Χώρος και Ηχεία

Μηνύματα
30
Reaction score
12
Καλησπέρα σε όλη την ομάδα,

Ήθελα τη γνώμη σας αν και το ερώτημα μου είναι λίγο θεωτητικό απλά θα ήθελα έστω και θεωρητικά να ακούσω τη γνώμη
πολύ πιο έμπειρων από εμένα στο χώρο της ακρόασης και του hi- end.
Έχω ένα μεγάλο ηχείο το Triangle Australe 260 τα οποια περίπου πριν απο 1,5 χρονο τα συνδυασα με ενα αρκετα δυνατο τελικό Parasound.Ωστόσο
το αποτέλεσμα δεν με ιακνοποιει νιώθω ότι το ηχείο μπουμαρει ότι έχει "γκάζια" και δεν μπορεί να τα βγάλει.( αναλυτικο με δυναμικα ) ( να σημειώσω τα bass reflex βρισκονται στην μποστινη πλευρα)
ΚΑι εδώ τώρα έρχομαι στο θέμα μου ο χώρος μου τώρα είναι στα 18 τ.μ. μακροστενοσ χώρος ( με τοίχο στην πίσω πλευρά από τον καναπές σε απόσταση μερί τα 3,0μ από τα ηχεία )και του χρόνου θα ενώσω ένα διπλανό δωμάτιο στον ίδιο χώρο και τότε το συνολικό εμδαβόν θα είναι περί τα 36 τ.μ και έχω την αίσθηση ότι μόλις πέσει ο ενδιάμεσος τοίχος το αποτέλεσμα θα είναι αρκετά καλύτερο και τα ηχεία θα αποδώσουν τα μέγιστα ? Θα ήθελα τη γνώμη σας αν ισχύει αυτό που έχω στο μυαλό μου και αν όντως ο τωρινός χώρος είναι το αρνητικό ... ( Ο χώρος όπως θα διαμορφωθεί θα έχει θέση ακρόασης περί τα 3,2 μέτρα)- ενώ τώρα είναι στα 2,7.

Σας ευχαριστώ πολύ
Διονύσης Αργυρεας Μήλος
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.940
Reaction score
77.621
Καλησπέρα σε όλη την ομάδα,

Ήθελα τη γνώμη σας αν και το ερώτημα μου είναι λίγο θεωτητικό απλά θα ήθελα έστω και θεωρητικά να ακούσω τη γνώμη
πολύ πιο έμπειρων από εμένα στο χώρο της ακρόασης και του hi- end.
Έχω ένα μεγάλο ηχείο το Triangle Australe 260 τα οποια περίπου πριν απο 1,5 χρονο τα συνδυασα με ενα αρκετα δυνατο τελικό Parasound.Ωστόσο
το αποτέλεσμα δεν με ιακνοποιει νιώθω ότι το ηχείο μπουμαρει ότι έχει "γκάζια" και δεν μπορεί να τα βγάλει.( αναλυτικο με δυναμικα ) ( να σημειώσω τα bass reflex βρισκονται στην μποστινη πλευρα)
ΚΑι εδώ τώρα έρχομαι στο θέμα μου ο χώρος μου τώρα είναι στα 18 τ.μ. μακροστενοσ χώρος ( με τοίχο στην πίσω πλευρά από τον καναπές σε απόσταση μερί τα 3,0μ από τα ηχεία )και του χρόνου θα ενώσω ένα διπλανό δωμάτιο στον ίδιο χώρο και τότε το συνολικό εμδαβόν θα είναι περί τα 36 τ.μ και έχω την αίσθηση ότι μόλις πέσει ο ενδιάμεσος τοίχος το αποτέλεσμα θα είναι αρκετά καλύτερο και τα ηχεία θα αποδώσουν τα μέγιστα ? Θα ήθελα τη γνώμη σας αν ισχύει αυτό που έχω στο μυαλό μου και αν όντως ο τωρινός χώρος είναι το αρνητικό ... ( Ο χώρος όπως θα διαμορφωθεί θα έχει θέση ακρόασης περί τα 3,2 μέτρα)- ενώ τώρα είναι στα 2,7.

Σας ευχαριστώ πολύ
Διονύσης Αργυρεας Μήλος
Καλησπέρα Διονύση
μου φαίνεται ότι μόλις περιέγραψες το πρόβλημα του χώρου σου

και φόρμουλα 1 να έχεις δεν μπορείς να τη βάλεις να τρέξει σε κατσικόδρομο....το lada θα το πάει αίμα....

