Χρηστος Θηβαιος -"Σαν μικρο παιδι μας εκλεισε πονηρα το ματι."

Μηνύματα
20.125
Reaction score
14.509
Μια συνεντευξη απολαυση...

Τριαντα οκτω συναρπαστικα λεπτα,κατα τη γνωμη μου...απεναντι σε σπινθηροβολα ματια και σκανδαλιαρικο χαμογελο!!!:442:

Dromologa.tv



'Καθε ανθρωπος εχει μπροστα του χιλιαδες δρομους....Αλλα ο πραγματικα δικος του δρομος ειναι αυτος που αν αποφασισει να τον ακολουθησει,ο φοβος του μεγαλωνει.'

Απο το βιβλίο του Milorad Pavic, "Το λεξικό των Χαζάρων".

"Η ακαδημαϊκή καριέρα στην Ιταλία μου εξασφάλιζε ασφάλεια.....η παραπανω φραση ήταν αυτό που με έκανε να γυρίσω στην Ελλάδα και να παρουσιάσω τα τραγούδια που ξέρετε."





"Υπαρχει για σενα ιδανικος ακροατης?"

---"Ωραια ερωτηση αυτη...
Οχι ,ολοι ειναι ιδανικοι...το ιδανικο ειναι... η διαθεση (του ιδανικου ακροατη) που δεν εχει σκεφτει οτι θα μπορεσει να εχει στη συγκεκριμενη συναυλια..αλλα βεβαια πανω απ ολα το γεγονος οτι μου χαριζει με αξιοπρεπεια την δεκτικοτητα του..."



[reliops=""Με την εμπνευση τι σχεση εχεις?""]Η εμπνευση οπως και το ταλεντο ειναι κατι το οποιο καλλιεργειται...[/reliops]


[reliops="Η βαρύτητα της έμπνευσης."]Η βαρύτητα της έμπνευσης. Πέρα από τη δημιουργία στην τέχνη, έχει να κάνει και με τη διαφορά (που εγώ τη δέχομαι) ανάμεσα στο έντεχνο και στο άλλο τραγούδι. Η έμπνευση διαρκεί μια στιγμή, είναι το 1%. Το υπόλοιπο 99% της τέχνης είναι επεξεργασία. Δημιουργία σημαίνει, αυτό που γράφεις και τραγουδάς, όχι μόνο να το καταλαβαίνει ο άλλος αλλά να τον εμπνέει κιόλας. Εμείς που γράφουμε, είμαστε «ποιητές» επειδή γεννάμε ποιητές. Προκαλούμε τον κόσμο να καθίσει να γράψει, να τραγουδήσει. Αυτή είναι η απώτατη στιγμή της δημιουργίας.
Τα στοιχεία που συνθέτουν ένα έντεχνο τραγούδι. Βλέπεις ξεχωριστά το κείμενο και στέκει. Μπορεί να διαβαστεί σαν ποίημα. Πάρτε, για παράδειγμα, ένα τραγούδι του Σαββόπουλου. Μετά ακούς και τη μουσική και ακούγεται σαν αυτόνομη σύνθεση. Στα «άλλα» τραγούδια, το ένα δεν ξεχωρίζει από το άλλο. Τι να διαβάσεις; Πιτσιρίκα, πιτσιρίκα; Λυπάμαι που το λέω, αλλά υπάρχουν αρκετοί καλλιτέχνες στην απ' εκεί όχθη, οι οποίοι πραγματικά έχουν ταλέντο ερμηνευτικά. Ο Χατζηγιάννης, η Βίσση, η Παπαρίζου, ο Ρέμος. Δυστυχώς, όμως, πολλοί καλλιτέχνες που ασχολούνται με αυτού του είδους το τραγούδι, που καταναλώνεται μέσα στα λουλούδια και στη νοοτροπία του «πάμε να τα σπάσουμε», πέφτουν στην παγίδα του αγοραίου ήθους.
[/reliops]

-"Εχεις ανεκπληρωτους ερωτες?"

-"Με την πολιτικη τι σχεση εχεις?"

-"Τι προβληματα αντιμετωπιζεις ζωντας στο κεντρο της Αθηνας?"

"Αγενειας....Ειμαστε ενας λαος ο οποιος εχει παραξηγησει την ελευθερια και τον τσαμπουκα με την αγενεια...Ξενοφοβια...ρατσισμος...Μερικες φορες η καταστροφη γινεται η ποιηση του απελπισμενου..."


