Φορητά "DACs" (αντάπτορες USB to 3.5mm) για ακουστικά

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Έχω εδώ και κάποια χρόνια ένα φορητό DAC, και συγκεκριμένα το HiFime Sabre 9018, που φοράει το ομώνυμο chip.

1665669804534.png


Αρχικά το είχα αγοράσει για βελτίωση στον ήχο του παλιού μου κινητού (το οποίο για κάποιον λόγο δεν μου είχε "κάτσει" πολύ καλά), αλλά τώρα πια που πολλά κινητά δεν έχουν καν έξοδο 3.5mm, είναι αναγκαστικό αξεσουάρ ένα τέτοιο DAC, όχι "πολυτέλεια" όπως ήταν πριν!

Χρειάζεται λοιπόν να έχει κανείς, αν θέλει να βάζει ενσύρματα ακουστικά στο κινητό, ένα DAC/αντάπτορα που να το έχει πάντα μαζί με τα ακουστικά του. Ιδανικά λοιπόν, πρέπει να είναι όσο πιο φορητό (μικρό και ελαφρύ) γίνεται, σαν προέκταση του καλωδίου.

Λίγο επειδή το παλιό είχε έναν μικρό όγκο, λίγο επειδή αγόρασα πρόσφατα άλλα 2 ζευγάρια IEMs που θα ζουν σε διαφορετικά σημεία, έψαχνα να αγοράσω και ένα δεύτερο τέτοιο DAC. Μετά από αρκετό ψάξιμο, είδα πως δεν είναι καθόλου εύκολο να βρεις κάποιο που να είναι όντως υπερφορητό, να μετράει καλά και να έχει μικρό κόστος.

Έφαγα αρκετές μέρες να ψάχνω, τελικά κατέληξα σε αυτήν εδώ τη χαζομαρούλα, το JCally JM20.

1665669851038.png


Δεν βρήκα μετρήσεις, οπότε πήγα με τη λογική "του πούστη". Δηλαδή λέω, φοράει το CS43131 chip που έχει πάρα πολύ καλά specs. Ε, του πούστη, πόσο κακό μπορεί να είναι; 😂

Επίσης στο link που έβαλα παραπάνω από το head-fi, ο κύριος στο δεύτερο review του έκανε head to head test με καμιά δεκαριά τέτοια αντίστοιχα dacs (άρα μια εμπειρία την έχει από τέτοιες συσκευές) και δηλώνει ενθουσιασμένος. Το κόστος δεν ήταν μεγάλο (27,5€ τελική), το form factor δεν θα μπορούσε να είναι πιο βολικό, ε, το παρήγγειλα.

Τα νέα μετά την παραλαβή είναι και καλά και κακά. Πρώτον, ηχητικά, μέχρι εκεί που μπορούν να κρίνουν τα αυτιά μου είμαι πολύ ευχαριστημένος. Προσωπικά το βρίσκω νομίζω καλύτερο και από το HiFime που ήταν ήδη καλό (και το έχει μετρήσει και ο Αμίρ). Το κακό νέο, είναι πως στο κινητό φαίνεται να έχει κάποιο θέμα με το exclusive mode του Tidal. Όχι ότι δεν παίζει, αλλά όταν ανοίγεις το Tidal μετά από κάτι άλλο ή κάτι άλλο μετά το Tidal, πρέπει να το αποσυνδέσεις και να το ξανασυνδέσεις (καμιά φορά 2-3 φορές) για να παίξει, δεν περνάει seamlessly από το κανονικό mode στο exclusive και τούμπαλιν.

Στο PC δεν παρατήρησα κάποιο τέτοιο θέμα. Και το λέω αυτό γιατί παρόλο που προφανώς αυτά τα DACs είναι φτιαγμένα για χρήση με το κινητό, δεν είναι κακή επιλογή και για κάποιον που θέλει ένα πολύ οικονομικό και πρακτικό DAC για ένα δεύτερο σύστημα, για το laptop του, whatever, με πολύ μικρό κόστος αλλά πολύ αισθητή βελτίωση σε σχέση με τον onboard ήχο.

Σε κάθε περίπτωση, αυτές είναι οι δικές μου εμπειρίες. Αν έχετε κι εσείς εμπειρία με αντίστοιχες συσκευές και θέλετε να τη μοιραστείτε, μπορούμε να τις συγκεντρώνουμε εδώ.

Υ.Γ. Τα παραπάνω φυσικά αφορούν περιπτώσεις με ευκολο-οδήγητα ακουστικά που μπορεί να τα "σηκώσει" μια τέτοια συσκευή. Αν μιλάμε για ακουστικά που χρειάζονται οπωσδήποτε ξεχωριστό ενισχυτή ακουστικών, εκεί προφανώς η υπερ-φορητότητα πάει ούτως ή άλλως περίπατο και περνάμε σε άλλες κατηγορίες συσκευών.
 


