Φωτογραφικές ανησυχίες......

Μηνύματα
541
Reaction score
0
Πάντα είχα κάποιες καλλιτεχνικές ανησυχίες με τη φωτογραφία και δεν έλαχα κάποιας βοήθειας....

Λοιπον,
πάντα με έλκυαν τα παιχνίδια που γίνονται με το φακό.
Για παράδειγμα, πως, αν τραβήξουμε μια φώτο απο χαμηλά, τονίζουμε την περιφέρεια, ενώ αν την τραβήξουμε από ψηλά, ο στόχος (άτομο) δείχνει πιο λεπτό.

Επίσης, τι κάνουμε όταν θέλουμε να επικεντρώσουμε στο στόχο σε ένα όμορφο ντεκόρ, ή όταν αντίστοιχα μας ενδιαφέρει και το φόντο παράλληλα με τον στόχο (πχ, 1)Αν θέλω να φωτογραφηθώ σε ένα όμορφο τοπίο και 2) όταν το φόντο είναι ένα κάστρο που είναι πολύ μεγάλο αλλά θέλω να το πάρω ολόκληρο, να είμαι και γώ στη φώτο αλλά να μη φαίνομαι μυρμήγκι σε σχέση με το κάστρο!!!!!!)

Ακόμη, τι λήψεις κάνουμε αν θέλουμε να τονίσουμε κάτι στο στόχο μας, πχ μια κοπέλα με πολύ ωραίο πρόσωπο αλλά γεμάτη περιφέρεια!!!!!

Υπάρχει κάποια τεχνική στην επιλογή φόντου για ωραίες φώτο, ή στο στήσιμο του στόχου????
Τί γνώμη έχετε για τις στημένες φώτο που μοιάζουν να ατενίζουν κάπου???
Έχετε να μου προτείνετε κάποια tips πάνω στη φωτογραφία???

Ας μου απαντήσει όποιος έχει ευχαρίστηση,περιμένω τους ειδικούς να μου δώσουν τα φώτα τους....
:D :D :D :D
Ευχαριστώ για το χρόνο σας.... :D
 


