Χαϊεντάδες με Περικεφαλαία

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
μόνο κ μόνο γιατί αυτοί που τις λένε.... αγοράζουν...πουλάνε... και στήνουν μηχανάκια 40 χρόνια?
Συγνώμη, για δικάναλο μιλάτε; :p :lolsign:

Αυτό με το “καληνύχτα, φιλικά πάντα, καλή χρονιά” κτλ στο τέλος του ποστ, ενώ το κείμενο πιο πάνω είναι φουλ στο δηλητήριο, μου φαίνεται πολυ διασκεδαστικό.

Καλημέρα σε όλους. :p
 





daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Ασε τους μπουκάλιδες και τους παπαρούληδες. Τι δουλειά εχουν αυτοί με τους επαγγελματίες που έχουν στήσει χιλιάδες χώρους και έχουν ακούσει μηχανήματα που δεν θα ακούσουμε εμείς σε 15 ζωές.Έλεος ρε φίλε. Μην ευτελίζουμε και βάζουμε ανθρώπους σε ένα τσουβάλι ενώ από την άλλη θεοποιούμε κάτι περίεργους με κάλτσα και παντόφλες που έχουν άποψη για τα πάντα ενώ απλά έχουν ένα ωραίο κείμενο άνευ ουσίας😀😀
Καλή χρονιά φιλαράκι μου❤❤
και για να σου πω το άλλο που θυμήθηκα τώρα με τον καφέ....
γνωστός....ΠΑΡΑ πολύ γνωστός επαγγελματίας στην πόλη μου.....είναι γνωστός στον χώρο κατασκευής hi end ηχείων, λαμποενισχυτές κλπ.....και θα τον ξέρεις σίγουρα
πριν χρόνια έπεισε έναν καταστηματάρχη με γνωστό καφέ στην πόλη...(που ο ήχος του μαμούσε...φουλ ψηφιακά-δικτυακά όλα...από coaxial ηχεία κύβους....μέχρι ενισχυτές με dsp και ενεργά κρος για κάθε ηχείο....κλπ... όλη η εγκατάσταση ήταν με coda....όχι τα koda τα κινέζικα...αυτά https://codaaudio.com/ )
να του κάνει τον ήχο καλύτερο....και πιο γλυκό-σπιτικό
και πήγε ο κάφρος και στην ίδια καμπίνα του ηχείου...με τις τάδε προδιαγραφές.....ξήλωσε την ομοαξονική μονάδα που είχε μέσα....και κότσαρε μία άλλη...βγάζοντας παράλληλα το σήμα της coda και βάζοντας το δικό του...χωρίς να διανοηθεί να ασχοληθεί με τίποτα άλλο από την αλυσίδα αναπραγωγής που σου ανέφερα πριν

αποτέλεσμα πιστεύω μπορείς να φανταστείς ποιο ήταν....

και αυτός θεωρείται αναγνωρισμένος επαγγελματίας σε όλη την Ελλάδα στον χώρο του χάι ενδ....
 


n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Δηλαδή, με μουσουτου λόγια καφενείου μπορείς να αντιπαρατεθείς σε επιστημονικές μελέτες (εδώ μέσα και όχι μόνο, χρόνια γίνεται). Δε λέω ότι είναι το σωστό ή ότι θα κερδίσεις την αντιπαράθεση. 😇
 

D

Deleted member 50795

Guest
και για να σου πω το άλλο που θυμήθηκα τώρα με τον καφέ....

και αυτός θεωρείται αναγνωρισμένος επαγγελματίας σε όλη την Ελλάδα στον χώρο του χάι ενδ....
έχεις ακούσει κανα ηχείο του?
 




daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
και τι λένε?
αυτά που άκουσα...ήταν δαπέδου
δεν ξετρελάθηκα....τα λεφτά τους δεν τα δικαιολογούσαν με τίποτα
και ο λόγος είναι ότι εκείνα τα χρόνια είχα audio spectrum artemis και xanadu
είχα ένα καλό μέτρο σύγκρισης για την εποχή

αρκετά τονισμένη υψηλή περιοχή......που εμένα δεν με ενοχλούσε ιδιαίτερα....αλλά αυτό το ΤΣΙΚ στα πιατίνια έκανε μπαμ....καταλάβαινες ότι ήταν οριακά στο φάσμα της παραμόρφωσης και στο να πάρεις το τουίτερ στο χέρι....όταν έλεγες να δώσεις ένα νορμάλ γκάζι....... ...όταν μάλιστα έβαζα τον δικό του ενισχυτή....ήταν λες και είχε κόφτη...
σαν να ήταν ακούρδιστο ένα πράμα...οι μεσαίες χάνονταν....έκαναν κοιλιά
δηλαδή σε κλασικά κομμάτια τεστ τότε....πχ dire straits ....δεν είχαν ζωντάνια σε νορμάλ μεγάλες εντάσεις...
σε μικρές δωματίου ήταν οκ....για τα αφτιά που είχα τότε
σήμερα θα έτρωγαν BAN από την αρχή....είμαι βέβαιος
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
... ναρκωτικα περισσοτερο πιθανο να λαμβανα με καποια θυληκχια , αλλα μουσικη τσουκου ματς (μτφ. οχι τοσο). Στο παρασυνθημα για τον Χενρυ Ρολινς, δεν ειπες τιποτα στο #706 8-)
Λες να καταντησουμε και μεις σαν και αυτόν στα γεράματα, να ακούμε Ramones από τα Wilson και να ψάχνουμε διακοσμητή? :biggrin:

Εγώ πάλι δεν πρόκειται να ξεκινήσω τα ναρκωτικά για κανένα λόγο. 😎

Και αν είναι να μου πηγαίνει η πίεση 50 κάθε φορά που μπαίνω σπίτι και να μη καταλαβαίνω αν μπήκα σε σαλόνι ή σε αποθήκη, ένα εκατομμύριο φορές KEF LS60 και ας κουδουνάνε όλα μέχρι δεύτερα παρουσία και να πάνε να ....... όλα τα άλλα. Για πολυκάναλα και να μην βάλω και immersive σιγά τα λάχανα πραγματικά. Sonos 5.1 - 5.2 και peace of mind. Αν δεν γίνεται τίποτα από τα παραπάνω ή δεν θέλω, ασύρματα ακουστικά και άντε γειά. Αν υπάρχει χρήμα τα πάντα όλα in wall να μη βλέπω απολύτως τίποτα.

Σιγά μη κάνω το σπίτι ρδέλο για να ακούσω "σωστά" μια ώρα άντε δύο την ημέρα, τη βδομάδα, ακόμα και 3-4 ώρες καθημερινά. Είναι ακριβώς το ίδιο με το να παρατάω δράπανο και κατσαβίδια όπου βρώ επειδή ΘΑ τα χρειαστώ κάποια στιγμή. Ή μία σκάλα ανοιχτή επειδή κάποια στιγμή θα πρέπει να αλλάξω λάμπα ή να βάψω. Καμία διαφορά, ίδιο πράγμα.

Είδατε πόσο κοντά είμαστε; :)
Η μέρα με τη νύχτα ένα πράμα. :)
Εσύ βρε Αλέξη μας έλεγες πριν ένα μήνα για τζενελεκ πολυκαναλο στο σπίτι, ισοστάθμιση δική του και έκλεισες.
:biggrin:
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Συγνώμη, για δικάναλο μιλάτε; :p :lolsign:

Αυτό με το “καληνύχτα, φιλικά πάντα, καλή χρονιά” κτλ στο τέλος του ποστ, ενώ το κείμενο πιο πάνω είναι φουλ στο δηλητήριο, μου φαίνεται πολυ διασκεδαστικό.

Καλημέρα σε όλους. :p
depon.jpg
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Λες να καταντησουμε και μεις σαν και αυτόν στα γεράματα, να ακούμε Ramones από τα Wilson και να ψάχνουμε διακοσμητή? :biggrin:
:roflmao: :p
:thumbsup:

Καλά κι αυτός πριν μερικές δεκαετίες το φανταζόταν νομίζεις?



Φυλάξου.. :roflmao:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.655
Συγνώμη, για δικάναλο μιλάτε; :p :lolsign:
Δυστυχώς δεν καταλαβαίνουν ότι ο σωστός επαγγελματίας εγκαταστάτης και καλιμπρατορας (εικόνας και ήχου) της σύγχρονης audio video πραγματικότητας, είναι μόνον αυτός με μεγάλη εμπειρία στησίματος σε immersive σεταπ.

Ο επαγγελματίας με γνώσεις εκ μονοκαναλων σεταπ των σέβεντις είναι πλέον μουσειακό είδος, κειμήλιο, σα τον πεταλωτή γαϊδάρων, άχρηστος. 😛😁
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Δυστυχώς δεν καταλαβαίνουν ότι ο σωστός επαγγελματίας εγκαταστάτης και καλιμπρατορας (εικόνας και ήχου) της σύγχρονης audio video πραγματικότητας, είναι μόνον αυτός με μεγάλη εμπειρία στησίματος σε immersive σεταπ.

Ο επαγγελματίας με γνώσεις εκ μονοκαναλων σεταπ των σέβεντις είναι πλέον μουσειακό είδος, κειμήλιο, σα τον πεταλωτή γαϊδάρων, άχρηστος. 😛😁
Φιλικά πάντα, ε;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.655
Φιλικά πάντα, ε;
Εντελώς φιλικά, μόνο φιλικά, εννοείται.
Καλή χρονιά να έχουμε, χρόνια πολλά σε όλους, με πολύ αγάπη. Ματς μουτς, καρδούλες.

ΥΓ. Άι λοβ γιου
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.100
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top