Φτηνή και αξιόπιστη θέρμανση

Μηνύματα
7.223
Reaction score
1.210
Δεν ξέρω αν βλέπεις εδώ κάτι.


Εγώ βλέπω μια αντίσταση στην ροή αέρα.
Για να είμαι ειλικρινής σαν να το βλέπω να περνάει από τον εναλλάκτη αέρα που ρυθμίζει τη θερμοκρασία του αέρα της εσωτερικής μονάδας - άρα δεν κάνει κάποια ανάκτηση ενέργειας και ζεσταίνει τον κρύο αέρα εξ ολοκλήρου με τον κύκλο θέρμανσης. Εντάξει, λογικό είναι, θα ήταν αρκετά πιο πολύπλοκο αλλιώς.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.675
Reaction score
28.014
Για να είμαι ειλικρινής σαν να το βλέπω να περνάει από τον εναλλάκτη αέρα που ρυθμίζει τη θερμοκρασία του αέρα της εσωτερικής μονάδας - άρα δεν κάνει κάποια ανάκτηση ενέργειας και ζεσταίνει τον κρύο αέρα εξ ολοκλήρου με τον κύκλο θέρμανσης. Εντάξει, λογικό είναι, θα ήταν αρκετά πιο πολύπλοκο αλλιώς.
Και το κίτρινο που το δείχνει να ανάβει και είναι πάνω στη ροή αέρα; Σαν αντίσταση το βλέπω. Θα βοηθάει και στην αφυγρανση αλλά και στην θερμότητα του αέρα. Όπως το κάνουν και οι αφυγραντήρες με ζεόλιθο.
Screenshot_20240130_172811_Free Adblocker Browser.jpg
 

Μηνύματα
15.030
Reaction score
20.784
Εξωτερική υγρασία, 185% χειμώνα καλοκαίρι.
άσχετο, σε παραπέμπω στον ψυχρομετρικό χάρτη που έχω ανεβάσει στο παρελθόν. οι εξετάσεις θα γίνουν διαδικτυακά όπως είπε ο πιερακάκης
Γύρω στα 20 λίτρα το μήνα. Τόσο συμπληρώνω στο μεγάλο.
0.8 τη μέρα είναι μεγάλη ποσότητα από μία μόνο πηγή.
 



Μηνύματα
2.233
Reaction score
2.753
Με τέτοιο κρύο ανάβω το ενεργειακό τζάκι.
Με φανελάκι κυκλοφορώ.
Air condition αν και έχω σε όλους τους χώρους,ανάβω αυτές τις μέρες μόνο στο κάτω δωμάτιο.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.649
Reaction score
94.612
Εγώ πάντως την υγρασία την θέλω στο 20-25% στον χώρο μου , όχι παραπάνω.
Ολο τον χρόνο.
Και πώς το καταφέρνεις αυτό;
 




Μηνύματα
2.125
Reaction score
5.580
Περί φθηνής και αξιόπιστης θέρμανσης.Σομπα πετρογκαζ του 50 περίπου (την είχε η γιαγιά μου)της είχε γίνει σέρβις ,πλην του σωλήνα και του ρολογιού που τα αλλάζαμε όποτε χρειαζόταν,πριν από 40 χρόνια. Πέρυσι λόγω των ιστοριών με το ρεύμα την επανεργοποίησα, μύριζε ελαφρώς αλλά ζέσταινε επαρκώς με συνδυασμό ενός κλιματιστικού 40 τετραγωνικά. Φώναξα έναν τεχνικό για να την επισκευάσει μου είπε να μου δώσει δύο καινούργιες και να την πάρει εκείνος. Οπότε ρωτώντας έναν φίλο ο οποίος είχε κατάστημα με τέτοια ήδη μου έδωσε πληροφορίες για το πού θα βρω ανταλλακτικά και εκατσα και την επισκευασα μόνος μου. Η φιάλη κοστίζει 20€ και κρατάει περίπου 60 ώρες. Το σπίτι μου το οποίο είναι παλιό όταν επιστρέφω από τη δουλειά έχει αυτές τις μέρες 13 βαθμούς περίπου. Σε δύο ώρες συνδυαστικά με το κλιματιστικό που ανέφερα φτάνουμε τους 20.
IMG_20240117_202624.jpg
 


Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Εχουμε σχολές και εδώ. Και στα Μέγαρα και στην Καβάλα.
Δεν υπάρχει λόγος να ξενιτευτεί κανείς . Αν μιλάμε μόνο για PPL.
 







Μηνύματα
423
Reaction score
551
Coral gas με φιάλη prime. Δεν μυρίζει καθόλου, η φιάλη αλλάζει χωρίς κλειδί στο λεπτό, κοστίζει 26 ευρώ και κρατάει 40 με 60 ώρες ανάλογα την ένταση. Σε ένα σαλόνι 70 τετραγωνικά ανεβάζει τη θερμοκρασία 5 με 6 βαθμούς χωρίς προσπάθεια. Και έχεις τη οπτική ψευδαίσθηση των ξύλων που καίνε. Συστήνεται ανεπιφύλακτα...
IMG_20240131_155115.jpg
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.614
Μηνύματα
2.868.102
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top