Φύσημα απο ηχεία Power Dynamics



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Το έγραψα επειδή διάβασα για τις κόρνες. Τι σχέση έχει το μεγάφωνο κ.λ.π. όταν είναι το ηχείο μουγκό? :idk:
Αν υποθέσουμε πως έχουμε τον ίδιο ενισχυτή συνδεδεμένο σε δύο μεγάφωνα με διαφορετική ευαισθησία.
Ο ίδιος θόρυβος που θα φτάνει στους ακροδέκτες και των δύο μονάδων, θα έχει ως αποτέλεσμα να ακουστεί περισσότερο από το ποιο ευαίσθητο μεγάφωνο.
 


Μηνύματα
10
Reaction score
1
Μήπως έχεις ανοιχτό το παράθυρο και ακούς το θρόισμα των φύλλων από το ελαφρό αεράκι; :p

Well, δυστυχώς αυτό είναι γνώρισμα ή αν θέλεις κουσούρι αρκετών φθηνών ενεργών ηχείων, πιθανόν να ακούς το tweeter που βγάζει αυτό το φύσημα, ένα ηχείο έχεις πάρει;
ενα ναι.για το λογο μην την πατησω με πολλα,ξεκινησα με ενα για αρχη
Έχεις και κάποιο φάρμακο και για τον κορωνοϊό; Αστειεύομαι... Αν θέλει ο φίλος ας δοκιμάσει και με XLR να μας πει.
ασχετα με την συνδεση που εχω δοκιμασει τα παντα το φυσιγμα υπαρχει χωρις να συνδεσω τιποτα.πατας το οn κανει ενα τακ και ξεκιναει να φυσαει.με την μουσικη χανεται.
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.αν δεν βρεθει το προβλημα θα το στειλω πισω.ενα μηνα το εχω
Σε πόση αποσταση ειναι ακουστό το φύσημα;
στα 4 με 5 μετρα το καταλαβαινεις.καποιος ασχετος μπορει να μην δωσει σημασια.μηπως ειναι ετσι αυτο το ηχειο?
Ποσο καιρο το εχεις? Μηπως πρεπει να ρωτησεις εκει που τ αγορασες αν υπαρχει εγγυηση για αλλαγη?
Αυτο ειναι PA για μεγαλους χωρους και εξωτερικους. Αλλα δε σημαινει οτι πρεπει ν ακουγεται απο αυτη την αποσταση.
ενα μηνα το εχω.ακομα στο σπιτι δοκιμες κανω.στην αρχη δεν ακουγα κατι.απο προχθες ετσι ξαφνικα
Έχεις και κάποιο φάρμακο και για τον κορωνοϊό; Αστειεύομαι... Αν θέλει ο φίλος ας δοκιμάσει και με XLR να μας πει.
δεν εχει να κανει η συνδεση.σιγουρα με το xlr εχει πολυ γκαζι και καθαρο.το θεμα ειναι οτι το κανει πριν καν συνδεσω κατι,πριν ανοιξω καν volume
 
Last edited:


Μηνύματα
10
Reaction score
1
τι άλλες συσκευές υπάρχουν κοντά του?
[/QUOTστα τεσσερα μετρα σχεδον εχω τηλεοραση στερεο και λαπτοπ
IMG_20200211_195248.jpg

τι άλλες συσκευές υπάρχουν κοντά του?
μου ειπαν απ το καταστημα που το αγορασα να δοκιμασω σε καμια αλλη πριζα εκτος σπιτιου.ακομα δεν το εκανα.λες να παιζει κατι τετοιο?
 


Μηνύματα
10
Reaction score
1
Αφού δεν το έκανε από την αρχή, έτσι?
θα το ειχα προσεξει.στην αρχη το επεξα με bluethooth.πριν καν ανοιξω φωνες ηταν αθορυβο.εκανε ενα φυσιγμα οταν το ανοιγα χωρις μουσικη σχεδον στη μεση της εντασης και ενταξει,μου φανηκε λογικο.αυτο που ακουω τωρα δεν μου φενεται λογικο
 

ika

News
Μηνύματα
13.748
Reaction score
12.818
Αφού δεν εχει κοντά άλλες συσκευές, κάτι είναι/επηρεάζει τον ενισχυτή ΑΒ του tweeter.
Στειλε mail στην tronios
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Μιλάμε για επαγγελματικό ενεργό ηχείο, με 15 ιντσών woofer, αρκετά watts και τιμή 330 ευρώ.
Μήπως να ρίξεις λίγο τις απαιτήσεις σου, αφού για την τιμή του είναι σούπερ και δικαιολογεί και λίγο θόρυβο;

