Υπολογιστής για απλό Gaming

Μηνύματα
2.316
Reaction score
354
14 χρονος γιος συναδέλφου, ενδιαφέρεται για νέο pc με την δυνατότητα gaming.
Επειδή δεν έχω καθόλου γνώση από αυτόν τον χώρο θα χρειαστώ την βοήθεια σας.
Το budget περιορίζεται στα 700, max 800 ευρω μαζί με την οθόνη.
Το pc θα το χειρίζεται αποκλειστικά το μικρό παιδί και δεν θέλει ο γονιός να δώσει πολλά λεφτά.
Απλά να μην κολλάει στα παιχνίδια. Δεν γνωρίζει από refresh rate, smooth κινηση κλπ.
Ούτε θέλει κάποιο φοβερό Monitor. Να είναι τουλάχιστον αποδεκτά.
Σκέφτομαι για την σειρά Intel i5 11500 αντι της 10500 για τον λόγο ότι έχει καλύτερη κάρτα γραφικών μιας και σε αυτά τα λεφτά δεν μπορεί να βάλει κάποια εξωτερική.
Μπορεί να σταθεί κάπως η συγκεκριμένη cpu στα παιχνίδια;

Οπότε αν έχετε κάποια ολοκλήρωμενη πρόταση (cpu, mobo, ram, monitor) ανυπομονω να την ακούσω, γιατί βιάζεται ο νεαρός κι εγώ παράλληλα θέλω να εμπλουτίσω τις γνώσεις μου ;)
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Όλα εξαρτώνται από το ποιά παιχνίδια θέλει να παίζει.
Μιας και το budget είναι αρκετά περιορισμένο για gaming PC, ρώτα συγκεκριμένα ποιά παιχνίδια θέλει να παίξει, και γράψε τα, από αυτά θα εξαρτηθούν πολλά όσον αφορά την επιλογή του hardware.
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
Ούτε για αστειο στα λεφτά αυτά η προσπάθεια.

Να πάρει ενα xbox series x με το game pass στα 5 κατοστάρικα και με τα ρέστα ενα 120hz monitor που αντέχει η τσέπη του (είτε 1080p είτε 1440p).

Οι igpus των cpus ήταν σκουπίδια, είναι σκουπίδια και για το κοντινό μακρινό μέλλον θα παραμείνουν σκουπιδια !

Μοναδική εναλλακτική να βρεις οικονομική κάρτα γραφικών στα μεταχειρισμένα (πχ nvidia 2060 ή amd 5700 και πάνω) το οποίο σήμερα δεν ειναι καθόλου ευκόλη υπόθεση. Σημειωτέων, οτι και το λαχείο να πετύχεις δεν θα έχεις ιδέα άν η κάρτα έχει normal χρήση ή έκανε mining ή έχει φάει κάποιο τρελό overclocking κλπ κλπ.
 

Μηνύματα
2.316
Reaction score
354
Θα ρωτήσω τον μικρό και θα επανέλθω.
Το μόνο που ξέρει ο πατέρας του, είναι το GTA.
Παιχνιδομηχανή λίγο χλωμό το κόβω γιατί θέλει να παίζει online με φίλους από το σχολείο, οπότε θα πρέπει να πάρουν και αυτοί xbox.
Ένα ps4 που έχει δεν το χρησιμοποιεί καθόλου.
Έχει κολλήσει με το pc τώρα.
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
άμα ξεκινήσει με PC για gaming/online gaming, θα τα σκάει κάθε τρεις και λίγο για αναβαθμίσεις.

Μήπως πουλήσει το PS4 και να δει για PS5;
 

gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
Ο μικρός δεν μπορεί να έχει και απαιτήσεις επιδόσεων. Θα παίζει σε χαμηλές αναλύσεις και χαμηλά frame rates ώσπου με το επόμενο χαρτζιλίκι να πάρει μια καλύτερη κάρτα γραφικών. Να μάθει να εκτιμάει αυτό που θα πάρει, βήμα-βήμα. Μπας και κερδίσει και τίποτε από αυτή την ανούσια δραστηριότητα.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Δε νομίζω ότι ισχύει αυτό.
Θα ρωτήσω τον γιο μου.
Δηλαδή όταν παίζεις ονλαϊν με άλλους ξένους έχουν όλοι το ίδιο μηχάνημα?

