Φακος για πορτραιτα

Μηνύματα
1.453
Reaction score
50
Ψαχνω ενα φακο φωτεινο για πορτραιτα.

Εκτος απο τον Canon 85mm F 1.8 USM κοιταζω και τους παρακατω:

TAMRON 90 F/2.8 Di 1:1 Macro

CANON EF 100mm F 2.8 USM Macro

Οι οποιοι βεβαια ειναι μακρο.
θα χρησιμοποιηθει σε κροπ μηχανη.

Εχει κανεις υπ οψιν του τους παραπανω φακους? Αν τους εχει χρησιμοποιησει και τι θα με συμβουλευε να παρω.

Εχω δει κι αυτον EF100 mmf2.8L IS USM βεβαια κι εχω παθει πλακα!
δειτε δειγματα εδω.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.887
Reaction score
34.319
Αν ηταν για Νικον θα μπορουσα να σε βοηθησω ακομα καλυτερα...

Εχουμε καποιο budget συγκεκριμενο?

Ενας καταπληκτικος φακος , αν κ manual ειναι ο Ζeiss Makro-Planar T* 2/100 στα 1600ε,

http://www.adorama.gr/e-shop/Details.php?PrID=3848

μετα σε Canon o EF 135mmf/2.0L USM στα 1000ε

http://www.adorama.gr/e-shop/Details.php?PrID=594

ο EF 85mmf/1.2L USM II αν κ αρκετα ακριβος στα 2100ε

http://www.adorama.gr/e-shop/Details.php?PrID=591

και βεβαια ο EF 100mmf/2.8 USM που αναφερεις ειναι πολυ καλη επιλογη.

Απο κει κ περα σε μετριοτερες λυσεις αν πεσεις οικονομικα?
 

Μηνύματα
1.453
Reaction score
50
Απάντηση: Φακος για πορτραιτα

Να μην ξεπερασω το 1000αρικο καλυτερα.Και με μανιουαλ δεν τα καταφερνω καλα,με κουραζει.
Απλα σκεφτηκα πως με τον EF 100mmf/2.8 IS USM εχεις και μακρο μαζι,αλλα και πορτραιτο.2 σ ενα δηλαδη.
Αν και ειναι πολυ οξυς βεβαια για πορτραιτα,εχει το is βοηθα σε στατικα θεματα.Κυριως τη νυχτα.
Απο τα δειγματα που εβαλα,εχω παθει πλακα μ αυτο το φακο.
Ψαχνομαι για εναν καλο prime. Ο 85αρης 1.8 ειναι πολυ καλος κι αυτος,με λιγοτερα λεφτα.
Αλλα ο αλλος ομως ειναι λεπιδι!
Εχω μπει στην πριζα τωρα! Ειπα μην τυχον εχει δουλεψει κανεις με κανεναν απο δαυτους.
Και νομιζω πως στο εξης μαλλον σε prime φακους θα καταληξω.Μου φαινονται καλυτεροι.

και ο Canon o EF 135mmf/2.0L USM ειναι πολυ καλος,αλλα το 135 γινεται 216.Πολυ δεν ειναι για πορτραιτο?
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.887
Reaction score
34.319
Εχω δουλεψει με ολους αυτους, σε μηχανες φιλων, κυριως 1Ds mk2-mk3 και σε 5d mk1-mk2.

o 100αρης θα λεγα πως ειναι αριστη επιλογη.
Πολυ καλη προοπτικη, θα σου μεινει σιγουρα αν αλλαξεις μηχανη, ξυραφι, ειναι κ μακρο, πωλειται κ ευκολα.

Αν δεν μπορεις να διαθεσεις παραπανω χρηματα η δεν μπορεις μανιουαλ, δες τον...

και για κροπ βεβαια ο 85 ειναι πολυ καλος, για τον Ταμρον δε θα τρελλαινομουν...
 

Μηνύματα
1.108
Reaction score
169
Απάντηση: Φακος για πορτραιτα

Εφ΄όσον είσαι σε κρόπ μηχανή, ίσως αξίζει να ρίξεις και μια ματιά σε κανέναν 50άρη. Ειδικά αν δεν τον θέλεις για στουντιακές/στημένες φάσεις, ο 85+ θα είναι πολύ μακρύς και θα σε αναγκάζει να πηγαίνεις πολύ πίσω για να βγάλεις πχ τους φίλους σου. Ειδικά σε εκδηλώσεις με πολύ κόσμο αυτό μπορεί να είναι μεγάλο πρόβλημα.
Αν επιμένεις σε αυτό το μήκος, ρίξε και μια ματιά και στους Samyang. Δυστυχώς δεν παίζει AF ούτε επιβεβαίωση εστίασης, αλλά βάζουν τα γυαλιά ακόμα και σε πολύ ακριβούς φακούς.
 

