Υποκειμενικές VS Αντικειμενικές κρίσεις Νο 3124

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Υποκειμενικές VS Αντικειμενικές κρίσεις Νο 3124

Δυστυχώς αυτό δεν ξεχειλώνω τίποτε. Πριν καμιά δεκαετία κάποιοι προσπαθούσαν να μας πείσουν ότι ένα κασόνι με δύο μεγάφωνο full range και χωρίς crossover, ονόματι Rehdeko, ήταν το καλύτερο ηχείο που έχει κατασκευαστεί;
100€ μόνο;
Κόστιζε 1.450.000δρχ (4250€) το 1996. Για να υπάρχει μέτρο σύγκρισης την ίδια εποχή τα B&W 801S3 Κόστιζαν περίπου τα ίδια.
Και η πλάκα με αυτά τα καυσόξυλα ήταν ότι κάποιοι προσπαθούσαν για πολλά χρόνια να μας πείσουν ότι είναι το "μάννα" εξ ουρανού...
Ήχος που ΄΄χαστούκιζε΄΄ ανελέητα το μέσο ακροατή,ιδανικά γιά να υποστηρίξουν τις τάσεις καννιβαλισμού έναντι οποιασδήποτε ΄΄πιουρίστικης΄΄ χαϊενδοφροσύνης και ΄΄διαταραγμένων΄΄ κατασκευαστών.Ο προσανατολισμός των τρυπών καρφίτσας εντός της κορνίτσας της μονάδας full range άφησε εποχή:142:

Γιά ν'αποκατασταθεί μάλιστα η ΄΄ιστορική αλήθεια΄΄,επισημαίνεται ότι τούτα ακριβώς τα μπαούλα από οξυά(και όχι τα Impulse) ήταν που είχε τοποθετημένα να παίζουν με μέτωπο στον οπίσθιο τοίχο ο Jimmy Hughes.:126:

Και κάτι ενδεικτικό γιά το-ούτως ή άλλως οξύμωρο σε σχέση με την κατασκευή- κόστος τους.Είχαν λανσαριστεί στην Ελληνική αγορά με τιμή 925 χιλιάδων παλαιών δραχμών μέχρι που πήρε αυτή τον ανελκυστήρα γιά το 1 μύριο τετρακόσιες πενήντα ύστερα από τους ΄΄κουφούς΄΄ διθυράμβους που αφορούσαν όχι μόνο το συγκεκριμένο μοντέλο αλλ'ακόμα περισσότερο το μονόδρομο αδελφό του RK 115 που αναγορεύθηκε σε ΄΄χαϊενδικό άγιο δισκοπότηρο΄΄(μιά και γιά οποιαδήποτε αστοχία αντίληψης ευθύνονταν κατά το χαϊενδοεξεταστή όλα τα υπόλοιπα πλην του ηχείου!)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Υποκειμενικές VS Αντικειμενικές κρίσεις Νο 3124

Ήχος που ΄΄χαστούκιζε΄΄ ανελέητα το μέσο ακροατή,ιδανικά γιά να υποστηρίξουν τις τάσεις καννιβαλισμού έναντι οποιασδήποτε ΄΄πιουρίστικης΄΄ χαϊενδοφροσύνης και ΄΄διαταραγμένων΄΄ κατασκευαστών.Ο προσανατολισμός των τρυπών καρφίτσας εντός της κορνίτσας της μονάδας full range άφησε εποχή:142:

Γιά ν'αποκατασταθεί μάλιστα η ΄΄ιστορική αλήθεια΄΄,επισημαίνεται ότι τούτα ακριβώς τα μπαούλα από οξυά(και όχι τα Impulse) ήταν που είχε τοποθετημένα να παίζουν με μέτωπο στον οπίσθιο τοίχο ο Jimmy Hughes.:126:

Και κάτι ενδεικτικό γιά το-ούτως ή άλλως οξύμωρο σε σχέση με την κατασκευή- κόστος τους.Είχαν λανσαριστεί στην Ελληνική αγορά με τιμή 925 χιλιάδων παλαιών δραχμών μέχρι που πήρε αυτή τον ανελκυστήρα γιά το 1 μύριο τετρακόσιες πενήντα ύστερα από τους ΄΄κουφούς΄΄ διθυράμβους που αφορούσαν όχι μόνο το συγκεκριμένο μοντέλο αλλ'ακόμα περισσότερο το μονόδρομο αδελφό του RK 115 που αναγορεύθηκε σε ΄΄χαϊενδικό άγιο δισκοπότηρο΄΄(μιά και γιά οποιαδήποτε αστοχία αντίληψης ευθύνονταν κατά το χαϊενδοεξεταστή όλα τα υπόλοιπα πλην του ηχείου!)
δε μου λες, τα έχεις ακούσει τα εν λόγω ηχεία ή μιλάς έτσι, στον αέρα?

