Χαϊεντάδες με Περικεφαλαία


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.145
Reaction score
18.976
Δεν υπάρχει λόγος αναφοράς σε επαγγελματίες πάντως ή σε στατιστικές ή να εμβαθύνουμε τόσο (γενικά το λέω) για να αντιληφθούμε πως όλα παίζουν το ρόλο τους στην τελική.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.404
Reaction score
125.586
Σε ποιο ποσοστό των σπιτιών έχει προσληφθεί διακοσμητής;
Α να γεια σου.

Όπου έχουν δοθεί λεφτά σε επαγγελματία διακοσμητή, για επιλογή των κατάλληλων (για το χώρο) επίπλων, καναπέδων, χρωμάτων, κλπ, και διευθέτηση αυτών, το αποτέλεσμα θα είναι ενός Α υψηλού επιπέδου.

Αντιστοίχως, όπου έχουν δοθεί λεφτά σε επαγγελματία καλιμπρατορα για επιλογή των κατάλληλων (για το χώρο) μηχανημάτων και καλιμπραρισμα αυτών, το αποτέλεσμα θα είναι ενός Α υψηλού επιπέδου.

Γνώσεις και επαγγελματίες υπάρχουν σε κάθε πτυχή της σύγχρονης πραγματικότητας.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.496
Επειδή όμως οι διακοσμητές είναι ασχετούληδες, τα σπίτια που διακοσμούν δεν ακούγονται.
Η γνώση του ενός είναι αντίθετη με του άλλου
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.404
Reaction score
125.586
Επειδή όμως οι διακοσμητές είναι ασχετούληδες, τα σπίτια που διακοσμούν δεν ακούγονται
Θα πρέπει να συνεννοηθούν μεταξύ τους ο διακοσμητής με τον εγκαταστατη - καλιμπρατορα για το συνολικό αποτέλεσμα.

Θα πρέπει και οι 2 να είναι ικανοποιημένοι από το αποτέλεσμα, στο οποίο ο ιδιοκτήτης φυσικά έχει λόγο, αλλά όσο περισσότερο χώνεται ο ιδιοκτήτης με βάση το προσωπικό του γούστο, τόσο πιο σκατά θα τα κάνει, τόσο στην εμφάνιση, όσο και στον ήχο.

Δηλαδή, πρέπει μεν να "χώνεται", για τα γούστα του, αλλά λίγο, με τρόπο.

Εν ολίγοις, πρέπει να αφήσει τους επαγγελματίες να κάνουν σωστά αυτό που ξέρουν, γιατί αυτός σίγουρα δε ξέρει.

Στην Ελλάδα βέβαια, όλοι τα ξέρουν όλα. Αυτό είναι ένα θέμα.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.013
Σε ποιο ποσοστό των σπιτιών έχει προσληφθεί διακοσμητής;
Πολύ παραπάνω από όσο φαντάζεσαι.
Όλοι συμφωνούν όταν ζήσουν σε σωστό χώρο και ακούσουν την διαφορά.
Σίγουρα, αλλά αυτός και αν είναι μικρόκοσμος. Και είμαι βέβαιος πως δεν θα πιστεύεις με τίποτα πως αυτός είναι μεγαλύτερος μικρόκοσμος από αυτός που θεωρείς εσύ ως μικρόκοσμο.
@alexis ζεις σε μικρόκοσμο.
Κανείς δεν ασχολείται, κανείς δεν ενδιαφέρεται.
Μα τι λες τώρα. 🙂 Προφανώς δεν γνωρίζεις. Δύο φίλοι που έχω δεν προλαβαίνουν. Ένας με δικό του γραφείο και η άλλη σε μεγάλη εταιρεία. Η δεν εταιρεία πάει τρένο. Από βίλες μέχρι διαμερίσματα. Στον κύκλο μου 3 διαμερίσματα με κλασικό Ελληνικό εισόδημα φτιάχτηκαν από τέτοια γραφεία.
 

Μηνύματα
12.501
Reaction score
14.653
Μια διόρθωση. Η ακουστική είναι κατεξοχήν ασχολία των Αρχιτεκτόνων και έχουν και μαθήματα απο τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου το 1985. Το ότι δεν εφαρμόζεται στις κατασκευές ή δεν είναι προαπαιτούμενο είναι άλλη ιστορία. Άσε που εάν το ζητήσετε και πληρώσετε την μελέτη εφαρμόζεται, άλλο που δεν θέλουν οι άνθρωποι,. Όπως και πολλά άλλα εάν τα ζητήσετε και ξέρετε τι να ζητήσετε και τα χρήματα να τα πληρώσετε. Μάλιστα δεν νομίζω να υπάρχει ακαδημαικά κάτι ανώτερο που να ασχολείται με την ακουστική. Και άσχετοι δεν είναι σίγουρα καθώς είναι οι πλέον ειδικοί. Αυτά είναι βασικά πράγματα, απορώ που δεν τα γνωρίζετε.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.013
Θα πρέπει να συνεννοηθούν μεταξύ τους ο διακοσμητής με τον εγκαταστατη - καλιμπρατορα για το συνολικό αποτέλεσμα.