Απλά στον εκαστοτε σερβερ συνδέονται όλοι ο καθένας με το μηχάνημα του.
 

Μηνύματα
2.316
Reaction score
354
Έχω ξεκινήσει και βλέπω στο youtube κάποια βιντεάκια παιχνιδιών μεταξύ 1030, 1050 και ενσωματωμένη 750.
Ναι και βέβαια υπερτερούν οι εξωτερικες, αλλά δεν νομίζω ένας όχι τόσο γνώστης μπορεί να καταλάβει αυτήν την ομαλότητα στην κίνηση.
Μην πέσετε να με φάτε, αλλά δεν φαίνεται και τόσο αποτρεπτική η 750.
Ίσως σε live να είναι κουραστικά αυτά τα lag δεν ξέρω.
Καταλαβαίνω ότι έχετε πιο ψηλά στανταρτ αλλά μιλάμε για πιτσιρικά που τώρα παίζει σε laptop internet παιχνίδια.
Δε νομίζω ότι ισχύει αυτό.
Θα ρωτήσω τον γιο μου.
Δηλαδή όταν παίζεις ονλαϊν με άλλους ξένους έχουν όλοι το ίδιο μηχάνημα?

Απλά στον εκαστοτε σερβερ συνδέονται όλοι ο καθένας με το μηχάνημα του.
Λογικά η κάθε παιχνιδομηχανή εχει τους δικους της servers.
Δεν γίνεται να έχω xbox και να μπαίνω στον server του ps
 

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.715
Ανάλογα και τα παιχνίδια. Άλλο pc θες για τέτρις και άλλο για καινούρια απαιτητικά παιχνίδια.
Το παιδί ας κάνει μια λίστα των παιχνιδιών που παίζει ώστε όλοι να καταλαβουνε πάνω κάτω τι pc χρειάζεται.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Μου είπε ο γιος μου ότι υπάρχουν παιχνίδια που μπορείς να συνδεεσαι με άλλους με διαφορετικές μηχανές και να παίζεις μαζί τους και υπάρχουν και παιχνίδια που δεν μπορεις
 

Μηνύματα
63
Reaction score
108
"internet παιχνίδια" δεν περιγράφει κάτι.
Αν παίζει fortnite,csgo, minecraft στα 1080p, οκ, θα έχει 30-50 καρέ που είναι τα ίδια χάλια με consoles.

Η 1030 GDDR4, ίδια με 750.
Η 1030 GDDR5 ειναι αισθητά καλύτερη.

Καμμία απο αυτές δεν αξίζει τα λεφτά της αλλά εδώ που είμαστε...

Τα PC δεν χρειάζονται συνεχώς αναβαθμίσεις. ΑΝ θες αναβαθμίζεις και έχεις κάτι καλύτερο απο πριν.
Αν δεν θες μένεις με αυτά που πήρες και έχεις τα ίδια (όπως και οι κονσόλες).
Το κακό με τα pc τώρα είναι οτι δεν βρίσκεις κάρτες γραφικών σε λογική τιμή.

Παιχνίδια υπάρχουν cross platform, δεν είναι τεχνολογικός ο περιορισμός.
Επιλογή της εταιρείας είναι.


πηγή:
 

Μηνύματα
535
Reaction score
731
Μου είπε ο γιος μου ότι υπάρχουν παιχνίδια που μπορείς να συνδεεσαι με άλλους με διαφορετικές μηχανές και να παίζεις μαζί τους και υπάρχουν και παιχνίδια που δεν μπορεις
Κι ο δικός μου αυτό ακριβώς μου λέει.
Το fortnite για παράδειγμα μπορούν και το παίζουν όλοι μαζί ταυτόχρονα από όλες τις παιχνιδομηχανές και τα pc ενώ το nba μόνο από τις ίδιες κονσόλες.
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Έτσι όπως πάνε τα πράγματα, σε λίγο, όλοι θα παίζουν τα πάντα.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
εμεις παιζαμε μπασκετ σε αυτη την ηλικια με τους φιλους μας και ατομικα παιχνιδια στο πισι σε αναλυση 640x480(και πολυ λεω)....τι σου ειναι τα παιδγια της τεχνολογιας σημερα... 🐒
 

Μηνύματα
2.316
Reaction score
354
Μόλις ενημeρώθηκα για τα παιχνίδια.
Τα γράφω ακριβώς όπως μου τα έστειλε.

