Χοντρά Καλώδια HDMI. Πώς τα στηρίζουμε για να αποφύγουμε ζημιά στις υποδοχές;

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Το θέμα αυτό προσπάθησα να το συζητήσω στο αμερικάνικο AVSForum, όπου συμμετέχει επίσημα και ο Οργανισμός HDMI.

Μολονότι κατατέθηκαν κάποιες ενδιαφέρουσες απόψεις, πρακτική λύση δεν βρέθηκε. Το link είναι το παρακάτω, για όποιον θέλει να το δει:

http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=1041937

Πέραν όμως εκείνης της συζήτησης, θα ήθελα να τ συζητήσουμε εδώ, διότι θα αποτελέσει οσονούπω ένα σημαντικό πρόβλημα για όλους τους χρήστες Home Theater, αν δεν αποτελεί ήδη.

Τα πράγματα έχουν ως εξής:

Σήμερα, μετά την εισαγωγή του version 1.3, όλα τα καλώδια και ιδιαίτερα τα μεγάλου μήκους (από 7 μέτρα και πάνω) είναι πολύ πιο χοντρά και βαριά από τα αδέλφια τους μικρότερου μήκους. Ο λόγος είναι προφανής, απαιτούνται χονδρύτεροι αγωγοί για να μεταφέρουν τον τεράστιο όγκο δεδομένων, που προδιαγράφεται από το 1.3.

Αυτό όμως επιβαρύνει τόσο τα βύσματα των καλωδίων όσο και τις υποδοχές των συσκευών - ιδιαίτερα τις τελευταίες.

Και επειδή δεν υπάρχει τρόπος σταθερής στήριξης, οι χρήστες πολύ σύντομα μπορεί να δουν μία ή περισσότερες συσκευές να καταστρέφονται.

Η γαλλική εταιρεία Real Cable προσφέρει μια λύση με τον τύπο HD Lock, ο οποίος διαθέτει μια βίδα τύπου computer στο πάνω μέρος του βύσματος, αλλά αυτό προϋποθέτει αντίστοιχη θέση για την στήριξη πάνω στην συσκευή, την οποία δεν έχουν όλες οι συσκευές (η Real Cable λέιε: "οι περισσότερες έχουν").

Στο link που παρέθεσα παραπάνω, υπάρχει μια παραπομπή για μια άλλη λύση, από μια αμερικάνιικη εταιρεία, που προτείνει αν άλλο τρόπο κλειδώματος, πιο απλό, αλλά - κατά τη γνώμη μου - λιγότερο ασφαλή.

Εσείς πώς προτίθεστε να αντιμετωπίσετε το πρόβλημα;
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απάντηση: Χοντρά Καλώδια HDMI. Πώς τα στηρίζουμε για να αποφύγουμε ζημιά στις υποδοχέ

Δυστυχως ειμαι ηδη...παθός! Λογω του βαρους του Supra (10μ) ξεκολλησε η υποδοχη του Οπτομα, με αποτελεσμα να οδηγηθει προς Αγγλια για επισκευη. Κατα "παραξενο" τροπο (και λογο) το supra αχρηστευθηκε και προμηθευθηκα απο τον Ν. Αρβανιτακη ενα της Real Cable πολυ πιο ευκαμπτο, και με την βαση-στηριγμα που αναφερει ο Π. Μελας. Ελα ομως που δεν εχει αντιστοιχη βαση ο Οπτομα οποτε το προσεχω σαν τα ματια μου. Ειναι οντως μεγαλο προβλημα. Στην Φιλιπς 9632 οι υποδοχες hdmi δεχονται καθετα (δηλ ορθιο) το καλωδιο, οποτε υπαρχει αλλο προβλημα: λογω του βαρους ξεμπλοκαρουν (πεφτουν) ευκολα! Η λυση βεβαια ειναι κολλητικη ταινια, αλλα και παλι με την πολυκαιρια εχουμε τα ιδια: μυλος! Η λυση της RC ειναι η καλυτερη, εφ΄οσον φυσικα υπαρχουν αντιστοιχες υποδοχες.
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Αν ο προβολέας είναι στο ταβάνι, θα πρέπει απαραίτητα το καλώδιο να δεθεί από τη βάση, ώστε να μην στηρίζει το βύσμα όλο το βάρος.
Και εμένα με έχει προβληματίσει το γεγονός, αλλά παρατήρησα ότι βγάζοντας το βύσμα από τον προβολέα, το καλώδιο μένει στη θέση του, πράγμα που σημαίνει ότι στηρίζει μόνο του το βάρος του.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Στο ταβάνι, ΟΚ. Στα άλλα;

Αν ο προβολέας είναι στο ταβάνι, θα πρέπει απαραίτητα το καλώδιο να δεθεί από τη βάση, ώστε να μην στηρίζει το βύσμα όλο το βάρος.
Και εμένα με έχει προβληματίσει το γεγονός, αλλά παρατήρησα ότι βγάζοντας το βύσμα από τον προβολέα, το καλώδιο μένει στη θέση του, πράγμα που σημαίνει ότι στηρίζει μόνο του το βάρος του.
Εντάξει για το ταβάνι. Αν τρέξει το καλώδιο πάνω από τον προβολέα, κάποιος τρόπος θα έχει ΗΔΗ βρεθεί να στηριχτεί, άρα το μεγάλο βάρος του καλωδίου δεν θα πέσει πάνω στην υποδοχή.

