Φύσημα απο ηχεία Power Dynamics

Μηνύματα
10
Reaction score
1
παιδια γεια σας.ως νεος κατοχος ενος αυτοενισχυομενου ηχειου power dynamics pd415.θα ηθελα αν μπορουσε να με βοηθησει καποιος σχετικα με το φυσιγμα που κανει οταν ειναι στο ON αλλα με κλεισμενα ολα τα volume.τι μπορει να παιζεται?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
παιδια γεια σας.ως νεος κατοχος ενος αυτοενισχυομενου ηχειου power dynamics pd415.θα ηθελα αν μπορουσε να με βοηθησει καποιος σχετικα με το φυσιγμα που κανει οταν ειναι στο ON αλλα με κλεισμενα ολα τα volume.τι μπορει να παιζεται?
Σε πόση αποσταση ειναι ακουστό το φύσημα;
 

Μηνύματα
10
Reaction score
1
το φυσημα ερχεται απο το πανω μερος του ηχειου και ακουγετε ελαφρως απ τα 3-4μετρα
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
το φυσηγμα ερχεται απο το πανω μερος του ηχειου και ακουγεται απο τα 3-4 μετρα ελαφρως
Μήπως έχεις ανοιχτό το παράθυρο και ακούς το θρόισμα των φύλλων από το ελαφρό αεράκι; :p

Well, δυστυχώς αυτό είναι γνώρισμα ή αν θέλεις κουσούρι αρκετών φθηνών ενεργών ηχείων, πιθανόν να ακούς το tweeter που βγάζει αυτό το φύσημα, ένα ηχείο έχεις πάρει;
 



Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Ποσο καιρο το εχεις? Μηπως πρεπει να ρωτησεις εκει που τ αγορασες αν υπαρχει εγγυηση για αλλαγη?
Αυτο ειναι PA για μεγαλους χωρους και εξωτερικους. Αλλα δε σημαινει οτι πρεπει ν ακουγεται απο αυτη την αποσταση.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Αυτο ειναι PA για μεγαλους χωρους και εξωτερικους. Αλλα δε σημαινει οτι πρεπει ν ακουγεται απο αυτη την αποσταση.
Αν είναι "PA για μεγαλους χωρους και εξωτερικους", δεν έχει σημασία το φύσημα.
 



Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Εχω την εντυπωση οτι εχουν εσωτερικα ανεμιστηρα κι αυτος δημιουργει το φυσημα.
Τι να τον κάνει βρε Βασίλη?
θελα αν μπορουσε να με βοηθησει καποιος σχετικα με το φυσιγμα που κανει
Με τι τρόπο τα έχεις συνδέσει και που?
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Άστα, βράστα... Δεν θα κάνεις τίποτα. Φαντάζομαι έχει κόρνα ή κάτι παρόμοιο για tweeter, ο ενισχυτής του είναι τσιτωμένος για να έχει μεγάλο κέρδος, είναι φτηνό και πάει λέγοντας...Αν το πήρες για σπιτικό. δεν κάνει, πούλατο. Αν το πήρες για επαγγελματικό, τι σε νοιάζει; Όταν όλοι θα είναι μεθυσμένοι δεν θα ακούνε Χριστό όχι το φύσημα...
Γιάννης
 


jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Δεν νομίζω αν και δεν έχω πλήρη εικόνα για το πως είναι συνδεδμένο το ηχείο. Έμένα οτι μου παρόμοιο μου έτυχε στο παρελθόν ήταν αγιάτρευτο...
 


jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Έχεις και κάποιο φάρμακο και για τον κορωνοϊό; Αστειεύομαι... Αν θέλει ο φίλος ας δοκιμάσει και με XLR να μας πει.
 


jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Να ένα καλό θέμα να το αναλύσουμε. Έχει συμβεί σχεδόν σε όλους μας και όχι μόνο σε καινούργια μηχανήματα αλλά και σε παλιά που έχουμε κληθεί να βελτιώσουμε ή να επισκευάσουμε. Γιατί υπάρχει αυτός ο θόρυβος; Από τι προέρχεται; Τι τον επηρεάζει; Γιατί ιδίων προδιαγραφών ενισχυτές αλλά διαφορετικού κατασκευαστή ή κατηγορίας τιμής έχουν ή δεν έχουν τέτοια συμπεριφορά; Πως μπορεί να αφερεθεί ή τουλάχιστο να βελτιωθεί; Και πολλές ακόμα ερωτήσεις και απορίες...
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.162
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top