Χρήση Πολυκάναλου Τελικου για Διπλοενισχυση

Μηνύματα
96
Reaction score
1
Καλησπερα σε ολους.

Εχοντας εναν Yamaha 2600 που χρησιμοποιω με διπλο-ενισχυση, σκεφτομαι να παρω εναν πολυκαναλο τελικο για τον ιδιο σκοπο.

Να αφησω τον Yamaha για Pre και sub/κεντρικο και να εχω τον τελικο για τα δυο μπροστινά (εχω μονο 2 front/κεντρικο/sub).

Δεν ξερω οπως αν και πως θα γινει αυτο. Οταν βαζω τον Yamaha σε bi-amp mode, βγαζει αραγε αναλογη προενισχυση στην εξοδο των surround back ?

Εχει κανεις ιδεα για το πως θα μπορουσα να το κανω αυτο ; Χωρις splitters βεβαια.

Ευχαριστω
 


Μηνύματα
96
Reaction score
1
Απάντηση: Χρήση Πολυκάναλου Τελικου για Διπλοενισχυση

Διαβασα ψαχνοντας οτι τα splitters δεν συνιστουνται (βαζουν θορυβο κλπ). Δεν εχω προσωπικα αποψη, απλα οτι διαβασα.

Αυτος εδω :

Tag Mclaren 7007r

http://www.iaguk.co.uk/tag/700-7rinstructions.pdf

αραγε θα μπορουσε να κανει την δουλεια ; Εχει επιλογες για bridging αλλα δεν ειμαι βεβαιος οτι κανει αυτο που ψαχνω.
 

Μηνύματα
27.330
Reaction score
25.364
Απάντηση: Χρήση Πολυκάναλου Τελικου για Διπλοενισχυση

Δεν πρόκειται να χρειαστείς splitters.Γεφυρώνει τα κανάλια ανα ζεύγη, λογικό, ετσι θα έχεις μεγαλύτερη ισχύ , οχι διενίσχυση.
Οχι δλδ οτι θα δείς διαφορά με την διενίσχυση.
 

Μηνύματα
96
Reaction score
1
Απάντηση: Χρήση Πολυκάναλου Τελικου για Διπλοενισχυση

Δεν πρόκειται να χρειαστείς splitters.Γεφυρώνει τα κανάλια ανα ζεύγη, λογικό, ετσι θα έχεις μεγαλύτερη ισχύ , οχι διενίσχυση.
Οχι δλδ οτι θα δείς διαφορά με την διενίσχυση.
Αρα ακυρον, μια και εγω θελω την διπλοενισχυση.

Η διπλοενισχυση ακομα και passive με τον Yamaha να κανει ολες τις "δουλειες" εχει μεγαλη διαφορα στο δικο μου setup (Yamaha 2600 & Yamaha Soavo 1). Εχω μεγαλη διαφορα στα μπασα και λιγο καθαροτερο ηχο (δεν με ενδιαφερει η ισχυς στην διπλο-ενισχυση).

Ετσι θελω οπωσδηποτε να κρατησω την διπλο-ενισχυση αλλα με εναν τελικο πολυκαναλο (αν γινεται).

Ενας τυπος λεει σε ενα ξενο site οτι με τον Tag γινεται bi-amp. Περιμενω να μου απαντησει πως.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.425
Reaction score
74.800
Οι Arcam μόνο το κάνουν αυτό, έχουν και OUT γιά κάθε κανάλι. Splitters δηλαδή! :105:
 

Μηνύματα
27.330
Reaction score
25.364
Απάντηση: Χρήση Πολυκάναλου Τελικου για Διπλοενισχυση

Το κάνει και η πλειοψηφία των επαγγελματικών.

Γιατί θεωρείς την παθητική διενίσχυση τόσο σοβαρό θέμα?
 

Μηνύματα
96
Reaction score
1
Απάντηση: Χρήση Πολυκάναλου Τελικου για Διπλοενισχυση

Το κάνει και η πλειοψηφία των επαγγελματικών.

Γιατί θεωρείς την παθητική διενίσχυση τόσο σοβαρό θέμα?

Δεν θεωρω τιποτα. Στα αυτια μου, απλα ηχει πολυ καλυτερα.

Και ας θεωρουν οι περισσοτεροι οτι ειναι αχρηστη η passive διπλοενισχυση. Δυστυχως δεν υπαρχουν πουθενα πραγματικα τεστ που να ενισχυουν την μια η την αλλη αποψη. Βρηκα και καποιους που λενε οτι το ηχειο τους μεταμορφωθηκε με την διπλοενισχυση.
 


Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Χρήση Πολυκάναλου Τελικου για Διπλοενισχυση

Δεν θεωρω τιποτα. Στα αυτια μου, απλα ηχει πολυ καλυτερα.

Και ας θεωρουν οι περισσοτεροι οτι ειναι αχρηστη η passive διπλοενισχυση. Δυστυχως δεν υπαρχουν πουθενα πραγματικα τεστ που να ενισχυουν την μια η την αλλη αποψη. Βρηκα και καποιους που λενε οτι το ηχειο τους μεταμορφωθηκε με την διπλοενισχυση.

φιλε μου να ξερεις οτι η διενισχυση δινη βελτιωμενη οδηγηση.

με λιγα λογια οσο πιο αναιμικος ειναι ο ενισχυτης σου τοσο μεγαλυτερο

το οφελος.

με τον τελικο μια και ισχυροτερος απο το yamaha θα εχεις μικροτερο ωφελος.

κατα τα αλλα εφοσον ο Yamaha σου προσφερη biamp αυτο που κανη

ειναι να στελνη το ιδιο σημα στα εμπρος και πισω καναλια (surround back?)

για να τα χρησιμοποιησης για διενισχυση.

οποτε 99% το ιδιο σημα θα βγαζη στις αντιστοιχες preout.

δεν χρειαζεσαι λοιπον ουτε spliter Ουτε τιποτα.

μονο θα συνδεσεις τα preout και ο Yamaha θα δωση το σημα που πρεπη.
 

Μηνύματα
96
Reaction score
1
Απάντηση: Χρήση Πολυκάναλου Τελικου για Διπλοενισχυση

κατα τα αλλα εφοσον ο Yamaha σου προσφερη biamp αυτο που κανη

ειναι να στελνη το ιδιο σημα στα εμπρος και πισω καναλια (surround back?)

για να τα χρησιμοποιησης για διενισχυση.

οποτε 99% το ιδιο σημα θα βγαζη στις αντιστοιχες preout.

δεν χρειαζεσαι λοιπον ουτε spliter Ουτε τιποτα.

μονο θα συνδεσεις τα preout και ο Yamaha θα δωση το σημα που πρεπη.
Δεν ειναι βεβαιο, υπαρχουν πολλοι που αναρωτιουνται .....

http://forums.audioholics.com/forums/amps-pre-pros-receivers/78191-bi-amping-external-amp.html
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Απάντηση: Χρήση Πολυκάναλου Τελικου για Διπλοενισχυση

Και η δική μου άποψη και εμπειρία λέει πως με ένα σοβαρό τελικό δεν θα δείς καμία διαφορά με τη διενίσχυση.

Καλλίτερα να επενδύσεις σε καλλίτερο τελικό με δυο κανάλια και να αφήσεις το κεντρικό να το οδηγεί ο ΑV.
 

Μηνύματα
96
Reaction score
1
Απάντηση: Χρήση Πολυκάναλου Τελικου για Διπλοενισχυση

Και η δική μου άποψη και εμπειρία λέει πως με ένα σοβαρό τελικό δεν θα δείς καμία διαφορά με τη διενίσχυση.

Καλλίτερα να επενδύσεις σε καλλίτερο τελικό με δυο κανάλια και να αφήσεις το κεντρικό να το οδηγεί ο ΑV.
Αυτο δεν ειναι κακη ιδεα μια και εμενα η μουσικη με ενδιαφερει κατα 90% και οχι τα AV. Τωρα να επενδυσω σε τετοιες εποχες ειναι δυσκολο, ψαχνω για κατι καλό σε καλη τιμη. Δεν εχω ομως καμια ακουστικη ή αλλη εμπειρια απο τελικους και εχω μια δυσκολια.

ΠΧ. ενας Rotel 1080 θα ηταν καλος ; Διαβαζω αντιφατικα πραγματα. Ενας Anthem ; Λαμπρος λενε. Πως να αποφασισει κανεις .... αν δεν εχει ακουσει ....
 


Μηνύματα
161
Reaction score
32
Απάντηση: Χρήση Πολυκάναλου Τελικου για Διπλοενισχυση

εχω δει οτι πολλοι χρησιμοποιουνε τους sunfire ,φανταζομαι οτι θα ειναι και μια κλαση παραπανω απο τους αλλους.
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.644
Μηνύματα
2.870.188
Members
37.934
Νεότερο μέλος
daemon76
Top