ΧΤΙΖΟΝΤΑΣ ΕΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑ HI-END ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΔΕΝ

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Re: Απάντηση: Re: ΧΤΙΖΟΝΤΑΣ ΕΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑ HI-END ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΔΕΝ

Μέχρι πριν από 1 χρόνο δεν πίστευα ότι τα καλώδια ρεύματος μπορούν να κάνουν διαφορά στον ήχο των μηχ/των μου. Όταν όμως δοκίμασα αρχικά, κάποια της VDH, άλλαξα γνώμη. Η διαφορά που πήρα ήταν σχεδόν η ίδια σαν να άλλαζα κάποιο interconnect καλώδιο.
αρχιζω να μυριζω τοστ στη γνωστη τοστιερα με το ειδικο καλωδιο πάλι...
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
με τοσες αλλαγες καλωδιων την ξεχαρβαλωσατε τελικα την τοστιερα και τοστ δεν φαγατε
 

Μηνύματα
272
Reaction score
1
αφηστε τα καλωδια για αλλους.

1. ακουσε ηχοσυστηματα
2. βρες τον ηχο που σου αρεσει
3. το ειδος του ηχειου που ταιριαζει στα γουστα σου
4.τον ενισχυτη για να τα οδηγησεις - αν ειναι δυνατον στον χωρο σου
5. πηγες


ΤΟ ΦΤΙΑΞΕΣ.
 

Μηνύματα
117
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: ΧΤΙΖΟΝΤΑΣ ΕΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑ HI-END ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΔΕΝ

αρχιζω να μυριζω τοστ στη γνωστη τοστιερα με το ειδικο καλωδιο πάλι...
Μπορείς να το μεταφράσεις σε παρακαλώ?
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
υπάρχει μια άποψη πως ενα καλώδιο τοστιερας και ενα καλωδιο πολλών ευρω παιζουν το ίδιο...

καλό κουράγιο κλικ

edit: ειναι το λινκ που εχει βαλει ο θανασις στην αρχη του θρεντ..
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
δεν πειραζει, να το εμπεδωσουμε

φιλε SIMITRISS κανε ενα απλο τεστ, βαλε την γυναικα σου η καποιον φιλο, να κανει μερικες αλλαγες μεταξυ ενος καλωδιου για τροφοδοσια υπολογιστη και ενος ακριβου καλωδιου ρευματος. Αν μπορεσεις και εντοπισεις ηχητικα ποιο ειναι ποιο χωρις να βλεπεις εσυ ποιο αλλαζει ο φιλος τοτε επενδυσε.
 

Μηνύματα
117
Reaction score
0
Απάντηση: ΧΤΙΖΟΝΤΑΣ ΕΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑ HI-END ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΔΕΝ

Παιδιά καλησπέρα. Δεν θέλω να το παίξω έξυπνος, άλλα ηχητική διαφορά δεν άκουσα μόνο έγω, αλλά και η γυναίκα μου (που δεν έχει σχέση με το άθλημα). Μάλιστα η δοκιμή δεν αφορούσε ένα ακριβό audiophile καλώδιο και ένα της πλάκας, άλλα 2 καλώδια αναγνωρισμένων εταιριών καλωδίων. Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος, μεταξύ του Acoustin Zen Tsunami και του XLO Reference 2.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.614
Re: Απάντηση: ΧΤΙΖΟΝΤΑΣ ΕΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑ HI-END ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΔΕΝ

Παιδιά καλησπέρα. Δεν θέλω να το παίξω έξυπνος, άλλα ηχητική διαφορά δεν άκουσα μόνο έγω, αλλά και η γυναίκα μου (που δεν έχει σχέση με το άθλημα). Μάλιστα η δοκιμή δεν αφορούσε ένα ακριβό audiophile καλώδιο και ένα της πλάκας, άλλα 2 καλώδια αναγνωρισμένων εταιριών καλωδίων. Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος, μεταξύ του Acoustin Zen Tsunami και του XLO Reference 2.
Κοίτα, αυτή τη φάση την πέρασα το 1988, και σε καταλαβαίνω απόλυτα, με τη διαφορά ότι, για να μη κοροϊδεύω τον εαυτό μου δηλαδή, έκανα τυφλές δοκιμές και πείσθηκα για αυτές τις "διαφορές". Δε σου λέω να κάνεις τυφλή δοκιμή, θα είναι ανώφελο, δεν θα την κάνεις.