μπορείς να ανεβάσεις φωτό να δούμε τι γίνεται?
 

Μηνύματα
3.093
Reaction score
8.875
Καλησπέρα σου,
Νομίζω ότι τα συγκεκριμένα ηχεία είναι τεράστια για τα 18 τ.μ δε φταίει ο ενισχυτής, αν έχεις και ειδικά τον Halo Α21 είναι ένας από τους καλύτερους δικάναλους.
Σίγουρα στα 36 τ.μ. τα ηχεία θα αναπνέουν καλύτερα και θα δείξουν τις αρετές τους, το θέμα είναι αν κάνεις υπομονή ένα χρόνο για την αλλαγή που σκέφτεσαι.
Τα ηχεία δεν είναι σαν τα αρώματα ..... ''τα ακριβά αρώματα μπαίνουν σε μικρά μπουκαλάκια'' ...
δε ξέρω αν με κατάλαβες ?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.444
Reaction score
125.864
Απομάκρυνε τον καναπέ από τον πισω τοιχο, πλησίασε πιο κοντά στα ηχεία.

Κάνα σπεκτρο υπάρχει;
Κάνα RT 60;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Καλησπέρα σε όλη την ομάδα,

Ήθελα τη γνώμη σας αν και το ερώτημα μου είναι λίγο θεωτητικό απλά θα ήθελα έστω και θεωρητικά να ακούσω τη γνώμη
πολύ πιο έμπειρων από εμένα στο χώρο της ακρόασης και του hi- end.
Έχω ένα μεγάλο ηχείο το Triangle Australe 260 τα οποια περίπου πριν απο 1,5 χρονο τα συνδυασα με ενα αρκετα δυνατο τελικό Parasound.Ωστόσο
το αποτέλεσμα δεν με ιακνοποιει νιώθω ότι το ηχείο μπουμαρει ότι έχει "γκάζια" και δεν μπορεί να τα βγάλει.( αναλυτικο με δυναμικα ) ( να σημειώσω τα bass reflex βρισκονται στην μποστινη πλευρα)
ΚΑι εδώ τώρα έρχομαι στο θέμα μου ο χώρος μου τώρα είναι στα 18 τ.μ. μακροστενοσ χώρος ( με τοίχο στην πίσω πλευρά από τον καναπές σε απόσταση μερί τα 3,0μ από τα ηχεία )και του χρόνου θα ενώσω ένα διπλανό δωμάτιο στον ίδιο χώρο και τότε το συνολικό εμδαβόν θα είναι περί τα 36 τ.μ και έχω την αίσθηση ότι μόλις πέσει ο ενδιάμεσος τοίχος το αποτέλεσμα θα είναι αρκετά καλύτερο και τα ηχεία θα αποδώσουν τα μέγιστα ? Θα ήθελα τη γνώμη σας αν ισχύει αυτό που έχω στο μυαλό μου και αν όντως ο τωρινός χώρος είναι το αρνητικό ... ( Ο χώρος όπως θα διαμορφωθεί θα έχει θέση ακρόασης περί τα 3,2 μέτρα)- ενώ τώρα είναι στα 2,7.

Σας ευχαριστώ πολύ
Διονύσης Αργυρεας Μήλος
Πρέπει επίσης να σημειωθεί ότι τα ηχεία είναι αμφίπολης εκπομπής στις υψηλές οκτάβες...

Πες μας όμως,όταν με το καλό πέσει το ενδιάμεσο τοίχωμα - υποθέτω ότι θα έχουν τηρηθεί οι παράμετροι ασφάλειας στο κτίσμα - σκοπεύεις ν'αλλάξεις τον προσανατολισμό στο όλο setup,ή μήπως θα εξακολουθεί η θέση ακρόασης να βρίσκεται σε καναπέ με τοίχωμα ακριβώς από πίσω;Καθότι τέτοια διαρρύθμιση κρίνεται άκρως ανεπιθύμητη εκ προοιμίου,δίχως καν να λογαριαζόταν οτιδήποτε άλλο...
 
