Χρήση component εφόσον υπάρχει σύνδεση HDMI ???

Μηνύματα
152
Reaction score
0
Καλησπέρα!

Ετοιμάζω τα υλικά, εργαλεία και όλα τα συναφή για την εγκατάσταση που θα κάνω για τα νέα καλώδια του προβολέα μου το σκ. Αλλά έχω ένα πρόβλημα (χωρητικότητας καλωδίων).

Η ερώτηση είναι ότι προκειμένω να τραβήξω και ένα 2ο HDMI καθώς και ένα cat6, να 'θυσιάσω' τα 3 RG59 καλώδια του component (που έχω ήδη).
Σημειώστε ότι τα νέα καλώδια θα τα περάσω σε κανάλι/σωλήνα μέσα στον τοίχο και μετά θα είναι κάπως δύσκολο να τα αλλάξω.


Οπότε, εαν έχουμε HDMI, τότε χρησιμοποιούμε το component?

Υπάρχει κανείς που να χρησιμοποιεί το component εφόσον έχει υπάρχουσα σύνδεση με HDMI που υποστηρίζει το τελευταίο στάνταρ v1.3?

Η απάντησή σας θα μου είναι εξαιρετικά χρήσιμη.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

Μηνύματα
152
Reaction score
0
Επίσης εαν περάσω HDMI και cat6 FTP μαζί με θωρακισμένο 3x1 ρεύματος, θεωρείται ότι μπορεί να υπάρξει πρόβλημα?


Είμαι στην τελίκή ευθεία και δεν ξέρω αν πάω για "πατάτα"!
 


Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Χρήση component εφόσον υπάρχει σύνδεση HDMI ???

Γιατί θέλεις να χρησιμοποιήσεις 2ο HDMI σε τέτοια απόσταση?
Γιατί δεν χρησιμοποιείς ένα switcher και να παίζεις στο rack σου?
Προσωπικά δεν θα καταργούσα το Component για διάφορους λόγους:
  • αξιοπιστία σήματος (το component δεν θα σου χαλάσει ποτέ και στην χειρότερη περίπτωση θα παίξεις 1080i)
  • αξιοπιστία εγκατάστασης (το component ακόμα και να το τοποθετήσεις άγαρμπα θα δουλέψει.)
  • αξιοπιστία σε φάση δοκιμών (τα βύσματα των HDMI είναι ευαίσθητα ενώ τα component μπορείς να βγάζεις κάθε μέρα και να αντέξουν χρόνια)
  • αντοχή στον χρόνο ως τεχνολογία (τα Hdmi αλλάζουν συνεχώς και παίζει ασυμβατότητα. Τα component ήταν και είναι τα ίδια)
 

Μηνύματα
152
Reaction score
0
Καλησπέρα!

Το 2ο HDMI το σκέφτομαι για 2 λόγους.
Πρώτον, για να έχω back-up αφού θα βρίσκονται μέσα στον τοίχο και δεν θα αλλάζει εύκολα και επίσης σε περίπτωση περισσοτέρων από μία συσκευή να μην χρειαστεί swticher (αφού είναι περιορισμένος ο χώρος στο έπιπλο για μια ακόμα συσκευή έστω και μικρή).

Λόγω εξωτερικών λόγων έχω καθυστερήσει την εγκατάσταση και τώρα που το ξανασκέφτομαι λέω να μην περάσω cat6 και να περάσω τελικά 2 HDMI και ένα component (καινούργιο καλώδιο μικρότερης διατομής).
Ίσως αυτά που λες να είναι αληθή.
(λέω ότι όταν θα υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να χρειαστώ cat6, τότε μπορεί να μην αρκεί αυτό και να χρειάζεται π.χ. cat7 ή μέχρι τότε cat10 ή ποιος ξέρει. Άρα έτσι όπως τρέχουνε τα πράγματα δεν μπορείς να τα προβλέψεις, οπότε να καλύψουμε κυριώς τις τωρινές απαιτήσεις)


Τώρα για το component, έχω αυτή την στιγμή 3XRG59 περασμένα και λέω να τα κόψω εντελώς και να πάω να πάρω ένα ομοαξονικό καλώδιο που να έχει μέσα του 3 μικρότερα ομοαξονικά (για να χωράνε στο πλαστικό κανάλι).

Ξέρετε που μπορώ να βρω με το μέτρο τέτοιο ψιλοκαλής ποιότητας αλλά όχι πολύ ακριβό?
Ένας φίλος μου πρότεινε να πάρω ένα της Hama από το Mediamrkt που είναι από την μία πλευρά 3xRCA και από την άλλη VGA που θα το κόψω και θα βάλω RCΑ (στο κολλητήρι τα πάω πάρα πολύ καλά).
Είναι καλή μάρκα η HAMA ή να ψάξω για κάτι καλύτερο? Η' για 10 μέτρα απόσταση δεν έχει διαφορά?
Τι λέτε?
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Re: Χρήση component εφόσον υπάρχει σύνδεση HDMI ???

Τώρα για το component, έχω αυτή την στιγμή 3XRG59 περασμένα και λέω να τα κόψω εντελώς και να πάω να πάρω ένα ομοαξονικό καλώδιο που να έχει μέσα του 3 μικρότερα ομοαξονικά (για να χωράνε στο πλαστικό κανάλι).

