Ψιθυροι απο παλια ...



Μηνύματα
12.372
Reaction score
14.582
Αν είστε σε διώροφο προσθέτετε στον πάνω όροφο άλλες τέσσερις και τις κάνετε ιμερσιβ.
Τα δύο σκυλιά φτάνουν ( «γούφ»ερ )
😁😁😁
Και τότε θα μπορούσαν λογικά να έχουν λόγο και οι γιατροί για να τα γιατρεύουν όταν θα αρρωσταίνουν. 😃

Εξάλλου ως γνωστόν σκυλί που δεν το ταίζεις δεν γουφ-άρει. 😃
 

Μηνύματα
913
Reaction score
2.565
Όταν πας για εγχείρηση στον γιατρό την επόμενη φορά, να ζητήσεις να σου δείξει βίντεο απο τις εγχειρήσεις του, να δείς εαν τα ξέρει καλά. Εγώ βέβαια ζητάω και με πετάνε έξω. 😃
Δε ξέρω αν έχει νόημα αλλά ας το πω.
Χωρίς παρεξήγηση, ένα διάγραμμα απόκρισης συχνότητας ή ένα σπέκτρο πχ θεωρείτε οτι έχουν την ίδια δυσκολία στη κατανόηση με μία ξερωγώ άμεση λαρυγγοσκόπηση ή διαφραγματοπλαστική πχ; Λέω εγώ τώρα... Δηλαδή αν είμαι γιατρός και σας δείξω ένα βίντεο τυμπανοπλαστικής τύπου 3 θα το αξιολογήσετε και θ΄αποφασίσετε αν είμαι γνώστης;
Ειλικρινά... :idk:
 

Μηνύματα
12.372
Reaction score
14.582
Δε ξέρω αν έχει νόημα αλλά ας το πω.
Χωρίς παρεξήγηση, ένα διάγραμμα απόκρισης συχνότητας ή ένα σπέκτρο πχ θεωρείτε οτι έχουν την ίδια δυσκολία στη κατανόηση με μία ξερωγώ άμεση λαρυγγοσκόπηση ή διαφραγματοπλαστική πχ; Λέω εγώ τώρα... Δηλαδή αν είμαι γιατρός και σας δείξω ένα βίντεο τυμπανοπλαστικής τύπου 3 θα το αξιολογήσετε και θ΄αποφασίσετε αν είμαι γνώστης;
Ειλικρινά... :idk:
Βέβαια αφου θα έχω ¨διαβάσει" πρώτα. 😃

Τίποτε δεν είναι απλό αγαπητε φίλε. Πήγαινε να αλλάξεις μια πρίζα, που είναι το πιο απλό για να το διαπιστώσεις.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Και τότε θα μπορούσαν λογικά να έχουν λόγο και οι γιατροί για να τα γιατρεύουν όταν θα αρρωσταίνουν. 😃

Εξάλλου ως γνωστόν σκυλί που δεν το ταίζεις δεν γουφ-άρει. 😃
Εντάξει όλα. Ήθελα λίγο να σας πειράξω. Διαβάζω λιγάκι στα κλεφτά και δεν έχω μυαλό να συμμετέχω στο όμορφο αυτό θέμα γιατί ακούω ωραία μουσικούλα και επιτέλους τα νέα μου στοκ καλώδια μετά από 30 περίπου ώρες ψιλοέστρωσαν και έκαναν ένα φοβερό άνοιγμα😀😀
 

Μηνύματα
913
Reaction score
2.565
Βέβαια αφου θα έχω ¨διαβάσει" πρώτα. 😃
Δεν απαντάτε σαφώς, αλλά έμμεσα υπονοείτε οτι είναι απολύτως αντίστοιχα.
Δηλαδή όπως ο γιατρός κατανοεί κάποια διαγράμματα σχετικά με τον ήχο, έτσι κι εσείς ή ο όποιος ενδιαφερόμενος μπορεί μελετώντας ν΄αξιολογήσει μια οποιαδήποτε ιατρική πράξη - επέμβαση, σωστά;
 

