Φωτογράφοι κι όχι μόνο, δείξτε το ταλέντο σας




Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Eντάξει δεν ειναι αλλοιωμένη. Βελτιωμένη μάλλον ήθελε να την βγάλει.

άσχετα αν χάλασε λίγο το skin tone, το τρικάκι με τον φωτισμό σπότ ήταν καλή έμπνευση.
Καλως τον μετα απο τοσα χρονια κατ αρχην!

Επειτα αγαπητε, δεν εχει καμια σημασια , καμια ομως το αποτελεσμα.

Δεν αλλοιωνουμε ποτε εικονες του δημιουργου, επειδη μας αρεσει αλλιως, η εχουμε αλλη αποψη, η πιστευουμε κατι αλλο ή ή ή...

Αυτο ειναι ατερμονο και ατελειωτο.
Για να ειναι ετσι εχει καποιο λογο (η και οχι καμια φορα).

Δεν μπορουμε να μπουμε στο τριπακι της αλλοιωσης του οποιουδηποτε εργου η φωτογραφιας η οπως θελεις πεστο.

τουλαχιστον οχι σε δικες μου, ποτε, ειδικα οταν εχουν το λογοτυπο μου επανω και ειδικα οταν δεν εχω δωσει την αδεια.

Εχει βεβαια να κανει καμια φορα και με το πνευμα η με τις προθεσεις, αλλα γενικα δεν το θελω.

Καθετα, απλα κι ωραια.

:tongue::roflmao:

Εχεις δει πολλες φορες πχ αντιστοιχα να αλλοιωνουμε εργα ζωγραφων η ποιητων η εικαστικων τεχνων, η η η..

Δε νομιζω.

Απλα εχει γινει πολυ της μοδας η φωτογραφια και θεωρουμε και με τα συγχρονα μεσα προβολης στο ιντερνετ πως , ελα μωρε, σιγα και τι εγινε τι εκανα..

Αυτα τα ολιγα και συντομα, ευχαριστω.
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Αγαπητοί χρήστες, το νήμα ονομάζεται "Φωτογράφοι κι όχι μόνο, δείξτε το ταλέντο σας".
Ο τίτλος του είναι, πιστεύαμε, σαφής.

Για τις διάφορες ωραίες φωτογραφίες μπορείτε να πηγαίνετε στο νήμα που ονομάζεται "Διάφορες ωραίες φωτογραφίες" (duh) ενώ για τα ζωάκια μας υπάρχει το "Ζώα γενικώς".

Αυτά και άλλα, είναι stickies στην κατηγορία Photo Gallery. :) Kthxbai.

PHOTO GALLERY  AVsite - Mozilla Firefox 12-Oct-19 103142 AM.bmp.jpg
 

Μηνύματα
94
Reaction score
5
Επειτα αγαπητε, δεν εχει καμια σημασια , καμια ομως το αποτελεσμα.

Δεν αλλοιωνουμε ποτε εικονες του δημιουργου, επειδη μας αρεσει αλλιως, η εχουμε αλλη αποψη, η πιστευουμε κατι αλλο

Γιατι οχι.

Σιγα την δημιουργια δηλαδη μια φωτογραφια μην το παιρνετε στα σοβαρα λες και ειναι κανα αγαλμα που το σμιλευε κανεις για 2 χρονια .

Και εχεις λαθος. Το αποτελεσμα μετραει ,ΑΠΟΛΥΤΩΣ.

Αν εχεις να μαθεις κατι απο καποιον αστον να στο πει και αν δεν σου αρεσει πετα το. Ομως στην συγκεκριμενη περιπτωση οντως ειχε μια καλη ιδεα για τον φωτισμο (καλυτερη του πρωτοτυπου) οποτε γιατι να μην του πουμε μπραβο για την προσπαθεια και να το βαλουμε μεσα στο "παλμαρε" μας για την επομενη μας προσπαθεια αν μας καθεται ?
 


Μηνύματα
27
Reaction score
0
Παναγιωτης & Κωνσταντινα


View attachment 139746
Εγώ βλέποντας την φωτογραφία αυτή (η οποία δεν μου αρέσει καθόλου), βλέπω ότι το χέρι της κοπέλας φαίνεται λες και είναι τεχνητό μέλος!!!
Από τη στιγμή που ανεβάζει κάποιος φωτογραφίες εδώ (άσχετα αν είναι ερασιτέχνης η επαγγελματίας η Moderator) θα πρέπει να περιμένει και την ανάλογη κριτική του αρέσει δεν του αρέσει…
 

Μηνύματα
553
Reaction score
994
Νταξει ρε παιδιά, δεν είναι και υποχρεωτική η κριτική εδώ που τα λέμε...
Κι εγώ βλέπω πράγματα που δεν μου αρέσουνε σε πολλές φωτός αλλα το κρατάω για μένα προσπαθώντας να βελτιωθώ εγώ. Καλώς κακώς η κρίση για τον επαγγελματία έρχεται από το αν επιβιώνει από τη δουλειά του η όχι. Αν ναι, τότε εμάς μας περισσεύει.
 

