ΨΗΦΙΣΤΕ!!!!!!!!

ΘΑ ΒΑΖΑΤΕ DVDp & TV ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΑΣ?

  • Οχι

    Votes: 0 0,0%
  • Δεν ξέρω/ Δεν είμαι σίγουρος

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    28

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Γιάννη μου, εγώ προσωπικά το θεωρώ ακρότητα το Car Cinema...
Προτιμώ να διαθέσω τα χρήματα για κάτι περισσότερο χρήσιμο. Σίγουρα υπάρχουν ποιο "σοφές" επενδύσεις. Δόξα Το Θεό, έχουμε 2-3 ακριβά χόμπυ και θέλουμε να μένει και κατιτις να αγοράζουμε μια μπουκιά ψωμί!! :wink:

[Πριν λίγες μέρες σταμάτησε στα φανάρια δίπλα μου ένας τύπος με μια Ascona 15ετίας τουλάχιστον και είχε μέσα μια οθονάρα ΝΑ - με το συμπάθιο κιόλας!! Έκανα φιλότιμες προσπάθειες να μη γίνω κακός....Το γέλιο μου το έριξα πάντως!Να ΄ναι καλά το παλικάρι! :roll: ]
 


Μηνύματα
33
Reaction score
0
Γιωργος Ανδρεαδης said:
ΟΧΙ
Τι ειμαι εγω? Ο μ***ς που οδηγει και οι επιβατες να βλεπουν ταινιουλες???
Και το οτι κοιμουνται την ωρα που οδηγω πολυ τους ειναι.... :evil:
Στο κάτω κάτω, άμα θέλουν ταινίες, ας πληρώσουν αυτοί !
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Σωστά!!
Και το ότι τους έχω βάλει και πίσω ηχεία και μάλιστα καλά(να ακούνε και λίγη μουσική) είναι παραπάνω από ότι πρέπει! :evil:

Και τους κουβαλάς (να γλυτώνουν και τα ΤΑΧΙ) και να έχουν κι απαιτήσεις!

Αν γινόταν θα έπαιρνα διθέσιο (που λέει και η Πρωτοψάλτη) για να ησυχάσω απ' το χαμαλίκι! :twisted:
 

Μηνύματα
5.784
Reaction score
14
:D Καλησπέρα. Δεν ξέρω,αλλά σκέφτομαι ότι και το DVD είναι κάτι σαν το κινητό που κάποτε λέγανε κάποιοι, ότι <<τι να το κάνω, αυτό το χρειάζονται οι επιχειρηματίες...>> και τώρα δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην έχει 2. Μεγαλώσαμε και οι επιθμίες μας έγιναν ανάγκες. Οψόμεθα. :mrgreen:
 

Μηνύματα
20.125
Reaction score
14.509
[glow=blue][/glow][highlight=blue][/highlight][align=left][/align]Ψηφισα κι εγω "ΝΑΙ".Την τηλεοραση και την επικοινωνια με Δορυφορο GPS την διαθετουν τ αυτοκινητα που χρησιμοποιω ηδη.Αυτο που δεν γνωριζα ηταν οτι υπαρχει δυνατοτητα υποδοχης DVD!Θα ηταν πολυ πρακτικο ιδιαιτερα για να απασχολουνται τα παιδια που συνεχως ρωτουν "Φτανουμε;-Ποτε θα φτασουμε;" Ενω μ αυτον τον τροπο,τους βαζεις μια ταινια του Ντισνευ και εξαλειψες την γκρινια. :wink:

Επιτρεπεται ομως η χρηση της εικονας εν κινησει του αυτοκινητου;;;
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
[glow=blue][/glow][highlight=blue][/highlight][align=left][/align].......
Επιτρεπεται ομως η χρηση της εικονας  εν κινησει του αυτοκινητου;;;
Σαφως και δεν επιτρεπεται ειδικα για τον οδηγο και συνοδηγο επειδη ειναι σιγουρο οτι θα αποσπαται η προσοχη του...
Μεχρι να ψηφιστει addition στον υπαρχοντα νομο για τη χρηση κινητου οταν οδηγει καποιος.... Φαντασου να φας κληση με αιτιολογια "παρακολουθηση ταινιας" :mrgreen:

Γενικοτερα παντως οι συσκευες αναπαραγωγης εικονας των αυτοκινητων εχουν ενα επιπλεον καλωδιακι μεσω του οποιου ενεργοποιειται η εικονα στο αντιστοιχο display του οδηγου μονο μολις τραβηχτει το χειροφρενο, οταν δηλαδη το οχημα ειναι ακινητοποιημενο...
Βεβαια αν το συνδεσεις μονιμα στη γειωση του αυτοκινητου κανει την ιδια δουλεια με το σηκωμενο χειροφρενο... Τρια πουλακια καθονταν και πλεκανε πουλοβερ δηλαδη...
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Θεωρώ κάτι τέτοιο υπερβολή για το αυτοκίνητο που διαθέτω.
Αν όμως είχα limo και ιδιωτικό σωφέρ και έκανα μακρινά συνεχή ταξίδια ρουτίνας, σίγουρα θα έβαζα. :)
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
[glow=blue][/glow][highlight=blue][/highlight][align=left][/align]Ψηφισα κι εγω "ΝΑΙ".Την τηλεοραση  και την επικοινωνια με Δορυφορο GPS  την διαθετουν τ αυτοκινητα που χρησιμοποιω ηδη.Αυτο που δεν γνωριζα ηταν οτι υπαρχει δυνατοτητα υποδοχης DVD!Θα ηταν πολυ πρακτικο ιδιαιτερα για να απασχολουνται τα παιδια που συνεχως ρωτουν "Φτανουμε;-Ποτε θα φτασουμε;" Ενω μ αυτον τον τροπο,τους βαζεις μια ταινια του Ντισνευ και εξαλειψες την γκρινια.   :wink:

Επιτρεπεται ομως η χρηση της εικονας  εν κινησει του αυτοκινητου;;;
Χριστίνα, καλώς ήρθες & στον κόσμο του CarAudio (μια και αυτό είναι το πρώτο σου μήνυμα!!)
Στο θέμα μας τώρα.........

Το ζήτημα για την χρήση της εικόνας εν κινήσει, δεν είναι στο κατα πόσο νομιμοποιείται ή όχι, αλλά πόσο ασφαλής είναι για τον οδηγό του οχήματος!
Για τους επιβάτες, προφανώς και δεν υπάρχει πρόβλημα........
Το λάθος ξεκινά απ' την στιγμή που ο οδηγός ρίχνει (έστω και κλεφτές) ματιές σε αυτά που δείχνει η οθόνη εν κινήσει......

Ο βασικός κανόνας είναι να ΜΗΝ αποσπάται η προσοχή του κατά την οδήγηση. Ποιός όμως δεν θα έμπαινε στον πειρασμό να λοξοκοιτάξει έστω και λίγο προς μια οθόνη που δείχνει κάτι στα 30-40 εκατοστά δίπλα του?

Πιστεύω πως ιδανικά είναι η μπροστινή οθόνη (2-DIN ή Flip-top) που υπάρχει στο ταμπλό, να δείχνει μόνο τις βασικές λειτουργίες χειρισμού της πηγής και μάλιστα να έχει και ρύθμιση Black-panel (όπως τα όργανα στα SAAB) ώστε να σβήνει μετά από 10-15 δευτερόλεπτα μετά την τελευταία χρήση και ιδιαίτερα την νύχτα που η υψηλή φωτεινότητά της θα αποσπούσε την προσοχή του οδηγού!!
Κάτι τέτοιο προς το παρόν δεν υπάρχει και καλό θα ήταν να γίνει.

Αντιθέτως, οι πίσω οθόνες (στηριγμένες στα μπροστινά προσκέφαλα ή στην οροφή) πρέπει να δουλεύουν, ανεξάρτητα της κίνησης ή όχι του οχήματος για να βοηθούν στο ξεκούραστο ταξίδι των επιβατών, ιδιαίτερα των μικρών ηλικιών (όπως πολύ σωστά αναφέρεις)
Επιπλέον, θα πρέπει όταν παρακολουθούν μια ταινία, να ακούνε με ακουστικά για να μην ακούει ο οδηγός τους ήχους της ταινίας (κατ' αρχήν) και έτσι να μπορεί να εστιάσει την ακοή του σε περιβάλλοντες ήχους που θα εξασφαλίσουν την απρόσκοπτη συνέχιση του ταξιδίου (πχ τα υπόλοιπα οχήματα στον δρόμο, ήχους του οχήματος που μπορεί να τον προειδοποιήσουν για ενδεχόμενη βλάβη σε κάποιο τμήμα του οχήματος κ.ο.κ)


Γιάννης Κολιαβάς said:
Θεωρώ κάτι τέτοιο υπερβολή για το αυτοκίνητο που διαθέτω.
Αν όμως είχα limo και ιδιωτικό σωφέρ και έκανα μακρινά συνεχή ταξίδια ρουτίνας, σίγουρα θα έβαζα.
Δεν νομίζω ότι είναι υπερβολή, και μάλιστα σε 2-3 χρόνια που οι τιμές θα πέσουν κατακόρυφα, πιθανότατα να το δεις με άλλο μάτι!