Last edited:

Μηνύματα
30
Reaction score
12
Παιδια Καλησπέρα και παλι διαβασα τα μηνυματά .Ο τελικός έιναι πραγματι ο parasound a 21 που τον διαλεξα μετα απο πολλες ακροασεις σε τελικους με καλωσια ηχεια Atlas Hyper! Προενισχυτης επίσης Parasound. AΠαντω και προσαρτω καθ φωτογραφία κατοψης του χώρου. Ακόμα και όταν πεσει ό τοιχος η θεση ακροασης θα παραμείνει η ίδια απλα ο καναπεσ θα εχει χώρο να τραβηχτεί προς τα πισω ακι φυσικα ο ηχος που θα απλωθει στον χώρο και δεν θα αντανακλα στο τοιχο που βρίκεται τωρα πισω απο τον καναπε με αποτλεσμα να δημιουργείται αυτός ο βομβος. Νιωθω ότι το συστημα εχει γκαζια δηλαδη αλλα σαν κατι αν του παιρνει ανασες...
Νεα φωτογραφία με τη θε ση των ηχειων. Ακόμα και όταν πεσει ο τοιχος το setup δεν μπορεί να αλλαξει θεση βασει διαρυθμισης χώρου και πραγματων
 

Attachments

Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Παιδια Καλησπέρα και παλι διαβασα τα μηνυματά .Ο τελικός έιναι πραγματι ο parasound a 21 που τον διαλεξα μετα απο πολλες ακροασεις σε τελικους με καλωσια ηχεια Atlas Hyper! Προενισχυτης επίσης Parasound. AΠαντω και προσαρτω καθ φωτογραφία κατοψης του χώρου. Ακόμα και όταν πεσει ό τοιχος η θεση ακροασης θα παραμείνει η ίδια απλα ο καναπεσ θα εχει χώρο να τραβηχτεί προς τα πισω ακι φυσικα ο ηχος που θα απλωθει στον χώρο και δεν θα αντανακλα στο τοιχο που βρίκεται τωρα πισω απο τον καναπε με αποτλεσμα να δημιουργείται αυτός ο βομβος. Νιωθω ότι το συστημα εχει γκαζια δηλαδη αλλα σαν κατι αν του παιρνει ανασες...
Νεα φωτογραφία με τη θε ση των ηχειων. Ακόμα και όταν πεσει ο τοιχος το setup δεν μπορεί να αλλαξει θεση βασει διαρυθμισης χώρου και πραγματων
Αν οι θέσεις των ηχείων αντιπροσωπεύονται από τις γαλάζιες κουκκίδες με τον καναπέ εκεί που φαίνεται,δεν αναρωτιέμαι από που ν'αρχίσω,αλλά αν θα έπρεπε καν...ν'αρχίσω. :sneaky:
 

Μηνύματα
3.093
Reaction score
8.875
Σύμφωνα με το σχεδιάγραμμα που έβαλες και αν όντως οι μπλε κουκκίδες θα είναι τα ηχεία νομίζω και εγώ ότι θα είναι λάθος ως προς τι θέση ακρόασης.
Μήπως να επανεξετάσεις λίγο κάποιες αλλαγές στον χώρο σου.
Αν γίνεται μία πιο ορίτζιναλ φωτογραφία για να δούμε αν υπάρχουν έπιπλα στους τοίχους, τζάκι κτλ για να σε βοηθήσουμε όσο μπορούμε στον σχεδιασμό του χώρο με βάση τη καλύτερη θέση ακρόασης.
Φυσικά αν και εσύ θα θέλεις να μπεις σε αυτή τη διαδικασία.
Φιλικά ....
 

