Χαϊεντάδες με Περικεφαλαία

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ο Μάρκου είναι πιο παλιός.... εμφανίστηκε αμέσως μετά το Big Bang :biggrin:
Πιάνεσαι...ανενημέρωτος.
Ο JMF δεν βγήκε αμέσως μετά το Big Bang,καθότι το Big Bang είναι...ο ίδιος.
Η δε ύπαρξή του είναι εντεταγμένη σε μια κυκλική αιωνιότητα,οπότε είναι τόσο παλιός όσο...καινούριος. ;)
Το δε πρώτο πράγμα που βγήκε αμέσως μετά το BB,ήταν τα...Coral.:lolsign:
(Ta Sansui υπήρχαν ως κβαντική αβεβαιότητα πριν το BB...)
 
Last edited:

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.516
Δικά μου σχόλια :

Το μελετάνε για το πως λειτουργεί το evolution (φράση κλειδί : "and replicate their particles").

Marseilleviruses, the smallest giant viruses, infect amoeba cells by phagocytosis or endocytosis, form larger VF than Mimivirus's VF in amoeba cytoplasm, and replicate their particles. Pandoraviruses found in 2013 have the largest genome size and particle size among all viruses ever found.

Excerpt απο το αρθρο :

++ giant viruses mimivirus, marseillevirus, tupanviruses and faustovirus, all of which modulate the amoeba environment, affecting both their replication and their spread to new hosts. ++

το άρθρο : https://virologyj.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12985-019-1244-3
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Για να παραφράσω κάποια πολυαγαπημένη προσωπικότητα του forum,η μυρωδιά περιττωμάτων (ταύρου και όχι...Σταύρου) μπορεί κάποιες φορές να περνά απαρατήρητη...Μετά τα ορθογραφικά λάθη,επιγραφές που θα έπρεπε να φέρνουν δάκρυα σε ημίθεους...
1628670654971.png

''...low temporal distortion...΄΄ χμμ...Ο δε ιστότοπος της εταιρείας διατυμπανίζει εξαρχής αυτό το χαρακτηριστικό..
"A pure Class-A headphone amp and preamp with low temporal distortion and lifelike sound ..."

Στη συνέχεια βλέπουμε και την εξής παράγραφο :
"... JFET Input Stage: The single-ended JFET (Junction Field Effect Transistor) structure is powered by voltage with the characteristics of a solid-state semiconductor very much like a vacuum tube. The HPA-9 therefore produces a sound very close to a triode’s. The high 2nd harmonic also contributes to the sound’s warmth and neutrality, with an especially rich midrange. .."

Λίγο παρακάτω μας συμπληρώνει το επίμαχο χαρακτηριστικό χωρίς να μας εξηγεί πώς πέτυχαν να το ενσωματώσουν στην υλοποίηση :
"... Non-feedback, pure Class A output stage design: Non-feedback design with very low nonlinear distortion is difficult to accomplish, but when achieved, provides a smooth sonic characteristic. The design’s best example is the Swiss darTZeel NHB-108 amp priced at about $20,000USD. The HPA-9 uses a 40W transistor specification for the output stage and an extremely precise KOA 0.1R.13W resistor with ideally quiet current consumption. Such an innovative design makes the HPA-9 a one-of-a-kind headphone amp..."
(Μας αμολάει και τα γνωστά DarTZeel ως προπέτασμα...)

Το καλύτερο όμως επιφυλάσσεται για τη σελίδα με αποσπάσματα από reviews...
Review 1 :
“…It certainly has it’s own signature that will impart a bit of it’s flavor into your music but the for the most part bleeds and inviting warmth down low and lack of glare and airiness up top. I find it neither forward or laid back but a really good middle ground of aggression. Musically natural is what this amp is…"

Review 2 :
“……As a line level preamplifier, the HPA-9 is everything we could want – transparent, with a vanishingly low noise floor. You can draw a direct line of comparison with one of our NuForce favorites – the HAP-100 preamplifier.But having enjoyed a lot of time with both in our home system, the NuPrime is much better in detail and dynamics, with far superior bass performance. There is a sense of scale with the NuPrime which is comparable with far more costly preamplifiers from the very best analogue designers.…

(Ποιο χωρίο ανταποκρίνεται στην πραγματική απόδοση και ποιο όχι;;;
Μήπως ο ΄΄χαρακτήρας΄΄ περιορίζεται στην έξοδο ακουστικών,ενώ η προενισχυτική έξοδος στερείται...παλιοχαρακτήρος ;;; ) :sneaky:

Τελικά είναι να μπερδεύεται ο λαός των ακροαματικόφιλων...Το temporal distortion ως προς τα ηλεκτρονικά κυκλώματα σε τί συνίσταται,ταυτίζεται άραγε με το nonlinear distortion και άμα πράγματι ισχύει αυτό,πώς το ένα αναφέρεται ως σκέτο ΄΄low΄΄ ενώ το άλλο ως ΄΄very low΄΄ ;;;
:sneaky:

O λαός low temporal distortion θέλει,έστω και ως...distorted ων εκ προιμίου.:roflmao:
 
Last edited:

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.053
Reaction score
20.466
[devil's advocate]

Παίρνουμε εμφιαλωμένο νερό από ένα μαγαζάκι λίγο πιο μακριά, για δυό λόγους. Πρώτον, διότι το συγκεκριμένο νερό, Πηγές Κωστηλάτας από τα Θεοδώριανα Άρτης είναι καταπληκτικό, με άριστες μετρήσεις (ολική σκληρότητα κάτω από 100ppm), και δεύτερον διότι το αγοράζουμε σε πολύ καλή τιμή, 1,3€ την εξάδα. Φυσικά, λόγω της σύνθεσής του, το νερό έχει "φτωχή" γεύση. Έλα όμως που ο μαγαζάτορας του εν λόγω μαγαζακίου πήρε την σύζυξ κι επήγανε διακοπές, κλείνοντας το μαγαζάκι για 15 μέρες!