Απάντησέ μου όμως σε κάτι απλό και λογικό. Όλοι αυτοί οι μηχανικοί της βιομηχανίας ηλεκτρολογικού υλικού ολόκληρου του πλανήτη είναι για τα μπάζα, και περίμεναν τους εξής δυό τρεις βαρύμαγκες χαϊεντοκαλωδιάδες, (Van Den Hul, XLO και όλο αυτό το κακό συναπάντημα), για να μάθουν πώς μεταφέρεται σωστά η ηλεκτρική ενέργεια; Για να μην τρελαθούμε εντελώς, όλοι αυτοί οι αχαρακτήριστοι, νεόκοποι μεγαλόσχημοι καλωδιάδες, που σας βάζουν στο λούκι της διαδικασίας "έβαλα το τάδε καλώδιο ρεύματος και άκουσα διαφορά" δεν είναι άξιοι, όχι να γυαλίσουν, αλλά ούτε να γλείψουν τα παπούτσια του Tesla.

(Εάν πρώτον δεν βαριέσαι, και δεύτερον δεν θέλεις να ξοδεύεις τα λεφτά σου άσκοπα, κάνε μια έρευνα στο Internet για γνωστά καλώδια ρεύματος, φτιαγμένα από λάστιχο ποτίσματος. Ξόδεψες που ξόδεψες τζάμπα κάποια λεφτά, τουλάχιστον να γελάσεις και λίγο)...
 

Μηνύματα
117
Reaction score
0
Απάντηση: ΧΤΙΖΟΝΤΑΣ ΕΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑ HI-END ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΔΕΝ

Είμαι περίεργος ρε παιδιά. Συμφωνείτε όλοι με τον Κώστα και δεν κάνει κάποιος αντίλογο? Διότι εγώ άκουσα αισθητές διαφορές (προς το καλύτερο ή το χειρότερο δεν έχει σημασία) από την χρήση και δοκιμή "audiophile" καλωδίων, και σίγουρα δεν ήταν η ιδέα μου.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Είμαι περίεργος ρε παιδιά. Συμφωνείτε όλοι με τον Κώστα και δεν κάνει κάποιος αντίλογο? Διότι εγώ άκουσα αισθητές διαφορές (προς το καλύτερο ή το χειρότερο δεν έχει σημασία) από την χρήση και δοκιμή "audiophile" καλωδίων, και σίγουρα δεν ήταν η ιδέα μου.
Ε, μα κι εσύ μόνο ερωτήσεις κάνεις. Κάποιοι σε ρώτησαν αν έχεις ήδη σύστημα και ποιό είναι αυτό; Δηλαδή που άκουσες τις διαφορές μεταξύ Accoustic Zen και XLO; Αυτό που προσπαθεί να διαγνώσει κατ' αρχάς η παρέα, είναι αν έχεις τελειώσει με τα υπόλοιπα και ασχολείσαι με τα καλώδια. :126:

...
 

Μηνύματα
117
Reaction score
0
Απάντηση: Re: ΧΤΙΖΟΝΤΑΣ ΕΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑ HI-END ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΔΕΝ

Ε, μα κι εσύ μόνο ερωτήσεις κάνεις. Κάποιοι σε ρώτησαν αν έχεις ήδη σύστημα και ποιό είναι αυτό; Δηλαδή που άκουσες τις διαφορές μεταξύ Accoustic Zen και XLO; Αυτό που προσπαθεί να διαγνώσει κατ' αρχάς η παρέα, είναι αν έχεις τελειώσει με τα υπόλοιπα και ασχολείσαι με τα καλώδια. :126:

...
Κοίταξε, το αν έχω τελείωσει με τα μηχ/τα είναι μεγάλη ιστορία, αφού πάντα αναζητείς το κάτι παραπάνω. Καλώς ή κακώς τα μηχ/τα μου είναι τα εξής:

Ηχεία Audio Spectrum Aeolos
Προενισχυτής Plinius M16
Τελικός Parasound 3500
Πηγή Denon A11
Καλώδια interconnect Acoustic Zen Silver Reference
Καλώδια Ηχείων Acoustic Zen Hologramm II
Καλώδια Ρεύματος Acoustic Zen Tsunami
Πολύμπριζο Furutech e-TP80
 

Μηνύματα
460
Reaction score
199
Απάντηση: ΧΤΙΖΟΝΤΑΣ ΕΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑ HI-END ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΔΕΝ

Αγαπητε SIMITRISS μην εχεις αμφιβολιες οτι ακουσες διαφορες.
Σιγουρα ακουσες διαφορες.
Το ιδιο ακουσα και εγω με ενισχυτικα ΤΣΑΚΙΡΙΔΗ, και μαλιστα τοσες μεγαλες που δεν εχω απολυτως καμια αμφιβολια.
Τα πολυμπριζα που χρησιμοποιησα αντι του κοινου πολυμπριζου ειναι της QED.
Σχετικα χαμηλη τιμη στα 60 ευρω το ενα.
Δεν ειμαι φυσικα υπερ των ακριβων αγορων.
 

Μηνύματα
272
Reaction score
1
αγαπητοι φιλοι, αυτοι που ασχολουνται με καλωδια, αφου εχουν δωσει χρημα γι αυτα, συνηθως μετα απο λιγο αλλαζουν καποια συσκευη.


γιατι γινεται αυτο αραγε?
 





ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.403
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top