GTA RP (με τις εφαρμογές FiveM, Steam)
Valorant
Fortnite
Minecraft (με shaders)
Counter Strike
Forza Horizon 5
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Μόλις ενημeρώθηκα για τα παιχνίδια.
Τα γράφω ακριβώς όπως μου τα έστειλε.

GTA RP (με τις εφαρμογές FiveM, Steam)
Valorant
Fortnite
Minecraft (με shaders)
Counter Strike
Forza Horizon 5
Πολύ σκουρόχρωμα τα πράγματα για αυτά τα παιχνίδια ακόμα και στα 1080p με παραχωρήσεις με budget 800€ για hardware, monitor & περιφερειακά.
Ακόμα και σε μεταχειρισμένα όλα να πας πλήν ας πούμε της οθόνης και περιφερειακών, δύσκολο να βγει κάτι καλό.

Λύσεις πέραν της ανόδου του budget ?
Μεταχειρισμένα, και στήνεις καλή βάση περιμένοντας στο μέλλον για μια καλή κάρτα γραφικών.

θες 6πύρηνο επεξεργαστή μοντέρνο (Intel 9xxx+ / AMD Ryzen 3XXX/4XXX/5XXX), 16GB RAM, και κάρτα γραφικών έστω μεταχείρα GTX 1060 6GB ( περί τα 300€ ) για να κάνεις προκοπή.

Εννοείται ότι από τα παραπάνω και να επιλέξεις πας σε οθόνη 1080P αυστηρά και όχι 4K γιατί δεν θα παίζει ούτε πασιέντζα :D

Αναλόγως τις απαντήσεις στα ερωτήματα μπορώ να γίνω πιο συγκεκριμένος.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
εμεις παιζαμε μπασκετ σε αυτη την ηλικια με τους φιλους μας και ατομικα παιχνιδια στο πισι σε αναλυση 640x480(και πολυ λεω)....τι σου ειναι τα παιδγια της τεχνολογιας σημερα... 🐒
Κουβαλώντας μέσα σου μνήμες για 640X480 πάντως δε ρίχνεις 26χρονο, να ξέρεις.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
...26 χρονια μετα ε? - στη θεση σου αγαπητε δεν θα το εβαζα στοιχημα παντως ... 🐒
 

Μηνύματα
958
Reaction score
2.426
Έχω ξεκινήσει και βλέπω στο youtube κάποια βιντεάκια παιχνιδιών μεταξύ 1030, 1050 και ενσωματωμένη 750.
Ναι και βέβαια υπερτερούν οι εξωτερικες, αλλά δεν νομίζω ένας όχι τόσο γνώστης μπορεί να καταλάβει αυτήν την ομαλότητα στην κίνηση.
Μην πέσετε να με φάτε, αλλά δεν φαίνεται και τόσο αποτρεπτική η 750.
Ίσως σε live να είναι κουραστικά αυτά τα lag δεν ξέρω.
Καταλαβαίνω ότι έχετε πιο ψηλά στανταρτ αλλά μιλάμε για πιτσιρικά που τώρα παίζει σε laptop internet παιχνίδια.
Με ενσωματωμενα 750 δεν πας πουθενα.
Ο μικρος σε ενα μηνα (και πολυ λεω) θα γκρινιαζει.
Δυο ειναι οι λυσεις σε αυτο το μπατζετ.
Σε ιντελ πας σε 10400/ 11400f & B560 - 16gb ram & 1030gt ddr5 και οπωσδηποτε 500αρη ssd/nvme γιατι γεμιζει για πλακα με τα παιχνιδια.
Σε amd 5600g με ενσωματωμενα γραφικα,επιδοσεων αναμεσα σε καρτες 1030-1050 αναλογα τα games.
Οι διαθεσιμοτητες και οι τιμες ειναι πολυ χαλια αυτη την εποχη.
Eαν μπορει καποιος απο εσας να το συναρμολογησει και να περασει windows θα εχει τη δυνατοτητα αγορας απο διαφορετικα καταστηματα για καλυτερη ποικιλια-τιμες.
Εαν οχι αναγκαστικα πας σε καταστημα που να συναρμολογει και αυτο δεν ειναι οτι καλυτερο,θα πρεπει να γινουν υποχωρησεις και στα επιμερους parts και στις τιμες-διαθεσιμοτητα.
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.207
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top