Θα πρέπει και οι 2 να είναι ικανοποιημένοι από το αποτέλεσμα, στο οποίο ο ιδιοκτήτης φυσικά έχει λόγο, αλλά όσο περισσότερο χώνεται ο ιδιοκτήτης με βάση το προσωπικό του γούστο, τόσο πιο σκατά θα τα κάνει, τόσο στην εμφάνιση, όσο και στον ήχο.

Δηλαδή, πρέπει μεν να "χώνεται", για τα γούστα του, αλλά λίγο, με τρόπο.

Εν ολίγοις, πρέπει να αφήσει τους επαγγελματίες να κάνουν σωστά αυτό που ξέρουν, γιατί αυτός σίγουρα δε ξέρει.

Στην Ελλάδα βέβαια, όλοι τα ξέρουν όλα. Αυτό είναι ένα θέμα.
Για αυτό ακριβώς το λόγο τέτοια απαιτητικά projects τα δίνεις στα ανάλογα γραφεία.
Μόνο σου, ακόμα και να ξέρεις καλά κάποιο αντικείμενο, στο τελικό σύνολο σκ@τ@ θα τα κάνεις
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.145
Reaction score
18.976
Παιδιά με ευθύνη όλων ξεφύγαμε λίγο..
Καταλήξαμε να μιλάμε για επαγγελματίες και οργανωμένα σχέδια που όπως σωστά γράφτηκε κάπου παραπάνω αφορά μόνο μικρό ποσοστό και αυτό το ποσοστό έχει και εύκολη ''πρόσβαση''..;)
Το θέμα μας (η εκκίνηση) ήταν (νομίζω :p) αν θα θεωρούμε σημαντικό παράγοντα στις συζητήσεις μας την ανάγκη του ενδιαφερόμενου για ισορροπία και στο μάτι πέρα από το αυτί.
Επειδή ακριβώς το μυαλό ξεγελιέται-τρέφεται με την εικόνα αυτό την κάνει σημαντική στην απόλαυση.

Ρε 'σεις είχα βάλει Magnepan σε απόσταση 2κάτι μ. με την Tv ενδιάμεσα και τραπεζάκια και και..
Και η άλλη είναι ακόμα δίπλαμ' δεν μ' άφησε..
Θα ανανεώσω όρκους λέμε.. :p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.404
Reaction score
125.586
Δεν ξέρω σε τι ποσοστό είμαι, αλλά στα χρόνια που πέρασαν, και μηχανικό ήχου (αρχιτεκτονική έχει σπουδάσει), μάλιστα συνεργάτη του Μουρτζόπουλου, είχα απασχολήσει για το χώρο μου, και διακοσμητή κατ'επαναληψιν, και αρχιτέκτονα μηχανικό, και καλιμπρατορα κατ'επαναληψιν, και διακοσμητές σε κάθε μεγάλη κίνηση.

Ομολογουμένως για τον τελευταίο dedicated χώρο μου, το σχεδόν bat cave, διακοσμητής δεν έχει πατήσει μέσα (αλλά υπό επίβλεψη αρχιτέκτονα μηχανικού έγινε), μόνο στο υπόλοιπο σπίτι απασχόλησα διακοσμητή, και προσφάτως δις. Κακά τα ψέματα, χρειάζεται καλό μπάτζετ για τέτοιες δουλειές, αλλά χρειάζονται.

Δεν παλεύεις τη γνώση του επαγγελματία.
 



Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Αν θελεις να ακους τη μουσικη αξιοπρεπως και δεν πας να φτιαξεις το τελειο, τοτε αξιολογεις που ριχνεις χρηματα και που βαζεις φρενο.

Φυσικα υπαρχει και κατι ακομη. Το να εισαι ξερολας. Συνηθως ειναι ενας αριθμος ανθρωπων που αισθανονται δυνατοι. Ειτε εχοντας την δυναμη του χρηματος ειτε εχοντας γενικα τη ισχυ της επιτυχιας σε καποιο τομεα, νομιζουν οτι η γνωμη τους εχει την ιδια ισχυ σε ολους τους τομεις της ζωης.

Γενικα σ αυτο το φορουμ μπαινουν ενα σωρο τεχνικα θεματα, στις περισσοτερες περιπτωσεις απο εραστες του χομπυ που ασχολουνται πολυ (και) με τεχνικα ζητηματα. Πολυ σπανια θα δουμε ομως καποιον επαγγελματια σε τεχνικα θεματα να γραψει την αποψη του. Θα μου πεις και να υπαρξει τετοια περιπτωση ποσοι θα τον καταλαβουν? Η μηπως και σε τεχνικα φορουμ δεν εχουμε αποψεις που διιστανται?

