Χtz cinema s2 atmosphere

Μηνύματα
2.804
Reaction score
423
Πρόκειται για ενα ηχειο που δεν εχει την τυπικη σφραγιδα dolby atmos -προφανώς δεν έχουν πληρώσει την πιστοποίηση- είναι όμως μόνο αυτό για να γίνει ένα τυπικο ηχειο atmos μπορει να υποστηρίξει στήσιμο dolby atmos? θα μου πειτε ο χώρος σου και το υπόλοιπο στήσιμο μπορουν να υποστηρίξουν το πρωτόκολλο ?!!

δείχνει αρκετα vfm για την ποιότητα του, 5.25'' γουφερ. Ειναι βεβαια κλασικα αναισθητο 83db επισυνάπτω προδιαγραφες. Eδω το ηχειο.

Μπροστά έχω τα xtz 99.26 mkii κεντρικό το spirit 8 παλι από xtz και sub το jbl A120p 12''
. Εχω διαθέσιμο για να κλείσω το 5.1 τα dali sector 1 ( τα οποία ίσως αντικατασταθουν με τα cinema S5 dipole )

Ο χωρος μου είναι 6 Χ 4.5μ με ακροαση στα 3.5 , 4μ των 6μ και ακουω σε μετριες εντασεις.

Τώρα είμαι με τον sr 6006 και θέλω να πάω στον 3800.

Σαν ηχείο του θέματος πως το βλέπετε?

Τα dali είναι ασχετα στην συνθεση?

Ο 3800 θα τα καταφερει το 7.1 αν πάω σε φουλ xtz μιας και γενικά θέλουν ρευματα?

Δένει ο ηχος του denon με τα xtz?

Aναφερθηκε σε αλλο νημα ότι απαιτειται κρος τουλάχιστον 100. Θα ήθελα μια βοήθεια και σε αυτό το σχόλιο


www.xtzsound.eu

XTZ Cinema S2 wall/ceiling speaker - XTZ Sound in Balance
Perfect for Auro, Atmos and DTS X. Focused radiation thanks to special coax driver. Fits perfectly into the transparent cinema series sound.
www.xtzsound.eu
www.xtzsound.eu
Eνταξει λογικα δεν φτανουν klipsch rp-500sa ii Που εχουν όλες τις πιστοποιήσεις και είναι και ευκολα 93db αλλά εχουν και λιγοτερο απο τα μισο σε κοστος


Attachments
 

Μηνύματα
2.804
Reaction score
423
πιθανη προσθήκη ενος class D xtz A2-300 στα μπροστινά ανακουφίζει πολυ το θέμα?
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.525
Reaction score
5.710
Τι τοποθέτηση θες να κάνεις όμως;
Να μπει στο ταβάνι ? Στην σύγκλιση τοίχου/ταβανιού (σαν height δηλαδή);
Να μπει πάνω στα ηχεία για να στοχεύει ταβάνι και να παίξεις "Atmos effect μέσω ανάκλασης";
 

Μηνύματα
2.804
Reaction score
423
Αρχικά την εύκολη λύση πάνω από τα μπροστά ηχεία. Αν δεν δω διαφορά μετά ταβάνι-τοίχο.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.525
Reaction score
5.710
Τα ταβάνι/τοίχο θα σου δώσουν μακράν καλύτερο εφέ από οποιοδήποτε ηχείο τοποθετημένο ως "Dolby Enabled" (ανάκλασης).

Για ανάκλασης θες ιδανικά (αν όχι αποκλειστικά), ηχεία με narrow beamwidth για να πάρεις όσο γίνεται πιο πειστικό sound from above εφέ.
Με ένα wide dispersion ηχείο θα φεύγει αρκετός ήχος και στα πλάγια και θα κάνεις localize και κοντά στο πάτωμα/ηχείο τα εφέ που παίζει.

Review με σωστές μετρήσεις για τα ηχεία αυτά δεν βρίσκω, αλλά μάλλον κάνουν, απλά η XTZ δεν θέλησε να δώσει τα φράγκα στην Dolby για να πάρει και την σφραγίδα.
 

Μηνύματα
2.804
Reaction score
423
Το ηχείο του θέματος δεν είναι θεωρείται narrow beam ηχείο;
Ε και σε λίγα βίντεο που βρίσκεις για το ηχείο αυτό γράφουν ότι είναι Dolby atmos απλά δεν έχουν χώσει τα λεφτά για την πιστοποίηση και εξου και η τιμή τους
 



billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.525
Reaction score
5.710
Οκ το ξαναδιάβασα. Τα ηχεία του θέματος θεωρούνται narrow beam? :)
Η τελευταία μου φράση:

