Ψιτ, μικρέ! Πιάσε πέντε οκάδες βατ!

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.119
Reaction score
20.628
Πριν μπω στο ψητό, πρέπει να πάρετε μια γεύση από μια φάση της οποίας έγινα μάρτυρας στο παρελθόν. Το λοιπόν και που λέτε, ήμουνα μέσα σε ένα χαϊεντάδικο, και ο παρακάτω διάλογος διημείφθη μεταξύ του μαγαζάτορα και του πωλητή.

-[FONT=&quot] [/FONT]Αυτός είναι δύο επί πενήντα.
-[FONT=&quot] [/FONT]Μπα μικρός είναι. Να μου φέρεις τον άλλο, που είναι δύο επί ογδόντα.
-[FONT=&quot] [/FONT]Σωστός! Αυτός έχει και ογδόντα χιλιάδες μικροφαράντ!

Αλήθεια, εσείς πόσα βατ θέλετε; Όχι, γιατί άμα δε σας φτάνουν πενήντα, έχουμε και ογδόντα. Αλήθεια, αν τα εκατό βατ σας είναι λίγα, τί θα λέγατε για διακόσια; Πολλά, ε;
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.119
Reaction score
20.628
Αυτές τις σκέψεις έκανα τις προάλλες, που είχα μια συζητησούλα με το Γιάννη. Ξέρετε, ο Γιάννης θέλει να διώξει τον ενισχυτή του και να πάρει κάτι νέο, αλλά, φευ, έχει δύσκολα ηχεία! Αλήθεια, τί σημαίνει για σας η φράση «δύσκολο ηχείο»; Ένα αναίσθητο και ομαλής αντίστασης ηχείο, σαν αυτά που φτιάχνει ο Μαστρογιώργης και κάνει τους εξ Εσπερίας ανταγωνιστές του να τρέχουν, ένα τέτοιο ηχείο είναι «εύκολο», ή «δύσκολο» ηχείο; Ναι, για τον Αίολο μιλάω. Εμ, εδώ σας θέλω! Και, προσέξτε! Δε αναφέρομαι στις αρλουμποειδείς έννοιες των χαϊεντάδων, «μου έκατσε», «δεν μου έκατσε», «κρύωσε», «ζέστανε», «έστρωσε» και τα τοιαύτα! Εδώ μιλάμε καθαρά για θέμα ηλεκτρικής οδήγησης. Και δείτε τώρα, πώς μπορεί ένας κάποιος που τον έκαναν reviewer, να δημιουργήσει προβλήματα εκεί που δεν υπάρχουν, μόνο και μόνο επειδή έχει μπερδέψει τη μαρκοβελόνα με τη ραπτομηχανή.
 
  • Like
Reactions: GKZ

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.119
Reaction score
20.628
Μεταξύ όλων των άλλων εναλλακτικών λύσεων που έχει, ο Γιάννης εξετάζει και τη λύση του Karan KA-I 180. Ο ενισχυτής αυτός είναι ολοκληρωμένος, και μια δοκιμή του έχει δημοσιευθεί στον Ήχο, το Μάιο του 2002. Τί πράμα, είναι παλιό μοντέλο, πέντε ετών σχεδίαση; Ε, άντε μη τα πάρω τώρα, εντάξει; Άντε μη τα πάρω! Λοιπόν, σας παραθέτω το review που δημοσιεύθηκε στον Ήχο, και δείτε πώς, από το πουθενά, πώς, ενώ είσαι ένας μάλλον τίμιος και ικανός κατασκευαστής, πώς, ενώ έχεις φτιάξει κάτι καλό που να πάρει ο διάολος, πώς μπορεί ένας... πώς να τον χαρακτηρίσω τώρα, πώς μπορεί να σου θάψει τη μηχανή, και μάλιστα χωρίς να το θέλει! Απολαύστε επιχειρηματολογία, ικανή να βουλιάξει καρχαρία:

«Πραγματικά χρειάζεται σχεδιαστικό χάρισμα», γράφει ο συντάκτης αυτού του πονήματος, «για να αποδοθεί τόσο πιστά η ηχοχρωματική παλέττα από τόσο μεγάλης ισχύος ενισχυτή». Δηλαδή, ρε παιδί μου, άμα θέτε φλάουτα και αχνές φωνές πανέμορφων παρθένων κορασίδων, τα πολλά βατ δεεεεν σας κάνουν. Πρέπει να πάρετε το σούπερ λιλιπούτειο επίχρυσο κρεμύδι του μισού βατ και των δέκα χιλιάδων ευρώ. Αλλιώς χάσατε! Ας είναι. Για πάμε παρακάτω: «Το αντίτιμο που πληρώνει κανείς είναι η προτίμηση που δείχνει ο Karan προς τις υψηλότερες ωμικές αντιστάσεις ηχείων, δηλαδή σε θέματα συνέργειας τείνει να συμπεριφερθεί όπως ένας λαμπάτος». Μια στιγμή, μη λιποθυμήσετε ακόμα! Έτσι; Ξερά; Πρέπει να σας εξηγήσω πρώτα! Λοιπόν, ακούστε να μάθετε και να ξέρετε, για να μη σας πιάνουν κορόιδο. Η απόδοση της στελικατέτσας της παλέττας των ηχοχρωμάτων, δεύτερη πόρτα δεξιά πριν τις σκάλες, που λέτε, η απόδοση αυτής της καταραμένης της παλέττας είναι κολλητική! Έτσι και κολλήσει ο ενισχυτής σας αυτή τη θεάρεστη ικανότητα, χάνει αυτομάτως την ικανότητα να οδηγεί χαμηλές ωμικές αντιστάσεις ηχείων! Ναι, σας λέω, απόδειξη ο Karan! Και όχι μόνον αυτό, αλλά ο Χάρος, παρντόν, ο reviewer ήθελον ειπείν, παίρνει σβάρνα και τους λαμπάτους! Έχεις λαμπάτο ενισχυτή; Δεεεεν κάνει για δύσκολα φορτία, α, πα πα!

Και όχι μόνον αυτό, ο reviewer επεκτείνεται και στο σχολιασμό των μετρήσεων. «Η ισχύς του», λέει, «έφτασε τα 210W/8Ω και τα 208W/4Ω, επιδεικνύοντας συμπεριφορά λυχνίας. Ένα σετ από ιδιαίτερες μετρήσεις, που δείχνουν τη διαφορετική σχεδιαστική σκέψη της Karan». Τώρα λιποθυμήστε!
 

Attachments


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.119
Reaction score
20.628
Συνήλθατε; Α, ωραία! Για πάμε τώρα να εξετάσουμε σοβαρά τον ενισχυτή. Αυτή η συσκευή είναι πλήρως συμμετρική, από την είσοδο έως την έξοδο, όπως αναφέρεται και μέσα στο review. Όπως ίσως διακρίνετε στις εικόνες, ο ενισχυτής φέρει ένα μετασχηματιστή, ενώ φέρει τέσσερα τρανζίστορ ανά κανάλι. Αυτό το τελευταίο, και δεδομένου ότι πρόκειται για σχεδίαση συμπληρωματικής συμμετρίας, σημαίνει ότι αντιστοιχεί ένα, μόλις ένα τρανζίστορ ανά ημιπερίοδο κάθε φάσης. Τί σημαίνει αυτό; Εμένα ρωτάτε ρε παιδιά; Ρωτήστε τον reviewer, αυτός ξέρει!

Έτσι, λοιπόν, βλέπει ο Γιάννης το review, το διαβάζει, το ξαναδιαβάζει, και ρίχνει την ερώτηση. Ρε συ, να το πάρω αυτό εδώ το μηχάνημα; Να ξέρεις όμως, δε θέλω ήχο λάμπας.

Ανακεφαλαίωσις

Μέσα από ένα, μονάχα ένα «review», τόση παραπληροφόρηση!
1. Τί είπες αγόρι μου; Θες χροιές και παλέττες και ηχοχρώματα; Αποχαιρέτα την οδήγηση που χάνεις.
2. Τί πράμα; Θες λάμπες; Ξανα – αποχαιρέτα την.
3. Μπα, μπα, μου Βρήκες τρανζιστοράτο ενισχυτή που δεν ανεβάζει την ισχύ του στα χαμηλά φορτία; Ε! Φως – φανάρι! Βρήκες συμπεριφορά λάμπας!

Αλλά δε φταίει κανένας άλλος. Ο κατασκευαστής φταίει. Αυτός! Γιατί; Χωρίς καν να πιάσει κολλητήρι, με μια διορθωσούλα στο φύλλο προδιαγραφών του ενισχυτή, και χοπ!, νάσου ο ενισχυτής των ηχοχρωμάτων και της «λαμπάτης» οδήγησης γίνεται πάραυτα ένας ενισχυταράς των 100W/8Ω και των 200W/4Ω. Διότι, κανείς δεν θα του την πει, γιατί θα ανακοινώνει τόσο συντηρητική μέτρηση. Τί μέτρησες αγόρι μου; Διακόσια βατ; Μέτρα όσα θες! Εγώ τον δίνω για κατοστάρη, που διακοσαρίζει στα τέσσερα. Να δούμε, θα του την ξαναπεί κανένας για «παλέττες ηχοχρωμάτων» στο βωμό της οδήγησης; Γιατί άμα ανακοινώνεις βατ με την οκά, ε, σου τυχαίνουν και ριβιού της οκάς.

