ΦΑΚΟΙ E-MOUNT

Μηνύματα
6.566
Reaction score
5.135
Ανοίγω νέο νήμα, όπου μπορούμε να συγκεντρώνουμε όλες τις πληροφορίες για τους φακούς e-mount.

Ο νέος φακός G Master της Sony μετρήθηκε στον πάγκο της lensrentals και ήταν ο οξύτερος φακός που έχουν τεστάρει ποτέ.



https://www.lensrentals.com/blog/2019/03/sony-fe-135mm-f1-8-gm-early-mtf-results/

https://www.sony.gr/electronics/fakoi-gia-fwtografikes-mixanes/sel135f18gm

 

Μηνύματα
7
Reaction score
4
Ωραίο thread :)

Γράφουμε και για φακούς E-mount και τρίτων κατασκευαστών εδώ; (Αλλιώς να κάνουμε και άλλη κατηγορία ε;)

Λοιπόν, έχω δοκιμάσει διάφορους E-mount φακούς τελευταία και θέλω να γράψω για έναν που με εντυπωσίασε πραγματικά. Τον Samyang AF 35mm F2.8 FE
Είχα διαβάσει πολύ καλά λόγια σε κριτικές στο internet αλλά δεν με έπειθαν πως ένας φακός Full frame που κοστίζει 235 euro (στο e-infin) μπορεί να είναι τόσο καλός και έτσι τον αγόρασα για να τον δοκιμάσω.

16598.png


Μετά από αρκετές λήψεις σε διάφορες συνθήκες με την a7R II , τον συνιστώ ανεπιφύλακτα!
Φυσικά, θαύματα δεν γίνονται και έτσι όταν μιλάμε για οικονομικούς φακούς εξυπακούεται πως θα τραβάμε μόνο στα μεσαία διαφράγματα. Αλλά για φακό 85 γραμμαριων ας μην είμαστε πολύ απαιτητικοί. Είχα για καιρο τον αντίστοιχο pancake Sony-Zeiss και ήταν χειρότερος (όχι πολύ) από αυτόν εδώ σε οπτική απόδοση. ΟΚ, σαν κατασκευή ήταν ανώτερος, αλλά ζητώντας και πολλαπλάσια χρήματα.

Τον Samyang τον δοκίμασα και στην 6400 που και εκεί ήταν καλός, αλλά όχι τόσο όσο στην 7

Αγόρασα και τον 24mm της Samyang αλλά και τον 12mm, κανείς όμως από αυτούς τους δυο δεν φτάνει την οπτική απόδοση του 35mm
 

Attachments


Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.464
Αυτό τον φακό τον αγόρασε φίλος με canon mount και είναι πάρα πολύ καλός.
 
  • Like
Reactions: vet

Μηνύματα
6.566
Reaction score
5.135
Ρεκόρ καθυστέρησης για τον FE24/1.8 στο amazon.
13 Φεβρουαρίου έκανα την προπαραγγελία και η ημερομηνία αποστολής συνεχώς αναβάλλεται.
25 Ιουνίου - 22 Αυγούστου η νέα προθεσμία, που σημαίνει ότι δεν έχουν ιδέα πότε θα παραλάβουν κομμάτια.

Για τον FE135/1.8 με προπαραγγελία 3 Μαΐου, η εκτιμώμενη αποστολή θα γίνει μεταξύ 12 Ιουνίου και 25 Ιουλίου, που πολύ φοβάμαι ότι θα αναβληθεί κι αυτή.
 


Μηνύματα
6.566
Reaction score
5.135
Φακουδάρα! Με γεια!

Ο αγαπημένος μου φακός του συστήματος.
 

Μηνύματα
700
Reaction score
1.344
Ευχαριστώ πολύ!
Έχει πέσει η γλώσσα μου στο πάτωμα:gamer:.
Πίστευα από οξύτητα θα ήταν ίδιος με τον fe 55mm...ουδεμιά σχέση.
 
Last edited:

Μηνύματα
6.566
Reaction score
5.135
Συνδυάζει τα καλά κι απ' τους δυο κόσμους. Οξύτητα και απίστευτο bokeh.
 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Υπηρξε καποιος λογος που τραβηξες στο aps c ?
ειδικα με μακρο φακο ?
 

Μηνύματα
700
Reaction score
1.344
Η βασική χρήση του φακού είναι σε πορτραίτο και προσφέρει το καλύτερο bokeh που έχω δει ...δεν είναι macro.
Ανέβασα δείγμα aps-c γιατί πλέον δε μπορώ να δουλέψω zoom φακούς ... έχασα αριστερή παλάμη κι δάκτυλα.... έτσι έχω 100 & 150mm

 


Μηνύματα
700
Reaction score
1.344
Μικρές διορθώσεις σε υποφωτισμενα με Ps
υπέροχος φακός!!
ƒ/8.0, 1/80, 100.0 mm, iso 50

 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Η βασική χρήση του φακού είναι σε πορτραίτο και προσφέρει το καλύτερο bokeh που έχω δει ...δεν είναι macro.
Ανέβασα δείγμα aps-c γιατί πλέον δε μπορώ να δουλέψω zoom φακούς ... έχασα αριστερή παλάμη κι δάκτυλα.... έτσι έχω 100 & 150mm
απαπα τι εγινε? εισαι οκ? συγγνωμη αν γινομαι αδιακριτος...
 

Μηνύματα
700
Reaction score
1.344
Παλαιός τραυματισμός δημιούργησε θρόμβο, σώθηκε το χέρι μα όχι όλο ... άργησα 2 τουλάχιστον ώρες ως να πάω νοσοκομείο.

απαπα τι εγινε? εισαι οκ? συγγνωμη αν γινομαι αδιακριτος...
 
Last edited:



Μηνύματα
6.566
Reaction score
5.135
Με τρώει μια σύγκριση ποιότητας εικόνας μεταξύ α6400+FE200-600/5.6-6.3 και E-M1II+300/4.

O επιπλέον όγκος σίγουρα ανησυχητικός, αλλά από την άλλη θετικά στοιχεία του 200-600 το εύρος, το internal zoom και το short throw του.


https://camerasize.com/compact/#692.506,809.830,ha,t
 

Μηνύματα
700
Reaction score
1.344
Τον έχεις δοκιμάσει σε περιβάλλον γηπέδου; Πολυ φοβάμαι ο μικρός αισθητήρας δεν θα μπορέσει να ανταποκριθεί δίπλα σε ff.
 

Μηνύματα
6.566
Reaction score
5.135
Σε χαμηλά iso o συνδυασμός της Olympus είναι άπαιχτος.
Για να καταλάβεις, τον Sigma 150-600 Sports τον ρεζίλεψε τόσο, που τον έδωσα άρον-άρον.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.320
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top