Φθηνό hc

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Καλησπέρα, θέλω να αρχίσω να φτιάχνω ένα απλό home cinema για το σαλόνι.
Χωρίς απαιτήσεις, το σκέφτομαι σαν 2ο σύστημα.
Ή μια σκέψη είναι να αντικαταστήσω τον 2 κανάλο με έναν av μέχρι 500€ και αργότερα προσθέτω ηχεία. Για αρχή με ενδιαφέρει να γίνει 3.2
Ή να βάλω μια ηχομπάρα που θα πάρει μετά τον ρόλο του κεντρικού ηχείου. Αν γίνεται βέβαια το τελευταίο.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Πάρε ηχομπάρα. Οικονομικές κι αξιόπιστες λύσεις, με υποστήριξη μετά την πώληση, υπάρχουν αρκετές. Π.χ. JBL.
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Πάρε ηχομπάρα. Οικονομικές κι αξιόπιστες λύσεις, με υποστήριξη μετά την πώληση, υπάρχουν αρκετές. Π.χ. JBL.
Ή ηχομπαρα γίνεται κεντρικό μετά;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Ή ηχομπαρα γίνεται κεντρικό μετά;
Η ηχομπάρα έχει κεντρικό ηχείο (μεγάφωνο), δεν γίνεται κεντρικό ηχείο. Ειδικά ηχομπάρες με αποσπώμενα περιφερειακά ηχεία, κάνουν αυτό που θέλεις. Για απλό home cinema, χωρίς απαιτήσεις (όπως το θέτεις), δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι άλλες λύσεις. Το .2 δεν προσφέρεται από τις ηχομπάρες (τουλάχιστον, αυτές που έχω υπόψη μου), standard είναι το .1 και αμφιβάλω εάν το .2 (ένα subwoofer και πρόσθεση δεύτερου σε μεταγενέστερο στάδιο) προσφέρεται ως δυνατότητα.

Η σκέψη είναι να αποφύγεις το έξοδο των €500 αρχικά και το έξοδο της προσθήκης επιπλέον ηχείων στο μέλλον.
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Έχεις ένα δίκιο σε αυτό ,αλλά έτσι θα πρέπει να φύγει όλο το κλασικό στέρεο που έχω τώρα. Ενισχυτής, ράδιο, πικάπ, DVD. Δηλαδή δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να συνδέσω αυτά σε μια ηχομπάρα.
Οι JBL 5.1 έχει 450€ Και η 5.1 με τα αποσπωμενα 560€. Όσο ένας από τους av που λέω επάνω.
Εκτός πάω σε JBL 2.1 που έχουν 250€ και 330€.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Έχεις ένα δίκιο σε αυτό ,αλλά έτσι θα πρέπει να φύγει όλο το κλασικό στέρεο που έχω τώρα. Ενισχυτής, ράδιο, πικάπ, DVD. Δηλαδή δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να συνδέσω αυτά σε μια ηχομπάρα.
Εξαρτάται από το πλήθος και την ποικιλία εισόδων της ηχομπάρας. Η δική μου, που είναι μοντέλο του 2008, έχει ένα ζεύγος αναλογικών εισόδων σε RCA, είσοδο οπτικής ίνας, S/PDIF, USB (A type, female input connector για σύνδεση USB stick) και HDMI. Θα πρέπει να καταλήξεις στο/στα μοντέλο/α που θέλεις και να δεις ποιες εισόδους έχουν.

Οι JBL 5.1 έχει 450€ Και η 5.1 με τα αποσπωμενα 560€. Όσο ένας από τους av που λέω επάνω.
Εκτός πάω σε JBL 2.1 που έχουν 250€ και 330€.
Your call, mate! :)
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Εγώ θα αγόραζα Jbl 5.1 με τα αποσπώμενα ηχεία
Έχει όλες τις συνδέσεις αυτή την στιγμή που χρειάζεσαι
Εάν δεν είσαι ικανοποιημένος με την χρήση της σίγουρα θα έχεις την λιγότερη δυνατή χασούρα στην μεταπώληση της λόγω τεράστιας αποδοχή της
Μετά βλέποντας κ κάνοντας που λένε
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Τα αποσπώμενα για ποια θέση προορίζονται;
Πλάι, πίσω;
Ή αλήθεια είναι δυσκολεύομαι να αφήσω τα 10" αν και παλιά για ηχομπάρα με 3".
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.043
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top