Μηνύματα
484
Reaction score
585
Το θέμα είναι η φωτογραφία. Αν θελουμε και γνωρίζουμε πως, μπορούμε να κανουμε κριτική, είναι εποικοδομητική. Όταν όμως φαίνεται να γίνεται επί προσωπικού είναι κάτι διαφορετικό. As simple as that :)
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.464
Η φωτογραφια ειναι τεχνη ,και οποιος τραβαει μια φωτογραφια εχει τα δικαιωματα της. Κανονικα δεν επιτρεπεται η τροποποιηση της ,χωρις την αδεια του δημιουργου της. Μια εικονα αρεσει η οχι γιατι πρεπει να μανουριαζουμε για ολα δεν καταλαβαινω,πρωτα στον ηχο τωρα στην εικονα,μετα θα λεμε καλημερα και θα λεει καποιος αλλος καλησπερα για αντιδραση :)
Εμπνευστειτε απο εναν κορυφαιο Ελληνα φωτογραφο και ταξιδεψτε με τις εικονες του https://el-gr.facebook.com/pg/loukas.hapsis.photography/photos/?ref=page_internal
 

Μηνύματα
94
Reaction score
5
Γιατί δεν θέλει!
Με το ζόρι?

Αν δεν θελει δεν ποσταρει φωτογραφιες του .

Εδω μεσα γιατι ποσταρει ενας επαγγελματιας (σαφεστατα οχι προς αγρα πελατων ) παρα για να δειξει την δουλεια του και να γινει κριτικη καλλιτεχνικη ?

Και σαφως να γινουν και προτασεις διαφορετικες στην δικη του καλλιτεχνικη προταση.

Το νημα αφορα την φωτογραφια ετσι δεν ειναι ? Δεν ειναι επαγγελματικο portofolio .
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Σε συνεχεια των ανωτερω, για να μην κανω quote στον καθενα αλλα ουτε και να μακρηγορω,

η κριτικη, οπως και σ ολα τα πραγματα στη ζωη ( που ειναι ωραια κι ας την απολαυσουμε και λιγο, αντι να μανουριαζουμε δηλαδη μεταξυ μας... ) ειναι καλοδεχουμενη μονο οταν ειναι καλοπροαιρετη και σ ενα ομορφο, εποικοδομητικο κλιμα.

Ολα τα υπολοιπα δεν ειναι και πολυ καλοδεχουμενα, ιδιαιτερα οταν το κανουμε απο αντιδραση η επι προσωπικου η η η για οποιοδηποτε αλλο λογο.

Και για να μην υπαρχουν πχ δυο μετρα και δυο σταθμα και καποιος να μπορει να κανει , καποιος οχι κλπ, κι επειδη πολλες φορες δε γνωριζομαστε και μεταξυ μας, θα πρεπει να γινεται σ ενα ομορφο κλιμα.

Οσο πολυπλοκο ειναι , τοσο απλο ειναι ταυτοχρονα.

Θα μπορουσαμε να πειραζουμε η να διορθωνουμε η να βελτιωνουμε η να μετατρεπουμε φωτογραφιες του ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ , ατερμονα, για παντα και να βρισκουμε αν θελουμε μονο η οχι, ατελειες η ας πουμε "λαθη".

Το θεμα ομως δεν ειναι αυτο, κι ουτε βαζουμε τις φωτογραφιες μας, τουλαχιστον οχι εγω σιγουρα για να μας κρινουν η να μας διορθωσουν.
Παρα μονο οπως ειπα αν γινει σ ομορφο κλιμα και καλοπροαιρετα.

Κι εγω εχω απειρες ιδεες για την καθε φωτογραφια του καθενος , θα κατσω να το εφαρμοσω στην πραξη? οχι βεβαια, ποτε.

Για να μη λεω πολλα και κουραζω, σε καμια ομως περιπτωση (οπως ποτε δεν το χω κανει ) δεν θα επετρεπα τουλαχιστον δημοσια κατι τετοιο σε εικονες μου. Γιατι ? γιατι ετσι. απλα.

Δεν εχει φυσικα να κανει με συντονιστη η επαγγελματια η η η .

Ας εχουμε και λιγο το " γνωθι σ' εαυτον" , ο καθενας ας το δει για τον εαυτο του.

