Φωτισμός σε Home Video

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Καλημερα , ειναι το πρωτο μου thread στο forum οποτε αν εχω κανει λαθη στην διατυπωση , στον τροπο προσεγγυσης του θεματος κτλ δωστε μου αφεση παρακαλω.

Ειμαι Κιθαριστας και φτιαχνω καποια video για το youtube σχετικα με τον εξοπλισμο που αφορα εμας τους κιθαριστες. Φτιαχνω αυτα τα βιντεο στο σπιτι μου οποτε με ενδιαφερει καπως το θεμα φωτισμος.

Δεν γνωριζω κανενος τυπου εξιδεικευμενους ορους που προφανως εσεις γνωριζετε καλα. Διαβασα οτι θα χρειαστω καποια ομπρελλα η καποιο softbox . Μπορει να κανω και λαθος. Παρακαλω βοηθηστε με οσο πιο απλο και οικονομικο τροπο μπορειτε. Αντιλαμβανομαι οτι και μια ομπρελλα θα χρειαστει ειδικο τροπο στην τοποθετηση κτλ αλλα οκ θα πειραματιστω οσο ειναι δυνατον.

Σαν καμερα χρησιμοποιω το iphone 4s που οκ με καλυπτει εμενα προσωπικα η αναλυση.

Καταλαβαινω οτι σας σπαω λιγο τα νευρα με τον τροπο προσσεγισης του θεματος αλλα οκ , δεν ψαχνω κατι τρελο. Απλα να βαλω ενα φοντο απο πισω μου να κατσω σε μια καρεκλα , να παιξω κιθαρα και οκ να εχω εναν ομορφο φωτισμο.

Ευχαριστω πολυ !!!
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.884
Reaction score
34.290
καλως μας ηρθες κατ αρχην!


Απ τη στιγμη που ξεκινας τωρα, απ το ας πουμε 0 , χωρις εξοπλισμο, ειναι παρα πολλα τα πραγματα που θα μπορουσες να κανεις για να βελτιωσεις το φως στο βιντεο σου..

Απο φυσικο φως, ανακλωμενο, με διαχυση, τεχνητο με λαμπες σε διαφορα Κελβιν, φως tungsten η εσωτερικου χωρου, και , και , και, η λιστα ειναι ατελειωτη!
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
καλως μας ηρθες κατ αρχην!


Απ τη στιγμη που ξεκινας τωρα, απ το ας πουμε 0 , χωρις εξοπλισμο, ειναι παρα πολλα τα πραγματα που θα μπορουσες να κανεις για να βελτιωσεις το φως στο βιντεο σου..

Απο φυσικο φως, ανακλωμενο, με διαχυση, τεχνητο με λαμπες σε διαφορα Κελβιν, φως tungsten η εσωτερικου χωρου, και , και , και, η λιστα ειναι ατελειωτη!
Καλημερα και παλι. Θα μπορουσες να μου δωσεις ενα λινκ απο κατι απλο , που να μπορω να το βαζω απεναντι μου και να ειμαι οκ σε ενα βαθμο ? Δεν λεμε για επαγγελματικο φως .

Εχω εναν προβολεα απο αυτους που ειχαν οι παλιες καμερες με την τεραστια 9βολτη μπαταρια. Αυτο δεν μπορω να το στρεψω ομως απευθειας απεναντι μου γιατι αφενως με στραβωνει αφετερου ειναι πολυ δυνατο.

Απο την αλλη επισης δεν ξερω αν αυτο μπορω να το στρεψω απεναντι σε μια ομπρελλα διοτι φοβαμαι μην καει η ομπρελα... Κατι ακομη η ερωτηση softbox η ομπρελλα υφισταται η καμια σχεση. Αν ναι εμενα τι μου κανει απο τα δυο ?

Ευχαριστω για την απαντηση
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.884
Reaction score
34.290
oτι μα οτι και να κανεις , οτι και να χρησιμοποιησεις, θα φαινεται .
Διαφορετικες χρησεις και διαφορετικες τεχνικες.

Και η ομπρελα η το softbox, ki αυτα τα 2 εχουν διαφορες, μικρες θεωρητικα, αλλα λιγο διαφορετικη προσεγγιση.