V

VIDEOMIX

Guest
Πολύ όμορφο θέμα. Θα απαντήσω όταν θα έχω χρόνο αρκετό, αλλα και κατ'ιδίαν αύριο.
Φυσικά σε πολλά θα απαντήσει ο unfo που ειναι μαέστρος σε αυτά. :)
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
163
Μάθημα πρώτο:
Αν και αγγλιστί "shoot" σημαίνει και "πυροβολώ" και η πιο διάσημη μάρκα φωτογραφικών είναι η Canon, που παραπέμπει ευθέως σε κανόνι, στα ελληνικά δεν λέμε "στόχος", αλλά "θέμα". Εκτός αν
α) φωτογραφίζουμε με καλάσνικοφ
β) φωτογραφίζουμε την πεθερά μας
γ) φωτογραφίζουμε έναν... στόχο
:)
Πολλά ρωτάς. Πολλά που δεν απαντιούνται έτσι απλά, χωρίς να υπεραπλουστεύσουμε το θέμα. Αλλά θα κάνω μια προσπάθεια...
Κατ' αρχάς θα υποθέσω ότι χρησιμοποιείς μια compact μηχανή με έτοιμα προγράμματα (αυτά που έχουν έναν αθλητή να τρέχει, ένα τοπίο, φεγγάρι κτλ)
Η πρώτη συμβουλή(*) που θα σου δώσω είναι να βλέπεις μέσα από το οφθαλμοσκόπιο, και όχι μόνο να κοιτάς. ΠΑρατήρησε, σε μεγάλο ποσοστό, αυτό που βλέπεις, αυτό θα βγάλεις, τουλάχιστον όσο αφορά το καδράρισμα και το θέμα. Πχ, αν θέλεις να βγάλεις κάποιον μπορστά από ένα κάστρο και στην οθόνη της μηχανής βλέπεις το θέμα σου και πέτρες που δεν καταλαβαίνεις τι είναι, θα βγάλεις το θέμα σου και ένα σωρό πέτρες. Ούτε κάστρο, ούτε τίποτα. Αυτονόητο; Μπα, δεν θα το έλεγα... :roll:
Πάμε στις επιμέρους ερωτήσεις:
1) "Αν θέλω να φωτογραφηθώ σε ένα όμορφο τοπίο". Διάλεξε το πρόγραμμα για τοπίο (συνήθως αυτό με τα βουναλάκια). Πιάσε ένα σχετικά ανοιχτό κάδρο, ώστε ο άνθρωπος να μην κρύβει το τοπίο. Καλό θα ήταν ο άνθρωπος να είναι στην άκρη (στο 1/3 του κάδρου). Προσοχή μην εστιάσεις στο άπειρο και ο φίλος σου βγει "φλου". Τον ορίζοντα, αν φαίνεται, μην τον βάλεις στη μέση. Πάλι στο 1/3 από πάνω ή από κάτω. Άλλο αυτονόητο, που δεν εφαρμόζεται συχνά: Ο ορίζοντας να είναι ίσος. Άλλο πρόβλημα: οι φωτιστικές συνθήκες. Ίσως χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις φλας, ακόμα και αν είναι ημέρα. Πάντως, προσωπικά, αυτές οι φωτογραφίες δεν μου αρέσουν. Ή βγάζουμε τοπίο, ή βγάζουμε πορτρέτο. Οι φωτογραφίες που περιγράφεις είναι αποδεικτικού χαρακτήρα: "Να εγώ στο Παρίσι", "έχω πάει Ρώμη, να σου δείξω;"
2) " όταν το φόντο είναι ένα κάστρο που είναι πολύ μεγάλο αλλά θέλω να το πάρω ολόκληρο, να είμαι και γώ στη φώτο αλλά να μη φαίνομαι μυρμήγκι σε σχέση με το κάστρο" Ε, μίκρυνε το κάστρο! Δηλαδή, απομακρύνσου από αυτό, μαζί με το θέμα σου. Χρησιμοποίησε έναν τηλεφακό (δηλαδή το ζουμ τέρμα "έξω"). Έτσι οι διαφορές στα επίπεδα δεν θα τονιστόυν από έναν ευρυγώνιο. Και πάλι προσοχή στην εστίαση!
3) "αν θέλουμε να τονίσουμε κάτι στο στόχο μας, πχ μια κοπέλα με πολύ ωραίο πρόσωπο αλλά γεμάτη περιφέρεια". Κρίμα δεν είναι; Γιατί να έχει γεμάτη περιφέρεια; Άλωστε οι πολιτικοί και οι γυναίκες πρέπει να προσέχουν τις περιφέρειές τους :) Αφού έχει ωραίο πρόσωπο, βγάλε της πορτρέτο! Τι τη θέλεις την περιφέρεια; Αν την πάρεις ολόσωμη, χάνεται το πρόσωπο. Αν τη θέλεις όμως ολόκληρη, και όχι καθιστή, τα κατάλληλα ρούχα και η πόζα θα βοηθήσουν πολύ. Πχ (ρε τι με βάζεις να λέω :roll: ) αν έχει φαρδιά λεκάνει, φωτογράφισέ την από το πλάι. Αν έχει πεταχτό... φωτογράφισέ την από μπροστά. Αν είναι άντρας και το στομάχι πετάει και από εμπρός και από το πλάι, δεν πειράζει, το στομάχι είναι αρχοντιά. Υπάρχουν και δύσκολες περιπτώσεις: Πχ να έχει ωραία περιφέρεια (sic) και άσχημο πρόσωπο. Εδώ τ απράγματα ζορίζουν. Πάμε παρακάτω.
4) "Υπάρχει κάποια τεχνική στην επιλογή φόντου για ωραίες φώτο, ή στο στήσιμο του στόχου????". Το φόντο είναι φόντο. Δεν είναι θέμα. Τι σημαίνει αυτό; Να μην είναι περίπλοκο, να μην είναι έντονο, να μην αποσπά την προσοχή από το κυρίως θέμα. Βοηθάει και η χρήση του προγράμματος "πορτραίτου", συνήθως με ένα κεφάλι. Με τη χρήση τηλεφακού, το φόντο θολώνει και το θέμα "ξεκολλάει" από το φόντο. Οι απορίες σου θα λυθούν αν προσέξεις, όπως σου είπα στην αρχή, τι ΘΑ βγάλεις. Αν βάλεις το θέμα κόντρα στον ήλιο, και η σκιά να πέφτει στον τοίχο ώστε να μοιάζει ο άνθρωπος σαν να έχει δύο μύτες, μπορείς να το δεις και από το "ματάκι" ΄ή την οθόνη.
5) "Τί γνώμη έχετε για τις στημένες φώτο που μοιάζουν να ατενίζουν κάπου???" Τη χειρότερη! :) Αν φαίνεται ότι είναι στημένη, συνήθως είναι χάλια. Αμάν με τα απλανή βλέμματα που ατενίζουν το τίποτα... Κάθεσαι ποτέ έτσι; Αν όχι, γιατί θες να φωτογραφίζεις τον άλλο; Χαλαρώστε και βγάλτε κάτι ποιό φυσικό.
6) "Έχετε να μου προτείνετε κάποια tips πάνω στη φωτογραφία??? ". Ναι!
α) Βγάζε φωτογραφίες
β) Παρατήρησε έργα μεγάλων φωτογράφων.
γ) Βγάζε φωτογραφίες
δ) Επισκέψου το www.dpgr.gr Ρώτα, μάθε, διάβασε, δοκίμασε και δέξου την κριτική, όποια και να είναι αυτή.
Καλές φωτπγραφίες! :)
(*) Ένας καθηγητής μου έλεγε: "Υπάρχουν δύο ειδών ηλίθιοι: Αυτοί που δίνουν συμβουλες και εκείνοι που τις ακολουθούν" :)
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
163
Στην άλλη ερώτηση:
ή χρησιμοποιούμε ειδικούς φακούς πχ fisheye, ή πιο πρακτικά, βάζουμε τον φακό στην πιο ευρυγώνια θέσεη (εντελώς zoom out, στο πιο wide) και κολλάμε τον φακό μας στη μούρη του θέματος :)

