Φωτογράφοι κι όχι μόνο, δείξτε το ταλέντο σας

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.634
Reaction score
86.417
Για φωτογράφισε μια στρογγυλή πηγή τεχνητού φωτός, νύχτα σε "φεγγάρι mode" και πόσταρε να δω κάτι.
Η ερώτησή σου είναι πονηρή. 8-)

Όπως σου είπε και ο Rose, το smartphone ενεργοποιεί αυτόματα τις ΑΙ βελτιώσεις μόλις αντιληφθεί ότι το φεγγάρι είναι το αντικείμενο του κάδρου σου.

Οι επεμβάσεις γίνονται όταν είναι ενεργό το "scene optimizer" στα settings. Μία επιλογή που υπάρχει από παλιά στα Samsung smartphones και κάνει real time παραμετροποιήσεις για καλύτερες φωτογραφίες. Φέτος πρόσθεσαν τις ρυθμίσεις για το φεγγάρι αφού οι νέες CPUs μπορούσαν να σηκώσουν τις απαιτήσεις.

Όσοι θέλουν το πιο ρεαλιστικό αποτέλεσμα στις λήψεις τους απενεργοποιούν το scene optimizer.
Χωρίς αυτό το φεγγάρι γίνεται ένας πολύ φωτεινός κύκλος.

Έχω δείγμα από χθες:

20230801_224750.jpg
 



Μηνύματα
12.969
Reaction score
10.201
Η ερώτησή σου είναι πονηρή. 8-)

Όπως σου είπε και ο Rose, το smartphone ενεργοποιεί αυτόματα τις ΑΙ βελτιώσεις μόλις αντιληφθεί ότι το φεγγάρι είναι το αντικείμενο του κάδρου σου.

Οι επεμβάσεις γίνονται όταν είναι ενεργό το "scene optimizer" στα settings. Μία επιλογή που υπάρχει από παλιά στα Samsung smartphones και κάνει real time παραμετροποιήσεις για καλύτερες φωτογραφίες. Φέτος πρόσθεσαν τις ρυθμίσεις για το φεγγάρι αφού οι νέες CPUs μπορούσαν να σηκώσουν τις απαιτήσεις.

Όσοι θέλουν το πιο ρεαλιστικό αποτέλεσμα στις λήψεις τους απενεργοποιούν το scene optimizer.
Χωρίς αυτό το φεγγάρι γίνεται ένας πολύ φωτεινός κύκλος.

Έχω δείγμα από χθες:

View attachment 300932
Φυσικά και είναι πονηρή ;)

Το αντίθετο από αυτό που ζήτησα ανέβασες.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.634
Reaction score
86.417
Φυσικά και είναι πονηρή ;)

Το αντίθετο από αυτό που ζήτησα ανέβασες.
Δεν πρόκειται να αναγνωρίσει τη φωτεινή πηγή ως φεγγάρι και να δημιουργήσει λεπτομέρειες από το πουθενά.
 




xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.634
Reaction score
86.417
Εκτος αν είναι κάτι τέτοιο


Ένα περιληπτικό έξτρα για το ήδη τραβηγμένο off topic.

Το Huawei P30 πράγματι προσέθετε ένα layer από αναλυτική φωτογραφία της σελήνης. Αυτό ήταν πλήρης παραποίηση.

H Samsung χρησιμοποιεί εξελιγμένους αλγόριθμους σε συνδυασμό με την ψηφιακή σταθεροποίηση για να πετύχει ένα αποτέλεσμα πολύ ανώτερο από τα στάνταρ της κάμερας του smartphone.

Ούτως ή άλλως, οι σύγχρονες αυτές συσκευές δεν βγάζουν "ουδέτερες" φωτογραφίες. Προσπαθούν να εντυπωσιάσουν τον κάτοχο μέσω κορεσμού και διάφορων άλλων enhancements. Όπως περίπου ένα εσκεμμένο loudness στα εμπορικά συστήματα ήχου.
 

Μηνύματα
508
Reaction score
679
Πάντως και σε mirrorless Nikon Z fc, στο auto mode το φεγγάρι έβγαινε ένας πολύ φωτεινός κύκλος χωρίς καμμία λεπτομέρεια. Στη χειροκίνητη λειτουργία ρυθμίζεις τα πάντα και ανάλογα με το iso και ταχύτητα φθάνεις στην λεπτομέρεια που θες.
 

Μηνύματα
12.969
Reaction score
10.201
Δεν πρόκειται να αναγνωρίσει τη φωτεινή πηγή ως φεγγάρι και να δημιουργήσει λεπτομέρειες από το πουθενά.
Επειδή έχω δει κάτι βίντεο που ισχυρίζονται το αντίθετο, για κάποια κινητά, δε θυμάμαι μάρκα, δεν ξέρω αν έχουν δίκιο ή όχι. Ρώτησα για να επιβεβαιώσω.
Και το απάντησες σε επόμενο μήνυμα.

Εγώ φωτογραφίζω το φεγγάρι με τη DSLR στα 300 ή 600 χιλιοστά.

Πάρτε και μια φωτογραφία αρχείου (13 Ιουλίου 2022), μιας και χτες δε φωτογράφισα πάλι, βαρέθηκα. Καλύτερη, δε νομίζω να καταφέρω να βγάλω.

All-large 300mm.jpg
 
Last edited:





Μηνύματα
2.132
Reaction score
5.598
Πάντως και σε mirrorless Nikon Z fc, στο auto mode το φεγγάρι έβγαινε ένας πολύ φωτεινός κύκλος χωρίς καμμία λεπτομέρεια. Στη χειροκίνητη λειτουργία ρυθμίζεις τα πάντα και ανάλογα με το iso και ταχύτητα φθάνεις στην λεπτομέρεια που θες.
Βαλε εστιαση και φωτομετρηση στο κεντρο για αρχη και παιξε με τα υπολοιπα για το contrast και τις λεπτομεριες.
 






Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.318
Μηνύματα
2.897.073
Members
38.027
Νεότερο μέλος
d tv
Top