Φιλι ζωής σε δυο πικαπ

Μηνύματα
132
Reaction score
27
Για λόγους ξεκάθαρου φετιχισμού (οπτικοακουστικού...) σκέφτομαι να επαναφέρω στη ζωή δυο από τα πικαπ που με συντρόφευαν μέχρι σχετικά πρόσφατα...

1 SANSUI XP-99.
Μια πανέμορφη 80'ς κατασκευή σε μαυρη λάκα, τότε ήταν το δεύτερο κορυφαίο που έβγαζε η φίρμα. Είναι direct drive και έχει κι έναν αξιόλογο βραχίονα για τα δεδομένα της εποχής. Eχει ένα σωρό αυτοματισμούς για την κίνηση του πλατό και του βραχίονα από τους οποίους σκέφτομαι να απενεργοποιήσω όσους είναι περιττοί. Καλό είναι επίσης να ελεγθεί η στιβαρότητα και η στήριξη του συνόλου καθώς και να διερευνηθεί η πιθανότητα επιμέρους επεμβάσεων για βελτίωση της συνολικής λειτουργίας.
Αυτονόητη θεωρώ την ανακαλωδίωση βραχίονα και του καλωδίου που οδηγεί το σήμα στον ενισχυτή (ή phono) και ίσως την αλλαγή καλωδίου τροφοδοσίας. ΜΗ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΩ ΣΤΟ service της εταιρείας. Πήγα εκεί έναν καταπληκτικό ολοκληρωμένο που είχα και το μετάνιωσα...
Ενα μόνο απλό παράδειγμα για να καταλάβετε: ο τύπος εκεί όταν του ζήτησα να αντικαταστήσει κάποια λαμπάκια από τα κουμπιά επιλογής πηγών και το κουμπί έναυσης όχι μονο δεν βρήκε κάτι αντίστοιχο αλλα πήρε και τη πρωτοβουλία να βάλει ότι κωλοφωτιά γούσταρε αυτός!!!!! Σκέψου τώρα ένα θηρίο με δυνατά πράσινα και κόκκινα λαμπάκια να έχει ξαφνικά και μερικά ασθενικά κίτρινα σαν εμετό... Για να μην πω για πράγματα που έπρεπε να είχε φτιάξει εν όψει συνολικού ελέγχου καλής λειτουργίας και δεν το έκανε. Και τον κράτησε και ένα τουλάχιστον μήνα...
Πάλι καλά που τον έκανε να δουλεύει (γιατί τον είχα τινάξει. ΠΑΦ!!!)

2 WALKER CJ 61/ REGA RB 300

Eδώ θα χρειαστεί αλλαγή μοτέρ, ελατηρίων, ενίσχυση της στιβαρότητας του συνόλου και ανακαλωδίωση βραχίονα. Μήπως ένα πακετάκι Οrigin live (μοτερ τροφοδοτικό και πείραγμα rega) είναι μια λύση?



Μερακλοτεχνήτες παλιοπικαποφρανκεσταιν έχουμε?
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Φιλι ζωής σε δυο πικαπ

Το Walker φαίνεται να έχει περισσότερες προοπτικές. Για να ξέρουμε γιατί μιλάμε το cj-61 είναι αυτό:






Το πακετάκι της origin είναι πολύ καλή αρχή...
 

Attachments


Μηνύματα
132
Reaction score
27
Ναι όντως αυτό είναι. Θα προσπαθήσω σύντομα να φωτογραφήσω και τα δυο (για να δείτε και το sansui) και να τα ανεβάσω εδώ.

Παρόλα αυτά η ερώτηση παραμένει: Ποιος καλός μάστορας αγαπάει τις νεκραναστάσεις?
 



Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Φιλι ζωής σε δυο πικαπ

To Walker είναι αδερφάκι με το Systemdek II ?? (βλ. attached pics)

Κατεβάστε το brochure για το Sansui απο εδώ. (pdf)
 

Attachments



Μηνύματα
2.220
Reaction score
1
Το Sansui μ'αρέσει τρελά... Πολύ ωραίο κομμάτι και ψαγμένο κρίνοντας από το pdf. Κατασκευή και σχεδιασμός με ουσία, όχι όπως κάτι σημερινά High-End που θέλουν ένα οικοδομικό τετράγωνο για να τα ακουμπήσεις και αναρωτιέσαι γιατί πρέπει να είναι έτσι.... Πάντως η σημερινή Sansui πραγματικά δεν έχει καμία σχέση με την παλιά καλή γιαπωνέζικη. Έβγαζε και κάτι ενισχυτές κτήνη οδήγησης...
 