πρόσεξε τι θα πεις, γιατί τα έχω ακούσει με κορυφαία συνοδά μηχανήματα κατ'επανάληψη.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Υποκειμενικές VS Αντικειμενικές κρίσεις Νο

δε μου λες, τα έχεις ακούσει τα εν λόγω ηχεία ή μιλάς έτσι, στον αέρα?
πρόσεξε τι θα πεις, γιατί τα έχω ακούσει με κορυφαία συνοδά μηχανήματα κατ'επανάληψη.
Και ήταν μάπα. :142:

...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Υποκειμενικές VS Αντικειμενικές κ

Και ήταν μάπα. :142:

...
τώρα γιατί μου το χαλάς και τα βγάζεις όλα στη φόρα? :141: αλλά για πες μου, εσύ που το ξέρεις ρε πυθία? αφού δε τα'χεις δει ποτέ στη ζωή σου ζωντανά κι ούτε σου είπα ποτέ γι'αυτά (δεν άξιζε τον κόπο)..:111:


η καμπίνα των εν λόγω ηχείων δε φαίνεται καλά στη φωτό. πρέπει να έχει βάθος περί τα 20cm. υπολογίζω κόστος κατασκευής καμπίνας περί τα 17 ευρώ. το ζεύγος.
 

Μηνύματα
1.998
Reaction score
140
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Υποκειμενικές VS Αντικειμενικ

τώρα γιατί μου το χαλάς και τα βγάζεις όλα στη φόρα? αλλά για πες μου, εσύ που το ξέρεις ρε πυθία? αφού δε τα'χεις δει ποτέ στη ζωή σου ζωντανά κι ούτε σου είπα ποτέ γι'αυτά (δεν άξιζε τον κόπο)..


η καμπίνα των εν λόγω ηχείων δε φαίνεται καλά στη φωτό. πρέπει να έχει βάθος περί τα 20cm. υπολογίζω κόστος κατασκευής καμπίνας περί τα 17 ευρώ. το ζεύγος.
Πουσαι μάστορα στις βάσεις είναι τα λεφτά
Καλά δεν βλέπεις?
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Υποκειμενικές VS Αντικειμενικ

τώρα γιατί μου το χαλάς και τα βγάζεις όλα στη φόρα? :141: αλλά για πες μου, εσύ που το ξέρεις ρε πυθία? αφού δε τα'χεις δει ποτέ στη ζωή σου ζωντανά κι ούτε σου είπα ποτέ γι'αυτά (δεν άξιζε τον κόπο)..:111:
Μερικές φορές η ρουφιάνα η ζωή...
Τα έχει ο μπαμπάς ενός φίλου μου στην άνω Τούμπα. Ο άνθρωπος δεν ήξερε τίποτα βέβαια, ούτε είναι χαϊεντάς, απλά του τα πασάρανε κάποτε και τα έχει άπειρα χρόνια και σκονίζονται. Ούτε για 10 λεπτά δεν είναι. Κι άμα δεν άρεσαν σε μένα, δεν υπάρχει περίπτωση να άρεσαν σε σένα. :137:

...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Απάντηση: Υποκειμενικές VS Αντικειμενικές κρίσεις Νο 3124

α, μάστα. ε, δε μου τό'πες ποτέ. ξέρω, δεν άξιζε τον κόπο.

καλά. άλλο: δε με λες, ο κόγιας που είναι? ακόμα τρώει σολομό?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Υποκειμενικές VS Αν

Πουσαι μάστορα στις βάσεις είναι τα λεφτά
Καλά δεν βλέπεις?
δε τις βλέπω ρε συ, διάφανες είναι?
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Απάντηση: Υποκειμενικές VS Αντικειμενικές κρίσεις Νο 3124

καλά. άλλο: δε με λες, ο κόγιας που είναι? ακόμα τρώει σολομό?
Δεν μπορεί τώρα. Αυτήν την ώρα έχει προπόνηση μπριτζ. :137:

...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.111
Reaction score
20.605
Απάντηση: Υποκειμενικές VS Αντικειμενικές κρίσεις Νο 3124

... και ακούω cult disco!

