Ψηφιοποίηση βινυλίου σε HD. Τί παίζει (για PC)?

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλημέρα και καλό καλοκαίρι σε όλους.

Αφορμή για το νήμα τούτο στάθηκε ένα άρθρο-παρουσίαση (review) του Michael Fremer στο Stereophile του Αυγούστου, που παρουσιάζει το Channel D Pure Vinyl Software.

Αλλά, δυστυχώς είναι μόνο για Mac Computers.

Το πρόγραμμα ψηφιοποιεί ΚΑΙ παραμετροποιεί τα βινύλιά σας (μας) με εγγραφή απ' ευθείας στο σκληρό σε 24-bit/192kHz ανάλυση και μετά μπορεί ο χρήστης να τα μεταφέρει σε CD-R ή/και DVD-R (με υψηλότερη ανάλυση, φυσικά). Το πρόγραμμα συνοδεύεται και από το Pure Music (player software) και στοιχίζει τώρα 229 δολάρια (τιμή γνωριμίας), τιμή η οποία συμπεριλαμβάνει και το Pure Music. Το Pure Music μόνο του κάνει 129 δολάρια. Το πακέτο σύντομα ανεβαίνει στα 299 δολάρια (αν δεν έχει ήδη ανέβει) και διατίθεται μόνο από τον κατασκευαστή.

Το review εκτός από το πρόγραμμα παρουσιάζει και άλλα 2 προϊόντα του κατασκευαστή, που είναι δυο προενισχυτές phono, ο Channel D SETA Model L ($ 3799) και ο Channel D SETA Nano ($ 1599), απαραίτητα (κατά τον Fremer) εργαλεία για πλήρη εκμετάλλευση της παραμετροποίησης κατά την εγγραφή, όχι όμως ότι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιονδήποτε προενισχυτή phono με το πρόγραμμα.

Παίζει κάτι ανάλογο για PC?

Καλημέρα και πάλι.
-
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.123
Reaction score
20.630
Απάντηση: Ψηφιοποίηση βινυλίου σε HD. Τί παίζει (για PC)?

Δεν περνά από το μυαλό μου τί είδους παραμετροποίηση κάνει αυτό το πρόγραμμα, αλλά η έξοδος ενός προενισχυτή phono είναι επιπέδου line, και μπορεί να εγγραφεί με τον ίδιο τρόπο, όπως και κάθε άλλο αντίστοιχης στάθμης σήμα (προενισχυτής, μείκτης, μαγνητόφωνο κλπ.), με τη χρήση ενός wave editor. Επομένως...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.432
Reaction score
125.799
Απάντηση: Ψηφιοποίηση βινυλίου σε HD. Τί παίζει (για PC)?

ρε παιδιά, να ρωτήσω κάτι; κανα δωρεάν RIAA φίλτρο (software) δεν κυκλοφορεί?
 

Μηνύματα
5.197
Reaction score
18

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Παραμετροποίηση κλπ.

Δεν περνά από το μυαλό μου τί είδους παραμετροποίηση κάνει αυτό το πρόγραμμα, αλλά η έξοδος ενός προενισχυτή phono είναι επιπέδου line, και μπορεί να εγγραφεί με τον ίδιο τρόπο, όπως και κάθε άλλο αντίστοιχης στάθμης σήμα (προενισχυτής, μείκτης, μαγνητόφωνο κλπ.), με τη χρήση ενός wave editor. Επομένως...
Ευχαριστώ, Κώστα, ήσουν σαφέστατος.

Όσο για την παραμετροποίηση, δεν έχω ακόμα διαβάσει όλο το review, λέξη προς λέξη, αλλά από τα λίγα που διάβασα, το πρόγραμμα προσφέρει (σε συνδυασμό με τα phono stages του κατασκευαστή) ψηφιακή διόρθωση καμπύλης RIAA, "εύπεπτο" περιβάλλον αντιγραφής βινυλίου και εγγραφής στον σκληρό, και διάφορες τεχνο-επιλογές κατά την αντιγραφή, εκ των οποίων σπουδαιότερη - κατά τον Fremer - είναι η "Apply vinyl correction curve", ώστε να επιτυγχάνεται flat recording. Το πρόγραμμα προσφέρει πάνω από 65 καμπύλες αποέμφασης, ανάλογα με το είδος και την προέλευση του βινυλίου (!!). Και πάλι ομως - λέει ο Fremer - χρειάζεσαι μια καλή κάρτα ήχου με δυνατότητες 24/192 ή έναν καλό εξωτερικό A/D Converter (βράσε όρυζα, δηλαδή).