Προσωπικα εμπιστευομαι καποιος ανθρωπους και μεχρι εκει. Ουτως η αλλως το να κανεις ενα συστημα πολυ υψηλων προδιαγραφων απαιτειται υπερβολικα μεγαλο μπατζετ, οποτε απ τι στιγμη που κανεις συμβιβασμους κοιτας να χαιρεσαι τη μουσικη (η και τον κινηματογραφο) και ως εκει.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.496
Θα πρέπει να συνεννοηθούν μεταξύ τους ο διακοσμητής με τον εγκαταστατη - καλιμπρατορα για το συνολικό αποτέλεσμα.
Πολλές φορές βλέπουμε κάποιον να αποφασίζει να ασχοληθεί με ηχοσύστημα πολύ καιρό μετά από την ημέρα που ο διακοσμητής τα έχει κάνει μαντάρα, ως προς το ηχητικό κομμάτι του χώρου.
Οι διακοσμητές είναι «πληγή» ως προς το αντικείμενο του φόρουμ μας. Ασχετούληδες.
Οι επιλογές τους δεν λαμβάνουν υπόψιν την ακοή ,συστηματικά.

Πολύ παραπάνω από όσο φαντάζεσαι.
Επειδή πολλά από τα σπίτια στα οποία με καλούν έχουν επιμεληθεί από διακοσμητές, χωρίς να υπάρχουν περιορισμοί μπάτζετ, σας διαβεβαιώ πως είναι επαναλαμβανόμενο μοτίβο: Κουδουνίζουν όλα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.013
Επειδή πολλά από τα σπίτια στα οποία με καλούν έχουν επιμεληθεί από διακοσμητές, χωρίς να υπάρχουν περιορισμοί μπάτζετ, σας διαβεβαιώ πως είναι επαναλαμβανόμενο μοτίβο: Κουδουνίζουν όλα.
Και επαναλαμβάνω πως προφανώς και δεν ζητήθηκε κάτι τέτοιο. Αν είχε ζητηθεί κάτι θα είχε γίνει. Στο παρελθόν επίσης είχες πει πως έχεις βρεθεί σε σπίτια που τα επιμελήθηκαν διακοσμητές, έδωσαν ένα σκασμό λεφτά και εσένα δεν σου άρεσε. Μα δεν φτιάχτηκε για εσένα αλλά για αυτόν που πλήρωσε και ζει εκεί. Αν πληρώσεις θα σου φτιάξουν και εσένα να σου αρέσει. 🙂
 
Last edited:

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Επειδή πολλά από τα σπίτια στα οποία με καλούν έχουν επιμεληθεί από διακοσμητές, χωρίς να υπάρχουν περιορισμοί μπάτζετ, σας διαβεβαιώ πως είναι επαναλαμβανόμενο μοτίβο: Κουδουνίζουν όλα.
Είναι γεγονός πως κανένας αρχιτέκτονας ή διακοσμητής που ξέρω δεν λαμβάνει υπόψιν το θέμα της ακουστικής.

Μην πάτε μακριά, δείτε τι γίνεται στα καταστήματα εστίασης. Πας σε μαγαζιά που έχει πέσει άπειρο χρήμα και έχει επιτευχθεί πολύ καλό αποτέλεσμα από αισθητικής άποψης και σε πιάνει πονοκέφαλος από τη βαβούρα μέσα στα πρώτα 10 λεπτά. Όχι γιατί θα ήταν δύσκολο να έχει διορθωθεί το πρόβλημα, απλά δεν το σκέφτηκε κανείς. Σε έναν που το είπα μου λέει δεν είχα ιδέα ότι υπάρχουν τέτοια πράγματα (treatment κλπ.), αν μου το είχε πει ο αρχιτέκτονας εννοείται θα έβαζα. Και μιλάμε για χώρους που μαζεύονται εκατοντάδες άτομα, τι να πούμε μετά για τα σπίτια.

Δεν εννοούμε φυσικά να γίνει εξειδικευμένη ακουστική μελέτη για στούντιο, ούτε καν για home cinema, δεν είναι αυτό το ζητούμενο από τον αρχιτέκτονα/διακοσμητή. Αλλά το ελάχιστο ώστε να μην είναι δυσάρεστη η εμπειρία του χώρου.

Υ.Γ. Φιλικό ζευγάρι πάντως που αγόρασε πρόσφατα σπίτι στη Γενεύη, που είναι και τύπου loft/ψηλοτάβανο και θα μπορούσε να γίνεται μέσα του κουδουνίσματος το κάγκελο, έχει απορρόφηση σχεδόν σε όλο το ταβάνι. Ελβετοί, αμ πως.

Υ.Γ.2 Στο Playmobil fun park που επίσης φαντάζομαι έχει δημιουργηθεί με συγκεκριμένες προδιαγραφές από τους Γερμανούς, υπάρχει επίσης εκτεταμένο treatment και είναι παράδεισος επί γης σε σχέση με οποιονδήποτε άλλον παιδότοπο έχουμε πάει.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.868.038
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top