Μηνύματα
132
Reaction score
27
Το Sansui μ'αρέσει τρελά... Πολύ ωραίο κομμάτι και ψαγμένο κρίνοντας από το pdf. Κατασκευή και σχεδιασμός με ουσία, όχι όπως κάτι σημερινά High-End που θέλουν ένα οικοδομικό τετράγωνο για να τα ακουμπήσεις και αναρωτιέσαι γιατί πρέπει να είναι έτσι.... Πάντως η σημερινή Sansui πραγματικά δεν έχει καμία σχέση με την παλιά καλή γιαπωνέζικη. Έβγαζε και κάτι ενισχυτές κτήνη οδήγησης...
Kι εμένα μου αρέσει. Γι αυτό γίνεται ο λόγος. Κι εγώ διαβάζοντας προσεκτικά τις λεπτομέρειες διαπιστώνω πως υπήρχε μπόλικη σκέψη και προσπάθεια κάτω από τη γυαλιστερή του επιφάνεια. Αλλωστε το χρησιμοποιούσα για πάμπολλα χρόνια χωρίς προβλήματα με μια κεφαλή ΟΜ30 της ortofon. (στην πορεία φόρεσε και μια Shure VSTIII και τώρα μια σεμνή ΑΚG και έακούγεται...
Αν και αγοράστηκε από το εξωτερικό, η τιμή του στην ελληνική αγορά ήταν εν έτει 1986-87 200.000 δρχ!!! Σε κάποια φαση είχα βρει κι ένα ίδιο "ρημάδι" από το Ε bay και το τσίμπησα για €100 για να υπάρχουν ανταλλακτικά και κυρίως καπάκι σε καλή κατασταση γιατί το πρωτο (καπάκι) από τα πάρτυ την έκλυτη ζωή και τις μετακινήσεις δεν άντεξε...

Οσο για τους ενισχυτές, είχα (έχω) έναν τέτοιο τον AUG 77X (2X120) που
είναι πραγματικά τέρας οδήγησης, αλλά μάλλον σκληρός για τα γούστα μου. Βέβαια είχε πάνω του κι έναν ισοσταθμιστή 5 περιοχών που έκανε δουλειά αλλά χρειαζόταν συνέχεια πείραγμα. Αυτόν πραγματικά θα ήθελα κάποια στιγμή κάποιος "νεκρόφιλος" να του κάνει ένα total lift! Aλλιώς θα μείνει "τιμωρημένος" στο εξοχικό...
 

Μηνύματα
2.220
Reaction score
1
Οσο για τους ενισχυτές, είχα (έχω) έναν τέτοιο τον AUG 77X (2X120) που είναι πραγματικά τέρας οδήγησης, αλλά μάλλον σκληρός για τα γούστα μου. Βέβαια είχε πάνω του κι έναν ισοσταθμιστή 5 περιοχών που έκανε δουλειά αλλά χρειαζόταν συνέχεια πείραγμα. Αυτόν πραγματικά θα ήθελα κάποια στιγμή κάποιος "νεκρόφιλος" να του κάνει ένα total lift! Aλλιώς θα μείνει "τιμωρημένος" στο εξοχικό...
Θυμάμαι πριν καμια δεκαριά χρόνια είχαμε κάνει ένα παρτάκι με ένα φίλο στο σπίτι του με ένα παλιό τερατώδη Sansui (δεν θυμάμαι μοντέλο και ισχύ) και κάτι κτήνη ηχεία Sansui tower με 2 12" άσπρα woofer το καθένα... Από συνολική ποιότητα ήχου τίποτα ιδιαίτερο αλλά από ατάκα μπάσου και οδήγηση ήταν κορυφή. Τον οδηγούσαμε στα οριά του με Prodigy (Poison, Break and enter κ.τ.λ.) και δεν καταλαβαίνε τίποτα το κτήνος. Ούτε επαγγελματικός να ήταν.... Ωραία μηχανήματα ρε γαμώτο έβγαζαν τότε....θα ήθελα πολύ να τη ζήσω την δεκαετία του 80.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.386
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top