Χρώμα 4:4:4

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Μιά ερώτηση, οι πηγές είναι οι συνηθισμένες Media player DUNE, και BD Player 1080p, με το color στο auto και τα δύο, στον scaler έχω βάλει out 4:4:4, και στον JVC 350 έχω 4:4:4, νομίζω ότι έχω βελτίωση στο χρώμα, ή είναι η φαντασία μου;
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Μιά ερώτηση, οι πηγές είναι οι συνηθισμένες Media player DUNE, και BD Player 1080p, με το color στο auto και τα δύο, στον scaler έχω βάλει out 4:4:4, και στον JVC 350 έχω 4:4:4, νομίζω ότι έχω βελτίωση στο χρώμα, ή είναι η φαντασία μου;
Στο Lumagen βαζεις εξοδο YCbCr 4:2:2 γιατι με αυτο παιρνεις στην εξοδο 10 bit αντι για 8 bit που εχεις με τους αλλους συνδιασμους .
Αυτο σου δινει καλυτερο αποτελεσμα στο καλιμπραρισμα στο ματι δεν μπορεις να καταλβεις την διαφορα
Με βαση αυτο ειναι προτιμοτερο να δωσεις και στον dune YCbCr 4:2:2 για να απφυγεις μια περιττή μετατροπη
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Ευχαριστώ! αφού δεν φαίνεται, όσες λιγότερες μετατροπές τόσο καλύτερα!
 


MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Δεν έχω Lumagen, έχω DVDO VP30, και μου είπε φίλος, να βάλω 4:4:4 και στον scaler, και στον JVC, και θα δω κάποια διαφορά στην εικόνα! βέβαια κανονικά θα ήθελα έναν Lumagen με CMS, ή τον DVDO DUO που έχει και αυτός CMS, για να δω διαφορά, τουλάχιστον έτσι ξέρω εγώ! αλλά..........
Media player έχω το Dune HD Lite 53D, που δεν έχει ούτε ήχο HD, μου τον είχε χαρίσει μέλος του site!
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Δεν έχω Lumagen, έχω DVDO VP30, και μου είπε φίλος, να βάλω 4:4:4 και στον scaler, και στον JVC, και θα δω κάποια διαφορά στην εικόνα! βέβαια κανονικά θα ήθελα έναν Lumagen με CMS, ή τον DVDO DUO που έχει και αυτός CMS, για να δω διαφορά, τουλάχιστον έτσι ξέρω εγώ! αλλά..........
Media player έχω το Dune HD Lite 53D, που δεν έχει ούτε ήχο HD, μου τον είχε χαρίσει μέλος του site!

H απαντηση που σου εδωσα πριν αφορα τι κανει ο lumagen για αλλον scaler δεν γνωριζω μαλλον σε μπερδεψα χειροτερα
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Δεν πειράζει, βλέπεις δεν ξέρω και πολύ καλά αγγλικά, να διαβάσω τα διάφορα sites!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.659
Μηνύματα
2.869.127
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top