Μηνύματα
352
Reaction score
207
@symos
Εξαιρετική παρουσίαση και όντως τα νέα κινητά με την μη έξοδο σε κλασσικό καρφί απαιτούν την προσθήκη του αντίστοιχου μετατροπέα
Σε αντίστοιχο προβληματισμό είχα περιέλθει και εγώ και αυτός τερμάτισε όταν απέκτησα το thx onyx της razor.

Εξαιρετικό ως dac, καλός ως ενισχυτής ακουστικών αλλά φυσικά σε άλλο κόστος από το δικό σου. (Ιδανικό ταίρι με τον aune b1 ενισχυτή ακουστικών που έχω επίσης)

Επίσης ήμουν στο τσακ για τα αντίστοιχα της shanling που αναφέρει και ο ultra audio, αλλά έκανα την υπέρβαση, καθώς μια προσφορά που έτρεχε στο onyx εκείνη την περίοδο μου έβαλε τέλος στις σκέψεις.

Επίσης έχω ακούσει το cobalt της dragonfly το οποίο είναι καλό μεν, αλλά υπερ-αναλυτικό δε, για τα γούστα μου και τα ακουστικά μου.

Με ενδιαφέρον να ακούσω και άλλες απόψεις.
 


Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.811
Reaction score
2.229
Παίζει, θέλει συμβατό καλώδιο.

61B20DCC-6406-4D79-A688-0FAD370C6156.jpeg



Το UA2 παίζει με iphone ή μόνο με android?
Άλλη μια επιλογή από την Violectric με το Chronos , made in Germany.

Με πλειάδα ποιοτικών συνοδευτικών καλωδίων για όλες τις συσκευές!

Και Ελληνικό ριβιού, εδώ:
 
Last edited:

Μηνύματα
564
Reaction score
592
Creative Play 4: υπερφορητό, πολύ φθηνό και επώνυμο (19.90 ευρώ χωρίς πρόσθετα μεταφορικά), απευθείας από την εταιρεία. Συνοδεύεται και με ανταπτοράκι, ώστε, εκτός απο το κινητό, να μπορείς να το βάλεις και σε κλασική usb θύρα υπολογιστή, αρκεί αυτός να έχει σύγχρονο λειτουργικό. Αν διέθετε και λίγο gain παραπάνω, θα προσέγγιζε 'κανονικά' dac.
Ήχος; Crystal clear και με δυνατότητα επιλογών, αναλόγως γούστου.
Είναι το μαύρο στη φωτογραφία. Το άσπρο είναι ένα παλαιότερο Ugreen, αγνώστων λοιπών στοιχείων.

IMG_20221013_231956917.jpg
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.811
Reaction score
2.229
Ας δούμε κι ένα που είναι υποψήφιο για την καλύτερη απόδοση και σίγουρα το ισχυρότερο σε ισχύ του ενισχυτή του.
Κινείται στο ανω άκρο κατηγορίας/τιμής

Είναι το iFi Audio GO Bar .

.
3D0603B1-276C-495B-85B6-E760A3FF2A0B.jpeg
9FF9E21A-50F5-486E-889F-1DFA979DFA01.jpeg
4B702CC3-4375-4B7E-9EAE-D9854DAE7A2A.jpeg
 

Μηνύματα
275
Reaction score
494
Να κάνω μία ερώτηση?
Μήπως κάποιο από αυτά τα εκπληκτικά μηχανάκια μπορεί να έχει έξοδο line out ώστε να "κουμπώσει" σε κάποιον ενισχυτή? Νομίζω το chord mojo έχει.
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.811
Reaction score
2.229
Να κάνω μία ερώτηση?
Μήπως κάποιο από αυτά τα εκπληκτικά μηχανάκια μπορεί να έχει έξοδο line out ώστε να "κουμπώσει" σε κάποιον ενισχυτή? Νομίζω το chord mojo έχει.
π.χ αυτό :

 




head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
View attachment 266636
Εξαιρετικά και τα δύο.
Πάνω που θα αποφάσιζα μεταξύ των FiiO KA3 και iBasso DC 06 !
Δεν με ενδιαφέρει βέβαια η υψηλή ισχύς με τα HD-650, μόνο ο κατά το δυνατόν καλύτερος ήχος σε dongle dac/ενισχυτή. (Λίγες δεκάδες ποιοτικά και ασυμπίεστα mW αρκούν για εκκωφαντικές στάθμες, τις οποίες άλλωστε δεν χρησιμοποιώ).
 