Βέβαια Γιάννη, αν ήσουν μεγαλοστέλεχος και κυκλοφορούσες με limo & σοφέρ, στο αυτοκίνητο σου δεν θα ήθελες μόνο οθόνες για να βλέπεις ταινίες αλλά θα ήθελες και.....μπαρ, και υπολογιστή με σύνδεση internet, και καθίσματα με μασάζ και εξαερισμό κ.ο.κ. :wink: :wink: :wink:
Χώρια που οι οθόνες που συζητάμε στα προσκέφαλα θα σου φαίνονταν μικρές, γιατί για να έχεις όλα τα προηγούμενα θα είχες επίσης και την ηλικία των 60+ με όλα τα προβλήματα....οράσεως!!! :roll: :roll:
 


Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Δείτε κι αυτή:



:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
 



Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Παντως χθες που περασα μια βολτα απο το PRAKTIKER ειδα οτι ειχαν σε καλη τιμη και ''κακη'' μαρκα οθονες ή μαλλον σκιαδια ηλιου με την οθονη πανω τους...
sorry αλλα δεν θυμαμαι τιμη, αν και νομιζω γυρω στα 150Ε το ενα...
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Παντως χθες που περασα μια βολτα απο το PRAKTIKER ειδα οτι ειχαν σε καλη τιμη και ''κακη'' μαρκα οθονες ή μαλλον σκιαδια ηλιου με την οθονη πανω τους...
sorry αλλα δεν θυμαμαι τιμη, αν και νομιζω γυρω στα 150Ε το ενα...

Γιώργο, οι οθόνες ΔΕΝ είναι το ακριβό κομμάτι της κατασκευής!
Ακριβά είναι τα υπόλοιπα...............

Κυρίως η πηγή που θα στείλει το σήμα και θα μπορείς να ελέγξεις τις οθόνες!
Εκεί είναι κυρίως τα λεφτά...........

Αλλά επίσης, θα πρέπει να αγοράσεις extra: TV tuner, DVDplayer, ampifier 5.1, και βέβαια η τοποθέτηση όλων αυτών! (και ιδιαίτερα του κεντρικού ηχείου που θα πρέπει να τοποθετηθεί στο ταμπλό με ειδική κατασκευή. Και είναι ελαχιστότατα τα αυτοκίνητα που σου δίνουν την δυνατότητα εύκολης τοποθέτησης αυτόύ!!)

Και αν συνεχίσουμε και σε GPS+Navigator (γιατί σίγουρα θα μπεις στον πειρασμό για αυτά όταν θα έχεις τις οθόνες....) τότε αρχίζουμε να πετάμε ήδη στο.....διάστημα!!

:( :( :( :( :( :( :( :( :(
 

Μηνύματα
15.032
Reaction score
20.786
αν παρεις επωνυμη οθονη θα πληρωσεις και για αυτη. τωρα σε κατι λιγοτερο επωνυμο θα δωσεις μια 300αρα για καθεμια, αλλα θα πρεπει να τη δεις σε λειτουργια πριν για να ξερεις τι θα παρεις (γιατι ναι μεν ειναι ολες φασον ,αλλα υπαρχουν καλες και κακες)
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
αν παρεις επωνυμη οθονη θα πληρωσεις και για αυτη. τωρα σε κατι λιγοτερο επωνυμο θα δωσεις μια 300αρα για καθεμια, αλλα θα πρεπει να τη δεις σε λειτουργια πριν για να ξερεις τι θα παρεις (γιατι ναι μεν ειναι ολες φασον ,αλλα υπαρχουν καλες και κακες)

Σωστά Παναγιώτη!
Αλλά για να βλέπουν παιδιά (ή οι "τζαμπατζίδες".......) δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πληρώσουμε πολύ παραπάνω!

Αυτό που χρειάζεται να ελέγξουμε είναι κυρίως από contrast τι παίζουν γιατί το αυτοκίνητο είναι δύσκολος χώρος, ιδιαίτερα για παρακολούθηση προγράμματος κατά την διάρκεια της μέρας (που υπάρχει πολύ φως)
 

Μηνύματα
15.032
Reaction score
20.786
δεν υπαρχει προβλημα θεασης απο καλες οθονες οποιαδηποτε ωρα της ημερας (για αυτον το λογο χρειαζεται αυτη η δοκιμη)
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
δεν υπαρχει προβλημα θεασης απο καλες οθονες οποιαδηποτε ωρα της ημερας (για αυτον το λογο χρειαζεται αυτη η δοκιμη)
Παναγιώτη, αυτό ακριβώς εννοούσα με τον έλεγχο του contrast!
Mια δοκιμή δεν έβλαψε ποτέ κανέναν!! :wink: :wink: :wink:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.325
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top