Χάρμα ώτων και οφθαλμών...

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524


Είναι ελάχιστες οι φορές που συμβαίνει ταυτόχρονα ο Θεός να έχει κέφια, η φύση να φανεί απίστευτα γενναιόδωρη και ο άνθρωπος να εκμεταλλευτεί στο έπακρο το ταλέντο του.

Τα εξώφυλλα των δίσκων της βιολονίστριας Janine Jansen είναι ένας μαγνήτης από μόνα τους. Λίγο πριν ακούσεις την μουσική από το Stradivarius "Barrere" του 1727, έχεις ήδη ξεκινήσει ασυναίσθητα να παρακολουθείς τα δάχτυλα που θα πιέζουν τις χορδές στο χωρίς τάστα μπράτσο, έχεις εγκλωβισθεί από το βλέμμα αυτής που ορίζει την "φωνή" του ιταλικού έργου τέχνης. Στην αρχή το περνάς στην πλάκα, σκέφτεσαι ότι δεν είναι δυνατόν να μιλάμε για σοβαρή μουσικό. Το ηχητικό αποτέλεσμα όμως σε συναρπάζει. Δεν ξέρω αν κυριαρχεί η εικόνα. Σίγουρα συμβάλει αλλά από την άλλη, ακόμη κι αν το αυτί κάνει λάθος, πάλι κερδισμένος είσαι.

- Έχω άδικο?...







...
 

Attachments


Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Ξεκίνησα με Vivaldi παρόλο που έχω άλλες δύο εκτελέσεις, συνέχισα με μια επιλογή γνωστών μελωδιών και από ότι φαίνεται δεν θα σταματήσω πριν αποκτήσω όλους τους δίσκους της...








...
 

Attachments


ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Μπραβο Νικο!
Ειναι μια καλη ευκαιρια για ορισμενα...αρσενικα μελη να ξεκινησουν να ακουν κλασικη:bravo:
 

N Kanellopoulos

Επίτιμο Μέλος
Μηνύματα
1.047
Reaction score
77
Απάντηση: Χάρμα ώτων και οφθαλμών...

Πω πω πω!
Θεϊκό βιολί....

Λες Αντρέα να ξεκινήσω να ακούω και εγώ αυτή την παλιομουσική που τη λένε κλασική;
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Άσε ρε παιδάκι μου και κανέναν άλλον να αγιάσει!
Εσύ έπεσες στη χύτρα όταν ήσουν μικρός. :cool_11: :cool_11:

...
 

N Kanellopoulos

Επίτιμο Μέλος
Μηνύματα
1.047
Reaction score
77
Απάντηση: Χάρμα ώτων και οφθαλμών...

Ακουσα τρεις δίσκους της (4 Εποχές, Κοντσέρτα για βιολί Μέντελσον, Μπρουχ κτλ)
και είναι εκπληκτική και ως μουσικός.

Μερικές φορές ο Θεός δίνει όλα τα χαρίσματα μαζί!
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.869.507
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top