Χτίσιμο Home Theater

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Αποφάσισα να χτίσω και εγώ το Home Theater μου.

1) Για τηλεόραση είμαι μεταξύ 2 Sony : της KV-32XL90 και της KV-32FQ86.
Πληροφορίες για την KV-32XL90 βρήκα στο γερμανικό site της Sony.
Η διαφορά των 2 είναι περίπου 200 ευρώ. Η KV-32XL90 έχει επιπλέον 1 scart (σύνολο 4) και BBE Sound.
Με δεδομένο ότι με ενδιαφέρει πρωτίστως η ποιότητα εικόνας και σχεδόν καθόλου ο ήχος, ποια από τις 2 θα μου προτείνατε;

2) Για ενισχυτή έχω επιλέξει τον Yamaha RX-V650 και σετ ηχείων 5.1 τα Mission m3s. Είναι καλός συνδυασμός, ή θα μείνει ανεκμετάλλευτη η δύναμη του Yamaha; Αν ναι, προτείνετέ μου κάποια άλλο σετ μέχρι 750 ευρώ.

3) DVD Player έχω επιλέξει το Pioneer DV-575 και σκοπεύω να το συνδέσω με τον Yamaha μέσω coaxial. Επειδή θέλω να ακούω και DVD-Audio/SACD, πρέπει να τα συνδέσω ΚΑΙ αναλογικά, δεδομένου ότι υπάρχει προστασία στους δίσκους αυτούς για να μην αντιγράφονται ψηφιακά;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 


Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
O Yamaha που αναφέρεις είναι πολύ καλός για τα λεφτά του αλλά τα ηχεία δεν λένε και πολλά (ιδίως αν σε ενδιαφέρει ο ήχος γιατί είναι πολύ μικρά).

Θα σου πρότεινα τα JmLab Sib/Cub με 779€ τα οποία έχουν φοβερό look αλλά και πάρα πολύ καλή απόδοση...

Αν συνδέσεις ψηφιακά το dvd player με τον Yamaha τότε την αποκωδικοποίηση θα την κάνει ο Yamaha. Ο Yamaha όμως δεν μπορεί να αποκωδικοποιήσει SACD ή DVD-A.(αποκωδικοποιεί μόνο DD και DTS) Oπότε πρέπει να συνδέσεις την 6κάναλη έξοδο του dvd player με την αντίστοιχη είσοδο του Yamaha.
 

Μηνύματα
402
Reaction score
2
Συμφωνώ με τον κο Μπλιάτσο, ο 650 παίζει απίθανα με το σετακι της JMLab, σε χώρους μέχρι 25τ.μ. Διαφωνώ με την τιμή, είναι γύρω στα 900ευρώ. Σίγουρα θα χρειαστείς αναλογική σύνδεση για Sacd.
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Τιμές και άλλα...

Υπάρχει κατάστημα που πουλάει τα JmLab σε αυτή την τιμή. Όποιος θέλει μπορώ να του στείλω με προσωπικό μύνημα την διεύθυνση. Απλά δεν το δίνω "στον αέρα" για να μην νομίσουν κάποιοι ότι προβάλλετε κάποιο συγκεκριμένο κατάστημα...
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.422
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top