Μηνύματα
12.372
Reaction score
14.582
Δεν απαντάτε σαφώς, αλλά έμμεσα υπονοείτε οτι είναι απολύτως αντίστοιχα.
Δηλαδή όπως ο γιατρός κατανοεί κάποια διαγράμματα σχετικά με τον ήχο, έτσι κι εσείς ή ο όποιος ενδιαφερόμενος μπορεί μελετώντας ν΄αξιολογήσει μια οποιαδήποτε ιατρική πράξη - επέμβαση, σωστά;
Όχι δεν εννοώ αυτό.
Εντάξει όλα. Ήθελα λίγο να σας πειράξω. Διαβάζω λιγάκι στα κλεφτά και δεν έχω μυαλό να συμμετέχω στο όμορφο αυτό θέμα γιατί ακούω ωραία μουσικούλα και επιτέλους τα νέα μου στοκ καλώδια μετά από 30 περίπου ώρες ψιλοέστρωσαν και έκαναν ένα φοβερό άνοιγμα😀😀
"¨Ανοιξε" ο ήχος ; Τι σημαίνει αυτό ; Έχεις διαγράμματα που δείχνουν το "ανοιγμα" αυτό που αναφέρεις ; 😃 😃 😃
 



Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Όχι δεν εννοώ αυτό.

"¨Ανοιξε" ο ήχος ; Τι σημαίνει αυτό ; Έχεις διαγράμματα που δείχνουν το "ανοιγμα" αυτό που αναφέρεις ; 😃 😃 😃
Δεν χρειάζεται εξήγηση αυτό όπως δεν χρειάζεται επίσης εξήγηση σε διπλανό θέμα ότι τα μακ είναι 100 φορές καλύτερα από τα πισί.!!
 



Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Λίγο άμπασα για το μπόι τους, αλλά ωραία... Στο χώρο σας όμως τι ακούτε;;; Γιατί σίγουρα, όχι αυτό.
Αυτες οι μετρησεις ειναι χωρις το extra φιλτρο, με το φιλτρο τα χαμηλα ειναι καλυτερα. Οπως σωστα υποθεσατε δεν ακουγονται ετσι οπως ειναι οι εργοστασιακες τους μετρησεις αλλα ακουγονται πολυ καλα, αν μπορουσατε να ακουσετε ενα ζευγαρι θα καταλαβαινατε γιατι εχουν διατελεσει σαν ηχεια studio monitor στα Abbey road και σε πολλα αλλα studios οπως και το γιατι πολλοι δισκοι Κλασσικης μουσικης τα αναφερουν.

Οι μετρησεις γινονταν με ενα μικροφωνο της Earthworks και το Smaart και φυσικα με φορητο υπολογιστη τα οποια ομως πουληθηκαν μαζι με το PA (Allen heath. TC, Sambine, Lexicon, JBL, Zeck, KME κλπ) μου εχει μεινει βεβαια το μικροφωνο και ο προενισχυτης της Audiocontrol industrial που ειχα πριν παρω το Earthworks.

Καλά δεν τρώνε τις γάτες που τρώνε τα ποντίκια ;
Εχουν μεγαλωσει μαζι και ειναι αγαπημενα :)
 
Last edited:

Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.928
...... θα καταλαβαινατε γιατι εχουν διατελεσει σαν ηχεια studio monitor στα Abbey road και σε πολλα αλλα studios οπως και το γιατι πολλοι δισκοι Κλασσικης μουσικης τα αναφερουν.
Προπολεμικα ομως.
Η ιδια η B&W εβγαλε αλλα, μαλλον γιατι πιστευει στην εξελιξη.
Καθε φορα ολες οι εταιριες εξελισσονται βγαζοντας καινουρια μοντελα. Συνηθως εχουν τεχνικο επιστημονικο προσωπικο (οχοι ολες οι εταιριες ιδιου επιπεδου) που στηριζονται σε βασικους κανονες, γνωστους. Εμπειριες, πειραματα, δοκιμες μελετη - γνωση.
 

