Χτίζοντας ένα νέο HTPC (ή ακόμα ένα HEPC) από την αρχή - Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Συνεχίζω εδώ το thread [Χτίζοντας ένα νέο HTPC (ή ακόμα ένα HEPC) από την αρχή] που είχα ανοίξει πρίν κανένα μήνα, μετά από πολλές αναζητήσεις και προετοιμασίες.

Προχθές, λοιπόν, τελείωσε μετά πολλών κόπων και βασάνων το στήσιμο του PC (μετατροπές στο κουτί για να χωρέσουν σωστά τα "εντόσθια", μονώσεις, λύσιμο και δέσιμο τρεις ή τέσσερεις φορές, προσπάθεια για καλή και όσο γίνεται αθόρυβη ψύξη με αλλαγές και προσθήκη ανεμιστήρων - "φάνια" τα λέμε εμείς οι ναυτικοί του τεχνικού κλάδου από το εγγλέζικο "fan" - λειτουργικές, μόνο, δοκιμές, εγκατάσταση των απαραίτητων πρώτων λειτουργικών προγραμμάτων κλπ.)

Το βασικό configuration είναι:

Windows XP Pro (original και όχι μαϊμού)
Pentium 4, 3.6 GHz HT, mod. 660 CPU
Intel D945PSNLK Motherboard
Sapphire ATI X1900XTX PCI-E GPU
Creative SB X-Fi Platinum SC
1 x 120 GB MaXtor SATA HDD
1 x 300 GB MaXtor SATA HDD
2 x 300 GB WD SATA HDDs
Lite-On 16x DVD-ROM Drive
Pioneer DVR-A10 DVD-R Multi Drive
Thermaltake Bach Box (Media Lab version RC)
Thermaltake PurePower 680W W0049 PSU
Zalman CNPS8000 Cooling Fan (Ο μόνος που χώραγε και αποδίδει)
Terratec Cinergy 2400i DT/MCE TV Card (Αναμένεται)
Και ένα ή δύο PCI slots άδεια προς πάσαν χρήσιν
Microsoft 5000 Wireless KeyBoard/Mouse
Philips 17" TFT Screen (βοηθητική)

Η αλήθεια είναι ότι ξεκίνησα έχοντας κατά νου τον Pentium D, 3.4 GHz - 950, αφού είχε βρεθεί τρόπος να κάνω τράμπα αυτόν που είχα στα χέρια μου (P4, 3.4GHz - 650). Αλλά κάπου η διαθεσιμότητα του 950 τη στιγμή της υλοποίησης, κάπου η αβλεψία του υπάλληλου της ΠΛΑΙΣΙΟ Computers περί αυτής της διαθεσιμότητας, με ανάγκασαν να στραφώ προς τον 660. Ελπίζω να μην υλοποίησα κάτι που πολύ σύντομα θα είναι παρωχημένο και κυρίως να μην κάνει τη δουλειά για την οποία προορίζεται.

Υπάρχουν αρκετές φωτογραφίες, τραβηγμένες με ψηφιακή, αλλά θα τις ανεβάσω αφού πρώτα γίνει το τελικό set-up και είμαι κι εγώ ευχαριστημένος.

Σχετικά με το προς εγκατάσταση software, παρακολουθώ το thread με τίτλο: Ποιόν player χρησιμοποιείτε; και η αλήθεια είναι πως είμαι κάπου μπερδεμένος

Έχω στα χέρια μου τα εξής:

1. WinDVD 7.0 της Intervideo
2. PowerDVD 6.0 της CyberLink, σαν συνοδευτικό της GPU (το οποίο αναβαθμίζεται στην επόμενη έκδοση, νομίζω 7.0 με κάποιο κόστος)
3. Nero Show Time (από την σουίτα Nero 7.0 Premium)
4. Το Interactual Player 2.0
5. Το γνωστό WMP

Πως συγκρίνονται όλα αυτά μεταξύ τους και με τα TheaterTek και Zoom; Και που βρίσκει κάποιος το Zoom Player;

Στην πορεία θα βγουν κι άλλες ερωτήσεις στην επιφάνεια, αλλά προς το παρόν ας μείνουμε σ' αυτή.

