Υπόθεση εργασίας...Κούτα Ford Ranger Raptor το πειράζουμε ηχητικά...?

Μηνύματα
1.375
Reaction score
4.149
Λέει η μαμά Ford...

1601114307316.png


Λέει ο Νίκος...χωρίς να πειράξουμε την χημεία του συστήματος που έχει πλήθος ευκολιών και έναν πολύ αξιοπρεπή ήχο αλλά που δεν καλύπτει τη πετριά του μυαλού και των αισθήσεων μας, θα ήταν δυνατόν και υπερκεράζοντας τις δεσμεύσεις μια διπλής καμπίνας χωρίς πορτπαγκάζ να έχουμε έναν ήχο πιο ρωμαλέο με βαθιά μπάσα και κρυστάλλινες υψηλές που να δίνει στο σύστημα την αγριάδα που έχει και το αυτοκίνητο σαν συνολική εικόνα...τούμπανο από την μαμά...
Νομίζω ταβάνι εάν ναι...το χιλιάρικο...
 

Μηνύματα
2.795
Reaction score
202
Λέει η μαμά Ford...

View attachment 180777

Λέει ο Νίκος...χωρίς να πειράξουμε την χημεία του συστήματος που έχει πλήθος ευκολιών και έναν πολύ αξιοπρεπή ήχο αλλά που δεν καλύπτει τη πετριά του μυαλού και των αισθήσεων μας, θα ήταν δυνατόν και υπερκεράζοντας τις δεσμεύσεις μια διπλής καμπίνας χωρίς πορτπαγκάζ να έχουμε έναν ήχο πιο ρωμαλέο με βαθιά μπάσα και κρυστάλλινες υψηλές που να δίνει στο σύστημα την αγριάδα που έχει και το αυτοκίνητο σαν συνολική εικόνα...τούμπανο από την μαμά...
Νομίζω ταβάνι εάν ναι...το χιλιάρικο...
Βάλε κάμποσα χιλιάρικα ακόμα και έχεις αυτό που θες
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Βάλε κάμποσα χιλιάρικα ακόμα και έχεις αυτό που θες
Μην καταστρέφεις ψυχολογίες βρε Τάκη!

δεν καλύπτει τη πετριά του μυαλού και των αισθήσεων μας
Αν ήμουν στην θέση σου, για αρχή θα έψαχνα αν η πηγή διαθέτει pre-out και μετά θα δοκίμαζα έναν ισχυρό πολυκάναλο ενισχυτή.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
To puma st x έχει b&o ηχοσύστημα.
το ford sync 3 ήδη αναβαθμίζεται.
ψαξτο στα φόρουμ της ford αρχικά
 


Μηνύματα
1.375
Reaction score
4.149
Pre out από ότι διαβάζω δεν υπάρχει...
Και αφαιρούμε και το ταβάνι μετά από μια μικρή έρευνα αγοράς...
Έχουμε κάποια πρόταση...?
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Το pre out δεν είναι πρόβλημα!, μπορείς να βγάλεις 2.
Αν τοποθετήσεις dsp θα χρειαστείς 1.
 

Μηνύματα
1.375
Reaction score
4.149
Το pre out δεν είναι πρόβλημα!, μπορείς να βγάλεις 2.
Αν τοποθετήσεις dsp θα χρειαστείς 1.
Καλημέρα!
Πρόθεση μου είναι να βελτιώσω τον ήχο του αυτοκίνητου χωρίς αισθητικά να επέμβω κραυγαλέα...
Θεωρείς ότι υπάρχουν λύσεις?
 


Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Καλημέρα!
Πρόθεση μου είναι να βελτιώσω τον ήχο του αυτοκίνητου χωρίς αισθητικά να επέμβω κραυγαλέα...
Θεωρείς ότι υπάρχουν λύσεις?
ενισχυτής με dsp ,ηχεία και λεπτομερεις εγκατάσταση θα σου δώσουν αυτό που ζητάς και ίσως ακόμα περισσότερα από όσα φαντάζεσαι
Ότι σου πει ο car_audio_test ,είναι ο αρμόδιος.
 

Μηνύματα
1.375
Reaction score
4.149
Φυσικά υπάρχουν πολλές επιλογές, ακόμα και με την εγοστασιακή πηγή.
Χωρίς να το θεωρώ θέσφατο, στην παρουσία φάση δεν θα ήθελα να πειράξω την πηγή (μόλις της έβγαλα την ζελατίνα), συζητώ όμως για όλα τα υπόλοιπα paraphernalia...
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Με έναν αντάπτορα hi-low που βγάζει κι εντολή remote μπορεί να συνδεθεί ενισχυτής. Αν έχει και dsp ενσωματωμένο θα παίζει καταπληκτικά, εφόσον αλλαχθούν τα μεγάφωνα.
 

Μηνύματα
34
Reaction score
15
Με έναν ενισχυτή με ενσωματωμένο DSP όπως ο Audison AP 8.9 bit και ενα αξιοπρεπές σετακι ηχείων κανεις κυριολεκτικά παπάδες.Επισης υπάρχει και θέση "πονηρη"για subκαι 8ιντσων (βλέπε Audison AP8R ή Hertz ES F20).Ιδανικα θα χρειαστείς μόνωση στις πορτες,τουλαχιστον τις μπροστινές.Το κόστος σου χωρις εργασία θα βγει κοντα στο ποσο που ανέφερες.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.125
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top