Last edited:

Μηνύματα
275
Reaction score
494
Κάτοχος των BayerDynamic DT770 pro στα 80 Ohms, είμαι και εγώ στο "ψάξιμο" ενός dongle / dac / amp ( σε λογικές τιμές ) για όμορφες βραδινές ακροάσεις ( ήδη κάτοχος headphone amp με motu και metric halo σε εφαρμογές studio ).
Αυτό που με φοβίζει είναι τα 80 Ohms των ακουστικών και νομίζω SPL 96 dB, αν θα μπορούν να ανταπεξέλθουν σε ένα τέτοιο μηχανάκι. Τα "φώτα" σας plz...!!!!. O ultra-audio ως ειδικός μπορεί να μας προτείνει...
Ευχαριστούμε εκ των προτέρων.
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
888
Reaction score
807
Πάνω που θα αποφάσιζα μεταξύ των FiiO KA3 και iBasso DC 06 !
Δεν με ενδιαφέρει βέβαια η υψηλή ισχύς με τα HD-650, μόνο ο κατά το δυνατόν καλύτερος ήχος σε dongle dac/ενισχυτή. (Λίγες δεκάδες ποιοτικά και ασυμπίεστα mW αρκούν για εκκωφαντικές στάθμες, τις οποίες άλλωστε δεν χρησιμοποιώ).
Αν δεν σε ενοχλεί ο όγκος και το κόστος, τότε το iFi υπερτερεί ηχητικά των άλλων δύο.
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.811
Reaction score
2.229
από dongles, νομίζω ότι μόνο το GO Bar , που αναφέρει και άνωθεν, ο Sonorous, θα μπορέσει να σε καλύψει.

Αν κάνεις λίγο παραχώρηση στο μέγεθος, το Hip-DAC 1 ή 2, θα στα απογειώσει:
Beyerdynamic DT 770 Pro, 80 Ohms
I then went for a thinner sounding headphone with higher impedance, the Beyerdynamic DT 770 Pro, 80 Ohms. And the result was infinitely better. Not only was it cleaner, but the hip-dac presented a sweetly smooth, yet detailed profile. And it was a pleasure to listen to. In fact, it reminded me of the iFi Black Label Micro in its presentation. So, that’s a perfect pairing.





Κάτοχος των BayerDynamic DT770 pro στα 80 Ohms, είμαι και εγώ στο "ψάξιμο" ενός dongle / dac / amp ( σε λογικές τιμές ) για όμορφες βραδινές ακροάσεις ( ήδη κάτοχος headphone amp με motu και metric halo σε εφαρμογές studio ).
Αυτό που με φοβίζει είναι τα 80 Ohms των ακουστικών και νομίζω SPL 96 dB, αν θα μπορούν να ανταπεξέλθουν σε ένα τέτοιο μηχανάκι. Τα "φώτα" σας plz...!!!!. O ultra-audio ως ειδικός μπορεί να μας προτείνει...
Ευχαριστούμε εκ των προτέρων.
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Πριν από λίγες μέρες, από περιέργεια δοκίμασα να συνδέσω το κινητό μου (Samsung S10e), με χρήση του αντάπτορα OTG (on-the-go), ως ψηφιακή πηγή σε εξωτερικό dac. Απο κάποια παλαιότερη πρόχειρη δοκιμή είχα μείνει με την εντύπωση ότι το κινητό μου δεν προσφέρει ψηφιακό USB audio σήμα. Αυτή τη φορά συνδέθηκε αμέσως με το Chord Qutest. Ο σκοπός μου ήταν να ακούσω πόσο ποιοτική ψηφιακή πηγή μπορεί να είναι το κινητό και η δοκιμή έγινε με streaming από το TIDAL αλλά και με κάποια αποθηκευμένα downloads.

Συγνώμη για την έκφραση, αλλά "έμεινα κάγκελο"! Δεν πίστευα στ' αυτιά μου, ο παραπάνω συνδυασμός έδωσε όλη την ποιότητα ήχου που παίρνω συνήθως από το Qutest με άλλες "σοβαρότερες" πηγές δηλ. επιτραπέζιο streamer ή CD transport. Απίστευτη λεπτομέρεια, φυσικότητα, αληθοφάνεια φωνών και οργάνων, κατευθείαν βουτιά στα τρίσβαθα των ηχογραφήσεων.

Έτσι συμπέρανα ότι για το κινητό ως ψηφιακή πηγή, ο περιορισμός είναι πρακτικά μόνο το dac/ενισχυτής που θα χρησιμοποιηθεί κι όχι το ίδιο το κινητό. Κι ότι για πολύ φορητές απαιτήσεις/ταξίδια αξίζει να συνοδέψω το κινητό με ένα μικρούλι αλλά κορυφαίο "dongle" dac/ενισχυτή για να έχω καλύτερη ποιότητα ήχου απ' ό,τι δίνει η (ήδη πολύ καλή) έξοδος ακουστικών του κινητού.