Μηνύματα
1.453
Reaction score
50
Απάντηση: Φακος για πορτραιτα

Περισσοτερο σε εξωτερικο χωρο.Δρομου.Νυχτερινες.Γι αυτο θελω και το is να μην ανεβαζω πολυ iso.
Exω ενα 50αρη 1.8.
Αλλα δεν με ευχαριστει.
Απ την αλλη,σκεφτομαι να δωσω εναν 70-200 f4 is που εχω,και να παρω τον 70-200 2.8 is II να τελειωνω.Και πορτραιτα,και τα παντα.
Ειναι μπαζουκας ομως.Και βαρυς.
Γι αυτο σκεφτομαι να παρω 100αρη 2.8 με is.Το εστιακο μηκος θα με βολεψει.Και με is φυσικα.
Ενα απ τα 2 θα κανω παντως.Το καλο με τον 100αρη ειναι πως κανεις και μακρο,και στο 1.5 κανεις πορτραιτο.
 



Μηνύματα
1.108
Reaction score
169
Απάντηση: Φακος για πορτραιτα

Περισσοτερο σε εξωτερικο χωρο.Δρομου.Νυχτερινες.Γι αυτο θελω και το is να μην ανεβαζω πολυ iso.
Κατάλαβα... σαν κι εμένα είσαι...
O 70-200 δυστυχώς τρομάζει τον κόσμο και κουράζει σε μια βόλτα... Για μένα είναι καθαρά στουντιακός φακός.
Μπορείς να ρίξεις και μια ματιά σε κάποιον 24-70. 2ο χέρι θα σου βγεί περίπου χιλιάρικο ο canon αν θυμάμαι καλά. Εγώ έχω πολλές καλές εμπειρίες και από τον παλιό τον Sigma, και έχεις και λίγο ευρυγώνιο σε περίπτωση που τη δείς "δρομάκιας".
 

Μηνύματα
1.453
Reaction score
50
Απάντηση: Φακος για πορτραιτα

Κατάλαβα... σαν κι εμένα είσαι...
O 70-200 δυστυχώς τρομάζει τον κόσμο και κουράζει σε μια βόλτα... Για μένα είναι καθαρά στουντιακός φακός.
Μπορείς να ρίξεις και μια ματιά σε κάποιον 24-70. .
σκεφτηκα και γι αυτον.Λενε πως ερχεται ο καινουριος με is.Οποτε ουτε και σ αυτον καταληγω.
Απο sigma, ειχα παρει τον 17-70 2.8-4 και τον γυρισα πισω.Δε ''σημαδευε'' σωστα.Τον γυρισα πισω και πηρα εναν ταμρον 17-50 2,8.Τη νυχτα ομως κι αυτος χαζευει.Γι αυτο ειπα να μην φυγω απ την κανον.
Ο 70-200 (F4 IS) που εχω ειναι καταπληκτικος.Αλλα τη νυχτα δεν βγαινει.Οποτε κατι σε prime θα παω.
Ενας 2.8 με is νομιζω ειναι αυτο που θελω.Ας κανω κι ενα βημα μπρος πισω.Δεν λεει κατι.
Ο EF 100mm f/2.8L Macro IS USM απ ο,τι φαινεται ειναι οξυτερος κι απ τον 70-200 2,8 ΙΙ
http://www.the-digital-picture.com/...meraComp=453&SampleComp=0&FLIComp=0&APIComp=0
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.435
Reaction score
125.821
Απάντηση: Φακος για πορτραιτα

αν σε ενδιαφέρει ΟΝΤΩΣ το μάκρο, δες μάκρο φακό, όπως ξεκίνησες δηλαδή, κι ότι βγάλεις από πορτραίτο ρε παιδί μου, θα κάνει δουλειά, δε μπορεί.

αν το μάκρο όμως δε το πολυθές (πχ προσωπικά δε με πολυενδιαφέρει) τότε εστίασε την προσοχή σου σε πορτραιτοφακό, όπως είναι κι ο τίτλος του θρεντ σου.

σε πορτραιτοφακό λοιπόν, θα πρέπει να αποφασίσεις ποιο είναι το πιο χρήσιμο εστιακό μήκος για σένα, και μετά να δεις τι διαθέσιμες επιλογές έχεις.

για μένα, πχ, το πιο χρήσιμο εστιακό μήκος για πορτραίτο (στην αναλογία των 35mm) είναι τα 70-80mm, αλλά έχω βγάλει εξαιρετικά πορτραίτα κ στα 300mm (σε απόσταση 3-6μ από το πρόσωπο). Ε, δες το κροπ φάκτορ σου και βρες την αντιστοιχία.

Γενικά μιλώντας, χρήσιμο εστιακό εύρος (πάντα στην αναλογία των 35mm) μπορεί να είναι από 50 έως 300mm, και ο καθένας να έχει τη δικιά του προτίμηση, αναλόγως της χρήσης που κάνει. Θεωρητικά, το εύρος 70-200mm είναι το τέλειο εύρος για πορτραίτο (πάντα στην αναλογία των 35mm).