Thanks
 

Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Ωραιο configuration...

Το Zoom Player υπαρχει σε δυο εκδοσεις. Αν δεν κανω τραγικο λαθος η "μικρη" ειναι τελειως free και η αλλη shareware. Παιρνει την τρομερη παραμετροποιηση (FFDshow, φιλτρα κλπ) αλλα αν δεν σου "κατσει" απο την αρχη, αστα να πανε. Εγω ποτε δεν καταφερα να το σεταρω σωστα. Υπαρχει... παντου στο internet.

Το TheaterTek εχει την καλυτερη "αβασανιστη" εικονα. Χρησιμοποιει natively τον PureVideo Decoder της NVidia με οτι αυτο συνεπαγεται.

To PowerDVD 7 εχει πλεον πολυ καλη ποιοτητα εικονας, αλλα και καποια μικρα bug. Προσωπικα (και επειδη το HTPC μου δεν σηκωνει επεξεργασια με FFDshow, φιλτρα κλπ και δυσκολευεται λιγο με το TheaterTek) αυτο χρησιμοποιω και ειμαι ευχαριστημενος.

Το WinDVD ποτε δεν μου γεμισε το ματι. Εχει βεβαια το Trimension το οποιο σε καποιους αρεσει, σε καποιους ομως φαινεται πολυ "ψευτικο".
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Μπρούτζος Θεμιστοκλής said:
Ωραιο configuration...

Το Zoom Player υπαρχει σε δυο εκδοσεις. Αν δεν κανω τραγικο λαθος η "μικρη" ειναι τελειως free και η αλλη shareware. Παιρνει την τρομερη παραμετροποιηση (FFDshow, φιλτρα κλπ) αλλα αν δεν σου "κατσει" απο την αρχη, αστα να πανε. Εγω ποτε δεν καταφερα να το σεταρω σωστα. Υπαρχει... παντου στο internet.

Το TheaterTek εχει την καλυτερη "αβασανιστη" εικονα. Χρησιμοποιει natively τον PureVideo Decoder της NVidia με οτι αυτο συνεπαγεται.

To PowerDVD 7 εχει πλεον πολυ καλη ποιοτητα εικονας, αλλα και καποια μικρα bug. Προσωπικα (και επειδη το HTPC μου δεν σηκωνει επεξεργασια με FFDshow, φιλτρα κλπ και δυσκολευεται λιγο με το TheaterTek) αυτο χρησιμοποιω και ειμαι ευχαριστημενος.

Το WinDVD ποτε δεν μου γεμισε το ματι. Εχει βεβαια το Trimension το οποιο σε καποιους αρεσει, σε καποιους ομως φαινεται πολυ "ψευτικο".
Θέμη σ'ευχαριστώ για την πολύ περιεκτική απάντησή σου.

Έχω μερικές απορίες:

1) Πού (ιστοσελίδες) βρίσκει κάποιος το Zoom Player, τόσο για να διαβάσει όσο και για να κατεβάσει ή αγοράσει κάτι;
2) Τί εννοείς λέγοντας ότι το TheaterTek χρησιμοποιεί εξ αρχής τον PureVideo Decoder της NVidia; Μήπως αυτό σημαίνει ότι αν το χρησιμοποιήσω με την Sapphire (ATI) θα έχω προβλήματα συμβατότητας; Αν ναι, μήπως πρέπει να μην το σκέφτομαι καθόλου;
3) Όσο για το WinDVD 7, η αλήθεια είναι ότι παίρνω τις πιο αντιφατικές γνώμες. Μήπως όμως ταιριάζει καλύτερα με την Sapphire; Λέω, μήπως;

Ευχαριστώ
 

NLS

Μηνύματα
932
Reaction score
1
1. εννοείς ότι έψαξες; μάλλον όχι ε;

2. όχι δεν έχει πρόβλημα ο nvidia codec με ότι κάρτα και να έχεις

3. γιατί δεν δοκιμάζεις;
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.665
Μηνύματα
2.869.385
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top