Φύση, τοπίο, landscapes


Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Ου γαρ ερχεται μονον. Δυστυχως δεν μπορω να το διορθωσω :(

Το ματι ειναι οργανο ακριβειας, ακομα και αν γερνουμε το κεφαλι αυτο αυτοματα βρισκει τον οριζοντα. Στην φωτογραφια σας ο οριζοντας γερνει 1,01 μοιρες. Μερικες φορες δεν δινουμε σημασια ή ξεχναμε να το διορθωσουμε αλλα ευκολα διορθωνεται.

Rotate.jpg


Καποια στιγμη ο κοσμος της φωτογραφιας ανακαλυψε το HDR (High Dynamic Range = Υψηλη δυναμικη περιοχη) που δεν ειναι τιποτε αλλο απο εικονες 32 bits. Αυτο ηταν γνωστο πριν πολλα χρονια στον κοσμο του 3D και στο Hollywood μιας και συνηθιζεται να φωτιζεουμε μια εικονα 3D με μια 32 bits εικονα και ειναι πολυ πιο κοντα στο φυσικο απ' οπτι οταν χρησιμοποιουσαμε μια ή περισσοτερες σημειακες πηγες φωτος.

Μια φωτογραφια 32 bits μπορει να φτιαχτει με 3 ή περισσοτερες φωτογραφιες με καποιο ειδικο προγραμμα. Καποια απο τα προγραμματα αυτα εχουν ατελειες οπως αφυσικα χρωματα, παρουσια θορυβου κλπ.

Καποια απο αυτα αλλα και καποια αλλα κανουν Tone mapping ενα ψευδο HDR 16 bits δηλαδη που μερικες φορες επειδη τονιζουν μερικες περιοχες της φωτογραφιας πχ συννεφα κλπ ειναι αρεστες στο ματι.

Στην συγκεκριμενη που ασχοληθηκα επειδη μου αρεσε δημιουργησε λιγο περιεργα χρωματα στο Νο 4 και θορυβο στο Νο 5 αλλα και σε αλλα σημεια.

Αν εχετεε το Photoshop και βλεπετε το τετραγωνακι διπλα στο Νο 1 μαυρο αυτο σημαινει πως δεν εχετε καμενα στο κατω οριο (μαυρα) αν ομως εχετε ενα λευκο τριγωνακι οπως στο Νο 2 τοτε σημαινει πως εχετε καμμενα στο λευκα.

Αυτο σας το δειχνει και στην εικονα με κοκκινο στα καμενα λευκα πχ Νο 3 και μπλε στα καμενα μαυρα. Καμενο σημαινει πως σε εκεινα τα σημεια δεν υπαρχει πλεον πληροφορια ουτε και μπορει να υπαρξει και οτι ολα τα pixels στα λευκα εχουν τιμη 255.255.255 στα δε μαυρα 0.0.0.

Αν πατησετε στα υετραγωνακια Νο 1 και Νο2 τοτε θα σας τα δειχνει και στην οθονη οπως πχ στο Νο 3.

Αυτο βεβαια σας το δειχνει και το ιστογραμμα που αν παρατηρησετε στην δεξια πλευρα σας δειχνει οτι υπαρχει προβλημα.

Look.jpg


Δεν ξερω τι απ' οτι εγραψα ξερετε και τι οχι αλλα ολο και καποιος ισως βοηθηθει.
Πιστευω οτι η φωτογραφια σας ειναι ομορφη και δεν ειχε αναγκη το συγκεκριμενο φιλτρο. Αν ομως σας αρεσει το φιλτρο αυτο γιατι μερικες φορες κανει ωραια τα συννεφα δειτε και τις λυσεις του Frequency separation (Lumenzia κλπ) που μπορουν να καμουν και αυτο χωρις ομως να δημιουργουν θεματα στην φωτογραφια μας.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.150
Reaction score
18.981
Επειδή έγερνε αρκετά ρισκάρω να πω πως το άφησε επίτηδες.. (μάλλον του άρεσε..)
Το κάνω κι εγώ μερικές φορές επιτηδευμένα σε κάποιες εικόνες (σε άλλες αν είναι ελάχιστο απλά βαριέμαι να ασχοληθώ.. :tongue:).