Ξέρετε που μπορώ να βρω με το μέτρο τέτοιο ψιλοκαλής ποιότητας αλλά όχι πολύ ακριβό?
Ένας φίλος μου πρότεινε να πάρω ένα της Hama από το Mediamrkt που είναι από την μία πλευρά 3xRCA και από την άλλη VGA που θα το κόψω και θα βάλω RCΑ (στο κολλητήρι τα πάω πάρα πολύ καλά).
Είναι καλή μάρκα η HAMA ή να ψάξω για κάτι καλύτερο? Η' για 10 μέτρα απόσταση δεν έχει διαφορά?
Τι λέτε?

Σίγουρα δεν χωρούν τα υπόλοιπα αν υπάρχει στο κανάλι το συγκεκριμένο component? Έχεις δοκιμάσει?

Από την άλλη δεν ξέρω κατάστημα στην περιοχή σου για να βρεις καλώδιο....
Εγώ έχω της Supra, που είναι σχετικά χοντρούλι, και είναι πολύ αξιόπιστο. Στα 10μέτρα δεν θα δεις διαφορά.
Το μόνο που θα με προβλημάτιζε είναι η θωράκιση (αφού περνά δίπλα καλώδιο ρεύματος).
Από την άλλη, πριν αρχίσουμε τις....HiEnd (μη θέσω) συζητήσεις, δοκίμασε με καλώδια του κιλού και δες τι παίζει. Προσωπικά δεν πιστεύω πως θα έχεις πρόβλημα και θα είναι και πολύ λεπτότερα....
 

Μηνύματα
152
Reaction score
0
Ευχαριστώ για τις ιδέες!

Αυτό θα κάνω λοιπόν (αν θέλεις να σου πω και τα αποτελέσματα μόλις τα τελειώσω).
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Re: Χρήση component εφόσον υπάρχει σύνδεση HDMI ???

Ευχαριστώ για τις ιδέες!

Αυτό θα κάνω λοιπόν (αν θέλεις να σου πω και τα αποτελέσματα μόλις τα τελειώσω).

Καλή συνέχεια λοιπόν!

Και, ναι. Περιμένω να μας πεις τα αποτελέσματα των εργασιών! :107:
 

Μηνύματα
152
Reaction score
0
Λοιπόν, το ΣΚ που πέρασε τελειώσα με τα σκαψίματα-σωληνώματα (τα έκανα μόνος μου, αλλά μάλλον αυτό δεν άξιζε. Πολύ κόπος!).

Τέλος πάντων, τελικά πέρασα μέσα στο τοίχο ένα κανάλι 30x15 mm που μέσα του περνάνε 2 HDMI και ένα component 'του κιλού'.

Με αυτό το κανάλι τα βύσματα του HDMI περνάνε εύκολα (για πιθανή μελλοντική αλλαγή) όμως δεν περνάει ο φερίτης που είναι πιο χονδρός.


Τώρα θα περιμένω τον μπογιατζή να έρθει και θα σας πω τι έγινε.
Το ένα HDMI είναι το clicktronic 10m και το άλλο από το ebay με 23 ευρώ (μαζί με τα μεταφορικά) και προδιογραφή 1.3c


Giovani, μου φαίνεται ότι σχετικά με το component σαν να έχεις δίκιο.
Απλά ελπίζω να παίξει με το καλώδιο του κιλού που πήρα, αλλιώς σκέφτομαι να τα 'σκάσω' και να πάρω supra με 6 ευρώ το μέτρο (επί 10 μέτρα).

Ειδομeν...
 

Μηνύματα
2.677
Reaction score
1.393
Απάντηση: Χρήση component εφόσον υπάρχει σύνδεση HDMI ???

"και το άλλο από το ebay με 23 ευρώ (μαζί με τα μεταφορικά) και προδιογραφή 1.3c" Αυτό θα σου προτεινα να το ελέγξεις πριν το περάσεις μιας και την έχω πατήσει προσωπικά με αντίστοιχο καλώδιο (φυσικά με όλες τις προδιαγραφές κλπ κλπ).
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Χρήση component εφόσον υπάρχει σύνδεση HDMI ???

Πάντα μα πάντα κάνουμε έλεγχο πριν τοποθετηθούν στην θέση τους!!!
 

Μηνύματα
152
Reaction score
0
Αυτό που έκανα είναι να βάλω το Sony DVD recorder 750 που έχω, να βγάζει σήμα 1080 στο HDMI και να παίζω με όλες τις πιθανές επιλογές των μενού που έχει.

Και ο προβολέας λειτουργούσε κανονικά με όλες και επιπλέον 'διάβαζε' ότι το σήμα που δεχόταν ήταν 1080.

Δεν είναι μια αποδεκτή δοκιμή αυτό?
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Χρήση component εφόσον υπάρχει σύνδεση HDMI ???

Μια χαρά!
Αν έχεις δυνατότητα να δοκιμάσεις και με κανένα άλλο μηχάνημα (πχ WD TV, PS3 κλπ) από κανέναν φίλο σου, θα ήσουν άψογος!! :126:

Δοκίμασες την component? :121:
 

Μηνύματα
152
Reaction score
0
Όχι, το component δεν το έλεγξα. Ελπίζω να μην έχει πρόβλημα.
Μακάρι να ήξερα κάποιον που είχε PS3 ή bluray
(γιατί εκτός από τον έλεγχο των καλωδίων, θέλω να δω αν αξίζει να αγοράσω κάτι τέτοιο από θέμα σημαντικής αναβάθμισης της εικόνας σε ταινίες στον 720p προβολέα μου).



Το πρόβλημα είναι όμως ότι αργεί ο μπογιατζής και μας έπιασε σύνδρομο στέρησης από την έλλειψη του προβολέα...

Είναι φυσιολογικό αυτό γιατρέ??
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.616
Μηνύματα
2.868.186
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top