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Προπολεμικα ομως.
Η ιδια η B&W εβγαλε αλλα, μαλλον γιατι πιστευει στην εξελιξη.
Καθε φορα ολες οι εταιριες εξελισσονται βγαζοντας καινουρια μοντελα. Συνηθως εχουν τεχνικο επιστημονικο προσωπικο (οχοι ολες οι εταιριες ιδιου επιπεδου) που στηριζονται σε βασικους κανονες, γνωστους. Εμπειριες, πειραματα, δοκιμες μελετη - γνωση.
Αυτο ειναι προφανες ομως πχ ενα Ferrari του 2000 παραμενει Ferrari ασχετως αν ενα Ferrari του 2023 ειναι πιο προχωρημενο. Αυτα ειναι αυτονοητα. Δειτε τα χαρακτηριστικα τους και ισως καταλαβετε.
 

Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.928
Αυτο ειναι προφανες ομως πχ ενα Ferrari του 2000 παραμενει Ferrari ασχετως αν ενα Ferrari του 2023 ειναι πιο προχωρημενο. Αυτα ειναι αυτονοητα. Δειτε τα χαρακτηριστικα τους και ισως καταλαβετε.
Αυτο δεν ειναι απολυτο.

Μπορει να εχουμε τη μια χρονια τηλεορασεις ντουλαπες και την αλλη να παμε στις νεες στα 720p και τωρα 4Κ (να μην πω για 8Κ). Τα ιδια ισχυουν και σοτν ηχο

Μπορει καποιος να παρει εα αρχαιο αυτοκιντητο. Να επενδυσει επανω του. Να το κανει κουκλι. Να παρει και πολυ μεγαλη αξια, υποθετικα λεω οτι μπορει να κοστισει τα διπλασια απο ενα συγχρονο καλο ηλεκτρικο. Αυτο ομως δεν το κανει ουτε κατ ελαχιστο να σταθει διπλα στο καινουριο σε τεχνικα χαρακτηριστικα.

Καπως ετσι μοιαζει η προσπαθεια σας.
Μπορει να υπαρχουν συναισθηματικοι λογοι, σε κατι το ρετρο (οι περισσοτεροι αισθανομαστε ετσι σε πραγματα που βιωσαμε και απολαυσαμε στο παρελθων), αλλα μην παμε να αποδειξουμε οτι ο χρονος εμεινε πισω οσον αφορα την εξελιξη της επιστημης του ηχου.
 

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Αυτο δεν ειναι απολυτο.

Μπορει να εχουμε τη μια χρονια τηλεορασεις ντουλαπες και την αλλη να παμε στις νεες στα 720p και τωρα 4Κ (να μην πω για 8Κ). Τα ιδια ισχυουν και σοτν ηχο

Μπορει καποιος να παρει εα αρχαιο αυτοκιντητο. Να επενδυσει επανω του. Να το κανει κουκλι. Να παρει και πολυ μεγαλη αξια, υποθετικα λεω οτι μπορει να κοστισει τα διπλασια απο ενα συγχρονο καλο ηλεκτρικο. Αυτο ομως δεν το κανει ουτε κατ ελαχιστο να σταθει διπλα στο καινουριο σε τεχνικα χαρακτηριστικα.

Καπως ετσι μοιαζει η προσπαθεια σας.
Μπορει να υπαρχουν συναισθηματικοι λογοι, σε κατι το ρετρο (οι περισσοτεροι αισθανομαστε ετσι σε πραγματα που βιωσαμε και απολαυσαμε στο παρελθων), αλλα μην παμε να αποδειξουμε οτι ο χρονος εμεινε πισω οσον αφορα την εξελιξη της επιστημης του ηχου.
Σας εγραψα : Δειτε τα χαρακτηριστικα τους και ΙΣΩΣ καταλαβετε. Στα ηχεια λιγα εχουν αλλαξει απο τοτε, εξ' αλλου ποτε δεν ειπα πως ειναι το καλυτερο ηχειο στον κοσμο.
 

Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.928
Εαν καποια πραγματα τα δουμε απλα, τοτε μπορουμε να μεινουμε ακριβως σ αυτο. ΤΟ ΑΠΛΟ.

