Ψηφιοποιηση κασετας ηχου

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Αποφασισα να μετρεψω σε cd μερικες απο τις παρα πολλες κασετες οπου διαθετω.
Εχω στην κατοχη μου ενα aiwa ad- wx828 και μια εξωτερικη καρτα ηχου behringer uca202.
Συνδεσα το deck στην audio in της καρτας,και καταβασα το Audacity.

Αφου εβαλα την κασετα να παιζει,πατησα το rec στο προγραμμα ωστε να γινει η εγγραφη. Αυτο που προσεξα ηταν οτι ενω ελαβε σημα και αρχισε η εγγραφη το level ηταν στο τερμα. Εβαλα να ακουσω αυτο που ηχογραφησα και ειχε πολυ παρασιτο,και πολυ δυνατα γραμμενο..

Γνωριζει καποιος πως μπορω να χαμηλωσω την εντταση εγγραφης? Εχετε δουλεψει το Audacity για ψηφιοποιηση?

Αν εχετε να προτεινετε καποιο αλλο προγραμμα ποιο ευκολο στην χρηση του.

Υ.Γ. αν το θεμα ειναι σε λαθος κατηγορια να μετακινηθει.
 

Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
Mπορεί να κάνω και λάθος αλλά όταν χρησιμοποιούσα τη συγκεκριμένη κάρτα ούτε κι εγώ είχα δυνατότητα να ρυθμίσω τα level στο audicity αλλά ούτε και στο audition.
Έλυσα το πρόβλημα ανορθόδοξα μεν συνδέοντας την πηγή σε ενισχυτή και από εκεί έδινα στην κάρτα μέσω της εξόδου των ακουστικών από όπου με το volume του ενισχυτή έφερνα το σήμα στα μέτρα μου. Μάλλον όχι και ο καλύτερος τρόπος αλλά το αποτέλεσμα ήταν ικανοποιητικό.
Οριστική λύση έδωσα με άλλη κάρτα με ρύθμιση του input.
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Αυτό γίνεται από το λογισμικό της κάρτας ήχου. Σε καρτέλα μίξερ ή κάτι ανάλογο που έχει ρυθμίζεις το συρόμενο (συνήθως) ποντεσιόμετρο της εισόδου.
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
Αποφασισα να μετρεψω σε cd μερικες απο τις παρα πολλες κασετες οπου διαθετω.
Εχω στην κατοχη μου ενα aiwa ad- wx828 και μια εξωτερικη καρτα ηχου behringer uca202.
Συνδεσα το deck στην audio in της καρτας,και καταβασα το Audacity.

Αφου εβαλα την κασετα να παιζει,πατησα το rec στο προγραμμα ωστε να γινει η εγγραφη. Αυτο που προσεξα ηταν οτι ενω ελαβε σημα και αρχισε η εγγραφη το level ηταν στο τερμα. Εβαλα να ακουσω αυτο που ηχογραφησα και ειχε πολυ παρασιτο,και πολυ δυνατα γραμμενο..

...
Με ποιο λειτουργικό σύστημα;
 


Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Αυτό γίνεται από το λογισμικό της κάρτας ήχου. Σε καρτέλα μίξερ ή κάτι ανάλογο που έχει ρυθμίζεις το συρόμενο (συνήθως) ποντεσιόμετρο της εισόδου.
Mηπως το προβλημα ειναι οτι οι drivers ειναι asioforall? Θα κατεβασω τους drives της καρτας απο το σαιτ της εταιριας να δοκιμασω.
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Στο system tray πρέπει να υπάρχει εικονίδιο της κάρτας ήχου. Κάνοντας double click ή δεξί click πάνω του ανοίγει το λογισμικό της κάρτας. Αν δεν υπάρχει εικονίδιο από Έναρξη Προγράμματα. Γιατί δυσκολεύεις τη ζωή σου; :)
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Στο system tray πρέπει να υπάρχει εικονίδιο της κάρτας ήχου. Κάνοντας double click ή δεξί click πάνω του ανοίγει το λογισμικό της κάρτας. Αν δεν υπάρχει εικονίδιο από Έναρξη Προγράμματα. Γιατί δυσκολεύεις τη ζωή σου; :)
Κατεβασα τους σωστους drivers της καρτας,και χωρις να κανω απολυτως τιποτα λυθηκε το προβλημα. Αυτη την στιγμη ηχογραφει μια χαρα!!

Αυτο που βλεπω ομως τωρα ειναι οτι δεν βρισκω το εικονιδιο της καρτας πουθενα,
 
Last edited:



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.078
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top