Θες γιατί ένα άλλο μαγαζάκι, που πουλάει Θεόνη, το οποίον είναι επίσης εξαιρετικό νερό, είναι αρκετά μακριά και εκτός της κυκλοφοριακής μου ρουτίνας, θες γιατί βαρέθηκα να ψάξω, κατέφυγα στο σούπερ μάρκετ. Ε, λέω δε γ.μιέται, 15 μέρες είναι. Και καθώς στο σούπερ μάρκετ δεν υπήρχε Θεόνη ούτε για δείγμα, ούτε Σαμαρίνα (που είναι επίσης άριστο νερό), έπεσε το μάτι μου στο Διός. Άντε λέω, ας πάρω καναδυό εξάδες.

Γυρνώντας σπίτι κοίταξα την ετικέτα και μου βγήκαν τα μάτια. Ολική σκληρότητα 311ppm. Τριακόσια έντεκα μιλιγκράμ ανα λίτρο! Έλα όμως που είχε και χαρακτηριστική γεύση. Και ξαναπήρα, και δεύτερη και τρίτη φορά. Και τώρα που ο μαγαζάτωρ μετά της συζύγου επέστρεψαν από τας διακοπάς, η γεύση της Κωστηλάτας μ' αφήνει με κάτι να λείπει. Όχι ότι δε θα το ξανασυνηθίσω.

Όχι, για να μη λέτε δηλαδή...

[/devil's advocate]
 



Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.144
Reaction score
26.714
Το καλύτερο νερό που μπορείς να βρεις να αγοράσεις εμφιαλωμένο είναι της Πίνδου. Οποιοδήποτε. Το καλυτερότερο είναι της φλέβας που ξεκινά από την Όχη και καταλήγει στη Σύρο. Εμφιαλωμένο το βρήκα μόνο στη Σύρο το... 1979. Μικρές ποσότητες.
 

TGD

Μηνύματα
6.987
Reaction score
7.079
Κι εγώ την "Σαμαρίνα" την έχω πρώτη σε προτίμηση. Η μάνα μου προτιμά το "Θεώνη". Του "Κωστηλάτα" το αγοράζω από μαγαζί δίπλα στο γραφείο -να μην κουβαλάω- και όντως είναι λίγο άγευστο. Δεν είχα προσέξει ότι έχει τόσο χαμηλή σκληρότητα.
 



Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.053
Reaction score
20.466
Είναι κανένα από αυτά πιο κατάλληλο για να φτιάχνω εσπρέσσο;
Το πιο κατάλληλο είναι το πιο φλατ και απαραμόρφωτο νερό που υπάρχει, δηλαδή το πιο άγευστο, οπότε θα αφήνει τον καφέ μόνο του να διεγείρει το αισθητήριο. Δηλαδή, απεσταγμένο και στειρωμένο. Πάρε από το φαρμακείο 1 λίτρο και δοκίμασε.
Από τα πόσιμα νερά, αυτό που έχει τη χαμηλότερη σκληρότητα, πρακτικά, όλα όσα έχουν σκληρότητα κάτω των 100ppm.
 

Μηνύματα
23
Reaction score
11
/ΑΣΧΕΤΟ ON\
Θα σας πω μια ηλίθια εμπειρία μου επειδή μου τη θυμίσατε με το παράδειγμα με το "άγευστο νερό" και την εσπρεσιέρα. Πριν πάρω δύο Spendor sp 9/1 είχα αποφασίσει πως ο πιο high end ήχος είναι ο ήχος αναφοράς που χρησιμοποιούν στα studios. Επειδή πέρασα και από μία φάση που ενορχήστρωνα μόνος μου τις μουσικές μου (είμαι και συνθέτης κινηματογραφικών-θεατρικών μουσικών, τρομάρα μου) ψάχτηκα για πολλά χρόνια με πολλά ζευγάρια studio monitors και κατέληξα σε δύο focal CMS 50. Υπόψιν, ως ακροατής ακούω κατά 99% κλασική μουσική, από μπαρόκ, μέχρι μεταρομαντική περίοδο.. Ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω πώς είχε καθιερωθεί αυτό το ηχοστερεότυπο στο μυαλό μου σχετικά με τον high fidelity ήχο. Πήγαινα και σε εκθέσεις πολλά χρόνια αλλά ήταν τόσο βαθιά χαραγμένη η άποψή μου που δε μπορούσα (δεν ήθελε ο εγκέφαλός μου να δεχτεί) πως έχει πολύ μεγάλη διαφορά και είμαι λάθος. Η ισχυρότατη και πανηλίθια άποψή μου κατέρευσε σαν χάρτινος πύργος όταν άκουσα τα Spendor σε μια ηχογράφηση της Cecilia Bartoli από Rosini, τυχαία κάπου. Δεν άφησα ούτε μέρα να περάσει, τα ηχεία αυτά ήταν ήδη δικά μου από το 1ο λεπτό που τα άκουσα. Δε ξέρω αν είναι φτιαγμένα για έργα πιάνου ή για κλασικό ρεπερτόριο ή για Opera Lieder, αλλά το ηχόχρωμα που προσδίδουν (προσθέτουν) στη μουσική που ακούω ΕΓΩ είναι λες και κατασκευάστηκαν ειδικά για εμένα.

/ΆΣΧΕΤΟ OFF\
 



Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.412
Reaction score
50.382


. . . γιά να δούμε πως θα ΄΄ακούγεται΄΄ . . . :boast:
 






ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.324
Μηνύματα
2.858.564
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top