Δοκιμασε ανεξοδα με στημενο το κιν σου σ ενα τριποδα, να παιξεις με καποια μικρα πορτατιφ του σπιτιου σου, για να δεις ποσο αλλαζει το φως αναλογως τοποθετησης.

Για να μη μπεις σε αχρειαστα εξοδα αγορας φωτισμου...
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
oτι μα οτι και να κανεις , οτι και να χρησιμοποιησεις, θα φαινεται .
Διαφορετικες χρησεις και διαφορετικες τεχνικες.

Και η ομπρελα η το softbox, ki αυτα τα 2 εχουν διαφορες, μικρες θεωρητικα, αλλα λιγο διαφορετικη προσεγγιση.

Δοκιμασε ανεξοδα με στημενο το κιν σου σ ενα τριποδα, να παιξεις με καποια μικρα πορτατιφ του σπιτιου σου, για να δεις ποσο αλλαζει το φως αναλογως τοποθετησης.

Για να μη μπεις σε αχρειαστα εξοδα αγορας φωτισμου...
Σε ευχαριστω πολυ. Γενικα εχω δοκιμασει μεσα στο δωματιο διαφορα μπακαλε στυλ φωτα αλλα το αποτελεσμα δεν με τρελενει.

Εχω δει καποιες γθηνες ομπρελες στο skroutz . Βεβαια δεν ξερω τι αποδοση θα εχουν...

http://www.skroutz.gr/c/593/flash-aksesouar-fotografikwn.html?keyphrase=αξεσουαρ+ομπρελας

Βλεπω καποιες οπου ειναι σε κρεμ χρωμα και καποιες αλλες που ειναι μαυρες αξωτερικα και ασημι εσωτερικα. Αυτες τι διαφορα εχουν ?
 



Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.884
Reaction score
34.290
κατ αρχην η ομπρελα δε λειτουργει μονη της αλλα αθροιστικα η συνδυαστικα με μια πηγη φωτισμου.

Θα μαλακωσει η θα κανει διαχυση το φως, αναλογως το υλικο η τη χρηση της.

Ισως αλλαξει κ ελαχιστα τη θερμοκρασια του χρωματος, αναλογως αν ειναι ελαφρως κρεμ, η διαφανη η λευκη κλπ.

Η μαυρη γκριζα ομπρελα ειναι καθαρα κ μονο ανακλωμενου "σκληρου" φωτισμου, τυπου foil , που το φως ανακλαται στη γκριζα , γυαλιστερη, σκληρη επιφανεια κ γυρναει πισω.

Δεν περναει το φως μεσα της.
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Εχω αυτον τον προβολεα που εβαζε ο πατερας μου επανω στην καμερα του πριν 10 -15 χρονια. Δεν ξερω αν καταλαβαινετε περι τινος προκειται. Ειναι αυτοι οι προβολεις που kουμπωναν επανω στην χειρολαβη της καμερας που ακουμπουσε πανω στον ωμο τοτε και την μπαταρια του την φορουσες σαν τσαντακι στην αλλο ωμο.

Γενικα δεν ξερω αν θα μπορουσα να βρω μια χρηση με αυτο οπου γενικα εχει αρκετο φως αλλα και μεγαλη θερμοκρασια. Μπορω αυτο το φως να το ριξω πανω σε ομπρελα και να πετυχω ενα ας πουμε τετοιο αποτελεσμα


Ευχαριστω για ολες τις προτασεις
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.884
Reaction score
34.290
δεν ξερω ποσο δυνατο ειναι , αλλα μπορεις να κανεις διαφορα.

Κατ αρχην πρεπει να ταιριαξεις σωστα εντασεις κ θερμοκρασιες.

Μπορεις πχ να κανεις ανακλαση στο δυνατο φως στο ταβανι, η σε ανακλαστηρες η με ομπρελα, η πατεντες με λευκα φελιζολ σε γωνιες τετοιες που το ανακλωμενο φως να πεφτει πανω στο θεμα δημιουργικα κ ομορφα.