Στην πράξη, εμένα προσωπικά δε με βόλεψε φακός 100mm για πορτραίτο, δε ξέρω γιατί, είναι θέμα δικής μου χρήσης προφανώς. Σαφώς προτιμώ χαμηλότερο εστιακό εύρος, και με τους φακούς που έχω, έχω βολευτεί πολύ καλά με τα 70mm, προφανώς για κοντινές λήψεις, αλλά όπως προείπα, βρίσκω όλο και πιο χρήσιμα τα 300mm για πιο απομακρυσμένες λήψεις, χωρίς να με παίρνει πρέφα το πρόσωπο που φωτογραφίζω από μακρυά (κοινώς, παπαράτσι στυλ).

Τέλος πάντων, νομίζω πως ο φτηνός 85αρης 1.8 που είπες πριν, μπορεί να είναι μια καλή δοκιμή για σένα, κι ας μην είναι τρελό ξυράφι, δε σε ενδιαφέρει αυτό σε πορτραίτο.
http://www.adorama.gr/e-shop/Details.php?PrID=592

αλλά θα μπορούσες να δεις και τον επίσης οικονομικό EF 50mm f/1.4 USM, ο οποίος να σου δώσει κι άλλες χρήσεις εκτός από κοντινά πορτραίτα.

όπως καταλαβαίνεις, πρώτα πρέπει να αποφασίσεις τι ακριβώς θες (αν θες μάκρο ή όχι) και ποιο ακριβώς εστιακό μήκος ή εύρος επιθυμείς. Μακάρι πχ να βολευτείς με τον εξαιρετικό EF 200mm f/2L IS USM...
Πάντως, κακά τα ψέμματα, καλύτερος πορτραιτοφακός από τον Canon EF85mm L USM ΙΙ 1:1.2 δε νομίζω να υπάρχει. Από αυτήν την άποψη, ίσως αξίζει να επιμείνω στην αρχική μου πρόταση, έστω κι αν βάλεις μερικές δόσεις παραπάνω στην πιστωτική σου. Είναι βέβαιο πως αυτό το φακουδάκι θα το ερωτευτείς τρελλλλλλλλά!
 

Μηνύματα
1.453
Reaction score
50
Απάντηση: Φακος για πορτραιτα

85 με 100mm εκει με βολευει.Tα 50 ειναι λιγα.
Το μακρο με ενδιαφερει,οχι τοσο για εντομα κλπ,αλλα για ματια,χειλη και τετοια.
Προσωπο ας πουμε.περα απο κει,μπορεις να κανεις και κανονικο ολοσωμο πορτραιτο.Αβανταζ επισης το is σε στατικες εικονες τη νυχτα.Γενικα τον θελω για τη νυχτα περισσοτερο.
Ο αλλος ειναι πανακριβος που λες.Μπααα...παω πολυ πανω μετα.Του ματς.
 

Μηνύματα
476
Reaction score
298
Απάντηση: Φακος για πορτραιτα

Αν δεν αποφάσισες ακόμα.. δες και τον Samyang 85 F1.4. Είναι μεν manual-focus αλλά πολύ καλύτερος του Canon 85 F1.8 για πορτραίτα. Ο 100άρης ο macro της Canon, απο την άλλη, είναι άπιαστος σε οξύτητα
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.630
Reaction score
30.952
Απάντηση: Φακος για πορτραιτα

Πολύ καλός ο Samyang, για κάποιον που θέλει να τον δουλεύει f/1.4-f/2 άντε και f/2.8. Μετά είναι κάτι απλώς καλό, όχι και άπιαστο σε οξύτητα, αυτά είναι υπερβολές. Αλλά για ανοικτά διαφράγματα είναι πολύ καλός, είναι όσο πρέπει οξύς στο κέντρο του, φλουτάρει πάρα πολύ ωραία, τα λοιπά δεν νοιάζουν.

Εάν ενδιαφέρει η διπλή χρήση μάκρο, ο 70ρης της σίγμα δεν θα ήταν κακή ιδέα, όπως και ο 90ρης της Ταμρον.
 

Μηνύματα
476
Reaction score
298
Απάντηση: Φακος για πορτραιτα

Φίλε μου, άπιαστο σε οξύτητα χαρακτήρισα τον 100 F2.8 Macro της Canon. Όπως ισχύει και για τους περισσότερους macro φακούς :)
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.630
Reaction score
30.952
Απάντηση: Φακος για πορτραιτα

Α συγγνώμη, παράβλεψή μου δεν διάβασα προσεκτικά τη φράση.
Από την άλλη, οι μάκρο είναι βελτιστοποιημένοι για μέγιστη οξύτητα και φλατ πεδίο στα κοντινά, δεν εξυπακούεται ότι όλοι έχουν αντίστοιχη απόδοση στο άπειρο, αν και γενικώς τα πάνε καλά παντού. Ίσως μάλιστα τα παραπάνε καλά για να χρησιμοποιηθούν για πορτρέτα, και να χρειαστεί να μαλακώσουμε την εικόνα τους στην επεξεργασία.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.652
Μηνύματα
2.870.281
Members
37.934
Νεότερο μέλος
daemon76
Top