Τί γινεται όμως με τις συσκευές που είναι στο ρακ και που το βάρος του καλωδίου πέφτει πάνω στις υποδοχές; Φαντάζομαι πως ο κίνδυνος να ξεκολλήσει καμιά είναι πάνω από σίγουρος, όπως συνέβη με τον Optoma του Τάκη.

Εγώ ήδη επεξεργάζομαι κατασκευή (δική μου), η οποία θα κληθεί να συγκρατήσει το καλώδιο όπως συγκρατούμε αντίστοιχα καλώδια VGA σε οθόνες ή κάρτες υπολογιστών.
 

Μηνύματα
5.115
Reaction score
7
Δεν μπορείτε να κάνετε μια ιδοκατασκευή σαν στύλο που θα μπαίνει πίσω από το rack και θα έχει πιαστράκια για καλώδια?
Αν δεν καταλαβαίνετε τί εννοώ πείτε να το κάνω σε paint
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλή ιδέα, αλλά....

Δεν μπορείτε να κάνετε μια ιδοκατασκευή σαν στύλο που θα μπαίνει πίσω από το rack και θα έχει πιαστράκια για καλώδια?
Αν δεν καταλαβαίνετε τί εννοώ πείτε να το κάνω σε paint
Δεν είναι κακή ιδέα, αλλά προϋποθέτει πως η συσκευή ή οι συσκευές μπαίνουν άπαξ και δια παντός σε συγκεκριμένη θέση, ώστε το στήριγμα (που φαντάζομαι πως το πακτώνεις σταθερά στο rack) να μπορεί να εξυπηρετεί τις συσκευές.

Ήδη έχω κάνει κάτι παρόμοιο με το δάσος των αναλογικών καλωδίων, αλλά απλά αυτά στηρίζονται, ώστε να μην πέφτουν και κυλιούνται στο πάτωμα. Και βέβαια, να μην ξεχνάμε πως τα βύσματα και οι οι υποδοχές RCA δεν είναι ούτε τόσο ευαίσθητα ούτε τόσο πολύκλωνα, και σηκώνουν λίγο παραπάνω ταλαιπωρία.
 

Μηνύματα
5.115
Reaction score
7
Βασικά εγώ το σκεφτόμουν σαν κηροπήγιο.Να στέκεται από πίσω ώστε να μπορείς να το μετακινείς.Αν και μπορεί να μην είναι αισθητικά ωραίο μπορεί να βολεύει.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Βασικά εγώ το σκεφτόμουν σαν κηροπήγιο.Να στέκεται από πίσω ώστε να μπορείς να το μετακινείς.Αν και μπορεί να μην είναι αισθητικά ωραίο μπορεί να βολεύει.
Κι αυτό γίνεται, αλλά προϋποθέτει εύκολη πρόσβαση πίσω από το rack.

Συνήθως αυτή είναι δύσκολη.
 

Μηνύματα
45
Reaction score
4
Παρόμοια ζημιά έπαθα και εγώ στο 10μετρο PROLINK όπου ξεκόλησε ο ακροδέκτης του καλωδίου το οποίο ήταν συνδεμένο στον PIONEER 1017. Ήταν μόλις ενός μηνών και μετά από πολύ πίεση στο κατάστημα μου το αντικατέστησαν. Βέβαια η αιτία της ζημιάς δεν ήταν μάλλον το βάρος του καλωδίου αλλά η απότομη καμπύλη που του έκανα μιας και ο 1017 ήταν σε απόσταση 5 cm απο τον τοίχο και το ίδιο το καλώδιο ήταν αρκετά χονδρό και δεν λύγιζε εύκολα.
Προτιμότερο όμως ζημιά στο καλώδιο παρά στον ενισχυτή.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Απάντηση: Re: Χοντρά Καλώδια HDMI. Πώς τα στηρίζουμε για να αποφύγουμε ζημιά στις υπο

Παρόμοια ζημιά έπαθα και εγώ στο 10μετρο PROLINK όπου ξεκόλησε ο ακροδέκτης του καλωδίου το οποίο ήταν συνδεμένο στον PIONEER 1017. Ήταν μόλις ενός μηνών και μετά από πολύ πίεση στο κατάστημα μου το αντικατέστησαν. Βέβαια η αιτία της ζημιάς δεν ήταν μάλλον το βάρος του καλωδίου αλλά η απότομη καμπύλη που του έκανα μιας και ο 1017 ήταν σε απόσταση 5 cm απο τον τοίχο και το ίδιο το καλώδιο ήταν αρκετά χονδρό και δεν λύγιζε εύκολα.
Προτιμότερο όμως ζημιά στο καλώδιο παρά στον ενισχυτή.

Για το προβλημα σου υπαρχει ευκολη λυση.
http://www.real-cable.com/by-products/hdmi/accessories/hdf11--hdmi-flexible-link-details-23.html
 

Attachments




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.617
Μηνύματα
2.868.204
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top