47034699561_a31c5be43f_k.jpg
48655386652_ee423131a3_k.jpg
8963378520_0536c28a8f_o.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα Δημητρη μου, βεβαια στην τριτη βρισκω καποιον λογο που την εκαμες ετσι, στην πρωτη και στην δευτερη δεν θα συμφωνησω εκτος και αν θες ο θεατης να επικεντρωθει στο οτι γερνουν και οχι στο θεμα τους.

Ξερω πως υπηρχαν και τετοιες αποψεις στο Ελλαντα απο καποιους, καλο θαναι να δεις φωτογραφιες τους και θα καταλαβεις πολλα.

Ακομα καλυτερο βεβαια θα ειναι να δεις φωτογραφους σε ξενα sites και ισως διαπιστωσεις οτι παραεχουμε πολλους Καματερους στο Ελλαντα :)

Σημ. Η τριτη μου αρεσει πολυ !
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.150
Reaction score
18.981
Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα Δημητρη μου, βεβαια στην τριτη βρισκω καποιον λογο που την εκαμες ετσι, στην πρωτη και στην δευτερη δεν θα συμφωνησω εκτος και αν θες ο θεατης να επικεντρωθει στο οτι γερνουν και οχι στο θεμα τους.

Ξερω πως υπηρχαν και τετοιες αποψεις στο Ελλαντα απο καποιους, καλο θαναι να δεις φωτογραφιες τους και θα καταλαβεις πολλα.

Ακομα καλυτερο βεβαια θα ειναι να δεις φωτογραφους σε ξενα sites και ισως διαπιστωσεις οτι παραεχουμε πολλους Καματερους στο Ελλαντα :)

Σημ. Η τριτη μου αρεσει πολυ !
Στην πρώτη βαριόμουν στη δεύτερη δοκίμασα και τις δύο version μ' άρεσε πιο πολύ έτσι (για την τρίτη είπες..)
Έχω δει άπειρες εικόνες (πολύ περισσότερες από ξένα sites ή από φωτογράφους επαγγελματίες).
Στη διάρκεια της φοίτησης στη σχολή μόνο πρέπει να είδα, σχολίασα, ή προσπάθησα να αναλύσω 10 ντουλάπες εικόνες.. 🙃

Το Ελλάντα δεν το υποτιμώ καθόλου, αλλά νομίζω καταλαβαίνω πως το λες. ;)
 
Last edited:


Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.901
Reaction score
28.691
Ευχαριστώ ,
...τα βλέπω - τα γνωρίζω - τα λάθη ,
στην πιο πάν photo , ειμαι σε πλεούμενο .
χορεύει η θάλασσα , χορεύει το πλεούμενο , ζεμπεκιές εγώ ...πάλι καλά που ξέφυγε 1,01 μοίρες .
Ορίζοντας ... έ... ,
.......απλά τώρα πχοιά ...βαριέμαι να ασχοληθώ , ....γερνάμε ( εγώ ) :angel:
Χωρίς πολύ σκεφφση ,
.....σηκώνω την μηχανή και φυλακίζω οτι μ αρέσει , μέχρι εκεί ....και όποιον πάρει ο χάρος .
Αλλά καλά κάνεις και μου τα λές .
-
018 (3).JPG

010 (2).JPG

-
 








Μηνύματα
20.125
Reaction score
14.509
89D473F6-00A9-424A-A7B4-C9AE28BCB78C.jpeg

Τα ορη Ζαγκρος στην Περσία - Ιράν 😍

Αλυκες ιδιαίτερης ομορφιάς στα ορη Ζαγκρος - Νamakdan.

Εκατομμυρίων ετών διάβρωση και γεωλογική δραστηριότητα είχε σαν αποτέλεσμα τη συσσώρευση στρωμάτων αλατιού στη γη Με αυτούς τους πολύχρωμους σχηματισμούς ορυκτων που ενσωματώθηκαν σ αυτό.
 







Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.616
Μηνύματα
2.868.186
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top