Και είναι πολύ ωραίο μηχανάκι, που να πάρει...Λουλούδι μηχανάκι, κατασκευή κέντημα, και φουλ ισορροπημένη! Τόσο ωραίο, τόσο καλό μηχανάκι και κοιτάτε τί του έτυχε. Κρίμα ρε παιδιά, κρίμα...
 


Μηνύματα
1.356
Reaction score
1
Απάντηση: Ψιτ, μικρέ! Πιάσε πέντε οκάδες βατ!

Εχει πάρει φόρα και δεν τον κρατάει κανείς!
Κώστα αγόρι μου,εσύ χάνεσαι!!!
Τι Σακελλάριος μου λέτε... Έτσι και αποφασίσει να γράψει επιθεώρηση,θα παίζεται 15 χρόνια με sold out παραστάσεις.
 

Μηνύματα
5.771
Reaction score
0
"....Πού πας χλωμός καλέ μου Μιγκέλ
γέμισε ο τόπος κίτρινες τουλίπες
και στην πλατεία Χόρχε ντ'Αλβαράδο
περιπολούν δεινόσαυροι και γύπες..."
:cool_3:
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Που είναι ο Wagner που είν ο Puccini..... :happy_2: :happy_8:


:respect:
 

Μηνύματα
15.060
Reaction score
20.844
ρε συ που τα ξεθαβεις αυτα τα αριστουργηματα?
 


LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.993
Reaction score
69
Απ οτι βλεπω το αρθρο το υπογραφει ο Παρης Κωτσης . Βλεπω Γ' Παγκοσμιο μεταξυ των δυο συντονιστων (ο του 2002 αρθρου συντακτης ειναι συντονιστης της Hi End κατηγοριας του AVCLUB) .
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
με τα ιδια ηχεια απο 120 σε 200 και 380 οχι μονο δεν τα αλλαζω με τιποτα αλλα και ναχα και πιο πολλα ακομα καλυτερα ,τα ηχεια ειναι σχετικα ευκολα 8μα 90db sens αυτα
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Re: Ψιτ, μικρέ! Πιάσε πέντε οκάδες βατ!

με τα ιδια ηχεια απο 120 σε 200 και 380 οχι μονο δεν τα αλλαζω με τιποτα αλλα και ναχα και πιο πολλα ακομα καλυτερα ,τα ηχεια ειναι σχετικα ευκολα 8μα 90db sens αυτα
Eμ, πάρε ψηφιακά μάστορα! Εδώ σου (μας) βρήκα 500 watt στο κανάλι με 600 ευρώ... :happy_6:
Άντε δεν περνάει ο καιρός να έρθει το καλοκαιράκιιιιιι........ :pc:
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
αμα μου δωσεις λεφτα ξερω και αναλογικους σε αυτα τα βατ λεφτα δεν ξερω που να βρω για κανα κρελακι 700 βατακια μονομπλοκ
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Re: Ψιτ, μικρέ! Πιάσε πέντε οκάδες βατ!

αμα μου δωσεις λεφτα ξερω και αναλογικους σε αυτα τα βατ λεφτα δεν ξερω που να βρω για κανα κρελακι 700 βατακια μονομπλοκ
Ε, χαίρω πολύ! Το θέμα είναι να πάρεις πολλά και καλά watt χωρίς να χρειαστεί να πιάσεις το Joker. :crazy_3:
Και δεν πιάνουν και χώρο, και δεν ανεβάζουν θερμοκρασίες. Τι άλλο θέλεις? :happy_4:
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
αυτο εκανα rotel 1075 08/03 μεταχειρισμενος 3 μηνων 400 ευρο
τραμπα τον με rotel 1095 + 1000 ευρο καινουργιο 08/05
rotel 1080 01/04 καινουργιος με 1500 ευρο με rotel 1090 με 1000 ευρο συνολο 2x200 +2X380 με ΜΕΓΑΛΟ κερδος αν μπορουσα ξερω τι θα παιρνα οπως ειπες με λιγα λεφτα πολλα και καλα βατ
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Ψιτ, μικρέ! Πιάσε πέντε οκάδες βατ!

Kαι η Rotel στα ψηφιακά το γυρίζει σιγά-σιγά πάντως. :happy_6:
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
o yes αλλα εγω ειμαι απο αυτους που δεν ψαρωνουν με τα ψηφιακα ας ειναι και κιλοβατικα σαν musical fidelity η 2500 βατ mcindosh
 

Μηνύματα
925
Reaction score
0
Θα μπορούσα να πω για τον Rotel τον ψηφιακό κάποια πράγματα, αλλά επειδή τον έχω βάλει σε αγγελία, μπορεί να είναι ενάντια στους κανόνες του avsite.
Oπότε, αν θέλει κάποιος πληροφορίες, PM
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.668
Μηνύματα
2.869.569
Members
37.944
Νεότερο μέλος
argyrisM
Top