(Σάκη σε ευχαριστώ. Όλο θεωρία είμαι όμως, η μηχανή μου είναι ολοκαίνουρια :oops: :sad: :???: )
 


Μηνύματα
541
Reaction score
0
Στην άλλη ερώτηση:
ή χρησιμοποιούμε ειδικούς φακούς πχ fisheye, ή πιο πρακτικά, βάζουμε τον φακό στην πιο ευρυγώνια θέσεη (εντελώς zoom out, στο πιο wide) και κολλάμε τον φακό μας στη μούρη του θέματος :)

(Σάκη σε ευχαριστώ. Όλο θεωρία είμαι όμως, η μηχανή μου είναι ολοκαίνουρια :oops: :sad: :???: )
Ευκαιρία να τη χρησιμοποιήσεις στο κουκλάκι!!!
Γιατί δεν έρχεσαι και σύ, να μου κάνεις και το πρακτικό μάθημα????
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
163
Σε ευχαριστώ Λουκίτσα, πολύ θα ήθελα να έρθω, αλλά έχει πέσει πολύ δουλειά και δεν θα τα καταφέρω. Άλλωστε από φωτογραφική κάλυψη δεν θα έχετε πρόβλημα :)
 


V

VIDEOMIX

Guest
Κατ' αρχάς θα υποθέσω ότι χρησιμοποιείς μια compact μηχανή με έτοιμα προγράμματα (αυτά που έχουν έναν αθλητή να τρέχει, ένα τοπίο, φεγγάρι κτλ)
Χαμήλωσε,χαμήλωσε κι άλλο.
(Βλέπε.... κινητό τηλέφωνο :lol: )
 



Μηνύματα
541
Reaction score
0
Κατ' αρχάς θα υποθέσω ότι χρησιμοποιείς μια compact μηχανή με έτοιμα προγράμματα (αυτά που έχουν έναν αθλητή να τρέχει, ένα τοπίο, φεγγάρι κτλ)
Χαμήλωσε,χαμήλωσε κι άλλο.
(Βλέπε.... κινητό τηλέφωνο :lol: )
Όλοι απο κάπου αρχίζουμε........
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
163
Λουκίτσα, αφού σου αρέσει, κάνε μια επένδυση και αγόρασε μια μηχανή της προκοπής, που αν μη τι άλλο, σου παρέχει κάποιες ρυθμίσεις.
Με αυτό που παλεύεις δεν θα καταφέρεις τίποτα. Είναι σαν να οδηγείς ένα τραινάκι μπρος-πίσω για 10 μέτρα και να θέλεις να νιώσεις τη χαρά της οδήγησης, όπως βλέπεις στο WRC... Μπορείς, όσο καλή διάθεση και να έχεις; Χλωμό...
 

V

VIDEOMIX

Guest
Συμφωνώ. Ήδη βέβαια έχει αρχίσει... μαθήματα!!!!! Και μάλιστα, υψηλού επιπέδου.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.268
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top