Χαμηλή ενταση των ηχείων μου.

Μηνύματα
15
Reaction score
0
Αγαπητοι μου καλησπέρα και καλή χρονια με υγεία να έχουμε.
Το πρόβλημα μου είναι η ένταση των ηχείν μου, είναι χαμηλή.
Ας τα πάρουμε απο την αρχή. Πριν 2 εβδομάδες αγορασα τον yamaxa rx-v671 και τα ηχεία που τον συνοδέυουν ειναι για μπροστα τα δαπέδου Tannoy Merkury v4, κεντρικο το Merkury vc, πίσω τα Merkury v1 και sub το Tannoy Revolution 1001. Πηγές που έχω είναι ένα blu-ray panasonic και ενα Lg media player. Πιστεύω να είναι καλές οι επιλογές που έχω κάνει.
Τώρα στο ζουμί, έχω την εντύπωση οτι τα ηχεία δεν μου ακούγονται δυνατά παρόλο οτι είναι σχετικά ευαίσθητα, δηλαδή ο ενισχυτής μου ξεκινάει απο -80 db εως +16 db. Εγω στης ταινίες που βάζω στο blu-ray πχ τον King Kong τον βάζω στο -20db και μου ακούγετε χαμηλα δηλαδη απο το διπλανο δωμάτιο με κλειστή την πόρτα ακούω μόνο λίγο το μπάσο, τίποτα άλλο. Δεν τα ανοίγω πιο πολυ γιατι είναι σε περίοδο στρωσιματος. Εχω βάλει και το YPAO να τα ρυθμίσει και τα ίδια. Ο χώρος που έχω είναι περίπου 20τμ ορθογώνιο δωμάτιο και τα καλώδια που τα έχω συνδέση τα μπροστά ηχεια είναι σχετικά καλα 10 ευρω το μέτρο και τα πίσω με 5 ευρώ.
Τι να γίνετε ρε παιδιά τι να φταίει, μήπως είναι ακόμα άστρωτα; Τα ηχεία είναι στα 8Ω και το ενισχυτή εχω και αυτών στα 8Ω. Αν τον ενισχυτή τον γυρίσω στα 6Ω για να πηγαίνει πιο πολύ ρεύμα θα έχω πιο δυνατό ήχο; Υπάρχει περίπτωση να βλάψω τα ηχεία; Τι να κοιτάξω απο ρυθμίσεις στον yamaxa;
Κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη. Σας ευχαριστώ, Δημήτρης.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.137
Απάντηση: Χαμηλή ενταση των ηχείων μου.

Τίποτα δεν φταίει.
Οι σύγχρονοι ενισχυτές έχουν λογαριθμικά ποτενσιόμετρα.Για βάλτο στο 0 να δείς πως παίζει.
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.673
Reaction score
2.728
Απάντηση: Χαμηλή ενταση των ηχείων μου.

αυτο που θελει πρακτικα να σου πει ο g ειναι οτι οι ενισχυτες με λογαριθμικα ποτενσιομετρα "γκαζωνουν" προς το τελος της διαδρομης του volume.
 

Μηνύματα
15
Reaction score
0
Απάντηση: Χαμηλή ενταση των ηχείων μου.

Gstriftos και tyler durden σας ευχαριστω για της απαντησή σας. Να σας ρωτήσω, να την βάλω τώρα την ένταση στο 0 η μήπως να περιμένω να στρώσουνε λίγο ακόμα; Τα έχω σε λειτουργία περίπου 50 ώρες.
Τα ομ να τα αλλάξω, θα δώ διαφορά η θα βλάψω τα ηχεία;
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.673
Reaction score
2.728
Απάντηση: Χαμηλή ενταση των ηχείων μου.

οσο περνανε οι ωρες λειτουργιας, σιγα σιγα ανεβαζε την ενταση
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.641
Μηνύματα
2.870.479
Members
37.925
Νεότερο μέλος
Demetriiosk71
Top