Φωτογράφοι κι όχι μόνο, δείξτε το ταλέντο σας



Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
@vlasis Σταθερη αξια σε οτι και αν τραβηξει το καδρο του ειναι προσεγμενο, η επεξεργασια του αψογη και παντα εχει κατι να πει.

@Δημητρης 777 Απαξιωνει στις ψηφιακες παρουσιασεις του τις φωτογραφιες του με αυτα τα περιγραμματα - καδρα παρ' ολα αυτα η δευτερη και η τεταρτη μου αρεσαν, για αυτο και το Like.
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.112
Reaction score
18.830
@vlasis Σταθερη αξια σε οτι και αν τραβηξει το καδρο του ειναι προσεγμενο, η επεξεργασια του αψογη και παντα εχει κατι να πει.

@Δημητρης 777 Απαξιωνει στις ψηφιακες παρουσιασεις του τις φωτογραφιες του με αυτα τα περιγραμματα - καδρα παρ' ολα αυτα η δευτερη και η τεταρτη μου αρεσαν, για αυτο και το Like.
Από την συγκεκριμένη τετράδα εμένα μου αρέσει περισσότερο η πρώτη.. 8-)

Για την παρουσίαση.. ποτέ δεν πρόσεχα πολύ, αυτές όλες παρουσιάζονται όπως είχαν φτιαχτεί με το ''κόλλημα'' της εποχής-στιγμής και δεν τις πειράζω τώρα άλλο..(bored)
Είναι και κροπαρισμένες τετράγωνες που σε αρκετές δεν.. (είναι καλύτερες στο αρχικό φορμά)
Αν προκύψει - θελήσω να ασχοληθώ κάποτε ξανά πιο σοβαρά με όσες έχω διαθέσιμες ή με νέες για κάποιο project θα γίνει εκ νέου επεξεργασία - παρουσίαση προφανώς σωστότερη.
Για την ώρα είναι απλά φλασάκια της στιγμής.. ;)

Και εσείς και ο Vlassis, και ο νηματοθέτης και άλλοι αρκετοί εδώ προσέχουν πολύ τις εικόνες τους (υπάρχει επίπεδο).
Βλέπω ωραία κλικ συχνά πυκνά και προσεγμένα στη λεπτομέρεια.. :thumbsup:
 
Last edited:






Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.112
Reaction score
18.830
Με αφορμή και τη μικρή κουβέντα που είχαμε σε άλλο νήμα να πω..
Ειδικά στις μέρες μας με τις τεχνολογίες και τα τεχνοκρατικά να κυριαρχούν σε πολλά επίπεδα (πιθανόν ορθώς ως ένα σημείο εφόσον υπάρχουν άπειρες και με εύκολη πρόσβαση επιλογές στην επεξεργασία πια) πολλοί φωτογράφοι κυρίως ερασιτέχνες αλλά και επαγγελματίες εστιάζουν - δίνουν πολύ περισσότερη έμφαση στα τεχνικά θέματα (μηχανές, επεξεργασίες, ακρίβεια στα χρώματα, λεπτομέρεια, οξύτητες κλπ..) παρά στα κάδρα τους - θέματά τους ή στο τι λέει μια εικόνα στους ίδιους ή και στον θεατή (κυρίως το πρώτο).
Τεράστιο ποσοστό των θεατών (λόγο της τάσης ίσως) αντιδρούν αναλόγως.
Να πω την αλήθεια μου ποτέ δεν κυνήγησα την ακρίβεια, τα ρεαλιστικά χρώματα ή ακολούθησα αυστηρά κάποιους κανόνες ως αυτοσκοπό.
Δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η φωτογραφία σαν μέσο απόδοσης χρωματικού ρεαλισμού ή ρεαλισμού γενικότερα στην εικόνα, αλλά με ενδιαφέρει πολύ περισότερο αν είναι μέσο ρεαλισμού (ή μη :biggrin:) που αφορά καταστάσεις, αναμνήσεις ή αναδύει συναισθήματα (κυρίως σε εμένα..:rolleyes:).
Μερικές φορές π.χ. χρησιμοποιώ πιο θερμά χρώματα σε κάποιες εικόνες, ή κάτι άλλο, γιατί έτσι μεταφράζεται στο κεφάλι μου η ανάμνηση κι ας μην είναι ρεαλιστική η απεικόνιση για τους άλλους.
(Ας έχουν και color fringing ή spots.. :tongue:)
Σε επαγγελματική βάση τα πράγματα αλλάζουν δραματικά και αυτό που ζητάει ο πελάτης ή απαιτεί το project φυσικά έχουν τον πρώτο λόγο.. ;)
Από φωτογράφους προτιμώ την αισθητική και τον ρεαλισμό (θα αναφερθώ σε κλασσικούς) των Diane Arbus, Josef Koudelka, Sebastiao Salgado, ή τις κινηματογραφικής αισθητικής εικόνες του Andrei Tarkovsky, από τις κατά τα άλλα ομολογουμένως άριστες εικόνες του Ansel Adams.

Τα παραπάνω σε καμμία περίπτωση δεν σημαίνουν απόρριψη ή υποβάθμιση της ανάγκης για ακρίβεια ή σωστή τεχνικά εικόνα, απλά είναι οι δικές μου προτεραιότητες..

Τα 'πα.. :p
 
Last edited:

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Εχω πει πως εχω κολημα στο να μπορεσω να πετυχω αναλογες ποζες σε διαφορετικες μερες και ωρες. Αυτη ειναι μια σαν την προηγουμενη (λιγο πιο πανω).

Μου αρεσε αυτη η ποζα του Aχιλλεα που αν ηταν ανθρωπος θα εμοιαζε με την ποζα του Johnnie Walker :)

DSC_9381_1.jpg
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.112
Reaction score
18.830
Εχω πει πως εχω κολημα στο να μπορεσω να πετυχω αναλογες ποζες σε διαφορετικες μερες και ωρες. Αυτη ειναι μια σαν την προηγουμενη (λιγο πιο πανω).

Μου αρεσε αυτη η ποζα του Aχιλλεα που αν ηταν ανθρωπος θα εμοιαζε με την ποζα του Johnnie Walker :)

View attachment 284736
Θεικό το πόδι μπροστά σε συνδυασμό με το κεφάλι τόσο ψηλά..
Σχεδόν σαν να ποζάρει επίτηδες σε άβολη στάση (αστειευόμενο).
 




Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.786
...αυτους τους εχω πετυχει στο ταμπλερ (tumblr εποχη '00s) καλοι και παιρνουν λαικ, λογικα θα εχουν γινει ηδη ισταγραμερς και ινφλουεσερζ. 🐒
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.786
-εκ του αξιωματως, οτι σημερα ολοι αυτοι οι πρωτεργατες, δε θα σταυρωναν λαικ (μεταφραζω ειναι εντελως αμφιβολο κατα ποσο θα τυχαιναν αναγνωρησης). -και δεν ξερω αν θα ασχολιοντουσαν με εικαστικη καν ως ατομα ή ακομα και που θα κινιοντουσαν ως προς τη θεματικη και ολα αυτα.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.589
Μηνύματα
2.865.094
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top