Φωτογράφοι κι όχι μόνο, δείξτε το ταλέντο σας







Μηνύματα
954
Reaction score
518
πάντα σας χάζευα καιρό τώρα. Μπράβο σε όλους.
Σήμερα πως έκατσα και εγώ έκανα μια. Δεν έχω καθόλου εμπειρία και εγώ μια φωτογραφική κόμπακτ.

Στέλνω το πριν και το μετά για να ακούσω γνώμες ευχαριστώ. Γνωρίζω ότι ίσως το παράκανα και πως η αρχική φωτό είναι γενικά κακή...αλλά ήθελα να δω τι μπορώ να κάνω.
 

Attachments






Μηνύματα
2.336
Reaction score
4.896
πάντα σας χάζευα καιρό τώρα. Μπράβο σε όλους.
Σήμερα πως έκατσα και εγώ έκανα μια. Δεν έχω καθόλου εμπειρία και εγώ μια φωτογραφική κόμπακτ.

Στέλνω το πριν και το μετά για να ακούσω γνώμες ευχαριστώ. Γνωρίζω ότι ίσως το παράκανα και πως η αρχική φωτό είναι γενικά κακή...αλλά ήθελα να δω τι μπορώ να κάνω.
Προτιμώ την δεύτερη (με λίγο λιγότερη επεξεργασία ίσως). Πρόσεχε πάντα τον ορίζοντα, που διορθώνεται πανεύκολα. Όταν μένει στραβός δείχνει μια εικόνα αδιαφορίας (όπως αν μπεις σε ένα σπίτι και είναι στραβά όλα τα κάδρα στον τοίχο)!
 



billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.438
Reaction score
5.522
Με κινητό στο HDR mode να υποθέσω ?
Πέρνα την ένα χέρι στο photoshop τουλάχιστον να σβήσεις το halo ("φωτοστέφανο") γύρω από τον αλεξιπτωτιστή και το αεροπλάνο έστω.
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.438
Reaction score
5.522
Στην προκειμένη περίπτωση αναγκαστικά χειροκίνητα. Είτε με το clone tool είτε με select color & mask, είτε με pen tool + gaussian blur.

Καλύτερα να αποφεύγεις το HDR mode για να μην έχεις και τα κακάσχημα φωτοστέφανα που ρημάζουν την φωτογραφία.
Καλύτερα μειωμένο dynamic range παρά αυτό το χάος.
 


Μηνύματα
954
Reaction score
518
Στην προκειμένη περίπτωση αναγκαστικά χειροκίνητα. Είτε με το clone tool είτε με select color & mask, είτε με pen tool + gaussian blur.

Καλύτερα να αποφεύγεις το HDR mode για να μην έχεις και τα κακάσχημα φωτοστέφανα που ρημάζουν την φωτογραφία.
Καλύτερα μειωμένο dynamic range παρά αυτό το χάος.
ειναι από go pro ….απο video.
μακαρι να είχα την δυνατότητα να με τραβήξουν με DSLr.
έριξα το sharpness αλλά το φωτοστέφανο που λες πάλι υπαρχει. Μήπως να ρίξω το κοντραστ?!
 



Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.581
Members
37.877
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top