Υψηλή Ευκρίνεια Για Όλα Τα Dvd ::..

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Realta το νέο όνομα που θα κυριαρχήσει στην εικόνα!

Ένα νέο τσιπ επεξεργασίας εικόνας έρχεται και πρόκειται να φέρει τα πάνω κάτω. Ο επεξεργαστής αυτός μπορεί να μετατρέψει μια εικόνα κανονικής ευκρίνειας (SD) σε υψηλής (ΗD). Tώρα πια η Faroudja έχει έναν δυνατό αντίπαλο και θα πρέπει να απαντήσει με κάτι ανάλογο αν θέλει να συνεχίσει να υπάρχει στο χώρο των players και των προβολέων. Το τσιπ αυτό ακούει στην κωδική ονομασία Realta και ενσωματώνει την τεχνολογία HQV (Hollywood Quality Video) όπως ονομάζει η εταιρεία του δόκτορα Russo, Silicon Optix που το κατασκευάζει. To επαναπρογραμματιζόμενο τσιπ Realta και η τεχνολογία HQV, βασίζεται στην πλατφόρμα Teranex που ξεκίνησε να αναπτύσσεται από το 1980 για λογαριασμό της Lockheed Martin και για τους εξομοιωτές πτήσης αυτής. Οι αλγόριθμοι της Teranex «τρέχουν» στο τσιπ της Realta με δυνατότητα επεξεργασίας 1 τσισεκατομυρίου υπολογισμών το δευτερόλεπτο. Ο αποπλέκτης Realta είναι πλήρως επαναπρογραμματιζόμενος και μπορεί να δεχθεί αναβαθμίσεις και patches ενώ δεν προσφέρει μόνο 3:2 ή 2:2 pull-down σε υψηλής ευκρίνεια σήμα HD αλλά και 3:2:3:2:2 ακόμη και μεταβλητές ταχύτητες κάτι που είναι σημαντικό για τα νέα φορμά Blu-Ray και HD-DVD. Θα το δούμε σύντομα μέσω της νέας ναυαρχίδας της Denon στο players DVD-A1XV.

πηγή hxos.gr
 

Μηνύματα
202
Reaction score
0
Καλά νέα αλλά μέχρι να πέσει το κόστος και να μπούνε και στα players των 300 Ευρώ max. θα έχει πέσει ανάλογα και το κόστος των blue rays. Άρα ποιο το όφελος;
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Το όφελος που βλέπω εγώ είναι ίσως όταν χρησιμοποιηθεί για upscaling του απλού τηλεοπτικού σήματος, αλλά και των τόσων dvd που ήδη έχουμε στην συλλογή μας και δύσκολα θα τα ξανααγοράσουμε σε HD έκδοση ειδικά αν αυτές παρουσιάζουν την ποιότητα εικόνας που έχουμε δει μέχρι σήμερα...
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Εγώ για να σας πω την αλήθεια δεν κατάλαβα πως θα έρθουν τα πάνω κάτω και πως είναι δυνατόν ένα τσιπ να μετατρέψει μια εικόνα όπως την γνωρίζουμε σε εικόνα HD χωρίς να υποστηρίζετε από τον υψηλής ανάλυσης δίσκο. :shock:
 

Μηνύματα
202
Reaction score
0
δύσκολα θα τα ξανααγοράσουμε σε HD έκδοση ειδικά αν αυτές παρουσιάζουν την ποιότητα εικόνας που έχουμε δει μέχρι σήμερα...
Αυτό είναι μια παράμετρος που δεν την είχα καν σκεφτεί! Τα σέβη μου...

πως είναι δυνατόν ένα τσιπ να μετατρέψει μια εικόνα όπως την γνωρίζουμε σε εικόνα HD χωρίς να υποστηρίζετε από τον υψηλής ανάλυσης δίσκο.
Η απορία είναι και δική μου. Πάντως αν γίνεται interpolation όπως κάνουν διάφορες ψηφιακές συσκευές (π.χ. οι φωτογραφικές με τα ψηφιακά zoom) δε νομίζω να επιτύχουν καλύτερη εικόνα, απλά μεγαλύτερη.
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.687
Μηνύματα
2.869.965
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top