνατόν ή να είναι μέρος της σουίτας Media της Cyberlink?

Ευχαριστώ.
-
 



Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλησπέρα σε όλους και καλό μήνα.

Με την προτροπή του Κώστα, είχα κατεβάσει το Movie Maker της Microsoft, το οποίο είναι free και όντως ένα ελκυστικό λογισμικό, ειδικά για αρχάριους όπως εγώ, αλλά προσπάθησα να το "τρέξω" σήμερα και δεν βλέπω πουθενά στην επεξεργασία video τη δυνατότητα για υποβάθμιση ανάλυσης. Μήπως κάπου κάτι μου ξεφεύγει?

Παραθέτω πιο κάτω κάποια screenshots για του λόγου το αληθές.

Το πρώτο είναι η αρχική εικόνα του προγράμματος:

Movie_1.jpg


Το δεύτερο είναι στο μενού "Edit", στο οποίο φανταζόμουν ότι έπρεπε να εμφανίζεται η δυνατότητα διαχείρισης της ανάλυσης, πράγμα που δεν εντοπίζω:

Movie_2.jpg


Στα άλλα μενού (Animation, Visual Effects, Project, View), που έψαξα, δεν κατάφερα να εντοπίσω τέτοια δυνατότητα. Είναι κάτι που μου διαφεύγει, ή μήπως απλά δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα στο πρόγραμμα?

Επεκτείνοντας την αρχική μου ερώτηση, θέλω να πω ότι έπεσε στα χέρια μου ένα παλιότερο πρόγραμμα (δώρο φίλου) επεξεργασίας video, το Pinnacle Studio 12 Ultimate, το οποίο φυσικά ούτε έχω εγκαταστήσει, ούτε δοκιμάσει φυσικά.

Ξέρει κανένας αν σε αυτό υπάρχει αυτή η δυνατότητα, ώστε να το εγκαταστήσω και να κάνω τη δουλειά μου, αφού μάλιστα θα το χρειαστώ μάλλον και για μετατροπή των αρχείων AVI σε αρχεία MPEG2, ώστε να μπορέσω να βάλω όλα τα βιντεάκια σε ένα DVD, που θα μπορεί να το βλέπει αργότερα η οικογένεια?

Ευχαριστώ.
-
 


gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Παναγιώτη στο Cyberlink Media Suite που έχεις θα βρεις το MediaEspresso, με αυτό μπορείς να κάνεις ότι μετατροπή video θες, έχει έτοιμα profiles για πολλές φορητές συσκευές, δες τι υποστηρίζει η ψηφιακή κορνίζα και διάλεξε ένα κοντινό, φυσικά θα πρέπει να κάνεις δοκιμές για να καταλήξεις στο καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.116
Reaction score
20.626
Καλησπέρα σε όλους και καλό μήνα.

Με την προτροπή του Κώστα, είχα κατεβάσει το Movie Maker της Microsoft, το οποίο είναι free και όντως ένα ελκυστικό λογισμικό, ειδικά για αρχάριους όπως εγώ, αλλά προσπάθησα να το "τρέξω" σήμερα και δεν βλέπω πουθενά στην επεξεργασία video τη δυνατότητα για υποβάθμιση ανάλυσης. Μήπως κάπου κάτι μου ξεφεύγει?...
Κλικ στη μπλε καρτέλα (αντιστοιχεί στο μενού File) - Αποθήκευση ταινίας - Δημιουργία προσαρμοσμένης ρύθμισης (τελευταία κάτω επιλογή).
 


Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Παναγιώτη στο Cyberlink Media Suite που έχεις θα βρεις το MediaEspresso, με αυτό μπορείς να κάνεις ότι μετατροπή video θες, έχει έτοιμα profiles για πολλές φορητές συσκευές, δες τι υποστηρίζει η ψηφιακή κορνίζα και διάλεξε ένα κοντινό, φυσικά θα πρέπει να κάνεις δοκιμές για να καταλήξεις στο καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.
Γιώργο, θα το ψάξω κι αυτό με περισσότερο καθαρό μυαλό. Σ' ευχαριστώ πολύ!
-
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.663
Μηνύματα
2.869.210
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top