Η επισης να το κρυψεις πισω σου κοντρα να σου κανει ενα ιδιαιτερο "εφφε".
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
δεν ξερω ποσο δυνατο ειναι , αλλα μπορεις να κανεις διαφορα.

Κατ αρχην πρεπει να ταιριαξεις σωστα εντασεις κ θερμοκρασιες.

Μπορεις πχ να κανεις ανακλαση στο δυνατο φως στο ταβανι, η σε ανακλαστηρες η με ομπρελα, η πατεντες με λευκα φελιζολ σε γωνιες τετοιες που το ανακλωμενο φως να πεφτει πανω στο θεμα δημιουργικα κ ομορφα.

Η επισης να το κρυψεις πισω σου κοντρα να σου κανει ενα ιδιαιτερο "εφφε".

Μαλιστα. Σας ευχαριστω παρα πολυ για ολες τις προτασεις. Κατι τελευταιο... θα ηθαλα να αποκρυψω τις ντουλαπες μεσα στο δωματιο με ενα φοντο σαν του τυπου στο βιντεο απο πανω. Ισως οχι ασπρο βεβαια... Αλλα γενικα πως λεγονται αυτα τα φοντο σε ασπρο , μαυρο , γκρι κτλ ας πουμε !
Και που θα μπορουσα να βρω ? Εχω δοκιμασει την φαση κουβερτα , πανι κτλ αλλα παλι δεν με ξετρελανε !!!
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Για την απόκρυψη μπορείς να κατασκευάσεις ένα τελάρο με κόντρα πλακέ που είναι ελαφρύ και σχετικά φτηνό. Που θα στέκεται στο πάτωμα με πόδια, ή θα κρεμιέται στον τοίχο. Και που θα βαφεί στο επιθυμητό χρώμα, αφού πρώτα στοκαριστεί για να αποκτήσει υφή τοιχοποιίας.

Υ.Γ. Αυτό που δεν σου άρεσε στο πανί μήπως είναι που δεν ήταν σωστά τεντωμένο;
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Για την απόκρυψη μπορείς να κατασκευάσεις ένα τελάρο με κόντρα πλακέ που είναι ελαφρύ και σχετικά φτηνό. Που θα στέκεται στο πάτωμα με πόδια, ή θα κρεμιέται στον τοίχο. Και που θα βαφεί στο επιθυμητό χρώμα, αφού πρώτα στοκαριστεί για να αποκτήσει υφή τοιχοποιίας.

Υ.Γ. Αυτό που δεν σου άρεσε στο πανί μήπως είναι που δεν ήταν σωστά τεντωμένο;
A δεν υπαρχουν ετοιμα πανελς ας πουμε να μην μπαινω στην διαδιακασια ? Δηλαδη ειχα στο μυαλο μου πως ειναι αυτα τα πανια που στεκονται σε ειδικες βασεις για να δειχνει πανω ο προτζεκτορας για να δεις μια ταινεια ας πουμε... Κατι τετοιο ειχα στο μυαλο μου που να ανοιγει και κλεινει γιατι υπαρχει και ενα σχετικο θεμα χωρου
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Όταν δεν "μπαίνεις σε διαδικασία" πληρώνεις πολύ περισσότερα. ;)
Τιμές για τα έτοιμα δεν ξέρω, ίσως ξέρει κάποιος άλλος.
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Όταν δεν "μπαίνεις σε διαδικασία" πληρώνεις πολύ περισσότερα. ;)
Τιμές για τα έτοιμα δεν ξέρω, ίσως ξέρει κάποιος άλλος.
Ok ξερεις πως λεγεται αυτο που ψαχνω ? Γιατι δεν ξερω πως μπορω να το googlαρω !!!
 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.884
Reaction score
34.290
ας μην μπλοκαρουμε ομως, στην συγχρονη αρρωστια της εποχης, τα λινκς και το google, και τα θελουμε ολα ετοιμα, νομιζοντας πως στα περισσοτερα με μια απλη αναφορα η αναγνωση θα τα κανουμε κοπυ-πειστ και θα γινουμε μαστορια!

Με λιγο τριψιμο κ λιγη εμπειρια θα γινομαστε παντα καλυτεροι !
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.662
Μηνύματα
2.869.205
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top