Φωτογραφίες που όλοι πρέπει να δούμε

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Ας ξεκινησουμε ενα νεο θεμα εδω με φωτογραφιες (ανεξαρτητου ποιοτητας αλλα σιγουρα θεματος) που ολοι θα επρεπε να εχουμε δει.
Φωτογραφιες που επιασαν την στιγμη!
Περιμενω τις καλυτερες συμμετοχες σας απο τα γεγονοτα που εκτισαν, γκρεμισαν , αλλαξαν τον κοσμο που ζουμε



Ο Σαχης του Ιραν ενω εγκαταλειπει την χωρα του μετα την θρησκευτικη επανασταση των μουλαδων ξεσπα σε δακρυα καθως ενας απο τους αντρες της προσωπικης του φρουρας του φιλα το χερι

Παρατηρησατε τις αντιθεσεις?
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728


Βιετναμ , λιγο πριν την πτωση της Σαιγκον
Ενας στρατιωτικος των στρατευματων του Νοτιου Βιετναμ πυροβολει εξ επαφης και σκοτωνει εναν Βιετκογκ
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728


1905 Πετρουπολη , Πλατεια Ανακτορων
Οι στρατιωτες του τσαρου ανοιγουν πυρ εναντιον αοπλων διαδηλωτων και σκοτωνουν περιπου 1000 απο αυτους
Η ημερα θα μεινει για παντα γνωστη ως "Ματωμενη Κυριακη"
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Παρακαλω προσθεσατε και τις δικες σας συμμετοχες ωστε να φτιαξουμε ενα μινι-ντοκυμαντερ γεγονοτων και ανθρωπων.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
2.683
Reaction score
913
Τιτανοτρισμεγιστοτεράστιε Ανδρέα, κορυφαίο τόπικ


Θα γίνει και μαμώ τα αρχεία αυτό.

Προς το παρόν εγώ ξεκινώ με μια φωτογραφία όχι τόσο ιστορικής σημασίας για τον κόσμο, αλλά σπάνια. Ο Νιαγάρας, παγωμένος :shock: το 1911:

 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
2.683
Reaction score
913
Και συνεχίζω με την πασίγνωστη φωτογραφία από τον "tank man" στις διαδηλώσεις-συμπλοκές στην πλατεία Τιενανμέν στην Κίνα το 1989:

 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14


6 Αυγούστου 1945 - Χιροσίμα



Little Boy - 9,700-pound uranium bomb

H Χιροσίμα τον Απρίλιο 1945 πριν την ατομική βόμβα:


και μετά την καταστροφή...:


Η μέρα που άλλαξε ο κόσμος μας.... :( :( :(
 


Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
Ανδρέα που σου ήρθε αυτή η φανταστική ιδέα για το thread αυτό????

Μπράβο μας εβαλες να σκεφτούμε χοντρά!!!
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728


2/6/1971
H πρωτη και μοναδικη φορα που μια ελληνικη ομαδα αγωνιζεται στον τελικο του κυπελου πρωταθλητριων(σημερα champions league)
Οι παικτες του Παναθηναικου και του Αγιαξ εισερχονται στον αγωνιστικο χωρο του Wembley
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728


Στις 28 Ιουνιου του 1914 ο αρχιδουκας Φερδιναρδος , διαδοχος του Αυστριακου θρονου ,δολοφονειται στο Σεραγεβο απο νεαρο Βοσνιο αυτονομιστη.
Το γεγονος οδηγει στο ξεσπασμα του Α' Παγκοσμιου Πολεμου.
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
163
Η φωτογραφία που θα σας δείξω, δεν απεικονίζει κάποια ιστορική στιγμή. Έχει πίσω της μια συγκλονιστική περιπέτεια...
Είναι αυτοφωτογράφιση του Γιάννη Μπεχράκη, γνωστού φωτογράφου του Reuters.
Αντιγράφω από το Dpgr, το μεγαλύτερο ελληνικό site για τη φωτογραφία, όπως τα έγραψε ο ίδιος ο Μπεχράκης:
"Ο κινδυνος ειναι κομματι (οχι το δυνατοτερο) της δουλειας. Εχω τραυματιστει (ευτυχως ελαφρια) 4 φορες.....με εκανε πιο δυνατο και αποφασιστικο! (ετσι γινεται συνηθως) Το κακο ειναι οτι εχω χασει πολλους καλους φιλους με αποκορυφωση τη Sierra Leone οπου εγω και 3 συναδελφοι (2 καμεραμεν ενας δημοσιογραφος) και 10 στρατιωτες πεσαμε σε ενεδρα στη ζουγκλα με αποτελεσμα να σκοτωθουν 2 φιλοι και 7-8 στρατιωτες...μετα απο 3 ωρες κυνηγητο/κρυφτο μεσα στη ζουγκλα (μονος) ξαναβγηκα στο δρομο της ενεδρας και περπατησα τα 7 χλμ της επιστροφης οπου (στο δρομο) τραβηξα αυτο που νομιζα οτι ηταν οι τελευταιες της ζωης μου (τον εαυτο μου)
http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/africa/763743.stm
http://www.ajr.org/Article.asp?id=2566



Την είδα πριν από χρόνια και θεώρησα σωστό να τη μοιραστώ μαζί σας.
 

Μηνύματα
1.137
Reaction score
3
ΑΝΔΡΕΑΣ Κ. said:


2/6/1971
H πρωτη και μοναδικη φορα που μια ελληνικη ομαδα αγωνιζεται στον τελικο του κυπελου πρωταθλητριων(σημερα champions league)
Οι παικτες του Παναθηναικου και του Αγιαξ εισερχονατι στον αγωνιστικο χωρο του Wembley
Πες ότι αυτό ήθελες να βάλεις εξ αρχής και άσε τα σάπια! ;-)
 

Μηνύματα
1.137
Reaction score
3


Στις 24 Iουλίου 1974,επανέρχεται στην Ελλάδα ο Κωνσταντίνος Καραμανλής,ως ο άνθρωπος που θα βγάλει την χώρα από το αδιέξοδο.
Συγκροτεί Κυβέρνηση Εθνικής Ενότητας και ορκίζεται Πρωθυπουργός για δεύτερη φορά (1974-1980)
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728


Για την εικονιζομενη δεν θα πω τιποτα για να δω ποσοι θα την αναγνωρισουν... :wink:
 

Μηνύματα
4.927
Reaction score
49
ΑΝΔΡΕΑΣ Κ. said:


Για την εικονιζομενη δεν θα πω τιποτα για να δω ποσοι θα την αναγνωρισουν... :wink:
Νομίζω πως είναι η Αννα-Μαρία Καλουτά στην ταινία..."Ο Εμίρης και ο Κακομοίρης (λαός)!" 8)
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Dr , δεν ξερω εαν λεγεται Καλουτα στο επιθετο παντως το σιγουρο ειναι πως εχει υπεροχη μεση και συνεπως θα αρεσει στον Unforgiven :lol: :lol:

Παμε και για αλλες?
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
Επειδή είχε ομορφη μέση, ή χούντα επρεπε να τους βγάλει απο την μέση!!!

Αννα Μαρία βασίλισσα των Ελληνων σύζυγος Κοκκού!!!
 


Μηνύματα
13.106
Reaction score
163
Σπύρος Μπλάτσιος said:
ρε ΣΚαφάτε φαίνεται το link απ' όπου ψάρεψες την εικόνα...
Γέρος, τι περιμένεις... :lol:
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.312
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top