Μηνύματα
30
Reaction score
12
Καλησπέρα και Πάλι Παιδιά.
Φυσικά και υπάρχουν λαθοι ωστόσο όλοι ξέρετε ότι όταν φτιάχνουμε ένα σαλόνι έναν χώρο αργότερα σκεφτόμαστε για ηχεία μηχανήματα κλπ οι αλλαγές είανι δύσκολες.
Πράγματι τα ηχεία είναι οι μπλε κουκίδες. Σας Παραθέτω πιο κάτω φωτογραφίες από το χώρο ως έχει τώρα με τον τοίχο ο οποίος θα πέσει πίσω από τον καναπέ.
Βλέπετε ότι στα δεξιά από τα ηχεία υπάρχει τζάκι όποτε η μετακίνηση τους δεξιότερα είναι αδύνατη !
Ευελπιστώ μόνο ότι όταν ο χώρος ανοίξει πίσω από τον καναπέ να διορθωθούν πολλά και έστω να διορωθω τη θέση του καναπέ ώστε εγώ να βρίσκομαι όσο το δυνατόν στην κορυφή του τριγώνου!
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
30
Reaction score
12
Καλησπέρα και Πάλι Παιδιά.
Φυσικά και υπάρχουν λαθοι ωστόσο όλοι ξέρετε ότι όταν φτιάχνουμε ένα σαλόνι έναν χώρο αργότερα σκεφτόμαστε για ηχεία μηχανήματα κλπ οι αλλαγές είανι δύσκολες.
Πράγματι τα ηχεία είναι οι μπλε κουκίδες. Σας Παραθέτω πιο κάτω φωτογραφίες από το χώρο ως έχει τώρα με τον τοίχο ο οποίος θα πέσει πίσω από τον καναπέ.
Βλέπετε ότι στα δεξιά από τα ηχεία υπάρχει τζάκι όποτε η μετακίνηση τους δεξιότερα είναι αδύνατη !
Ευελπιστώ μόνο ότι όταν ο χώρος ανοίξει πίσω από τον καναπέ να διορθωθούν πολλά και έστω να διορωθω τη θέση του καναπέ ώστε εγώ να βρίσκομαι όσο το δυνατόν στην κορυφή του τριγώνου!
Οι πλαινοι ανατολικοί τοίχοι έχουν μεγάλες μπαλκονόπρτες όπως φαίνεται και στην κάτοψη
 


Μηνύματα
3.668
Reaction score
5.504
Τα ηχεία όπως είναι εκεί μέσα σίγουρα δεν παίζουν. Ειδικά αν λάβεις υπόψη ότι έχουν και μονάδα υψηλών γίνεται χαμός. Χωρίς καμία διάθεση ειρωνίας δεν ξέρω αν έχει νόημα να κάνεις οτιδήποτε αν δεν μπορείς να ξεκολλήσεις τα ηχεία ώστε να είναι η μπάφλα τουλάχιστον μπροστά από το έπιπλο και εσύ να βρεις τρόπο να είσαι ακριβώς στην κορυφή του τριγώνου. Σίγουρα θα χρειαστείς πυκνή απορρόφηση πίσω από τα ηχεία και μετά βλέπουμε για οποιαδήποτε βελτίωση...
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Καλησπέρα και Πάλι Παιδιά.
Φυσικά και υπάρχουν λαθοι ωστόσο όλοι ξέρετε ότι όταν φτιάχνουμε ένα σαλόνι έναν χώρο αργότερα σκεφτόμαστε για ηχεία μηχανήματα κλπ οι αλλαγές είανι δύσκολες.
Πράγματι τα ηχεία είναι οι μπλε κουκίδες. Σας Παραθέτω πιο κάτω φωτογραφίες από το χώρο ως έχει τώρα με τον τοίχο ο οποίος θα πέσει πίσω από τον καναπέ.
Βλέπετε ότι στα δεξιά από τα ηχεία υπάρχει τζάκι όποτε η μετακίνηση τους δεξιότερα είναι αδύνατη !
Ευελπιστώ μόνο ότι όταν ο χώρος ανοίξει πίσω από τον καναπέ να διορθωθούν πολλά και έστω να διορωθω τη θέση του καναπέ ώστε εγώ να βρίσκομαι όσο το δυνατόν στην κορυφή του τριγώνου!
Με σκαληνά τρίγωνα δεν γίνεται δουλειά,ακόμα και άμα γκρεμιζόταν ο τοίχος με τη μπαλκονόπορτα και γινόταν ο χώρος...ημιυπαίθριος.Θα μπορούσε ίσως να μετακινείται μια καρέκλα αντί καναπέ τουλάχιστον για ΄΄σοβαρότερες΄΄ ακροάσεις ώστε να τηρείται στοιχειώδης γεωμετρία...Όταν όμως η διαρρύθμιση καθορίζεται από ΄΄ανώτερη βία΄΄...
Υ.Γ εννοούσα ότι τα ηχεία έχουν μονάδα υψηλών στην πίσω πλευρά.
Εδώ φαίνεται να έχει διαφύγει του ίδιου του κατόχου... :wink:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.727
Reaction score
28.094
Φίλε μου έκανες το ίδιο λάθος που έκανα και εγώ το 2000 περίπου. Πήραμε λάθος ηχεία για το χώρο μας. Εμένα εκτός από ένα τουΐτερ και στην πίσω πλευρά έχει και ένα 6,5" woofer. Το κάθε ηχείο. Και τα 5, γιατί είναι 5.1.