Από εκεί και πέρα... Τον επιλογέα στη πλάτη τον έχεις σε θέση PA ή Monitor;
Ενδεχομένως στη θέση ΡΑ να τσιμπάει ελαφρώς τις υψηλές και να γίνεται εντονότερο το πρόβλημα.
Θα έλεγα να δοκιμάσεις σε θέση monitor τι γίνεται.
 


jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Μιλάμε για επαγγελματικό ενεργό ηχείο, με 15 ιντσών woofer, αρκετά watts και τιμή 330 ευρώ.
Μήπως να ρίξεις λίγο τις απαιτήσεις σου, αφού για την τιμή του είναι σούπερ και δικαιολογεί και λίγο θόρυβο;

Από εκεί και πέρα... Τον επιλογέα στη πλάτη τον έχεις σε θέση PA ή Monitor;
Ενδεχομένως στη θέση ΡΑ να τσιμπάει ελαφρώς τις υψηλές και να γίνεται εντονότερο το πρόβλημα.
Θα έλεγα να δοκιμάσεις σε θέση monitor τι γίνεται.
Έχει και επιλογές DSP με προτίμηση σε συχνότητες. Μήπως εκεί άλλαξες ρύθμιση και τόνιστηκαν τα μεσοπρίμα εξ' ου και το φύσιμα;
 


Μηνύματα
10
Reaction score
1
Μιλάμε για επαγγελματικό ενεργό ηχείο, με 15 ιντσών woofer, αρκετά watts και τιμή 330 ευρώ.
Μήπως να ρίξεις λίγο τις απαιτήσεις σου, αφού για την τιμή του είναι σούπερ και δικαιολογεί και λίγο θόρυβο;

Από εκεί και πέρα... Τον επιλογέα στη πλάτη τον έχεις σε θέση PA ή Monitor;
Ενδεχομένως στη θέση ΡΑ να τσιμπάει ελαφρώς τις υψηλές και να γίνεται εντονότερο το πρόβλημα.
Θα έλεγα να δοκιμάσεις σε θέση monitor τι γίνεται.
φιλε σ ευχαριστω για την απαντηση.το ηχειο το εχω στη θεση PA εννοειτε.κατα τ αλλα δεν ειναι οτι εχω απαιτηση με τριακοσια ευρω να εχω το τελειο ηχειο,απλα ρωταω αν ειναι φυσιολογικο να φυσαει το ηχειο με κλειστα τα volume.
Έχει και επιλογές DSP με προτίμηση σε συχνότητες. Μήπως εκεί άλλαξες ρύθμιση και τόνιστηκαν τα μεσοπρίμα εξ' ου και το φύσιμα;
μονιμα στην θεση PA το εχω
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Εφόσον το θέλεις για δουλειά είναι μια χαρά και απολύτως αποδεκτό να έχει κάποια θεματάκια.

Από την άλλη τώρα...
Σε τέτοιες συνθήκες υπάρχουν μεγάλου μήκους καλώδια διασύνδεσης και αναγκαστική γειτνίαση με καλώδια τροφοδοσίας δικτύου. Και οι δύο παραπάνω καταστάσεις προσθέτουν θόρυβο.
Σίγουρα θα πρέπει να δώσεις μεγάλη βαρύτητα στα καλώδια που συνδέουν κονσόλα και ηχεία.

Μια δεύτερη σκέψη μου, είναι η αξιοπιστία τους. Καταλαβαίνεις πιστεύω πως ηχεία χαμηλού κόστους έχουν μειωμένη αξιοπιστία.
Φαντάσου τώρα το ενδεχόμενο να σε <<αφήσει>> κάποιο ηχείο, στη μέση μιας εκδήλωσης!
Θα έλεγα να προγραμματίσεις, σε βάθος χρόνου, την αντικατάσταση τους με κάποια ποιοτικότερα.

Κάνε και μια δοκιμή στη θέση Μόνιτορ να δεις τι γίνεται. Έτσι από περιέργεια.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.103
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top