Στο προσφατο παρελθον οσο ειχα το πικαπ εμενα εντυπωσιασμενος για το ποσο καλα επαιζε (ROKSAN RADIUS 5). Ιδιως με μια συγκεκριμενη κεφαλή (οχι ιδιαιτερα ακριβη - καπου στα 800 ευρω). Μπορει ο Μπουτια να γραψει ποια ηταν, εγω δεν θυμαμαι.

Εξυπακουεται οτι εκανα υπερβολικα πολλες συγκρισεις τοσο με καλο ντακ οσο και με πολυ καλο σιντιπλαιυερ. Ανεξαρτητως αποτελεσματων συγκρισεων (τα εχω γραψει στο παρελθον κατ επαναληψη εδω μεσα) αυτο που δεν αλλαζε ειναι ενα επιφωνημα, οτι το πικαπ παιζει πολυ καλα και ψυχολιγικα ανεβαινει πολυ πιο πανω στην εκτιμηση μου οταν ξερεις οτι ειναι ενα παλιο ειδος πηγης.

Υπαρχουν και καποιοι λιγοι που εχουν επενδυσει κι εχουν εντρυφήσει σε ακομη παλιοτερα ειδη πηγης και παιζουν πολυ αξιοπρεπως (ετυχε ν ακουσω).

Για μενα σ αυτα τα πραγματα το μετρο συγκρισης ειναι κατι προσωπικο. Δεν προσπαθω ν αποδειξω οτι το πικαπ - γραμμοφωνο - κασετοφωνο ειναι καλυτερο. Μενω μονο στο οτι υπο συνθηκες μπορει να παιξει αξιοπρεπως. Αν μαλιστα συνδιαστει και με κατι συναισθηματικο που προσφερει στον ιδιοκτητη, τοτε ευτηχης ο κατοχος του.

Συγκριτικο μπορει να γινει για ομοειδη ειδη. Πικαπ v Πικαπ. Οχι αρχαια CITROEN με ΤΕΣΛΑ. Σεβομαι κι εκτιμαω ομως αυτον που εχει παθος για το παλιο το φροντιζει και το αγαπαει. Απολαμβανω κατι αγωνες ρετρο αυτοκινητων που γινονται στο εξωτερικο, και σε καποιες περιπτωσεις (ανηφορες) ο οδηγος με το συνοδηγο κατεβαινουν και σπρωχνουν το αυτοκινητο και δεν αισθανονται καμμια ντροπη, τουναντιον δειχνουν να το περιμενουν και το απολαμβανουν.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.113
Reaction score
18.832
Βρε αφήστε τον άνθρωπο.. :p (προφανώς δεν το λέω για εσένα vastsar επειδή έτυχε να μιλήσεις τελευταίος, αλλά γενικά).
Ακόμα κι αν δεν έχουν την αίγλη του παρελθόντος εξακολουθούν να είναι αξιοπρεπή ηχεία.
Άλλωστε από το ξεκίνημα του νήματος οι ενστάσεις - διαφωνίες αφορούσαν κυρίως το πολυκάναλο vs δικάναλο, μετά πήγαμε στην τεχνολογία του σήμερα vs τα παλιά και τέλος πιάσαμε και τα ηχεία.. :biggrin:
Ο άνθρωπος έχει κάνει μετρήσεις, έχει φροντίσει το χώρο του, ακούει όπως επιθυμεί..
Να τον πιστέψουμε ή όχι? (Χέστηκ' η φοράδα στ΄ αλώνι)
Αν κάποιος με μοντέρνο σύστημα πολυκάναλο και με μετρήσεις - φροντίδα ακούει καλύτερα στον χώρο του ή όχι είναι το θέμα μας τώρα? (Χέστηκ' η φοράδα στ' αλώνι again :biggrin: )
Οι πρωτάρηδες δεν θα ψαρώσουν με ένα νήμα, θα ψάξουν, θα ρωτήσουν, θα ακουστούν πολλές απόψεις (εφόσον μπήκαν εδώ και διαβάζουν).
Και βρίσκω μάλλον απίθανο πρωτάρης να πάει για τέτοια ηχεία χωρίς να ψάξει τι μοντέρνο υπάρχει στην αγορά.
Μην τα κάνουμε όλα τραγικά..


Α, και καλημέρα ε? :p
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.172
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top