Ψαχνω οθονη προβολεα 120'' wide screen.

  • Thread starter HomeCinema-Maniac
  • Ημερομηνία δημιουργίας

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Σπυρο μαλλον θα εγκαινιασουμε το συστημα με το μουντιαλ Ανδρεα επιτρεποντος!
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
lakiss51 said:
Σπυρο μαλλον θα εγκαινιασουμε το συστημα με το μουντιαλ Ανδρεα επιτρεποντος!
Ο Ανδρεας χατηρια δεν χαλαει :lol:

Υ.Γ.Βαγγελη , επειδη δεν μπορω να σου απαντησω στα π.μ. , η απαντηση μου ειναι "κανενα προβλημα" :wink:
 

H

HomeCinema-Maniac

Guest
Dream Gr θα ηταν ευχαριστω να δω photo με τα ταμπελακια μας να δω τι εκανες και εσυ... Τα πλαστικοποιησες μαζι με το mdf εντελει η μονο το Α4 οπως εγω?
Andrew ΝΑΙ ειναι αληθεια οτι σωθηκα οπως επισης οτι ζηλευεις που σωθηκα απο τον γαμο ενω εσυ οχι!!! :lol: :lol: :lol:
Οσο για την οθονη μου θα την βαλω αγγελια GR οπως ειπες...
120'' και wide screen.
Aν και στην τετραγωνη το ιδιο πραγμα βλεπεις απλα ειναι αλλη φαση η αισθηση του κατεβασμενου wide πανιου.
Θα ψαξω να βρω κανα μαγαζι που να εχει ποικιλια απο οθονες να δω τι μου αρεσει...
Εχει να προτινει κανεις κανα καλο μαγαζι???
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Ο Ανδρεας χατηρια δεν χαλαει :lol:

Υ.Γ.Βαγγελη , επειδη δεν μπορω να σου απαντησω στα π.μ. , η απαντηση μου ειναι "κανενα προβλημα" :wink:
Ανδρεα εννοεις οτι το Σαββατο θα φορτωσω την "alfa" μου και την καρτα μου;
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
lakiss51 said:
θα φορτωσω την "alfa" μου και την καρτα μου;
Δημητρόπουλος....?????? εχει station wagon ο κυριος Lakiss??? Να δώ που θα βάλεις την οθόνη σου!!!!
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Δημητρόπουλος....?????? εχει station wagon ο κυριος Lakiss??? Να δώ που θα βάλεις την οθόνη σου!!!!
Γιατι ποσο ειναι η οθονη; πανω απο 2,50μ. Μισο λεπτο παω να μετρησω το αυτ/το!!!
Ανετα στα 2,50μ και λοξα λιγο παραπανω . Μιλαμε για οθονη 110¨¨
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
lakiss51 said:
Δημητρόπουλος....?????? εχει station wagon ο κυριος Lakiss??? Να δώ που θα βάλεις την οθόνη σου!!!!
Γιατι ποσο ειναι η οθονη; πανω απο 2,50μ. Μισο λεπτο παω να μετρησω το αυτ/το!!!
Ανετα στα 2,50μ και λοξα λιγο παραπανω . Μιλαμε για οθονη 110¨¨
Στην κάρτα μπαίνει σε δόσεις στην ΑΛΦΑ "ΙΝ ΟΝΕ GO" θα σου υπολογίσω την κούτα. 250 μονο το πανί +40 ποντους το στραντζαριστό κουτί της = 290 και βάλε + 20 πόντοι τα προστατευτικά φελιζόλ αριστερά δεξια

310 χαλαρά και 30 χ 30 το πάχος του κουτιού.

Για μετρα...!!!
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Oxι ρε γμτ! Αρα θα παει με φορτηγο; ή θα βαλω σχαρα (μπα αποκλειεται). Με λιγο ανοιχτη πορτα στη εθνικη; θα με πανε μεσα! ασε που ουτε μουσικη θα ακουω. Εμπλεξαααα;
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
lakiss51 said:
Oxι ρε γμτ! Αρα θα παει με φορτηγο; ή θα βαλω σχαρα (μπα αποκλειεται). Με λιγο ανοιχτη πορτα στη εθνικη; θα με πανε μεσα! ασε που ουτε μουσικη θα ακουω. Εμπλεξαααα;
αν την βγάλεις απο το κουτί της γίνεται 275 το πολύ χ 15 χ 15 πάιζει τώρα? φέρνεις και δυο κουβέρτες και την πάς κιλιμάτος!!!!
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Καλη η συμβουλη ! θα......το σκεφτουμε (οταν ερθει η ωρα η καλη!)
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Ανδρεα κατι σου εγραψα με πμ. Αν δεν μπορεις να το διαβασεις πες μου που να σου το ποσταρω (δεν ειναι κατι απορρητο, μα.....)
 

