Χαζή ερώτηση για DVD player

Μηνύματα
2.885
Reaction score
50
Παιδιά αναρωτιόμουν... έχουμε ένα DVD player συνδεδεμένο με scart στην TV και μέσω ομοαξονικής ή αναλογικής σ' ένα πολυκάναλο. Όταν παίζει μια ταινία ή ένα CD ο ήχος από που θ' ακούγεται; Ή, για να το θέσω πιο σωστά, θ' ακούγεται και απ' τα ηχεία της TV και απ' τα ηχεία που είναι συνδεδεμένος ο ενισχυτής; Όχι τίποτε άλλο αλλά η scart σύνδεση μεταφέρει και ήχο... Φαντάζομαι όμως πως, δεν μπορεί, κάποια ρύθμιση θα υπάρχει να στέλνεται ο ήχος μόνο σε συγκεκριμένη έξοδο. Έτσι είναι;
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Ή, για να το θέσω πιο σωστά, θ' ακούγεται και απ' τα ηχεία της TV και απ' τα ηχεία που είναι συνδεδεμένος ο ενισχυτής; Όχι τίποτε άλλο αλλά η scart σύνδεση μεταφέρει και ήχο... Φαντάζομαι όμως πως, δεν μπορεί, κάποια ρύθμιση θα υπάρχει να στέλνεται ο ήχος μόνο σε συγκεκριμένη έξοδο. Έτσι είναι;
παίζουν και τα δύο...

Τουλάχιστον στα δικά μου μηχανήματα (DVD Panasonic RA-61 και ΤV Grundig ST 70-300) δεν υπάρχει κάποια τέτοια ρύθμιση, οπότε και απλά κλείνω τον ήχο από την TV...
 

Μηνύματα
2.885
Reaction score
50
Αλήθεια; Μου κάνει εντύπωση για να είμαι ειλικρινής, αλλά η λύση είναι απλή όπως ανέφερες (απλά κλείνεις τον ήχο της TV, εκτός αν ενδιαφέρεται κάποιος να παίζουν όλα, αλλά κάτι τέτοιο μάλλον δε θα απέδιδε ομοιογενές αποτέλεσμα).

Thanks για την απάντηση!
 

Μηνύματα
531
Reaction score
0
Συνήθως αυτό το ρυθμιζεις από το player. Αν δεν έχει τέτοια ρύθμιση τότε ισχύει αυτό που είπε ο Σπύρος.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.703
Μηνύματα
2.872.821
Members
37.934
Νεότερο μέλος
arhss1964
Top