Ψηφιακό σήμα και hdd recorder...

Μηνύματα
6
Reaction score
0
καλησπέρα στο φόρουμ. πριν κάμποσο καιρό είχα πάρει στην μάνα μου την lg 32lb75 η οποία δεν έχει καν Mpeg-2 tuner! Προφανώς δεν μπορω να χρησιμοποιήσω κάποιο module της neotion, σωστά;

για αυτό τον λόγο, μιας και σε λίγο καιρό δεν θα μπορεί καν να γράφει τα έργα της στο παλιό hdd recorder που έχει αναλογικό tv tuner, πρέπει να της διαλέξω και κάποιο νέο με ψηφιακό tv tuner.

εδώ έρχονται οι επιλογές μου.
1ον. Η τηλεόραση έχει CI slot. το θέμα είναι αν υπάρχει κάποιο mpeg-4 tv tuner συμβατό. αν όντως υπάρχει τότε θα στραφω σε hdd recorder με 1 mpeg-4 tv tuner μέσα του.

2ον. Αν τελικά δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιο module στην CI slot, τότε θα στραφώ σε hdd recorder με διπλό mpeg-4 tuner. ποιες αξιόπιστες λύσεις υπάρχουν; έχω δει το LG HR500. Το έχει κανείς να μας πει εντυπώσεις; φαίνεται πολύ καλό αλλά έχω 2-3 πρακτικές ερωτήσεις πριν προβώ σε αγορά.

α. επειδή θέλω να το χρησιμοποιήσω για ταυτόχρονη θέαση καναλιών, γίνεται να έχω προγραματίσει ένα κανάλι και ενώ βλέπω κάποιο άλλο κανάλι ή κάποιο άλλο πρόγραμμα που είχα γράψει, χωρίς να με ενοχλήσει, να ξεκινήσει την εγγραφή και εγώ να συνεχίσω να κάνω αυτό που έκανα απροσκοπτα;
β. ποιοτικώς τι λέει το συγκεκριμένο μηχάνημα; τα μενου είναι στα ελληνικά; έχει εύκολα μενου;
γ. ποιες άλλες αξιόπιστες λύσεις υπάρχουν σε hdd recorders με διπλό ψηφιακό mpeg-4 tuner; δεν με ενδιαφέρει να έχει lan και ασύρματα.αρκεί να μπορείς να βλέπεις και να γράφεις ταυτόχρονα, να έχει ευκολα μενού και να ειναι ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ στις εγγραφες του.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Όσα CI ξέρω κάνουν μετατροπή του Mpeg4 σε 2 οπότε και να αγοράσετε κάποιο είναι δώρον-άδωρο. απ την στιγμή που η τηλεόραση σας δεν αναγνωρίζει Mpeg2.
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
αρα πάμε σε λύση με διπλό mpeg-4 tv tuner. ποιες λύσεις θεωρούνται οι καλύτερες στην αγορά;
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Απάντηση: Ψηφιακό σήμα και hdd recorder...

Aν δεν εχεις σοβαρο προβλημα με την αναλογικη ληψη,κατσε με την tv και το recorder που εχεις.
Ετσι και αλλιως θα αργησει να κοπει το αναλογικο σημα.
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
το υπάρχον ήδη έχει αρχίσει να τα παίζει. μετά από πάνω 5 χρόνια καθημερινής λειτουργίας (λολ γράφει τα πάντα η μάνα μου) δεν δουλεύει πλέον το dvd recorder και αρχίζει να χάνει το συντονισμό του με αποτέλεσμα σε προγραμματισμένες εγγραφές να γράφει άλλο κανάλι κάποιες φορές απ αυτό που έχουμε βάλει. άρα σιγά σιγά πρέπει να δω τι παιζει στην αγορά μην ψάχνω τελευταία στιγμη. το LG HR500 δεν το έχει χρησιμοποιήσει κανένας;
 


Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Απάντηση: Re: Ψηφιακό σήμα και hdd recorder...

κανένας δεν χρησιμοποιεί hdd recorder εδω μέσα;! :401:
Aυτο που ρωτας ειναι blu ray recorder.E τωρα θα αρχισουν σιγα σιγα να μπαινουν στα υποψη πιστευω..:107:
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Re: Ψηφιακό σήμα και hdd recorder...

Aυτο που ρωτας ειναι blu ray recorder.E τωρα θα αρχισουν σιγα σιγα να μπαινουν στα υποψη πιστευω..:107:
αυτό που ρωτάω είναι blu ray player με διπλό mpeg-4 tv tuner και σκληρό δίσκο για εγγραφές. ;)
 

Μηνύματα
784
Reaction score
73
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ψηφιακό σήμα και hdd recorder...

αυτό που ρωτάω είναι blu ray player με διπλό mpeg-4 tv tuner και σκληρό δίσκο για εγγραφές. ;)
Eκείνο που δεν καταλαβα ειναι ... περα απο τον σκληρό το LG HR500 γραφει και σε δισκακια.. DVD-+R , DL
η μονο στον σκληρό...?
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ψηφιακό σήμα και hdd recorder...

Eκείνο που δεν καταλαβα ειναι ... περα απο τον σκληρό το LG HR500 γραφει και σε δισκακια.. DVD-+R , DL
η μονο στον σκληρό...?
απ ότι βλέπω μάλλον όχι. αλλά έχω την εντύπωση ότι αυτά που έχεις γράψει στον σκληρό δίσκο, μπορείς να τα εξάγεις μέσω πχ ενός usb stick και έτσι να τα γράψεις στο pc σου.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.696
Μηνύματα
2.870.177
Members
37.941
Νεότερο μέλος
daemon76
Top