[YOUTUBE]Uy1-ECH-jtI[/YOUTUBE]
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Υποκειμενικές VS Αν

Μερικές φορές η ρουφιάνα η ζωή...
Τα έχει ο μπαμπάς ενός φίλου μου στην άνω Τούμπα. Ο άνθρωπος δεν ήξερε τίποτα βέβαια, ούτε είναι χαϊεντάς, απλά του τα πασάρανε κάποτε και τα έχει άπειρα χρόνια και σκονίζονται. Ούτε για 10 λεπτά δεν είναι. Κι άμα δεν άρεσαν σε μένα, δεν υπάρχει περίπτωση να άρεσαν σε σένα. :137:

...
Αν το πουλούσαν με λίγα λεφτά τουλάχιστον το 1/10 της αρχικής του τιμής, δεν θα το κοίταζε - σχολίαζε κανένας.
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Re: Απάντηση: Υποκειμενικές VS Αντικειμενικές κρίσεις Νο 3124

Προσωπικά το τελευταίο σας ποστ το βρίσκω άτοπο και πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω αυτή σας την επίθεση και χαρακτηρισμούς σε μία ομάδα συνοφουριμιστών που φιλοξενούνται σε αυτό το site σε σχετικό Topic αναλογικών πηγών.

Πιο πολύ προβληματίζομαι ότι αυτή η επίθεση γίνεται υπό την super moderator ιδιοτητά σας και δεν ξέρω εάν είναι προσωπική σας επιλογή ή επιλογή της διαχειριστικής ομάδος.

Πραγματικά λυπάμαι
Και εγώ λυπάμαι δις για σένα που εστίασες σε αυτό που σε αφορά προσωπικά και ξέχασες τις προσβολές για όλους τους υπόλοιπους. Απλά επειδή τυχαίνει να συμφωνείς με αυτές τις προσβολές....Πόσο υποκριτικό είναι αυτό! Τι να πω! :111:
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Re: Απάντηση: Υποκειμενικές VS Αντικειμενικές κρίσεις Νο 3124

Και εγώ λυπάμαι δις για σένα που εστίασες σε αυτό που σε αφορά προσωπικά και ξέχασες τις προσβολές για όλους τους υπόλοιπους. Απλά επειδή τυχαίνει να συμφωνείς με αυτές τις προσβολές....Πόσο υποκριτικό είναι αυτό! Τι να πω! :111:
Εχεις δίκιο Houston. Επρεπε να το γενικεύσω.
Δυστυχώς όταν κατάλαβα το λάθος μου ήταν αργά και δεν μπορούσα να κάνω edit και συνχρόνος δεν ήθελα να συνεχίσω σε αυτό το thread.

Συγνώμη αλλά δεν το παράλειψα επί σκοπό :104:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Χαϊενδικές VS...Eπιληπτικών κρίσεων (κατ'επανάληψη)

δε μου λες, τα έχεις ακούσει τα εν λόγω ηχεία ή μιλάς έτσι, στον αέρα?
πρόσεξε τι θα πεις, γιατί τα έχω ακούσει με κορυφαία συνοδά μηχανήματα κατ'επανάληψη.
Δυστυχώς γιά όσους δεν τα ΄΄πρόλαβαν΄΄,έχω ακούσει τα ΄΄τελάρα΄΄ ματσαρισμένα είτε με τρανζίστορ είτε με μονοτελείς γλόμπους(εκτός εκθέσεων).

Περιλαμβάνοντο στο σετ και οι εξειδικευμένες τους βάσεις από οξυά στην ίδια απόχρωση και κοστολόγιο περί τις 250 χιλιάδες παλαιές δραχμές.

(Τέτοια κόστη γιά R & D ξυλοκατασκευής και ΄΄βερνικώματος΄΄,ούτε ο Ιωσήφ να ήταν ο μακαρίτης Werner Rehde:612:)
 




Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.111
Reaction score
20.605
Απάντηση: Υποκειμενικές VS Αντικειμενικές κρίσεις Νο 3124

Εδώ που τα λέμε τώρα, από τα 300 μέχρι τα 5 κιλά, το RK145 δεν είναι και τόσο κακό πχια. Από εκεί και πάνω όμως, άστα να πάνε. Το RK175 είναι αποκαρδιωτικό. Παραμορφώσεις, έχει μετρήσει κανένας; Εκεί θα γίνεται της μουρλής...
 


toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.400
Reaction score
1.856
Απάντηση: Υποκειμενικές VS Αντικειμενικές κρίσεις Νο 3124

Είχα αποφασίσει να μην παρακολουθήσω το thread, αλλά...
κάτι με τραβάαα κοντάα σας, μαα δεν ξε-ερωω τιι...

Να βοηθήσω λοιπόν:
http://sites.google.com/site/rehdeko/Home/game/ra-24.jpg?attredirects=0
http://sites.google.com/site/rehdeko/Home/game/ra 128-4s.jpg?attredirects=0
http://sites.google.com/site/rehdeko/Home/game/DOC2 - PAGE1.JPG?attredirects=0

'Μπρος... Ορμάτε! 'Φχαριστηθείτε το!
Χάριν προσέγγισης του θέματος σε καθαρά κοινωνιολογική βάση, βεβαίως, βεβαίως!
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top