H

HomeCinema-Maniac

Guest
Τα πανιά που είναι wide screen στις 120’’ τι aspect ratio εχουν?
Τι προτείνετε να παρω?
Αν κανω παραγγελιά για 120’’ ειδικό για aspect ratio 2.35.1 που είναι οι περισσότερες ταινίες τι χανω?
Στα αλλα format θα μπορω να βλεπω η θα πρεπει να μικρύνω την εικόνα κατά συνέπεια να μου αφηνει κενο και πανω αλλα και στα πλαγια?
Για πειτε γνωμες παρακαλω…
 


ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΚΟΥΚΟΥΡΑΚΗΣ

απο-Συντονιστής
Μηνύματα
3.190
Reaction score
187
1) Απο 4 μετρα η 120αρα μου φαινεται μια χαρα εφοσον μιλαμε πλεον για HD και 720. Αν θα επαιρνα εγω οθονη σημερα θα κοιταζα και να εχει κερδος μεχρι 1,3 ωστε να μη χανω φωτεινοτητα λογω μεγεθους.
2) Ε οχι και μπουρδελε το κοκκινο!!!!!!


:lol: :lol:
 

Μηνύματα
1.541
Reaction score
5
παντως εγω στα 4 μετρα με οθονη 105" ειμαι οριακα... σε μερικους φαινετε λιγο μεγαλη... εμενα μου αρεσει, αν και ισως 95" να ηταν η χρυση τομη... αλλα η διαφορα απο τις 95" ηταν 10ευρω... οποτε ειπα να παρω κατι που στο κατω κατω, αν δε μου αρεσε, ευκολα το εσπρωχνα στην αγορα, μιας και την πηρα απο το ebay.de σε τρελλη τιμη...

στις 120" ισως τα 4,5 μετρα να ηταν καλυτερα, γιατι αλιως το ματι θα παιζει πολυ, δεξια-αριστερα... και ετσι και σου ερθει κανενας με τασεις επιλυψιας... δεν θα ηταν τοσο ευχαριστο να σου πεσει κατω με σπασμους κατα τη διαρκεια του εργου!!! :shock:

οπως επισης για μικρα παιδια παλι θα ειναι υπερβολη που εχουν πιο ευαισθητα νευρα απο εμας...
 

H

HomeCinema-Maniac

Guest
Που μπορω να βρω το υψος και το πλατος του μηκους μιας 1.85.1 ταινιας όταν αυτή προβάλλετε σε 120’’ και το αντιστοιχο για τα αλλα aspect ratio όπως το 2.35.1 και 2.40.1
Θελω να δώσω παραγγελια για δικο μου πανι στη Dalite και δεν μπορω να καταλαβω τις διαφορες.
Η θα πρεπει να νοικιασω 3 ταινιες με 3 διαφορετικα aspect ratio και να μετρησω στο τοιχο τις διαστασεις για 120’’ προβολης.
Βασικα θελω να φτιαξω ένα πανι 2.35.1 η ένα 2.40.1 αφου σε λιγα χρονια θα γινει ένα εκ των δυο το στανταρ aspect ratio.
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Το πλατος και οι ιντσες απο τους κατασκευαστες μετριωνται με βαση το 16:9 (1.78:1 περιπου).
Πα σου προτεινα να φτιαξεις ενα πανι 16:9. Ετσι κι αλλιως το πλατος ειναι κατι σταντας σε σχεση με το χωρο σου. Δε μπορεις να βαλεις πχ 3,5μ πλατος πανι επειδη -λεω τωρα- τοσο πρεπει να ειναι το πλατος του σε 2,35:1 για να εχεις 120".

Το HD 1920:1080= 1.777...8, ειναι 16:9=1,777....8 , αρα σκεξου ποιο θα ειναι το στανταρ στο μελλον.
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
HomeCinema-Maniac said:
Που μπορω να βρω το υψος και το πλατος του μηκους μιας 1.85.1 ταινιας όταν αυτή προβάλλετε σε 120’’ και το αντιστοιχο για τα αλλα aspect ratio όπως το 2.35.1 και 2.40.1
Θελω να δώσω παραγγελια για δικο μου πανι στη Dalite και δεν μπορω να καταλαβω τις διαφορες.
Η θα πρεπει να νοικιασω 3 ταινιες με 3 διαφορετικα aspect ratio και να μετρησω στο τοιχο τις διαστασεις για 120’’ προβολης.
Βασικα θελω να φτιαξω ένα πανι 2.35.1 η ένα 2.40.1 αφου σε λιγα χρονια θα γινει ένα εκ των δυο το στανταρ aspect ratio.
μανιακε, καλέ μου φίλε πάρε ενα φορμουλάκι

http://www.carltonbale.com/ht/calculator/theater_calculator_v2.6.xls

βαζεις οτι θες aspect ratio, diagonal, και σου υπολογίζει τα πάντα
 

H

HomeCinema-Maniac

Guest
Ευχαριστω Dream Gr ευχαριστω και εσενα Ανδρεαδη αν και εσυ μου εβαλες ασκηση να λυσω! :lol: :lol: :lol:
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.423
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top