Αυτά τα ηχεία θέλουν πολύ ελεύθερο χώρο, όχι μόνο δεξιά αριστερά αλλά και πίσω. Και το μισό μέτρο πίσω λίγο είναι.

Αν δεν μπορέσεις να τα τοποθετήσεις με τρόπο τέτοιο ώστε να συνδυάσεις ηχητική και αισθητική ποιότητα που να σε ικανοποιεί, άλλαξε τα.
 
Last edited:

TGD

Μηνύματα
7.266
Reaction score
7.282
Εγώ βλέπω ότι ούτε η τηλεόραση είναι απέναντι από τον καναπέ... Ας μπει σε μια περιστρεφόμενη βάση με την ηχομπάρα να στρέφεται μαζί με την τηλεόραση προς τον καναπέ και ένα σαμπ στη γωνία.
Με τέτοια τοποθέτηση είναι πεταμένα λεφτά το σύστημα.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.531
Reaction score
5.730
Αλλάζεις ριζικά την διαρύθμιση του χώρου ή δεν κάνεις τίποτα.
Πεταμένα λεφτά θα είναι οτιδήποτε και αν αλλάξεις σε μηχανήματα.
Αλλαγή θέσεων/διαρύθμισης και ακουστική φροντίδα του χώρου αν θες να βελτιώσεις κάτι έστω λίγο.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.607
Reaction score
37.994
Μετρησεις... mini dsp umic + rew.
στη πρασινη κουκιδα ειναι η θεση ακροασης ... το τριγωνο πρεπει να μεταφερθει καπου στο χωρο οπου μπορει να επιυεχθει η σωστη ισημερια συμμετρια. 🐒
1617026993700.png
 

Μηνύματα
30
Reaction score
12
Καλησπέρα. και πάλι,
Ευχαριστώ Παιδιά για τα μηνύματα σας...
Έτσι όπως είναι τώρα ο χώρος όπως φαίνεται και στην φωτό του χώρο (την πραγματική) ο καναπές είναι ακριβώς απέναντι από την τηλεόραση ακαι από τα ηχεία όπου και δημιυργείται τρίγωνο με απόσταση ακρόασης περί τα 2,7 μέτρα.
Η κάτοψη που σας έχω όπως και η θέση του καναπέ είναι αφού πέσει ο τοίχος (πίσω από τον καναπέ) και στην τότε διαμόρφωση του 'χώρου ... Πιστεύω ότι αν τραβήξω τα ηχεία μπροστά και φύγουν πιο μπροστά από το έπιπλο και όταν πέσει ο τοίχος ίσως αναπνεύσει το όλο σύστημα. Κοιτάξτε τα ηχεία αυτά δεν αγοράστηκαν για το χώρο τα είχε ο πατέρας μου στο δικό του σαλόνι 60 τ.μ. Ωστόσο θα προσπαθσησω να κάνω το καλύτερο για τον ήχο χωρίς να έρθει σε βάρος της αισθητικής του χώρου που θυμίζω πρόκειται για μια σαλονο τραπεζαρία και όχι για ένα studios όπου μπορείς να βαλεις αφρολεξ απορροφητικα υλικα κλπ. Ωστόσο εκτιμω τις γνωμες σας και το χρονο σας να με συμβυλεψετε για το καλυτερο δυνατον !Προς το παρων βεβαια και αν δεν υπαρξει η τελικη διαμορφωση του χωρου δεν προτιθεμαι να αλλαξω μηχανηματα γιατι μαλλον είναι τα τελαυταια που "φταίνε.
 

Μηνύματα
284
Reaction score
113
Κατά τη γνώμη μου ο χώρος 18τμ είναι μια χαρά. Νομίζω ότι δεν έχεις τοποθετήσει σωστά τα ηχεία σου στο χώρο ή πολύ πιθανό να υποοδηγούνται. Τα Triangle ξεγελάνε με την ευαισθησία που δηλώνουν, αλλά δυστυχώς θέλουν πολλά βατ για να οδηγηθούν σωστά.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.640
Μηνύματα
2.870.442
Members
37.924
Νεότερο μέλος
daemon76
Top