Και φυσικα ο σκοπος του φορουμ δεν ειναι ν ανεβαζει καποιος μια φωτογραφια κι απο κατω να τον κρινουν και να τον αποθαρυνουν η οχι οι κριτικοι του καναπε, διοτι, ως γνωστον , ολοι μας εχουμε μια αποψη, ασχετα αν δε το καταλαβαινουμε η δε νιωθουμε αν ειναι σωστη η οχι, τιμια, αληθινη η οχι, γιατι να μην την ριξουμε?...

Ας μην ασχολουμαστε ομως με μικροπρεπειες, περναμε στο παρασυνθημα και προχωραμε !
 
Last edited by a moderator:


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Για να τελειώνουμε με τα πολλά πολλά, από τον κανονισμό λειτουργίας:
Απαγορεύεται επίσης αυστηρά η ανάρτηση φωτογραφιών χωρίς την άδεια του φωτογράφου.
Όταν λοιπόν ο φωτογράφος δηλώνει ρητά ότι απαγορεύει την αναδημοσίευση ενυπόγραφης φωτογραφίας του, το θέμα τελειώνει εδώ. ΟΚ;
 

Μηνύματα
94
Reaction score
5
η κριτικη, οπως και σ ολα τα πραγματα στη ζωη ( που ειναι ωραια κι ας την απολαυσουμε και λιγο, αντι να μανουριαζουμε δηλαδη μεταξυ μας... ) ειναι καλοδεχουμενη μονο οταν ειναι καλοπροαιρετη και σ ενα ομορφο, εποικοδομητικο κλιμα.

δηλαδη μονο οταν λεμε τα θετικα αλλα οχι τα αρνητικα..

Οταν λεμε για βελτιωση και τελικα καταληγεις να απαγορευεις την αναδημοσιευση (που δεν υφισταται γιατι εδω μεσα την εβαλε το μελος απο οτι ειδα οχι αλλου) και την αλλοιωση (λες και πειραχτηκε η Μονα Λιζα ) σε μια οντως μετρια φωτογραφια τοτε ολοι καταλαβαινουμε οτι νομος ειναι ο νομος του απο πανω.

Δεν εχεις καμια πραγματικη εννοια να συζητησεις περι φωτογραφιας απλα να δειγματιστεις.

υγ

Το μελος γιατι δεν απαντα (apollonios) ? Mηπως τον μπαναρατε επειδη δεν ηταν αρκετα κολακευτικος ?
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
δηλαδη μονο οταν λεμε τα θετικα αλλα οχι τα αρνητικα..

Οταν λεμε για βελτιωση και τελικα καταληγεις να απαγορευεις την αναδημοσιευση (που δεν υφισταται γιατι εδω μεσα την εβαλε το μελος απο οτι ειδα οχι αλλου) και την αλλοιωση (λες και πειραχτηκε η Μονα Λιζα ) σε μια οντως μετρια φωτογραφια τοτε ολοι καταλαβαινουμε οτι νομος ειναι ο νομος του απο πανω.

Δεν εχεις καμια πραγματικη εννοια να συζητησεις περι φωτογραφιας απλα να δειγματιστεις.

υγ

Το μελος γιατι δεν απαντα (apollonios) ? Mηπως τον μπαναρατε επειδη δεν ηταν αρκετα κολακευτικος ?

Καταλαβαινω απολυτα τη διψα σου να συζητησουμε για φωτογραφια, το σεβομαι απολυτα, ειναι κατανοητο...

Αλλο το να συζητας που ειναι απολυτως θεμιτο και να κανεις παρατηρησεις η οχι σε ομορφο κλιμα, ακομα κι αν οι παρατηρησεις ειναι αρνητικες εννοειται, κι αλλο αυτο που συνεβει, απλα να παρουμε να αλλιωσουμε η να διορθωσουμε μια φωτογραφια μου και απλα να την ανεβασουμε ετσι ξανα, που ο ιδιος ο Απολλωνιος το καταλαβε πως δεν ειναι κι ο τι καλυτερο.

Αν θελεις εσυ , στις πολλες φωτογραφιες που μας εχεις ποσταρει να σου κανουν παρατηρησεις η διορθωσεις, μπορεις να μας το πεις, be my guest, κανενα προβλημα.

Δεν υπαρχει κανενος νομος , ουτε απο πανω ουτε απο κατω ουτε πλαγιως ουτε οριζοντιως.

Ειπαμε πολλες φορες το ιδιο πραγμα, το αυτονοητο, μην επαναλαμβανομαστε με τα ιδια και τα ιδια , ειναι κουραστικο αυτο το τρολλαρισμα.

Αλλο η συζητηση που ειναι απολυτως θεμιτη κι αλλο αυτο.
Μη λεμε τα ιδια παλι.
 




Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top