Προς το παρόν προσπαθώ να πληροφορηθώ όσο πιό αξιόπιστα μπορώ για μια αξιόλογη επιλογή που θα προσφέρει πολύ υψηλή ηχητική ποιότητα, όχι όμως με τιμή χωρίς νόημα (πχ. όχι ακριβότερη από τα HD-650)...

ΟΜΩΣ, όσο δοκίμαζα τον παραπάνω συνδυασμό άρχισα να συνειδητοποιώ ένα πρόβλημα, την αιτία του οποίου δεν μπορώ να εντοπίσω: Κάθε κάποια δευτερόλεπτα και σε τυχαίες στιγμές, ακουγόταν ένα "τσακ" με πολύ χαμηλή ένταση, άλλοτε μόλις ακουστό άλλοτε πιο ευδιάκριτο. Έμοιαζε με τον "στατικό ηλεκτρισμό" που ακούμε πότε-πότε σε δίσκους βινυλίου ή σε παλαιότερα συστήματα όταν ανάβαμε ή σβήναμε κάποιο φως. Αν και το "τσακ" ήταν συνήθως απολύτως στιγμιαίο/σημειακό, κάποιες φορές έδινε την εντύπωση ότι είχε κάποια msec μεγαλύτερη διάρκεια ή ότι ακουγόταν σαν πρόβλημα χρονισμού/συγχρονισμού του σήματος - πάντα όμως πολύ χαμηλής έντασης.

Μπορεί κανείς να σκεφτεί που οφείλεται; Το έχει συναντήσει και κάποιος άλλος; Ελπίζω να μην εμφανίζεται και με χρήση "dongle" dac και να είναι απλώς κάποια ασυμβατότητα των παραπάνω συσκευών/λογισμικών. Αλλιώς δεν θα έχει νόημα η χρήση εξωτερικού dac/ενισχυτή με το κινητό...
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Κάθε κάποια δευτερόλεπτα και σε τυχαίες στιγμές, ακουγόταν ένα "τσακ" με πολύ χαμηλή ένταση, άλλοτε μόλις ακουστό άλλοτε πιο ευδιάκριτο. [...]
Μπορεί κανείς να σκεφτεί που οφείλεται; Το έχει συναντήσει και κάποιος άλλος;
Αυτά τα κλικς δυστυχώς είναι κάτι που το συναντάς με τα USB dacs στο android. Δεν έχει να κάνει με το αν είναι dongle ή όχι, αλλά με τη συμβατότητα του συγκεκριμένου DAC με το τηλέφωνο.

Εμένα π.χ. το HiFime όταν το είχα πάρει και ενώ υποτίθεται ήταν android compatible έκανε τέτοια κλικς στο δικό μου τηλέφωνο (Galaxy S7) και τους είχα στείλει και email. Στης συζύγου όμως που ήταν πιο καινούργιο δεν έκανε. Με επόμενο software update εξαφανίστηκαν και από το δικό μου κινητό.

Αντίθετα, το καινούργιο που πήρα τώρα στο δικό μου κινητό δεν κάνει κιχ (αν και έχει το πρόβλημα που αναφέρω παραπάνω με το Tidal), όμως στης συζύγου που το έβαλα μερικές φορές έκανε. Άλλη φορά δεν έκανε ούτε εκεί.

Γι'αυτό είναι σημαντικό ένα dongle να είναι "δοκιμασμένο" και όχι απλά καλό στα χαρτιά και αυτός είναι και ένας από τους βασικούς λόγους που άνοιξα αυτό το thread. Όχι βέβαια πως αν το έχει δοκιμάσει ένας σημαίνει απαραίτητα πως θα κάνει και σε εμάς (όπως είπα εμένα και τα δυο DACs είχαν άλλη συμπεριφορά σε άλλα τηλέφωνα) αλλά έστω, είναι ένα στοιχείο.

Σε κάθε περίπτωση πάντως, δεν είναι κάτι που συμβαίνει πάντα και με όλους τους συνδυασμούς hardware. Θα έπρεπε να μην συμβαίνει.

Συγνώμη για την έκφραση, αλλά "έμεινα κάγκελο"! Δεν πίστευα στ' αυτιά μου, ο παραπάνω συνδυασμός έδωσε όλη την ποιότητα ήχου που παίρνω συνήθως από το Qutest με άλλες "σοβαρότερες" πηγές δηλ. επιτραπέζιο streamer ή CD transport.
Όπως έχω γράψει και σε άλλο thread, κι εγώ πλέον στο βασικό μου σύστημα έχω ως πηγή ένα "ταπεινό" Android box του πενηντάευρου. Έκανα πολλές δοκιμές με ακουστικά συγκρίνοντας ως πηγή το box από τη μια και το roon που έτρεχε απευθείας σε PC από την άλλη, δεν κατάφερα να διακρίνω διαφορές. :idk:
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.072
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top