billpeppas said:
Review με σωστές μετρήσεις για τα ηχεία αυτά δεν βρίσκω, αλλά μάλλον κάνουν, απλά η XTZ δεν θέλησε να δώσει τα φράγκα στην Dolby για να πάρει και την σφραγίδα.
απαντάει καθολικά στην ερώτηση σου.
Πρέπει να είναι narrow beam.
Δεν υπάρχει όμως ούτε documentation, ούτε review με μετρήσεις για να το επιβεβαιώσουμε.
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.525
Reaction score
5.710
Ο 3800 θα σηκώνει εύκολα την 5αδα ή 7αδα των xtz?
Άνετα σε τέρμα γκάζι όχι, καλά για λογικές στάθμες ναι.
Ψύξη φρόντισε να του βάλεις γιατί αλλιώς θα φτιάχνεις medium rare φιλέτα πάνω του.
Στο μέλλον αν θες του κοτσάρεις τελικό/τελικούς και του δίνεις ένα boost :)
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Υπάρχει εύκολο work around , του αλλάζει τους , τον σένσορα θερμοκρασίας , στην ψύκτρα , με κάποιον άλλο με χαμηλώτερο όριο , ανάβουν πιό νωρίς οι ανεμιστήρες , και καθάρισε.
 

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Γενικά θα σου πω ότι όσο θες το τραβάς από θέμα κόστους. Η xtz γενικά έχει δείξει ότι είναι τίμια εταιρεία αλλά όπως είπε και ο @billpeppas παραπάνω δεν υπάρχουν μετρήσεις. Τα 83 db ευαισθησία είναι λίγο από τη μια πλευρά από την άλλη για ατμός τα θες οπότε δεν θα έχουν πρόβλημα πιθανότητα. Ακούς έτσι κι αλλιώς από μεγάλη απόσταση και αφού δεν σε νοιάζουν οι εντάσεις την δουλειά τους θα την κάνουν. Το μόνο σίγουρο είναι ότι πρέπει να μπουν στο ταβάνι ωστόσο.
 




Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Πρόκειται για ενα ηχειο που δεν εχει την τυπικη σφραγιδα dolby atmos -προφανώς δεν έχουν πληρώσει την πιστοποίηση- είναι όμως μόνο αυτό για να γίνει ένα τυπικο ηχειο atmos μπορει να υποστηρίξει στήσιμο dolby atmos? θα μου πειτε ο χώρος σου και το υπόλοιπο στήσιμο μπορουν να υποστηρίξουν το πρωτόκολλο ?!!

δείχνει αρκετα vfm για την ποιότητα του, 5.25'' γουφερ. Ειναι βεβαια κλασικα αναισθητο 83db επισυνάπτω προδιαγραφες. Eδω το ηχειο.

Μπροστά έχω τα xtz 99.26 mkii κεντρικό το spirit 8 παλι από xtz και sub το jbl A120p 12''
. Εχω διαθέσιμο για να κλείσω το 5.1 τα dali sector 1 ( τα οποία ίσως αντικατασταθουν με τα cinema S5 dipole )

Ο χωρος μου είναι 6 Χ 4.5μ με ακροαση στα 3.5 , 4μ των 6μ και ακουω σε μετριες εντασεις.

Τώρα είμαι με τον sr 6006 και θέλω να πάω στον 3800.

Σαν ηχείο του θέματος πως το βλέπετε?

Τα dali είναι ασχετα στην συνθεση?

Ο 3800 θα τα καταφερει το 7.1 αν πάω σε φουλ xtz μιας και γενικά θέλουν ρευματα?

Δένει ο ηχος του denon με τα xtz?

Aναφερθηκε σε αλλο νημα ότι απαιτειται κρος τουλάχιστον 100. Θα ήθελα μια βοήθεια και σε αυτό το σχόλιο


www.xtzsound.eu

XTZ Cinema S2 wall/ceiling speaker - XTZ Sound in Balance
Perfect for Auro, Atmos and DTS X. Focused radiation thanks to special coax driver. Fits perfectly into the transparent cinema series sound.
www.xtzsound.eu
www.xtzsound.eu
Eνταξει λογικα δεν φτανουν klipsch rp-500sa ii Που εχουν όλες τις πιστοποιήσεις και είναι και ευκολα 93db αλλά εχουν και λιγοτερο απο τα μισο σε κοστος