Κατά τη γνώμη μου, ένα σωστά στημένο PC, με ένα εκ των προγραμμάτων που αναφέρονται στο άλλο νήμα που παραπέμπεις, είναι υπεραρκετά, αλλά τη συζήτηση την άνοιξα γιατί δεν ήξερα καν την ύπαρξή τους.
-
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.432
Reaction score
125.799
Απάντηση: Ψηφιοποίηση βινυλίου σε HD. Τί παίζει (για PC)?

προφανώς το συγκεκριμένο software προσφέρει τις παραλλαγές της RIAA. Πολύ καλό, αλλά σχεδόν άχρηστο, τες πα, υποθέτω ότι τα ίδια θα κυκλοφορούν και freeware.

Τά'λεγα πάντως, δε τά'λεγα? (το καλύτερο φόνο είναι το ψηφιακό):126:



:143::135::137:
 

themiloc

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.069
Reaction score
257
MIA ΑΡΙΣΤΗ ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΨΗΦΙΟΠΟΙΗΣΗ ΒΙΝΥΛΙΩΝ

Καλό phono > Benchmark ADC-1 USB (1850 € ) > PC software "Samplitude" (380 € + ΦΠΑ) (ή σπασμένο).
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.123
Reaction score
20.630
Απάντηση: Ψηφιοποίηση βινυλίου σε HD. Τί παίζει (για PC)?

Μμμ, 1500 για phono + 1850 ο Bench + 500 το Samplitude ίσον...

Χαίρω πολύ, Κώστας... :107:

Δε μου λες; Το Nagra πόσο έχει καινούργιο;
 

themiloc

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.069
Reaction score
257
Re: Απάντηση: Ψηφιοποίηση βινυλίου σε HD. Τί παίζει (για PC)?

Μμμ, 1500 για phono + 1850 ο Bench + 500 το Samplitude ίσον...

Χαίρω πολύ, Κώστας... :107:

Δε μου λες; Το Nagra πόσο έχει καινούργιο;
Το Nagra 8500 € και το ADC-1USB είναι, σε βεβαιώ μετά από δοκιμές, αν όχι καλύτερο, εφάμιλλο.
Ψηφιοποίηση με τσιγκουνιές γίνεται αλλά θα αναπολείς το πικάπ σου και το θέμα είναι να το παροπλίσεις. Αν είναι για το αυτοκίνητο τότε αρκεί και μία καλή καρτούλα.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.123
Reaction score
20.630
Απάντηση: Ψηφιοποίηση βινυλίου σε HD. Τί παίζει (για PC)?

Μμμμ, και ο ADC του Weiss; Παίζει στην αγορά; Έχεις δώσει κανένα;
 

themiloc

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.069
Reaction score
257
Re: Απάντηση: Ψηφιοποίηση βινυλίου σε HD. Τί παίζει (για PC)?

Μμμμ, και ο ADC του Weiss; Παίζει στην αγορά; Έχεις δώσει κανένα;
Το ADC2-FW (δηλ. με firewire έξοδο) έχει 7300 με ΦΠΑ και έχω δώσει 7 ή 8 κομμάτια. (σε στούντιο)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.432
Reaction score
125.799
Απάντηση: Ψηφιοποίηση βινυλίου σε HD. Τί παίζει (για PC)?

το ρικόρντερ το τασκαμάκι υπεραρκεί.
 



Staff online

  • loggeo
    Projectors
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.698
Μηνύματα
2.870.244
Members
37.941
Νεότερο μέλος
daemon76
Top