Ο Γιωργος Ανδρεου-συνθετης:"Οταν βρηκα το 'Ημερολογιο' κοντεψα να τρακαρω!"




Η Αρλετα στον νεαρο Χρηστο Θ.:"Παιδι μου εχεις ταλεντο,αλλα δεν μ ενδιαφερει...Αυτο που μ ενδιαφερει ειναι το τι θα το κανεις!"




Τη συνεντευξη "δρομολογησε" η Παυλινα Φλεβοτομά.:107:
 

Μηνύματα
20.125
Reaction score
14.509
To ''Landing in London'' των 3 Doors Down μ ελληνικο στιχο:

Χρηστος Θηβαιος----'Στη Σαλονικη ξημερωνει...'

[reliops=ΧΑΞ�£Ξ€Ξ�£ Ξ������£ p.11 Live at Mylos Club THESSALONIKI by kazandb][youtube]80Mm8_op1k8[/youtube][/reliops]
 

Μηνύματα
20.125
Reaction score
14.509
Απάντηση: Χρηστος Θηβαιος -"Σαν μικρο παιδι μας εκλεισε πονηρα το ματι."

Κόκκινο Θολό Φεγγάρι

[youtube]uHqVeEJf4i4&feature=related[/youtube]












Ποσες Φορες


[youtube]goM876nwRnU&videos=6MHkAix9Qog[/youtube]
 

Μηνύματα
20.125
Reaction score
14.509
Απάντηση: Χρηστος Θηβαιος -"Σαν μικρο παιδι μας εκλεισε πονηρα το ματι."

"Θελω τη μερα που θα φυγεις
απ' το πρωί να μου γελάς..."



[youtube]8UFivRVhHIw&feature=player_embedded#![/youtube]



Και τι μπορώ να πω για σένα
που να 'ναι εσύ
λέξεις με δέρμα και μαλλιά
γραμματικές για την αφή
χέρια πλεγμένα

Θέλω τη μέρα που θα φύγεις
απ' το πρωί να μου γελάς
κι όταν την πόρτα θα ανοίγεις
να είναι σαν να μ' αγαπάς

Και πώς μπορώ να σε θυμάμαι
και να 'σαι εσύ
τα γέλια σου σαν τα νερά
μια ήσυχη λέξη στ' αυτί
και να νικάμε :112:




- Οδυσσεας Ιωαννου
 

Μηνύματα
3.263
Reaction score
8
Απάντηση: Χρηστος Θηβαιος -"Σαν μικρο παιδι μας εκλεισε πονηρα το ματι."

"Αγενειας....Ειμαστε ενας λαος ο οποιος εχει παραξηγησει την ελευθερια και τον τσαμπουκα με την αγενεια..."

Χίλια συγνώμη για το off topic, αλλά επειδή εφέτος το καλοκαίρι συνταξίδευα με το Κο.Θηβαίο και πραγματικά η συμπεριφορά του ίδιου και της συζύγου του, μου έκαναν πάρα πολύ άσχημη εντύπωση, όταν ομιλείς περί ευγένειας θα πρέπει να ξεκινάς πρώτα από τον εαυτό σου και την οικογένεια σου και πόσω μάλλον αν είσαι περιώνυμος και μετά να καταπιάνεσαι με το λαό...
 

Μηνύματα
20.125
Reaction score
14.509
Απάντηση: Χρηστος Θηβαιος -"Σαν μικρο παιδι μας εκλεισε πονηρα το ματι."

Χρηστος Θηβαιος---Γυναικα

[youtube]-wcbFoB90Gw[/youtube]



.....

Απόψε πότισα τις ρίζες που ονειρεύτηκες
και τους καρπούς που εγκυμονούσε η τροχιά σου
κυρά, δε βρήκα μουσική που να σου άξιζε
πόνος στη γέννα προσκυνώ την αρχοντιά σου

Θα χαραμίσω τη ζωή μου περιμένοντας
να 'ναι πολύ αργά για να τη διορθώσω
και στα ρουθούνια του ουρανού θα μπω ουρλιάζοντας
τη μύτη του πριν ξεψυχήσω να ματώσω.



Στίχοι: Χρήστος Θηβαίος
Μουσική: Χρήστος Θηβαίος
 

Μηνύματα
20.125
Reaction score
14.509
Απάντηση: Χρηστος Θηβαιος -"Σαν μικρο παιδι μας εκλεισε πονηρα το ματι."

Η εποχη των ανεμων

 
Last edited by a moderator:


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.374
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top