Attachments
Μια που δεν εγινε καμια αναφορα σε καποια προβληματα που εντοπισα ειπα να κανω ενα σχολιο.
Κατ αρχην, το να εχεις εμπρος ηχεις ιδιας μαρκας δεν αρκει. Πρεπει να ειναι και ιδιας σειρας. Τα 99.26 δεν εχουν καμια σχεση με τα υπολοιπα.
Το κεντρικο, εχει το κλασσικο προβλημα που εχουν το 95% των κεντρικων ηχειων που κυκλοφορουν στην αγορα.
Αυτη η διαταξη με τουιτερ στη μεση και δυο μιντ-γουφερ εκατερωθεν, μπορει να βολευει αισθητικα αλλα ειναι παντελως ακαταλληλη για σοβαρο ηχο.
Το κεντρικο της Cinema σειρας της XTZ καπως μειωνει το προβλημα με την σχετικα χαμηλη συχνοτητα κρος στα 1.2Κ αν και κατα τη γνωμη μου για να μην υπαρχει προβλημα ειναι απαραιτητο να υπαρχει μιντ-τουιτερ σε καθετη διαταξη που να παιζει τουλαχιστον απο τα 800Hz, και ιδανικα, απο τα 500 η και πιο κατω. Αν δεν καταλαβαινεις τον λογο που η κλασσικη οριζοντια διαταξη ΜΤΜ ειναι ακαταλληλη για κεντρικο ηχειο δες αυτο το βιντεο Η αυτο Το S2 Atmosphere φαινεται να ειναι μια χαρα επιλογη για ηχειο Atmos, το πιο πιθανο ειναι οτι ισχυει οτι ειπαν και οι προηγουμενοι.
Το S5 dipole 3X ομως που ειδα να εχεις βαλει στο ματι ΔΕΝ ειναι καταλληλο για Dolby Atmos διαταξη μια που πλεον η Dolby εχει απορριψει τα διπολα και τα αμφιπολα ηχεια απο τα προτεινομενα για τα καινουρια φορμα ηχου.
Κατα τη γνωμη μου η ανομοιογενεια των ηχειων θα σου στερησει πολλους ποντους απο το επιθυμητο αποτελεσμα ειδικα σε σχεση με το ποσο που θα εχει δαπανηθει.
Στη θεση σου πριν αλλαξω ενισχυτη και πριν βαλω Atmos ηχεια θα εξασφαλιζα τον νουμερο ενα κανονα στη συνθεση ηχειων Home Cinema: Τα τρια εμπρος ηχεια αν οχι απολυτως ιδια, τουλαχιστον ιδιας σειρας και με το κεντρικο να εξασφαλιζει ευρεια διασπορα στον οριζοντιο αξονα. Πρωτα βρισκεις κεντρικο που να σου εξασφαλιζει αυτο και μετα παιρνεις τα L/R που του ταιριαζουν.
Στα υπολοιπα ηχεια η ανομοιογενεια συγχωρειται μεχρι ενα βαθμο.
Μια καλη ιδεα για να μην χασεις χρηματα ειναι να παρεις αλλο ενα Spirit 6 και να χρησημοποιησεις αυτα για surround, να βρεις τρια σωστα ηχεια για την εμπρος τριαδα και αργοτερα οταν πας σε atmos να χρησημοπιησεις στη θεση των atmos τα 99.26.
Α ναι, και ενα δευτερο sub.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.804
Reaction score
423
Περιμένω να ερθει ο xtz edge A2-300 με τα s2 που παρήγγειλα τελικά τα διπολα δεν τα προχώρησα να τα κουμπώσω στον 6006.
Έβαλα σε λειτουργία πάλι τα Dali και βλέπουμε.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Μερικα κεντρικα που θα μπορουσε να ειναι υποψηφια.
Διαλεγεις ποιο σου αρεσει και μετα παιρνεις και τα αντιστοιχα L/R.
Λογω της μεγαλης αποστασης ακροασης, διαλεξε καλυτερα αυτα με τα μεγαλυτερα γουφερ και φροντισε να εχει διαθεσιμα L/R επισης με μεγαλα γουφερ. Τα ηχεια με 5.5" γουφερ ξεχασε τα και ως ελαχιστο, διπλα 6.5"
Περιμένω να ερθει ο xtz edge A2-300 με τα s2 που παρήγγειλα τελικά τα διπολα δεν τα προχώρησα να τα κουμπώσω στον 6006.
Έβαλα σε λειτουργία πάλι τα Dali και βλέπουμε.
Παρε τωρα που εχει καλη τιμη αλλο ενα Spirit 6 να τα βαλεις surround. ειναι λεπτα και λευκα και ειναι οτι πρεπει για αυτη τη θεση αν μπουν καθετα. Για κεντρικο δεν κανει.
 

Μηνύματα
2.804
Reaction score
423
Ήρθε ο xtz edge A2-300 και πραγματικά τα ηχεία μου ξανασυστηθηκαν!
Απίστευτη αναβάθμιση για τα λεφτά του!
Από το 65 της στάθμης στον 6006 που ξελαφρωσε νιώθεις κλωτσημα στο στήθος!
Πρώτη φορά άκουσα σωστά και το κεντρικό λες και κούμπωσε και αυτό στον τελικό.
Φοβερή δύναμη ο xtz δεν το περίμενα.
Ανέβασα εντάσεις και το σασί του τελικού τελείως δροσερό.
Δεν έχω ακούσει μουσική αλλά σε νετφλιξ φοβερή διαφορά σε όλα τα ηχεία όχι μόνο εκεί στα μπροστινά, τα οποία φυσικά μετά από 10 χρόνια επιτέλους κουνηθηκαν και δείξανε δόντια.
Σε επίπεδο νέου avr που ψάχνω θέλω πλέον μόνο σύγχρονα φόρμα preouts και dirac.
Αν υπάρχει κάτι φθηνότερο από 3800 ενημερώστε με.
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.422
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top